🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak ułożyć sztućce na stole? Kilka cennych porad

Sztućce na stole to zarówno element funkcjonalny, jak i dekoracyjny. Właściwie ułożone, piękne sztućce są idealnym dopełnieniem całej zastawy stołowej. Dziś powiemy nieco więcej o tym, jak ułożyć sztućce na stole oraz podpowiemy, co oznaczają różne ułożenia sztućców po jedzeniu. Gotowy na kilka podstawowych zasad savoir-vivre’u? Zaczynamy!

Sztućce na stole – o czym pamiętać przed ich ułożeniem?

Jaki jest przepis na udaną uroczystość? Dobre towarzystwo, przepyszne jedzenie ułożone na pięknej zastawie, która postawiona jest na eleganckim meblu i oczywiście praktyczne i dopełniające całości sztućce – te klasyczne lub bardziej nowoczesne. O czym pamiętać przed ułożeniem sztućców na stole?

 • Płukanie. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z rodowymi srebrami, które pamiętasz jeszcze z dzieciństwa, czy z praktycznymi i nowoczesnymi sztućcami (z metalu lub tworzywa sztucznego), przed ułożeniem na stole wypłucz je dokładnie, a następnie przetrzyj bawełnianą ściereczką lub wyczyść, jeśli uległy zabrudzeniu.
 • Spójność. Pamiętaj, aby przy okazji uroczystości o nieco bardziej oficjalnym charakterze lub większych spotkań rodzinnych wszystkie sztućce pochodziły z jednego kompletu (ewentualnie kilku różnych o podobnym wyglądzie). Liczba zestawów powinna zostać dopasowana do liczby gości, a układ sztućców na stole musi być przejrzysty i zgodny z obowiązującymi zasadami. Dekoracje na stole powinny być natomiast dyskretne i takie, które nie będą przeszkadzać w spożywaniu posiłków.
 • Dobór odpowiednich sztućców. Savoir-vivre mówi o dwóch sposobach na nakrycie stołu – w wersji podstawowej i rozszerzonej. Druga z wymienionych opcji charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną liczbą rodzajów sztućców: na stole pojawiają się różne typy łyżek, noży i widelców. Pamiętaj jednak, by nie leżały na nim jednocześnie więcej niż trzy sztuki danego rodzaju, przypadające na jedną osobę. Wersja wzbogacona będzie odpowiednia dla uroczystych obiadów czy kolacji np. wieczerzy wigilijnej. Dobierz wtedy zestaw sztućców odpowiednio do typów serwowanych potraw. Zastanów się, czy oprócz podstawowych sztućców na stole przyda się też np. specjalny widelec do ryb lub ostryg czy nóż do steków.
Sinsay - Widelce 4 pack - Złoty

Sinsay - Widelce 4 pack - Złoty

26 zł
Sinsay - Widelczyki do ciasta 4 pack - Złoty

Sinsay - Widelczyki do ciasta 4 pack - Złoty

26 zł
Sinsay - Łyżeczki do caffe latte 4 pack - Złoty

Sinsay - Łyżeczki do caffe latte 4 pack - Złoty

26 zł
Sinsay - Zestaw do ciasta - Złoty

Sinsay - Zestaw do ciasta - Złoty

26 zł

Jak ułożyć sztućce na stole? Najważniejsze zasady:

Jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole? Rozkładając sztućce, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym cały proces przebiegnie sprawnie, szybko, a efekt będzie w pełni zgodny z zasadami savoir-vivre’u.

 • Talerz obiadowy w centrum. Podstawowa reguła brzmi tak: w centrum zainteresowania osoby układającej zastawę powinien znaleźć się talerz obiadowy. Jego położenie będzie wyznaczać kolejne kroki. Czasem na tym naczyniu do dania głównego umieszcza się jeszcze talerz do przystawki i talerz głęboki (lub bulionówkę), zgodnie z kolejnością podawania dań.
 • Sztućce potrzebne najdalej talerza. Sztućce ułożone skrajnie, najdalej od talerza, będą potrzebne najwcześniej. Znajomość tej reguły pozwoli uniknąć gafy, nawet jeśli nie znasz dokładnego przeznaczenia przedmiotów na stole. Zdarza się tak szczególnie często w przypadku sztućców o nietypowym kształcie i rzadszym zastosowaniu.
 • Rozłożenie sztućców po obu stronach talerza. Niedopuszczalne jest układanie wszystkich sztućców z jednej strony talerza, na serwetce. Poprawne ułożenie sztućców na stole to rozłożenie ich po dwóch stronach talerza. Z lewej strony talerza, licząc od jego brzegu, powinny znaleźć się: widelec do dania głównego, widelec do ryb, widelec do przystawki, serwetka (umieszczona z lewej strony zastawy lub położona na talerzu). Z prawej strony talerza, licząc od jego brzegu, ułóż: nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżkę do zupy, nóż do przystawki. Zęby widelca powinny być zawsze ustawione do góry, ostrza noży skierowane ku talerzowi, a łyżki ułożone miseczką do dołu.

Jak układać sztućce na stole do deseru?

Na perfekcyjnie nakrytym stole nie może zabraknąć sztućców przeznaczonych do spożycia deseru. Jak rozłożyć takie sztućce na stole? Ich miejsce jest nad talerzem obiadowym – widelczyk do ciasta pod łyżeczką (np. do lodów) o podobnej wielkości. Jeśli chcesz zadbać o prawidłowe ułożenie takich sztućców, trzonek widelczyka skieruj w lewo, a łyżeczki w prawo. Po zjedzeniu dania głównego na stole powinny znaleźć się talerzyki deserowe.

Zestaw sztućców GERLACH TUNEA 24 Elementy Połysk

Zestaw sztućców GERLACH TUNEA 24 Elementy Połysk

190 zł
SZTUĆCE STAL NIERDZEWNA NORDAL

SZTUĆCE STAL NIERDZEWNA NORDAL

96 zł
SZTUĆCE OX STAINLESS STEEL HOUSE DOCTOR 24 sztuki

SZTUĆCE OX STAINLESS STEEL HOUSE DOCTOR 24 sztuki

1625 zł
MONBENTO POCKET COLOR sztućce w pokrowcu, Blush

MONBENTO POCKET COLOR sztućce w pokrowcu, Blush

49 zł

Ułożenie sztućców po jedzeniu – co oznacza?

Odpowiednie ułożenie sztućców po jedzeniu może służyć do komunikacji między gospodarzem i gośćmi. To, w jaki sposób ułożone są sztućce gości na stole, stoliku czy ławie pozwala odczytać gospodarzowi np. to, czy gość skończył posiłek. Co jeszcze można odczytać z ułożenia sztućców na talerzu?

 • Widelec skrzyżowany z nożem mówi: „nie zabieraj proszę mojego talerza, być może wezmę jeszcze dokładkę”.
 • Sztućce ustawione prostopadle świadczą o chwilowej przerwie w jedzeniu.
 • Sztućce ułożone równolegle („na godzinę piątą”) oraz trzonkami w prawą stronę mówią: „to koniec posiłku” – czas wygodnie rozsiąść się w fotelu.

Ułożenie sztućców na stole – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już, że ułożenie sztućców na stole po jednej stronie talerza to faux pas. A co jeszcze o ułożeniu sztućców mówi savoir-vivre?

 • Odległość między sztućcami. Pomiędzy rozłożonymi sztućcami powinien być zachowany stały, równy odstęp – najczęściej jest to 1 cm między krawędzią talerza, krawędzią stołu oraz innymi sztućcami.
 • Łyżeczka do kawy lub herbaty zawsze powinna znajdować się na spodku, niezależnie od tego, czy w filiżance jest napój, czy stoi ona pusta.
 • Sztućce raz podniesione ze stołu nie powinny już być na nim kładzione – w przypadku przerwania posiłku należy odpowiednio ułożyć je na talerzu.
SZTUĆCE STAL NIERDZEWNA NORDAL

SZTUĆCE STAL NIERDZEWNA NORDAL

96 zł
Zestaw sztućców ZWIEGER Livio 24 szt.

Zestaw sztućców ZWIEGER Livio 24 szt.

190 zł
Komplet sztućców AMBITION Roma 24-elementowy

Komplet sztućców AMBITION Roma 24-elementowy

120 zł
Zestaw sztućców ZWIEGER Klassiker 24 szt.

Zestaw sztućców ZWIEGER Klassiker 24 szt.

239 zł

Prawidłowo ułożone sztućce na stole nie tylko wyglądają estetycznie, ale również sprawiają, że goście przy stole czują się bardziej komfortowo. Od dziś, gdy tylko zaczniesz zastanawiać się, jak powinny leżeć sztućce na stole, zajrzyj do naszego artykułu, a wszystko stanie się jasne. Pamiętaj również o odpowiednim ułożeniu sztućców po skończonym posiłku, gdy będziesz na przyjęciu poza domem lub w restauracji.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności