Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ile kosztuje i dlaczego warto ją zbudować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dowód na to, że można jednocześnie zatroszczyć się o ekosystem, zaoszczędzić trochę pieniędzy i podarować sobie komfort na miarę XXI wieku. Taki sposób oczyszczania ścieków ma dwie główne zalety. Są to niskie koszty eksploatacji oraz bezobsługowa praca. Pierwszym krokiem do tego, aby Twoja gospodarka ściekowa zasłużyła na miano ekologicznej, jest odpowiedni dobór przydomowej oczyszczalni. Nie jest to łatwe, ze względu na wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Jak się z nimi uporać? Podpowiadamy!

drewniany dom z dwuspadowym dachem

Oczyszczalnia przydomowa jako alternatywa dla szamba

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest znakomitą alternatywą dla szamba. Kto miał do czynienia z szambem, ten wie, jak uciążliwe jest wywożenie jego zawartości, nie mówiąc już o pojawiających się nieszczelnościach. Przydomowe oczyszczalnie zdecydowanie górują nad szambem pod względem kosztów eksploatacyjnych i walorów ekologicznych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy 2019

przydomowa oczyszczalnia ścieków
Źródło: shutterstock

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków zacznij od zapoznania się z przepisami. Według Prawa Budowlanego budowę oczyszczalni o wydajności mniejszej niż 7,5 m³ wystarczy zgłosić do starostwa powiatowego. Po upływie 30 dni od zgłoszenia możesz przystąpić do prac. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. mapę lokalizacyjną uwzględniającą odległości oczyszczalni ścieków od infrastruktury przydomowej:

 • minimum 15 m od studni,
 • minimum 2 m od granicy działki,
 • minimum 3 m od drzew,
 • minimum 0,8 m od kabli energetycznych.

Jak samemu zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Dla wszystkich majsterkowiczów mamy dobre wieści! Przy odpowiednim sprzęcie i zaangażowaniu samodzielny montaż oczyszczalni nie jest trudny. Bardzo pomocny jest przy tym schemat przydomowej oczyszczalni ścieków. Prace związane z montażem oczyszczalni można podzielić na 6 kroków:

 1. Przygotowanie wykopu dla zbiornika (musi być zachowany odpowiedni spad terenu).
 2. Stabilizacja i wypoziomowanie zbiornika.
 3. Rozprowadzenie drenażu (podłoże musi zostać utwardzone a rury zabezpieczone geowłókniną)
 4. Montaż wylotów wentylacyjnych.
 5. Montaż instalacji elektrycznej.
 6. Rozruch oczyszczalni (przeprowadzany przez fachowca z uprawnieniami).
nowoczesny szaro-biały dom

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków pracują w dwóch cyklach: tlenowym i beztlenowym. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków:

 • drenażowe,
 • biologiczne,
 • roślinne.

Oczyszczalnie drenażowe

Oczyszczalnie drenażowe wykonywane są w dwóch technologiach. Pierwsza z nich wykorzystuje drenaż rozsączający. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zamontować taką oczyszczalnię? Grunt na działce musi mieć odpowiednią przepuszczalność, a wody gruntowe nie mogą być zbyt blisko powierzchni. Taka instalacja jest budowana z:

 • osadnika gnilnego,
 • studzienki rozdzielczej,
 • systemu rur drenarskich,
 • poletka filtracyjnego.

Po wstępnym oczyszczeniu ścieki trafiają do poletka filtracyjnego poprzez studzienkę oraz rury. Poletko to nic innego jak otworowane rury PVC obsypane żwirem. Aby zapewnić odpowiednią ilość tlenu, drenaże są wyposażane w kominki napowietrzające. Jeśli grunt na Twojej działce ma gorszą przepuszczalność, możesz zdecydować się na drugą technologię. Wymaga ona bardziej złożonego przygotowania, jednak działa analogicznie do pierwszej. Tutaj różnicę stanowi konieczność usunięcia gleby na głębokość 1,5 m i zastąpienie jej filtrem piaskowym lub żwirowym.

trawnik przed domem

Oczyszczalnie biologiczne

Oczyszczalnie biologiczne to nieco droższa alternatywa dla drenażowych. W tym przypadku jednak nie musisz się martwić przepuszczalnością gleby. Biologiczna oczyszczalnia ścieków również występuje w dwóch wariantach. Pierwszy to technologia oparta na osadzie czynnym. We wstępnej komorze następuje oczyszczenie. W drugiej materiał jest napowietrzany, natomiast trzecia pełni rolę osadnika wtórnego. Osad czynny to mikroorganizmy, które dokonują rozkładu ścieków na osad i ciecz nadosadową. Po rozkładzie osad zostaje przepompowany do komory trzeciej, po czym wraca do osadnika wstępnego. W tym czasie ciecz jest odprowadzana do studni chłonnej.

Drugi rodzaj biologicznej oczyszczalni ścieków jest wyposażony w złoże biologiczne, w którym rozwijają się bakterie. Odżywiają się one związkami zawartymi w ściekach. Oczyszczona ciecz może być odprowadzona do wód powierzchniowych bez zagrożenia skażeniem.

Oczyszczalnie roślinne

Tą technologię zawdzięczamy Chińczykom, którzy wiele lat temu swoje ścieki odprowadzali na pola ryżowe. Tak przez przypadek odkryli, że dzięki roślinom dochodzi do oczyszczenia niechcianych odpadów. Oczyszczalnie biologiczne są obecnie mniej popularne niż wyżej wymienione. Bakterie do oczyszczalni tego typu znajdują się w korzeniach roślin. Tam też dokonuje się filtracja. Tego typu systemy można spotkać w zabudowie o dużym rozproszeniu (np. w ośrodkach wypoczynkowych).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszt

przydomowa oczyszczalnia ścieków
Źródło: shutterstock

Cena przydomowej oczyszczalni zależy od kilku czynników. Jest to przede wszystkim technologia oczyszczania. Trzeba wziąć po uwagę to, że na koszt przydomowej oczyszczalni wpływa również konieczność przygotowania odpowiedniej infrastruktury. Uwzględniając te czynniki, koszty instalacji kształtują się następująco:

 • oczyszczalnia drenażowaod 7000 do 10 000 zł,
 • oczyszczalnia biologicznaponad 11 000 zł,
 • oczyszczalnia roślinnaponad 15 000 zł.

Podane ceny obejmują instalację dla domu jednorodzinnego wraz z montażem.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które gwarantuje komfort i rentowność. Szacuje się, że tego typu instalacje zwracają się już po trzech latach, dlatego koszty początkowe nie powinny zniechęcać do wyboru tego sposobu gospodarowania ściekami.

Tu znajdziesz wszystko o budowie i remoncie domu >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze