Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Proste czy spiralne? Stanowiące główny punkt aranżacji czy jej subtelne dopełnienie? Zanim zdecydujemy się na daną konstrukcję, odpowiedzmy na parę prostych pytań.

Wnętrze to skomplikowany, złożony organizm, w którym każdy element musi współpracować z kolejnym, harmonijnie współgrać. Nie inaczej jest w przypadku schodów. Powinny dopełniać wnętrze, wpisywać się w jego stylistykę, stanowić ozdobę, istotny detal, ale nie przytłaczać aranżacji, nie dominować, spełniając przy tym swoje podstawowe zadanie. Jak wybrać schody piękne i użyteczne zarazem?

nowoczesna kuchnia w bieli i drewniane schody ze szklaną balustradą

Gotowe czy na zamówienie?

Zastanówmy się, czy w naszym przypadku sprawdzą się schody gotowe, czy może konstrukcja na zamówienie. Wszystko zależy od specyfiki wnętrza oraz naszych indywidualnych preferencji. Schody gotowe to dobre rozwiązanie, kiedy zależy nam na ograniczeniu kosztów. Oferta na rynku jest na tyle szeroka, że z łatwością wpasujemy je w wystrój wnętrza. Z drugiej strony zaplanowanie konstrukcji od podstaw sprawi, że będzie ona „uszyta na miarę” naszego domu i zastosowanych w nim rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak i o funkcjonalność.

białe schody ze szklaną balustradą w nowoczesnym salonie

Konkrety

Wybierając schody, musimy podejść do sprawy praktycznie. Sprecyzujmy, jaka konstrukcja sprawdzi się w naszym wnętrzu. Czy schody połączą piętra, czy może skierują nas do antresoli lub na strych? W jakim miejscu zostaną zlokalizowane? Czy zależy nam na ich wyeksponowaniu, czy wręcz przeciwnie? Czy przestrzeń nas ogranicza? Kto będzie z nich korzystał? Czy wśród domowników są osoby starsze lub małe dzieci? Architekt lub sprzedawca dokładnie „przepyta” nas z tych zagadnień, musimy więc zawczasu zastanowić się nad odpowiedziami.

białe meble kuchenne z połyskiem i białe schody spiralne

Konsekwencja – kontynuacja

Zastanówmy się, na jakim efekcie nam zależy. Schody mogą stać się motywem „spinającym” całą aranżację lub stanowić subtelne tło. Do wyboru mamy tym samym większe, przykuwające wzrok konstrukcje, jak i delikatne, nienachalnie wpisujące się w wystrój. Pamiętajmy, że żaden element we wnętrzu nie istnieje w próżni – także schody potrzebują takiej architektonicznej konsekwencji. Można nawet powiedzieć, że to one dyktują warunki aranżacji, wymagając od poszczególnych rozwiązań uległości i dostosowania się. „Schody należą do grupy elementów mających decydujące znaczenie o stylistyce wnętrza – mówi Renata Majchrzak, architekt z Majchrzak Pracownia Projektowa. Źle dobrane, niespójne ze stylistyką pozostałych elementów będą razić swoją formą, a posiadające swój „wnętrzarski” charakter dostosowany do aranżacji wnętrza stanowić będą doskonały element scalający. Schody są z reguły pierwszym meblem w domu, meblem, który ciężko jest wymienić, dlatego tak ważny jest prawidłowy ich dobór” – przekonuje.

drewniane schody spiralne

Istotnym czynnikiem, wpływającym na decyzję, powinna być więc stylistyka schodów. Oczywiście, musi ona nawiązywać do aranżacji wnętrza, korespondować z nią i stanowić jej dopełnienie. Dotyczy to przede wszystkim materiałów, z których wykonano schody – zadbajmy o to, aby te same materiały, faktury i kolory można było dostrzec we wnętrzu.

Zobacz więcej pomysłów na aranżację schodów >

Trudne decyzje

Kształt i kąty schodów oraz balustrad powinny mieć swoją kontynuację we wnętrzu, np. układzie pomieszczenia czy też elementach wyposażenia. Ponadto miejmy na uwadze proporcje. Zbyt duże konstrukcje mogą przytłoczyć wnętrze, niewielkie – sprawią wrażenie przypadkowych. „We wnętrzach przestronnych, dużych właściwymi będą schody dwu lub trzybiegowe, dla wnętrz mniejszych zalecane są schody zabiegowe lub spiralne – podpowiada Renata Majchrzak. Najwygodniejszymi są schody o stopniach prostych jedno, dwu lub trzybiegowe, ale wymagają one powierzchni minimum 7,0 m2 i ich lokalizacja powinna być uwzględniona na etapie projektowania. Schody zabiegowe lub spiralne znacznie ograniczają wymaganą powierzchnię, lecz są mniej wygodne w użytkowaniu i częstym błędem jest nieprawidłowa geometria stopni zbyt wąskich od strony wewnętrznej stanowiącej zazwyczaj powierzchnię ruchu” – kontynuuje.

Świetnie prezentują się schody „młynarskie” – konstrukcje o prostym biegu przypominające drabinę - oraz strychowe. Są dość strome, pozwalają więc na pomysłowe zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni (sprawdzą się przede wszystkim przy antresoli i strychu), ale sprawdzą się raczej we wnętrzu użytkowanym przez młode, aktywne osoby – domownicy w starszym wieku czy pary z dziećmi mogą mieć z nich więcej szkód niż pożytku.

Schody mogą stać się niezaprzeczalnym atutem naszego wnętrza. Lub aranżacyjnym „koszmarkiem”. Wybierając konstrukcję i materiały, pamiętajmy więc o zasadzie harmonii i proporcji.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów