Weekendowa wyprzedaż w Selsey + darmowa dostawa!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

Deszczówka to jedyne odnawialne źródło wody. Prawnie uważna jest za ściek, a przed jej działaniem staramy się chronić ściany domu oraz ogród. Jednak odpowiednio odzyskana i zgromadzona może znacząco zmniejszyć codzienne zużycie wody pitnej i tym samym ograniczyć koszty jej zakupu o ok. 700 złotych rocznie! Poznaj sposoby na odzyskiwanie, gromadzenie i zagospodarowanie wody deszczowej.

Deszczówka: dlaczego warto ją łapać?

10-minutowy deszcz pozwala na pozyskanie takiej ilości wody deszczowej, aby dwudziestokrotnie spłukać toaletę, sześć razy zrobić pranie lub trzy razy umyć samochód. Podchodząc matematycznie – odzyskiwanie deszczówki z rynny to ograniczenie zużycia wody pitnej o ok. 80 litrów, czyli prawie o połowę średniego zużycia dziennego i roczna oszczędność 30 m³ wody.

Jak zbierać deszczówkę?

System zbierania deszczówki może być podziemny lub naziemny. Łapanie deszczówki wymaga zamontowania specjalnych urządzeń. W przypadku systemu podziemnego konieczna jest instalacja skrzynek rozsączających pod ziemią. Dzięki temu tworzy się „magazyn” na deszczówkę, która stopniowo wsiąka w otaczający grunt. Podziemne skrzynki zaprojektowane są tak, aby w czasie deszczów gromadziły jak najwięcej wody, a później powoli ją rozprowadzały w ziemi.

Jak odprowadzić wodę z rynien?

Obecnie najpopularniejszym sposobem zbierania deszczówki jest montaż wyłapywaczy (inaczej zbieraczy) wody deszczowej. Są to elementy bezpośrednio instalowane na rurach spustowych. Otwory, które się znajdują w wyłapywaczach, pozwalają na gromadzenie deszczówki w specjalnych pojemnikach. Zbiorniki na deszczówkę mogą pomieścić od kilkuset do kilku tysięcy litrów wody opadowej.

Jedną z najważniejszych informacji o tym, jak odprowadzić wodę z rynien jest to, że zawsze konieczne jest zamontowanie osadnika wraz z koszyczkiem. Zadaniem tych elementów będzie zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń takich jak liście czy gałęzie.

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Pobieranie wody z dachu wiąże się z tym, że zbiornik na deszczówkę należy połączyć z rynną. Łączenie wykonuje się poprzez montaż specjalnej rurki we wcześniej wywierconym otworze w rynnie. Dzięki niej woda opadowa będzie spływać do podstawionego pojemnika. Instrukcja montażu obejmuje też umieszczenie systemu pozyskiwania wody deszczowej we wnętrzu rynny.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Wybór zbiornika na deszczówkę zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest określenie, jaką ilość wody maksymalnie jest się w stanie pozyskać oraz ustalić, w jakim celu decyduje się na gromadzenie wody deszczowej na działce. Ponadto istotna jest powierzchnia efektywna dachu (liczona w rzucie pionowym) oraz współczynnik materiału pokrycia dachowego. Musisz pamiętać, że do wyboru masz zbiorniki naziemne oraz podziemne.

Nature Zbiornik na deszczówkę stylizowany na drewniany, 50 L, brązowy

Nature Zbiornik na deszczówkę stylizowany na drewniany, 50 L, brązowy

348 zł
Nature Zbiornik na deszczówkę, 168 L, antracytowy

Nature Zbiornik na deszczówkę, 168 L, antracytowy

578 zł
Zbiornik na deszczówkę PROSPERPLAST Classican G851 200L

Zbiornik na deszczówkę PROSPERPLAST Classican G851 200L

105 zł
vidaXL Składany zbiornik na deszczówkę z kranikiem, 1500 L

vidaXL Składany zbiornik na deszczówkę z kranikiem, 1500 L

537 zł

Deszczówka: zbiorniki naziemne

Zbiorniki naziemne montuje się przy elewacji domu, w miejscu zacienionym. Standardowo spotykane są pojemniki o pojemności 300-2000 litrów, które gromadzą wodę wypływającą bezpośrednio z rur. Woda czerpana jest za pomocą pompy ciśnieniowej lub kranu. Czasem zbiorniki naziemne mogą być traktowane jako swoista dekoracja ogrodu, np. kiedy wybierze się model imitujący pień drzewa lub starogrecką amforę.

Deszczówka: zbiorniki podziemne

Podziemne zbiorniki to te wkopywane w ziemi lub chowane w piwnicy. Z ich pomocą woda deszczowa odprowadzana jest wprost z rynien, może być też wykorzystywana do użytku domowego. Najmniejsze zbiorniki tego typu mają 2000 litrów. Instalacja podziemna jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby deszczówka wykorzystywana była nie tylko w ogrodzie, ale i w domu.

Co zrobić z deszczówką?

Zagospodarowanie deszczówki to sposób zarówno na obniżenie domowych rachunków, jak i duży krok w stronę ochrony środowiska. Aby żyć oszczędnie i ekologicznie, deszczówkę nie wystarczy wykorzystywać tylko w ogrodzie, ale i w czasie prac gospodarskich w domu. Jej wykorzystania nie należy się obawiać – padająca deszczówka jest czysta i wolna od zarazków, dopiero kiedy spływa po dachu, ulega zanieczyszczeniu. Deszczówka pokryć może nawet 50% zużycia wody.

Deszczówka w ogrodzie

Jednym z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania deszczówki jest jej wykorzystanie w ogrodzie. Najczęściej wykorzystuje się ją do podlewania kwiatów i trawy. Zbieranie deszczówki do podlewania nie jest trudne – wystarczy stworzyć najprostszy układ zasilający z pompą umieszczoną w zbiorniku oraz zwykłymi wężami ogrodowymi. Bardziej zaawansowane technologie pozwalają natomiast podłączyć zbiorniki z deszczówką do systemu nawadniania działki. Deszczówka w ogrodzie może również posłużyć do napełniania oczek wodnych i basenów kąpielowych, mycia samochodu czy elewacji budynku.

Deszczówka w domu

Deszczówka może być wykorzystywana nie tylko w ogrodzenie, ale i w domu. Specjalne instalacje pozwalają doprowadzić wodę opadową do WC, pralki, zmywarki i innych sprzętów domowych. Deszczówka, która będzie wykorzystywana do domowych prac, obowiązkowo musi być dokładnie oczyszczona. Konieczne więc będzie zakupienie wydajnego i efektywnego filtra. Zapamiętaj też, że deszczówka nie jest zdatna do picia.

Deszczówka z punktu prawnego

Montaż systemu zbierania deszczówki naziemnego lub podziemnego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie prac instalacyjnych należy jednak zgłosić w starostwie powiatowym. Musisz pamiętać, że systemów nie możesz łączyć z instalacją wodociągową, a firma dostarczająca wodę pitną do domu na pewno zada Ci pytanie, jak zbierasz deszczówkę.

Pytanie, jak zbierać deszczówkę na działce zadają już nie tylko fani ekologicznych rozwiązań. Umiejętne gromadzona i przechowywana woda opadowa pozwala na zmniejszenie kosztów, jakie ponosimy za korzystanie z miejskich wodociągów. Deszczówka sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. I choć nie jest ona stale do dyspozycji jak woda pitna, to w naszej szerokości geograficznej ilość wody opadowej powinna być satysfakcjonująca. Systemy zbierania deszczówki można stosować w domach jedno- i wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej.

Wąż ogrodowy CELLFAST 20-102N (50 m)

Wąż ogrodowy CELLFAST 20-102N (50 m)

154 zł
Wąż ogrodowy CELLFAST 20-102N (50 m)

Wąż ogrodowy CELLFAST 20-102N (50 m)

154 zł
CF10022R Wąż ogrodowy z PCW fi=3/4", długość 50m rolka, Economic

CF10022R Wąż ogrodowy z PCW fi=3/4", długość 50m rolka, Economic

158 zł
Wąż ogrodowy hobby ats fi=1/2" dł.50m rolka

Wąż ogrodowy hobby ats fi=1/2" dł.50m rolka

278 zł
Wąż ogrodowy hobby ats2 fi=3/4" dł.50m rolka

Wąż ogrodowy hobby ats2 fi=3/4" dł.50m rolka

387 zł
Wąż ogrodowy economic fi= 1/2" dł.100m szpula

Wąż ogrodowy economic fi= 1/2" dł.100m szpula

221 zł
Wąż ogrodowy Cellfast Orange ATSV 3/4" 15m

Wąż ogrodowy Cellfast Orange ATSV 3/4" 15m

104 zł
Wąż ogrodowy Cellfast Economic 1" 50m

Wąż ogrodowy Cellfast Economic 1" 50m

298 zł

Inne artykuły w tej kategorii