Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ile kosztuje i dlaczego warto ją zbudować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dowód na to, że można jednocześnie zatroszczyć się o ekosystem, zaoszczędzić trochę pieniędzy i podarować sobie komfort na miarę XXI wieku. Taki sposób oczyszczania ścieków ma dwie główne zalety: niskie koszty eksploatacji oraz bezobsługową pracę. Co warto wiedzieć o tego rodzaju instalacji? Dziś opowiemy więcej o tym, jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie są jej największe zalety oraz jaka jest przybliżona cena i koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków.

co daje przydomowa oczyszczalnia ścieków
Fot. Murator PROJEKTY

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co jest lepsze?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto w nią zainwestować? Taka instalacja w ogrodzie jest bardzo dobrą alternatywą dla szamba i decyduje się na nią coraz więcej osób.

Co daje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Kto miał do czynienia z szambem, ten wie, jak uciążliwe jest wywożenie jego zawartości, nie mówiąc już o pojawiających się nieszczelnościach. Przydomowe oczyszczalnie zdecydowanie górują nad szambem pod względem kosztów eksploatacyjnych i walorów ekologicznych. Ogromną zaletą przydomowej oczyszczalni jest to, że nie trzeba opróżniać jej tak często, jak szamba.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków pracują w dwóch cyklach: tlenowym i beztlenowym. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków: drenażowe, biologiczne i roślinne.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem

Oczyszczalnie drenażowe wykonywane są w dwóch technologiach. Pierwsza z nich wykorzystuje drenaż rozsączający. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zamontować taką oczyszczalnię? Grunt na działce musi mieć odpowiednią przepuszczalność, a wody gruntowe nie mogą być zbyt blisko powierzchni. Taka instalacja jest budowana z:

 • osadnika gnilnego,
 • studzienki rozdzielczej,
 • systemu rur drenarskich,
 • poletka filtracyjnego.

Po wstępnym oczyszczeniu ścieki trafiają do poletka filtracyjnego poprzez studzienkę oraz rury. Poletko to nic innego jak otworowane rury PVC obsypane żwirem. Aby zapewnić odpowiednią ilość tlenu, drenaże są wyposażane w kominki napowietrzające. Jeśli grunt na Twojej działce ma gorszą przepuszczalność, możesz zdecydować się na drugą technologię. Wymaga ona bardziej złożonego przygotowania, jednak działa analogicznie do pierwszej. Tutaj różnicę stanowi konieczność usunięcia gleby na głębokość 1,5 m i zastąpienie jej filtrem piaskowym lub żwirowym.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnie biologiczne to nieco droższa alternatywa dla drenażowych. W tym przypadku jednak nie musisz się martwić przepuszczalnością gleby. Biologiczna oczyszczalnia ścieków również występuje w dwóch wariantach.

Pierwszy to technologia oparta na osadzie czynnym. We wstępnej komorze następuje oczyszczenie. W drugiej materiał jest napowietrzany, natomiast trzecia pełni rolę osadnika wtórnego. Osad czynny to mikroorganizmy, które dokonują rozkładu ścieków na osad i ciecz nadosadową. Po rozkładzie osad zostaje przepompowany do komory trzeciej, po czym wraca do osadnika wstępnego. W tym czasie ciecz jest odprowadzana do studni chłonnej.

Drugi rodzaj biologicznej oczyszczalni ścieków jest wyposażony w złoże biologiczne, w którym rozwijają się bakterie. Odżywiają się one związkami zawartymi w ściekach. Oczyszczona ciecz może być odprowadzona do wód powierzchniowych bez zagrożenia skażeniem.

Przydomowa roślinna oczyszczalnia ścieków

Tę technologię zawdzięczamy Chińczykom, którzy wiele lat temu swoje ścieki odprowadzali na pola ryżowe. Tak przez przypadek odkryli, że dzięki roślinom dochodzi do oczyszczenia niechcianych odpadów. Oczyszczalnie roślinne są obecnie mniej popularne niż wyżej wymienione. Bakterie do oczyszczalni tego typu znajdują się w korzeniach roślin. Tam też dokonuje się filtracja. Tego typu systemy można spotkać w zabudowie o dużym rozproszeniu (np. w ośrodkach wypoczynkowych).

Przeczytaj też: Kompostownik – co warto wiedzieć o kompostowaniu w ogrodzie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – przepisy w 2022 roku

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków zacznij od zapoznania się z przepisami. Czy do wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebujesz pozwolenia? Według Prawa Budowlanego realizację oczyszczalni o wydajności mniejszej niż 7,5 m³ wystarczy zgłosić do starostwa powiatowego i nie wymaga ona uzyskania pozwolenia. Jeśli chcesz wybudować oczyszczalnię o większej przepustowości, będziesz musiał postarać się o pozwolenie na budowę.

Jak wypełnić zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Będziesz potrzebował druk zgłoszenia, mapkę działki z oznaczonym rozmieszczeniem urządzeń oraz opis techniczny instalacji. Po upływie 30 dni od zgłoszenia możesz bez obaw przystąpić do prac.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – wymagane odległości

Ile miejsca potrzeba na przydomową oczyszczalnię ścieków? Najlepiej sprawdzi się spora, płaska działka z niskim poziomem wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruntem. Najistotniejsze są jednak określone przez przepisy odległości od infrastruktury domowej, czyli:

 • minimum 15 m od studni,
 • minimum 2 m od granicy działki,
 • minimum 3 m od drzew,
 • minimum 0,8 m od kabli energetycznych.

Przeczytaj też: Jak zaprojektować i założyć ogród krok po kroku?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ile kosztuje?

Jaki jest koszt budowy i eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków? Cena przydomowej oczyszczalni zależy od kilku czynników. Jest to przede wszystkim technologia oczyszczania. Trzeba wziąć pod uwagę to, że na koszt przydomowej oczyszczalni wpływa również konieczność przygotowania odpowiedniej infrastruktury. Uwzględniając te czynniki, koszty instalacji kształtują się następująco:

 • oczyszczalnia drenażowa – od 8000 do 15 000 zł,
 • oczyszczalnia biologiczna – od 12 000 do 20 000 zł,
 • oczyszczalnia roślinna – od 15 000 do 20 000 zł. Podane ceny obejmują instalację dla domu jednorodzinnego wraz z montażem.

Choć koszt budowy i montażu ekologicznej oczyszczalni jest spory, to koszty eksploatacji są już znacznie niższe niż w przypadku szamba. Ile prądu pobiera przydomowa oczyszczalnia ścieków? Prąd potrzebny do pracy dmuchawy napowietrzającej to koszt ok. 17 zł miesięcznie. Razem z innymi dodatkowymi kosztami roczne koszty eksploatacji nie wyniosą więcej niż 250-300 zł.

Chcesz obniżyć nieco koszty budowy i zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? O wsparcie powinieneś pytać w swojej gminie. Możesz starać się zarówno o dotację, o charakterze bezzwrotnym, jak i o pożyczkę na preferencyjnych warunkach oprocentowania.

Jak samemu zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Dla wszystkich majsterkowiczów mamy dobre wieści! Przy odpowiednim sprzęcie i zaangażowaniu samodzielny montaż oczyszczalni nie jest trudny. Bardzo pomocny jest przy tym schemat przydomowej oczyszczalni ścieków. Prace związane z montażem oczyszczalni można podzielić na 6 kroków:

 1. Przygotuj wykop dla zbiornika (musi być zachowany odpowiedni spad terenu).
 2. Ustabilizuj i wypoziomuj zbiornik.
 3. Rozprowadź drenaż (podłoże musi zostać utwardzone a rury zabezpieczone geowłókniną)
 4. Zamontuj wyloty wentylacyjne.
 5. Zamontuj instalację elektryczną.
 6. Wykonaj rozruch oczyszczalni (przeprowadzany przez fachowca z uprawnieniami).

Jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak zamaskować przydomową oczyszczalnię ścieków w ogrodzie? Najlepszym sposobem jest posadzenie na warstwie drenażowej roślin, które idealnie wpasują się w stylistykę ogrodu. Najlepiej wybrać gatunek, który dobrze czuje się na podmokłych terenach. Dobrze sprawdzi się np. proso rózgowate, funkie, miskanty czy hibiskus bagienny.

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Sama budowa przydomowej oczyszczalni nie wystarczy. Jeśli instalacja stanęła już w Twoim ogródku, powinieneś nauczyć się odpowiednio o nią dbać. O czym warto pamiętać?

 • Do sprzątania używaj ekologicznych środków czyszczących, które nie zabiją bakterii odpowiadających za proces oczyszczania ścieków. Jeśli zastanawiasz się, jakie środki czystości do przydomowej oczyszczalni ścieków sprawdzą się najlepiej, zawsze pamiętaj o tym, by zrezygnować przede wszystkim z wybielaczy i agresywnych środków zawierających chlor.
 • Nie wlewaj do opływów tłuszczu ani farb czy rozpuszczalników.
 • Korzystaj ze środków piorących, które ulegają biodegradacji.
 • Nie wyrzucaj do toalety środków higienicznych.

Jeśli na co dzień dbasz o swoją przydomową oczyszczalnię ścieków, to co ile powinien odbywać się wywóz nieczystości? Większość oczyszczalni wymaga wywozu 1-4 razy do roku.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które gwarantuje komfort i rentowność. Szacuje się, że tego typu instalacje zwracają się już po trzech latach, dlatego koszty początkowe nie powinny zniechęcać do wyboru tego sposobu gospodarowania ściekami.


Inne artykuły w tej kategorii

Farba do drewna – jaką wybrać?

Farba do drewna – jaką wybrać?

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Jak dobrze mieć sąsiada... za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Jak dobrze mieć sąsiada... za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.