Jesienne kwiaty – jakie kwiaty sadzić jesienią?

Jesienne kwiaty, takie jak wrzosy, aksamitki lub chryzantemy, są niezwykle pięknym dodatkiem do każdego ogrodu. W przeciwieństwie do tych wiosennych nie przechodzą w stan spoczynku, a dopiero jesienią zaczynają kwitnąć i dekorować rabaty. O tym, jakie kwiaty sadzić jesienią oraz które rośliny wybrać, aby cieszyć barwnym ogrodem nawet w listopadzie, dowiesz się z dzisiejszego poradnika.

kwiaty w ogrodzie przed domem

Jesienne kwiaty, czyli co kwitnie jesienią w ogrodzie?

Do najpopularniejszych kwiatów jesiennych do ogrodu zaliczamy m.in.:

 • Chryzantemy – choć chryzantemy pewnie kojarzą się głównie z dniem Wszystkich Świętych, ich obecność w ogrodzie ma wiele zalet. Są nie tylko bardzo wytrzymałe na niesprzyjające warunki, ale również cieszą oko mnogością barw i kształtów. Co więcej, te jesienne kwiaty są niezwykle łatwe w uprawie, więc jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z ogrodnictwem, koniecznie rozważ ich obecność w swoim ogrodzie.
 • Wrzosy – urocze wrzosowisko w ogrodzie to w zasadzie plan idealny! Wrzosy, czyli jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Co więcej, z każdym podmuchem wiatru wydają przyjemny szelest, który sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich obecność w pobliżu domu lub altany.
 • Rozchodnik okazały – jesienny kwiat, który wabi motyle i ozdobi każdy ogród. Efektownie prezentuje się aż do przymrozków w towarzystwie innych roślin kwitnących. Dodatkowo jest prosty w uprawie, rośnie niemal wszędzie i nie wymaga szczególnej opieki. Jeśli szukasz pięknych i nieskomplikowanych kwiatów jesiennych do ogrodu, wybór rozchodnika może być strzałem w dziesiątkę!
 • Oczar wirginijski – ten jesienny kwiat, a raczej krzew, potrafi kwitnąć aż do grudnia! Jeśli jednak chcesz go mieć w swoim ogrodzie, przygotuj się, że dorośnie nawet do 4 metrów wysokości. Nazywany inaczej złotem Indian, ma również wiele dobroczynnych właściwości. Jego kora i liście mają działanie antyseptyczne, odkażające i przeciwłojotokowe.
Tu dowiesz się więcej o uprawie i pielęgnacji wrzosów >>

Jakie kwiaty sadzić jesienią?

Jesień to nie tylko czas wrzosów, chryzantem i oczarów. To również idealny moment na sadzenie wielu roślin. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie sadzić jesienią, aby na wiosnę bujnie zakwitły i były odporne na wiele chorób.

 • Jesienne kwiaty cebulowe – jesienią możesz posadzić cebulki szachownicy cesarskiej, czosnku olbrzymiego, lilii, hiacyntów, narcyzów, tulipanów, zawilców greckich oraz szafirków. Do sadzenia wybieraj cebulki zdrowe, możliwie jak największe i nieuszkodzone.
 • Rośliny bulwiaste – jeśli planujesz, jakie kwiaty posadzisz na jesień, pamiętaj również o bulwach zimowita jesiennego oraz pełnika. Posadzone we wrześniu lub październiku będą mogły spokojnie przezimować i nabrać sił, aby pięknie zakwitnąć na wiosnę.
 • Byliny – a jakie byliny sadzić jesienią? Przede wszystkim zadarniające (okrywowe), np. tawułę chińską, bodziszka korzeniastego i krwistego, żurawkę, funkię, barwinka lub rozchodnika.
 • Róże – jeśli planujesz posadzić w swoim ogrodzie róże, zrób to właśnie jesienią. Jednak pamiętaj, że potrzebują one odpowiednio nasłonecznionego i przemyślanego stanowiska. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ, jak przystało na królową kwiatów, róża nie lubi zmian i niedogodności. Wykopany dołek musi być na tyle szeroki, aby bryła korzeniowa zmieściła się w nim bez konieczności podwijania korzeni, zaś ziemia powinna być wcześniej odpowiednio nawożona, aby była bogata w niezbędne składniki odżywcze. Róża, jako typowo jesienny kwiat, czyli posadzony we wrześniu, szybko się zaaklimatyzuje i rozrośnie, choć w pierwszym roku może wymagać ściółkowania zimowego.
róże w ogrodzie z oczkiem wodnym

Jesienne kwiaty dla zabieganych

Piękny ogród to wizytówka każdego domu, ale przecież nie każdy urodził się ogrodnikiem. Brak umiejętności uprawy roślin oraz średni pociąg do regularnego plewienia lub podlewania nie oznacza jednak, że musisz zrezygnować z zakładania rabat. Istnieje wiele jesiennych kwiatów, które nie są szczególnie wymagające i ich pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do minimum.

Jakie jesienne kwiaty nie wymagają dużych nakładów pracy?

Jeśli chcesz mieć fajny i ciekawy ogród, ale brakuje Ci motywacji do wielogodzinnej pracy przy roślinach, wybierz jesienne kwiaty, które są łatwe w hodowli i doskonale sobie poradzą nawet w zapomnianym ogrodzie:

 • Aster nowoangielski – jesienny kwiat, który kwitnie od września do listopada. W sklepach ogrodniczych znajdziesz odmiany o różnych kolorach, m.in. niebieskie, różowe lub purpurowe. Aby uniknąć zachwaszczenia, zastosuj agrowłókninę, którą możesz zamaskować np. korą.
 • Dąbrówka rozłogowa – oprócz pięknych kwiatostanów ma również bardzo dekoracyjne liście, które zdobią ogród nawet w zimie, dlatego często zaliczana jest również do kwiatów jesiennych. Wymagania dąbrówki są w zasadzie niewielkie, a dodatkowo jest odporna na choroby i szybko rośnie.
 • Aksamitki – co prawda są jednoroczne, raczej nie kuszą zapachem i często bywają nazywane „śmierdziuchami”, ale ich zaletą jest niezniszczalność. Aksamitka urośnie wszędzie, nawet jeśli jedyną wodą, jaką im dostarczysz, będzie deszcz. Mimo że nie wymaga szczególnej pielęgnacji, kwitnie bujnie i prezentuje się bardzo efektownie aż do pierwszych przymrozków, dlatego jest również zaliczana do grona jesiennych kwiatów.
astry

Jesienne kwiaty pozytywnie wpływają na estetykę całego ogrodu. Nie tylko dodają mu barw, co pięknie wygląda na tle kolorowych drzew i liści, ale również dobrze nastrajają. Dzięki temu listopadowe wahania pogody oraz krótsze dni będą znacznie przyjemniejsze dla oka.

Tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do uprawy roślin w ogrodzie >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze