Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Rekordowo wysokie temperatury sprawiają, że trudno jest nam funkcjonować, dlatego szukamy szybkich i skutecznych rozwiązań, jak ochłodzić mieszkanie. Czy istnieją domowe sposoby na upał w mieszkaniu? Oczywiście. Trzymanie się kilku podstawowych zasad sprawi, że zapanuje w nim przyjemny chłód i to bez montażu klimatyzacji!

jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Dlaczego w mieszkaniu jest gorąco?

W zasadzie wszystko zależy od stopnia termomodernizacji bloku. Jeśli budynek jest odpowiednio ocieplony, utrzymuje wewnętrzną temperaturę zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Oznacza to, że podczas upałów ściany i okna nie pozwalają na migrację chłodnego powietrza, a jednocześnie nie dopuszczają do przenikania ciepła z zewnątrz. W takim przypadku nawet przy najwyższych lipcowych temperaturach w mieszkaniu jest zawsze o kilka stopni chłodniej. W znacznie gorszej sytuacji są osoby, które mieszkają w starych lub źle izolowanych blokach. Ściany oraz okna o wysokim współczynniku przenikalności bardzo szybko się nagrzewają i oddają całe zgromadzone ciepło do mieszkania.

Jak ochłodzić mieszkanie lub dom bez klimatyzacji?

Teoretycznie, dla właścicieli domów jednorodzinnych, termomodernizacja budynku jest nieco bardziej osiągalnym przedsięwzięciem niż w przypadku mieszkania w dużym bloku. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wraz z innymi mieszkańcami spróbować przekonać spółdzielnię do wykonania odpowiednich prac modernizacyjnych. Jednak zanim nasz wniosek zostanie poddany głosowaniu, możemy być zmuszeni skorzystać z domowych rozwiązań. Poniżej znajdziemy kilka sprawdzonych sposobów, jak ochłodzić pokój, mieszkanie lub dom.

Domowe sposoby na upał w mieszkaniu

Brak klimatyzacji nie oznacza, że musimy się topić w mieszkaniu. Domowe sposoby na upał w mieszkaniu przyniosą nam ulgę i obniżą temperaturę nawet o kilka stopni! Zanim jednak zaczniemy je testować, musimy pamiętać, że efekt jest zależny od położenia budynku względem słońca, stopnia zazielenienia, poziomu termomodernizacji oraz metrażu pomieszczenia. Właśnie z m.in. tych powodów efekt nie zawsze będzie identyczny u każdego.

otwieranie okien - sposób na upał w mieszkaniu

Wietrzenie i otwieranie okien

Chłodzenie pokoju bez klimatyzatora lub wentylatora może być trudne, jeśli zabierzemy się za to w godzinach szczytowych temperatur. Aby zauważyć jakikolwiek efekt, musimy pamiętać, że obniżanie temperatury zaczynamy już w nocy. Należy więc przed snem otworzyć okno, najlepiej na oścież i zamknąć dopiero rano, zanim na dworze zacznie się robić ciepło. Jeśli jest wiatr, warto wieczorem zrobić przeciąg, dzięki czemu wpłyniemy na jakość powietrza w całym mieszkaniu.

Dwa wentylatory

Jeśli wieczorem w naszym mieszkaniu jest bardzo gorąco, zaś na dworze panują już przyjemne temperatury, warto sięgnąć po wentylator. Aby przyśpieszyć chłodzenie, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie dwóch wiatraków. Jeden należy ustawić w drzwiach wejściowych i skierować jego nawiew do środka pokoju, zaś drugi postawić przy oknie. W ten sposób bardzo szybko pozbędziemy się ciepłego powietrza z mieszkania.

Białe i grube zasłony – domowy sposób na upał w mieszkaniu

Wśród domowych sposobów na upał nie może zabraknąć białych i grubych zasłon. Jasne materiały nie nagrzewają się tak szybko jak ciemne, a dodatkowo odbijają znaczną część promieni. Należy jednak pamiętać, aby okna były szczelnie zamknięte i zasłonięte przez cały dzień. W przeciwnym razie nie zauważymy spektakularnych efektów.

białe zasłony - domowy sposób na upał
Tu znajdziesz najlepsze zasłony do 100 zł >>

Zasłony po zewnętrznej stronie okna

Jeśli zasłony zawieszone wewnątrz pomieszczenia to za mało lub posiadamy szyby o wysokiej przenikalności cieplnej, które mają tendencję do nadmiernego nagrzewania się, warto założyć materiał również po zewnętrznej stronie okna. W ten sposób stworzymy barierę przeciwsłoneczną o całkiem niezłej skuteczności. Takie rozwiązanie warto wykorzystać również w przypadku balkonu. Będzie nie tylko ładniej, ale również wspomoże nas w walce z upałami.

Mrożone płytki – domowy sposób na punktowe chłodzenie

Jak ochłodzić pokój? Jeśli po remoncie zostało nam kilka płytek ściennych lub podłogowych, warto je co wieczór wkładać do zamrażalnika i wyciągać, gdy będziemy potrzebować punktowego chłodzenia. Przez kilka godzin będą wydzielać przyjemny chłód, co znacznie umili nam pracę lub wieczorny seans filmowy.

Nawilżanie powietrza – prosty sposób na upał w pokoju

Jeśli zastanawiamy się, jak utrzymać chłód w mieszkaniu, warto pomyśleć również o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Do tego celu nie musimy stosować drogich sprzętów, ponieważ wystarczą mokre ręczniki zawieszone na suszarce do prania lub grzejniku. Parując, będą nie tylko wpływać na klimat w mieszkaniu, ale również pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę.

Rośliny – naturalna izolacja cieplna

W zestawieniu najskuteczniejszych domowych sposobów na upał nie może zabraknąć roślin okrywowych, tj. winorośli lub bluszczu, tworzących na ścianie warstwę naturalnej izolacji cieplnej. Jeśli więc jesteśmy właścicielami domu lub niskiej kamienicy, warto posadzić pnącza. I choć nie urosną one w przeciągu kilku dni, z pewnością przyniosą dużo korzyści w przyszłości, która – z powodu zmian klimatycznych – zapowiada się równie upalnie.

rośliny - domowy sposób na upał

Jak ochłodzić pokój dziecka?

Choć dzieci uwielbiają wakacje, upał w mieszkaniu może im bardzo doskwierać. Trudności z zasypianiem, apatia lub brak apetytu to tylko nieliczne konsekwencje zbyt wysokiej temperatury. Z drugiej strony, należy uważać, aby nie przesadzić z ochładzaniem pokoju, ponieważ możemy narazić dziecko na przeziębienie. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne nawet dla noworodka:

  • wietrzenie pokoju rano i wieczorem – jeśli zastanawiamy się, jak ochłodzić pokój niemowlaka, z pewnością pierwszą myślą, jaka nam przyjdzie do głowy, będzie właśnie wietrzenie pomieszczenia. Należy jednak robić to w godzinach, gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno, czyli rano i wieczorem. W tym przypadku warto dodatkowo zainstalować siatkę przeciw owadom na oknach, aby do pokoju nie dostały się np. komary;
  • zasłanianie okna – światło dzienne jest dobre, ale kiedy wiąże się ono z szybkim nagrzewaniem pokoju, znacznie lepszym wyjściem jest zasłanianie okien grubym i jasnym materiałem;
  • wieszanie mokrych ręczników – gdy na dworze skwar, powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. W takim przypadku warto powiesić w pokoju wilgotne ręczniki, które nie tylko delikatnie obniżą temperaturę, ale również będą pełnić rolę nawilżacza.
jak ochłodzić pokój dziecka

Czego nie robić podczas upałów, aby nie nagrzewać mieszkania?

Nie tylko chłodzenie wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Ważne jest również to, aby pamiętać o 3 zasadach, które uchronią nas przed nadmiernym nagrzaniem się domu:

  • wstrzymanie się z przygotowywaniem potraw, które wymagają długiego gotowania – gdy temperatura na dworze bije rekordy ciepła, warto odpuścić sobie pieczenie ciast, gęsi lub gotowania gulaszu wołowego. Podczas upałów lepiej postawić na proste dania, których przygotowanie nie wymaga bardzo długiego przyrządzania;
  • lodówka nie jest klimatyzatorem – to prawda, chłód wydobywający się z otwartej lodówki lub zamrażalnika jest przyjemny, ale nie powinien nam służyć jako klimatyzator. Po chwili urządzenie zacznie pracować ze wzmożoną intensywnością, przez co kuchnia nagrzeje się jeszcze bardziej;
  • odłączenie sprzętów lub chwilowe zaniechanie z ich korzystania – sprzęty takie jak np. telewizor, radio lub komputer również wpływają na temperaturę w domu. Jeśli więc zastanawiamy się, jak utrzymać chłód w mieszkaniu, to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest właśnie odłączenie niepotrzebnych sprzętów od prądu i wstrzymanie się przynajmniej do wieczora z uruchomieniem np. zmywarki lub pralki.
jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Zmiany klimatyczne sprawiają, że temperatura na zewnątrz jest coraz wyższa, co może być bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Jak ochłodzić mieszkanie? Bardzo ważne jest, aby w ciągu dnia domowymi sposobami chłodzić pokoje, a wieczorami wietrzyć całe mieszkanie. W takich momentach warto również sobie pomagać i np. zrobić starszej sąsiadce zakupy, aby uchronić ją przed koniecznością wychodzenia z domu.

Wybierz wentylator w najniższej cenie >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów