Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zabudować wannę? Poradnik krok po kroku

Chociaż wanny wolnostojące cieszą się coraz większym powodzeniem, w większości łazienek wciąż królują modele przeznaczone do zabudowy. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają przede wszystkim względy praktyczne. Wanna obudowana zajmuje mniej miejsca i pozwala na łatwe utrzymanie czystości w strefie kąpielowej. Z reguły jest również nieporównanie tańsza. Dowiedz się, jak zabudować wannę krok po kroku i jakich materiałów użyć, żeby uzyskać wymarzony efekt.

Czym obudować wannę?

Zabudowa wanny może być wykonana na kilka sposobów. O tym, który wybierzemy, powinien decydować rodzaj wanny – przede wszystkim jej kształt. Wanna prostokątna jest najprostsza “w obsłudze”. Możemy zabudować ją płytami gipsowo-kartonowymi (koniecznie impregnowanymi) lub obmurować bloczkami z betonu komórkowego. W przypadku wanien emaliowanych, które słabo utrzymują temperaturę wody, świetnie sprawdzi się stelaż styropianowy. Nośnik ze styropianu pozwala na stabilne osadzenie niecki, a na dodatek poprawia jej izolację cieplną i akustyczną. Zabudowa wanny narożnej wymaga większej zręczności. Najlepiej zastosować obmurówkę z bloczków, które mogą być łatwo przycinane i szlifowane do pożądanego kształtu. Jeśli zależy nam na prostym rozwiązaniu, sięgnijmy po gotową obudowę wanny z lekkiego tworzywa.

Równie ważny, co sama konstrukcja, jest rodzaj wykończenia. Materiał, którego użyjemy, musi być odporny na działanie wody i wilgoci, a także łatwy do wyczyszczenia.

obudowanie wanny płytkami ceramicznymi
Płytki to najpopularniejsza metoda wykończenia wanny.

1. Obudowa wanny płytkami

Obudowa wanny płytkami to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Duży wybór płytek łazienkowych pozwala na perfekcyjne dopasowanie wzoru i koloru glazury. Płytki są wytrzymałe i mało wymagające w zakresie pielęgnacji. Nie odbarwiają się pod wpływem wody, doskonale znoszą wilgoć i częste szorowanie. Kafelki mogą ozdobić dowolną konstrukcję: murowaną, styropianową albo z płyt kartonowo-gipsowych. W razie gdy jedna z płytek ukruszy się, wystarczy skuć ją ze ścianki i zastąpić nowym egzemplarzem.

2. Drewniana obudowa wanny

Drewno w łazience może budzić pewne obawy. Warto jednak zaryzykować, bo drewniana obudowa wanny wygląda naprawdę oszałamiająco. Zamienia łazienkę w przytulny salon kąpielowy, rodem z ekskluzywnego spa. Najlepiej sięgnąć po drewno egzotyczne: teak, iroko czy merbau. Dzięki dużej zawartości naturalnych olejów gatunki te są odporne na działanie wilgoci, pleśń i zmianę koloru. Oprócz tego, zachwycają pięknymi barwami i ciekawym usłojeniem. Jeśli zadbamy o dobór odpowiedniego drewna i będziemy o nie należycie dbać (regularnie czyścić, a raz na jakiś czas olejować), osłona wanny zachowa idealny wygląd przez długi czas. Drewniane obudowy to towar luksusowy, niedostępny w regularnej ofercie sklepów budowlanych. Jeśli marzymy o takim rozwiązaniu, musimy skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub poprosić o pomoc zaufanego stolarza.

3. Wanna obudowana mozaiką

Mozaika sprawdza się doskonale w przypadku wanien narożnych. Małe kwadraciki (szklane lub ceramiczne) są podklejane od spodu specjalną siatką i sprzedawane w formie plastrów. Ich montaż przebiega stosunkowo szybko i bezproblemowo. Ze względu na dużą elastyczność łatwo dopasować je do kształtu powierzchni, w tym elementów wypukłych.

obudowa wanny podświetlona
W nowoczesnych łazienkach można zamontować dodatkowe podświetlenie obudowy.

4. Plastikowa obudowa wanny

Gotowe panele z tworzywa pozwalają błyskawicznie uporać się z problemem zabudowy. Wystarczy przymocować je do wanny za pomocą specjalnych zatrzasków. W razie awarii możemy łatwo zdemontować plastikową obudowę, a gdy kryzys zostanie zażegnany, założyć ją z powrotem. Zakup lekkiej osłony z plastiku jest zalecany szczególnie w przypadku wanien z hydromasażem, wyposażonych w rozbudowaną aparaturę, która wymaga częstszej kontroli i konserwacji. Gotowe panele są produkowane głównie z akrylu i laminatu, nieodzownie w kolorze białym. Najlepiej kupić zabudowę dopasowaną do konkretnego modelu wanny. Dzięki temu zyskamy pewność, że obydwa elementy będą ze sobą kompatybilne.

5. Szklana obudowa wanny

Szklana obudowa to rozwiązanie rzadko spotykane, ale wyjątkowo efektowne. W ofercie wybranych producentów znajdziemy gotowe panele ze szkła, mocowane do stelaża za pomocą magnesów. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w małych łazienkach, bo lustrzana tafla rozświetla i optycznie powiększa wnętrze. Szklana obudowa wanny jest łatwa do utrzymania w czystości (wystarczy przecierać ją mokrą ściereczką) i obojętna na działanie wilgoci oraz wody. Trzeba jednak ostrożnie dobierać środki czystości i unikać akcesoriów, które mogą uszkodzić powłokę ochronę lub zarysować szkło (np. szmatek z mikrofibry, ostrych gąbek).

Jak obudować wannę prostokątną?

W większości łazienek goszczą wanny akrylowe. Są niedrogie, lekkie i przyjemne w dotyku. Dobrze trzymają ciepło i mogą przybierać rozmaite kształty. Wykonując obudowę wanny akrylowej, pamiętajmy, żeby nie zdejmować z niej folii ochronnej, aż do momentu ukończenia prac. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że powierzchnia niecki ulegnie zarysowaniu.

Montaż wanny akrylowej zaczynamy od przymocowania nóżek (zgodnie z instrukcją producenta) oraz ich dokładnego wypoziomowania. Dopilnujmy, żeby wanna stała prosto, a rant idealnie przylegał do ściany. Dalsze działania należy dostosować do wybranego rodzaju zabudowy.

1. Montaż gotowej obudowy wanny

Plastikowe obudowy wanien łazienkowych są lekkie i łatwe w montażu. Jeśli dysponujemy podstawową wiedzą i prostymi narzędziami, z pewnością poradzimy sobie sami, bez pomocy specjalisty.

Po uporaniu się z nóżkami instalujemy pod rantem uchwyty montażowe. Będą niezbędne przy późniejszym etapie podczas zakładania osłony. Następnie przykręcamy do ściany specjalne zaczepy, które zapewnią wannie dodatkowe podparcie. Gdy wanna zostanie stabilnie osadzona i podłączona do instalacji wodno-kanalizacyjnej, możemy przystąpić do zakładania obudowy. Ta czynność jest wyjątkowo prosta – wystarczy, że wciśniemy górną krawędź osłony w uchwyty umieszczone pod rantem. Miejsca, w których wanna styka się ze ścianą lub podłogą, uszczelniamy silikonem sanitarnym.

obudowa wanny płytkami betonowymi

2. Murowana obudowa wanny

Do wykonania zabudowy wykorzystujemy bloczki z betonu komórkowego o grubości ok. 6-8 cm (na przykład bloczki Ytong). Najpierw ustawiamy wannę w wybranym miejscu i zaznaczamy jej obrys na podłodze. Pamiętajmy, że ścianki zabudowy będą pokryte mozaiką lub płytkami, które powinny licować z krawędzią wanny. Aby wyznaczyć zewnętrzną granicę obmurówki, musimy “przesunąć” obrys ok. 1 cm w głąb.

Bloczki układamy poziomo (konstrukcja będzie stabilniejsza) i łączymy cienką warstwą zaprawy.


Uwaga! Należy zachować ok. 0,5 cm przerwy między krawędzią zabudowy a rantem wanny. Pamiętajmy również o pozostawieniu otworu rewizyjnego, który – w razie awarii – zapewni swobodny dostęp do odpływu oraz reszty podłączeń. Gdy zaprawa wyschnie, możemy wyciągnąć wannę, uszczelnić wnętrze obudowy płynną folią i dopiero wtedy zamontować wannę na stałe.


Ostatni etap obejmuje prace wykończeniowe, tj. zabudowę wanny płytkami lub mozaiką. Gruntujemy ścianki, a następnie przyklejamy kafelki, korzystając z zaprawy klejowej. Wszystkie krawędzie uszczelniamy silikonem. Na koniec montujemy drzwiczki rewizyjne lub zasłaniamy otwór płytką na magnesach.

3. Sucha zabudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych

Zabudowę wykonujemy z płyt impregnowanych (zielonych). Po ustawieniu wanny na nóżkach i podłączeniu odpływu, możemy zabrać się za budowę stelaża. Będą nam do tego potrzebne profile stalowe C i U, wykorzystywane również do stawiania ścianek działowych. Profile U mocujemy do podłogi, tworząc w ten sposób obramowanie rusztu. Następnie przykręcamy do nich pionowe słupki z profili C. Pamiętajmy, że warstwa wykończenia (płytki bądź mozaika) zajmuje ok. 1 cm, więc stelaż musi znajdować się odpowiednio głębiej.

Na gotowym ruszcie montujemy docięte płyty k-g. Zanim przystąpimy do tej czynności, zaplanujmy, w którym miejscu powinien znaleźć się otwór rewizyjny i wytnijmy go ostrym nożykiem. Jeśli chcemy wykończyć obudowę wanny glazurą, która jest dość ciężka, zastosujmy podwójną konstrukcję z płyt.

Gdy zabudowa będzie gotowa, możemy zagruntować powierzchnię ścianek i przykleić kafelki lub mozaikę. Na koniec uszczelniamy wszystkie krawędzie silikonem i zasłaniamy otwór rewizyjny.

3. Obudowa styropianowa wanny

W sklepach znajdziemy styropianowe nośniki monolityczne (w jednym kawałku), przeznaczone do konkretnego modelu wanny, jak również nośniki uniwersalne, które mogą być dowolnie powiększane i zmniejszane. Styropianowe nośniki są lekkie, ale zapewniają stabilne oparcie dla wanny. Nie wymagają zastosowania nóżek lub innego rodzaju podpory.

Zaczynamy od ustawienia stelaża w odpowiednim miejscu i “przymierzenia” wanny. Następnie zaznaczamy miejsca, które będą wymagać nacięcia w celu podłączenia odpływu i założenia drzwiczek rewizyjnych. Ostrożnie wyciągamy wannę i wycinamy otwory w nośniku.

Gdy otwory będą gotowe, możemy przystąpić do trwałego zamontowania stelaża. Pokrywamy spód nośnika zaprawą klejową i przyklejamy go do posadzki. Oprócz tego nakładamy piankę montażową na dno oraz krawędzie stelaża i zabezpieczamy całość folią montażową (aby zapobiec przyklejeniu się wanny).

Następnie osadzamy wannę w nośniku, sprawdzamy jej wypoziomowanie i montujemy odpływ. W celu wzmocnienia konstrukcji oklejamy ścianki siatką z włókna szklanego (przy pomocy kleju do płytek). Tak przygotowaną powierzchnię wykańczamy glazurą. Na koniec zabezpieczamy krawędzie wanny silikonem.

Jak obudować wannę narożną?

Zabudowa wanny narożnej przebiega w podobny sposób jak zabudowa wanny prostokątnej. Jedyna różnica polega na tym, że musimy nadać obudowie obły kształt (chyba, że wanna ma proste ścianki). Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowej, idealnie dopasowanej osłony. Świetnie sprawdzą się również nośniki styropianowe.

Jeśli chcemy wykonać stałą obudowę wanny i ozdobić ją glazurą, sięgnijmy po bloczki z betonu komórkowego. Są lekkie i łatwe w obróbce, więc bez problemu nadamy konstrukcji odpowiedni kształt. Bloczki, które znajdą się na łuku, przycinamy, a ich boki szlifujemy pod lekkim kątem. Gdy zaprawa stwardnieje, wygładzamy powierzchnię ścianki zdzierakiem do betonu, aby uzyskać idealny łuk. Drobne nierówności i szczeliny zamaskujemy, nakładając zaprawę klejową. Do wykończenia obudowy wykorzystajmy niewielkie płytki lub elastyczne płaty z mozaiką.


Inne artykuły w tej kategorii

Farba do drewna – jaką wybrać?

Farba do drewna – jaką wybrać?

Gruntowanie ścian przed malowaniem: kiedy i jak gruntować?

Gruntowanie ścian przed malowaniem: kiedy i jak gruntować?

Stan deweloperski mieszkania i domu – co oznacza i co warto wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania i domu – co oznacza i co warto wiedzieć?

Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik

Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Jak zaoszczędzić na remoncie? 5 sposobów na remont tanim kosztem

Jak zaoszczędzić na remoncie? 5 sposobów na remont tanim kosztem

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.