MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Wysokie temperatury sprawiają, że zadajemy sobie to pytanie coraz częściej. Czy istnieją domowe sposoby na upał w mieszkaniu? Oczywiście! Trzymaj się kilku podstawowych zasad, a w Twoim mieszkaniu zapanuje przyjemny chłód i to bez montażu klimatyzacji!

Dlaczego w mieszkaniu jest gorąco?

W zasadzie wszystko zależy od stopnia termomodernizacji bloku. Jeśli budynek jest odpowiednio ocieplony, utrzymuje wewnętrzną temperaturę zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Oznacza to, że podczas upałów ściany i okna nie pozwalają na migrację chłodnego powietrza, a jednocześnie nie dopuszczają do przenikania ciepła z zewnątrz. W takim przypadku nawet przy najwyższych lipcowych temperaturach w mieszkaniu jest zawsze o kilka stopni chłodniej.

W znacznie gorszej sytuacji są osoby, które mieszkają w starych lub źle izolowanych blokach. Ściany oraz okna o wysokim współczynniku przenikalności bardzo szybko się nagrzewają i oddają całe zgromadzone ciepło do mieszkania.

Sprawdź też: Jaka temperatura w domu jest optymalna?

Jak ochłodzić mieszkanie lub dom bez klimatyzacji?

Teoretycznie, dla właścicieli domów jednorodzinnych, termomodernizacja budynku jest nieco bardziej osiągalnym przedsięwzięciem niż w przypadku mieszkania w dużym bloku. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wraz z innymi mieszkańcami spróbować przekonać spółdzielnię do wykonania odpowiednich prac modernizacyjnych.

Jednak zanim Twój wniosek zostanie poddany głosowaniu, możesz być zmuszony skorzystać z domowych rozwiązań. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na to, jak ochłodzić pokój, mieszkanie lub dom.

Zobacz też: Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Domowe sposoby na upał w mieszkaniu – który wybierzesz?

Domowe sposoby na upał w mieszkaniu przyniosą Ci ulgę i obniżą temperaturę nawet o kilka stopni! Zanim jednak zaczniesz je testować, musisz pamiętać, że efekt jest zależny od położenia budynku względem słońca, stopnia zazielenienia, poziomu termomodernizacji oraz metrażu pomieszczenia.

Wietrzenie i otwieranie okien

Chłodzenie pokoju bez klimatyzatora lub wentylatora może być trudne, jeśli zabierzesz się za to w godzinach szczytowych temperatur. Aby zauważyć jakikolwiek efekt, musisz pamiętać, że obniżanie temperatury trzeba zacząć już w nocy. Należy więc otworzyć okno przed snem, najlepiej na oścież i zamknąć dopiero rano, zanim na dworze zacznie się robić ciepło. Jeśli jest wiatr, warto wieczorem zrobić przeciąg, dzięki czemu wpłyniesz na jakość powietrza w całym mieszkaniu.

Dwa wentylatory

Jeśli wieczorem w Twoim mieszkaniu jest bardzo gorąco, zaś na dworze panują już przyjemne temperatury, warto sięgnąć po wentylator. Aby przyśpieszyć chłodzenie, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie dwóch wiatraków. Jeden należy ustawić w drzwiach wejściowych i skierować jego nawiew do środka pokoju, zaś drugi postawić przy oknie. W ten sposób bardzo szybko pozbędziesz się ciepłego powietrza z mieszkania.

Dowiedz się więcej: Jaki wentylator wybrać do domu? Polecamy najlepsze wentylatory

Wentylator HANKSAIR W04

Wentylator HANKSAIR W04

161 zł
Wentylator BLACK&DECKER BXEFD40E

Wentylator BLACK&DECKER BXEFD40E

220 zł
Wentylator BLACK&DECKER BXEFD30E

Wentylator BLACK&DECKER BXEFD30E

160 zł
Wentylator BLACK&DECKER BXEFT47E

Wentylator BLACK&DECKER BXEFT47E

230 zł

Białe i grube zasłony

Wśród domowych sposobów na upał nie może zabraknąć białych i grubych zasłon. Jasne materiały nie nagrzewają się tak szybko jak ciemne, a dodatkowo odbijają znaczną część promieni. Należy jednak pamiętać, aby okna były szczelnie zamknięte i zasłonięte przez cały dzień. W przeciwnym razie nie zauważysz spektakularnych efektów.

Zasłona ASTON z taśmą 140x260 cm - Homla

Zasłona ASTON z taśmą 140x260 cm - Homla

90 zł
Firanka ADI biała z pomponikami 140x250 cm - Homla

Firanka ADI biała z pomponikami 140x250 cm - Homla

50 zł
vidaXL Zasłony zaciemniające z haczykami, 2 szt., złamana biel

vidaXL Zasłony zaciemniające z haczykami, 2 szt., złamana biel

173 zł
vidaXL Podwójne zasłony zaciemniające, 2 szt., 140 x 245 cm, białe

vidaXL Podwójne zasłony zaciemniające, 2 szt., 140 x 245 cm, białe

176 zł

Zasłony po zewnętrznej stronie okna

Jeśli zasłony zawieszone wewnątrz pomieszczenia to za mało lub posiadasz szyby o wysokiej przenikalności cieplnej, które mają tendencję do nadmiernego nagrzewania się, warto założyć materiał również po zewnętrznej stronie okna. W ten sposób stworzysz barierę przeciwsłoneczną o całkiem niezłej skuteczności. Takie rozwiązanie warto wykorzystać również w przypadku balkonu. Będzie nie tylko ładniej, ale również pomoże Ci w walce z upałami.

Mrożone płytki

Jak ochłodzić pokój? Jeśli po remoncie zostało Ci kilka płytek ściennych lub podłogowych, warto je co wieczór wkładać do zamrażalnika i wyciągać, gdy będziesz potrzebować punktowego chłodzenia. Przez kilka godzin będą wydzielać przyjemny chłód, co znacznie umili Ci pracę lub wieczorny seans filmowy.

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ FUNKY 1 MOZAIKA GRESOWA 29,8X22,6

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ FUNKY 1 MOZAIKA GRESOWA 29,8X22,6

83 zł
płytki ARABESKA BIAŁA 10x10 połysk

płytki ARABESKA BIAŁA 10x10 połysk

250 zł
TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ TOKYO WHITE A MOZAIKA 29,8X29,8

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ TOKYO WHITE A MOZAIKA 29,8X29,8

37 zł
TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ TOKYO MITA WHITE MOZAIKA 30X30

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ TOKYO MITA WHITE MOZAIKA 30X30

119 zł

Nawilżanie powietrza domowymi sposobami

Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać chłód w mieszkaniu, warto pomyśleć również o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Do tego celu nie musisz stosować nawilżaczy powietrza, ponieważ wystarczą mokre ręczniki zawieszone na suszarce do prania lub grzejniku. Parując, będą nie tylko wpływać na klimat w mieszkaniu, ale również pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę.

Rośliny pnące

W zestawieniu najskuteczniejszych domowych sposobów na upał nie może zabraknąć roślin okrywowych, tj. winorośli lub bluszczu, tworzących na ścianie warstwę naturalnej izolacji cieplnej. Jeśli więc jesteś właścicielem domu lub niskiej kamienicy, warto posadzić pnącza. I choć nie urosną one w przeciągu kilku dni, z pewnością przyniosą dużo korzyści w przyszłości, która – z powodu zmian klimatycznych – zapowiada się równie upalnie.

Jak ochłodzić pokój dziecka?

Choć dzieci uwielbiają wakacje, upał w mieszkaniu może im bardzo doskwierać. Trudności z zasypianiem, apatia lub brak apetytu to tylko nieliczne konsekwencje zbyt wysokiej temperatury. Z drugiej strony, należy uważać, aby nie przesadzić z ochładzaniem pokoju, ponieważ możesz narazić dziecko na przeziębienie. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne nawet dla noworodka:

  • Wietrzenie pokoju rano i wieczorem – jeśli zastanawiasz się, jak ochłodzić pokój niemowlaka, z pewnością pierwszą myślą, jaka Ci przyjdzie do głowy, będzie właśnie wietrzenie pomieszczenia. Należy jednak robić to w godzinach, gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno, czyli rano i wieczorem. W tym przypadku warto dodatkowo zainstalować siatkę przeciw owadom na oknach, aby do pokoju nie dostały się np. komary.
  • Zasłanianie okna – światło dzienne jest dobre, ale kiedy wiąże się ono z szybkim nagrzewaniem pokoju, znacznie lepszym wyjściem jest zasłanianie okien grubym i jasnym materiałem.
  • Wieszanie mokrych ręczników – gdy na dworze skwar, powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. W takim przypadku warto powiesić w pokoju wilgotne ręczniki, które nie tylko delikatnie obniżą temperaturę, ale również będą pełnić rolę nawilżacza.

Czego nie robić podczas upałów, aby nie nagrzewać mieszkania?

Nie tylko chłodzenie wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Ważne jest również to, aby pamiętać o 3 zasadach, które uchronią Cię przed nadmiernym nagrzaniem się domu:

  • Wstrzymaj się z przygotowywaniem potraw, które wymagają długiego gotowania – gdy temperatura na dworze bije rekordy ciepła, warto odpuścić sobie pieczenie ciast, gęsi lub gotowania gulaszu wołowego. Podczas upałów lepiej postawić na proste dania, których przygotowanie nie wymaga bardzo długiego przyrządzania.
  • Pamiętaj, że lodówka nie jest klimatyzatorem – to prawda, chłód wydobywający się z otwartej lodówki lub zamrażalnika jest przyjemny, ale nie powinien Ci służyć jako klimatyzator. Po chwili urządzenie zacznie pracować ze wzmożoną intensywnością, przez co kuchnia nagrzeje się jeszcze bardziej.
  • Nie zapomnij o odłączeniu sprzętów – sprzęty takie jak np. telewizor, radio lub komputer również wpływają na temperaturę w domu. Jeśli chcesz utrzymać chłód w mieszkaniu, to pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest właśnie odłączenie niepotrzebnych sprzętów od prądu i wstrzymanie się przynajmniej do wieczora z uruchomieniem np. zmywarki lub pralki.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że temperatura na zewnątrz jest coraz wyższa, co może być bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Jak ochłodzić mieszkanie? Bardzo ważne jest, aby w ciągu dnia domowymi sposobami chłodzić pokoje, a wieczorami wietrzyć całe mieszkanie. W takich momentach warto również sobie pomagać i np. zrobić starszej sąsiadce zakupy, aby uchronić ją przed koniecznością wychodzenia z domu.


Inne artykuły w tej kategorii