Szybkie porady eksperta

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który wybrać? Podpowiadamy

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który z nich sprawdzi się lepiej podczas upalnych dni? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Czy wiesz, co kryje się za określeniami klimatyzator przenośny, klimatyzator stacjonarny, typu split lub monoblokowy? Zostań z nami przez kilka minut, a wszystko stanie się jasne.

klimatyzator przenosny czy stacjonarny
Źródło: jomkwan7 / stock.adobe.com

Klimatyzator przenośny – mobilny i praktyczny

Rozważasz zakup klimatyzatora przenośnego? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Najważniejszą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność oraz możliwość uruchomienia tuż po zakupie sprzętu – bez konieczności wymagającego i czasochłonnego montażu. Niestety, takie klimatyzatory są również dużo mniej wydajne niż klimatyzatory stacjonarne – chłodzą powietrze wolniej i słabiej.

Zobacz klimatyzatory przenośne z wyprzedaży >>

Wśród klimatyzatorów przenośnych można wyróżnić dwa typy:

  • Klimatyzator przenośny monoblokowy – nazywany inaczej kompaktowym, którego konstrukcja (czyli m.in. skraplacz i parownik) zamyka się w jednym urządzeniu.
  • Klimatyzator przenośny split – to urządzenie składające się z dwóch części: skraplacza, który umieszcza się poza budynkiem i parownika, który należy postawić w pomieszczeniu.

Uruchamiając przenośny sprzęt, trzeba zawsze zostawić uchylone okno, przez które przeprowadzona jest rura odprowadzająca powietrze lub przewód prowadzący do skraplacza. Taka szczelina, przez którą do mieszkania wpływa gorące powietrze, dodatkowo wpływa na obniżenie efektywności chłodzenia. Bez obaw – mimo to urządzenie nadal działa, chłodzi, różnica temperatur jest wyraźnie odczuwalna, a efekt znacznie lepszy niż ten dawany przez zwykłe wentylatory.

Sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych 2020 >>

Klimatyzator stacjonarny – cichy i efektywny

Jeśli zależy Ci na wydajności i cichej pracy urządzenia, i zastanawiasz się, czy wybrać klimatyzator przenośny, czy ścienny, zdecyduj się na ten drugi typ.

Najchętniej wybierane klimatyzatory stacjonarne to urządzenia typu split, czyli składające się z dwóch elementów. Jeden z nich wisi na ścianie w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, a drugi na zewnętrznej ścianie budynku. Tego rodzaju urządzenia są bardziej efektywne, szybciej schładzają powietrze w domu i nie wymagają rozszczelnienia okna, dzięki czemu do środka nie napływa ciepłe powietrze z zewnątrz.

Istnieją również klimatyzatory stacjonarne monoblokowe, nazywane inaczej okiennymi. Są one jednak głośniejsze i mniej atrakcyjne wizualnie niż wspomniane wyżej klimatyzatory split.

klimatyzator stacjonarny

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który jest cichszy?

Zastanawiasz się, czy istnieje na rynku idealny klimatyzator stacjonarny – cichy, efektywny, mobilny i tani? Cóż… nie można mieć wszystkiego.

Jeśli chcesz postawić na ciche rozwiązanie, będziesz musiał zainwestować w zakup i montaż klimatyzatora stacjonarnego. Jeżeli Twoim priorytetem jest możliwość przenoszenia urządzenia między pokojami w domu, kup klimatyzator przenośny split. Jest głośniejszy niż stacjonarny, ale pracuje zdecydowanie ciszej niż monoblokowy klimatyzator przenośny. Czy ma sens kupowanie bardzo głośnego, ale kompaktowego i niedrogiego urządzenia monoblokowego? Oczywiście – ale tylko jeśli planujesz używać go okazjonalnie. W innym wypadku ciągły hałas będzie bardzo uciążliwy.

Klimatyzacja i wentylacja – sprawdź wszystkie produkty >>

Czy wiesz już, jaki sprzęt wybrać? Klimatyzator przenośny czy klimatyzator stacjonarny? Monoblokowy czy split? Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, gwarantujemy – podczas upałów poczujesz różnicę!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze