Jak ułożyć sztućce na stole? Kilka cennych porad

Biały obrus, elegancka zastawa, połysk sztućców... Uroczyście nakryty stół kryje w sobie niezwykłą moc oraz stanowi idealny wstęp do konsumpcji pysznych dań. Co możemy zrobić, by roznoszenie potraw, a także ich późniejsze spożywanie, przebiegało sprawnie i w miłej, niezakłóconej niczym atmosferze? Zadbajmy o odpowiednie nakrycie stołu. Prezentujemy miniprzewodnik dotyczący układu sztućców na stole. To ważne, żeby każdy z elementów znalazł się na swoim miejscu. Nie tylko podniesie to rangę posiłku, ale i pozwoli na swobodne cieszenie się chwilą z bliskimi.

układ sztućców na stole

Przed ułożeniem sztućców

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rodowymi srebrami, które pamiętamy jeszcze z dzieciństwa, czy praktycznymi i nowoczesnymi sztućcami (z metalu lub tworzywa sztucznego), to warto przed ułożeniem na stole poddać je płukaniu, a następnie przetrzeć bawełnianą ściereczką lub wyczyścić, jeśli uległy zabrudzeniu.

Pamiętajmy, aby przy okazji uroczystości o nieco bardziej oficjalnym charakterze lub większych spotkaniach rodzinnych wszystkie sztućce pochodziły z jednego kompletu (ewentualnie kilku różnych o podobnym wyglądzie). Liczba zestawów powinna zostać dopasowana do liczby gości.

sztućce na stole układanie

Ułożenie sztućców i serwetek na stole – najważniejsza zasada

Jak rozkładać sztućce? Podstawowa reguła brzmi tak: w centrum zainteresowania osoby układającej zastawę powinien znaleźć się talerz obiadowy. Jego położenie będzie wyznaczać kolejne kroki. Czasem na tym naczyniu do dania głównego umieszcza się jeszcze talerz do przystawki i talerz głęboki (lub bulionówkę), zgodnie z kolejnością podawania dań. Sztućce ułożone skrajnie, najdalej od talerza, będą potrzebne najwcześniej. Znajomość tej reguły pozwoli uniknąć gafy, nawet jeśli nie znamy dokładnego przeznaczenia przedmiotów na stole. Zdarza się tak szczególnie często w przypadku sztućców o nietypowym kształcie i rzadszym zastosowaniu.

jak układać sztućce
>> Sztućce – zobacz produkty <<
ustawienie sztućców

Ułożenie sztućców po jednej stronie – tego unikamy!

Savoir-vivre mówi o dwóch sposobach na nakrycie stołu – w wersji podstawowej i rozszerzonej. Druga z wymienionych opcji charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną liczbą rodzajów sztućców: na stole pojawiają się różne typy łyżek, noży i widelców. Należy jednak pamiętać, żeby nie leżały na nim jednocześnie więcej niż trzy sztuki danego rodzaju, przypadające na jedną osobę. Wersja wzbogacona będzie odpowiednia dla uroczystych obiadów czy kolacji np. wieczerzy wigilijnej.

Absolutnie niedopuszczalne jest układanie wszystkich sztućców z jednej strony talerza, na serwetce. Jak w takim razie ułożyć sztućce do obiadu?

Z lewej strony talerza, licząc od jego brzegu, powinny znaleźć się:

  • widelec do dania głównego;
  • widelec do ryb;
  • widelec do przystawki;
  • serwetka (umieszczona z lewej strony zastawy lub położona na talerzu).

Z prawej strony talerza, licząc od jego brzegu, układamy:

  • nóż do dania głównego;
  • nóż do ryb;
  • łyżkę do zupy;
  • nóż do przystawki.

Zęby widelca powinny być zawsze ustawione do góry, ostrza noży skierowane ku talerzowi, a łyżki ułożone miseczką do dołu.

Jak ułożyć sztućce do deseru?

Na perfekcyjnie nakrytym stole nie może zabraknąć sztućców przeznaczonych do spożycia deseru. Ich miejsce jest nad talerzem obiadowym – widelczyk do ciasta pod łyżeczką (np. do lodów) o podobnej wielkości. Trzonek widelczyka skieruj w lewo, a łyżeczki w prawo. Po zjedzeniu dania głównego na stole powinny znaleźć się talerzyki deserowe.

układanie sztućców poradnik

Rodzaje sztućców

Odmienne typy sztućców w ramach jednego rodzaju (łyżka, widelec, nóż) najczęściej różnią się wielkością oraz detalami. Dla przykładu: widelec do dania głównego tzw. stołowy jest największy i posiada cztery zęby. Do przystawek przyda się mniejszy i z krótszymi zębami. Widelec do ryb (tzw. serwingowy) również ma cztery zęby, za to pomiędzy środkowymi można dostrzec charakterystyczne wycięcie.

Nóż do przystawek jest mniejszy od tego do dania głównego. Spłaszczony, szeroki, skośnie zakończony nóż przeznaczony jest do krojenia ryb. Jego charakterystyczny kształt, przypominający łopatkę do ciasta, pomoże w filetowaniu darów mórz i oceanów.

Przejdźmy teraz do bardziej nietypowych rodzajów sztućców. Widelczyk, którego można z powodzeniem użyć do jedzenia ślimaków, wielkością odpowiada temu do ciast i deserów. Wydobywanie smacznego wnętrza mięczaka umożliwiają dwa szeroko rozstawione ząbki. Z kolei widelec do ostryg może skojarzyć się z łyżką wzbogaconą dwoma wciętymi ząbkami. Jego forma ułatwia nabieranie małży. Widelec do serów kończy się dwoma ząbkami, by wygodnie przenosić kawałki na talerz. Charakterystyczny i ciekawy jest także nóż do steków – ma bardzo ostrą i ząbkowaną krawędź, by skutecznie kroić mięso.

O czym mówi nam układ sztućców po posiłku?

Odpowiednie ułożenie sztućców może służyć do komunikacji między gospodarzem i gośćmi. Jeśli skrzyżujemy widelec z nożem, dajemy czytelny sygnał, że nie powinno się jeszcze sprzątać przy stole, ponieważ istnieje opcja dokładki. Sztućce ustawione prostopadle świadczą o chwilowej przerwie w jedzeniu. Ułożone równolegle („na godzinę piątą”) oraz trzonkami w prawą stronę mówią „to koniec posiłku”.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów