LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Montaż sufitu podwieszonego – co trzeba wiedzieć?

Montaż sufitu podwieszanego wiąże się z kilkoma ważnymi pytaniami: jakie płyty wybrać, jak podwiesić sam sufit, jakie profile wybrać i co ile je mocować? To tylko niektóre z kwestii do rozstrzygnięcia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Sufit podwieszany może zakrywać rysy i nierówności, a także instalacje, w tym rury, przewody i kanały. Sprawdza się jednak tylko tam, gdzie można sobie pozwolić na utratę wysokości pomieszczenia, ponieważ nawet najniższe sufity podwieszane pojedyncze obniżają sufit o 2–3 cm. Najprościej rzecz ujmując, montaż sufitu podwieszanego polega na stworzeniu mocnego rusztu i połączenia go z płytami, które będą tworzyć powierzchnię sufitu. W tym celu musimy wiedzieć, jak zrobić stelaż, jak podwiesić sufit i jakich elementów mocujących użyć.

Potrzebne elementy do montażu sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany ma kilka zalet, którymi odróżnia się od klasycznego. Po pierwsze, pozwala ukryć wszelkie niedoskonałości. Po drugie, instalacje nad sufitem podwieszanym pozostają dostępne do naprawy lub konserwacji (w przypadku sufitu modułowego). Po trzecie, sufity podwieszane są lepszą barierą dźwiękową niż same płyty kartonowo-gipsowe, ponieważ możemy zastosować dodatkowe izolacje czy płyty dźwiękochłonne.

Profile do sufitów podwieszanych

Profile sufitowe dzieli się na dwa rodzaje: profile C (główne) oraz profile U (przyścienne).

Profile główne służą do budowy stelaża (kratownicy), na którym montuje się płyty sufitowe. Profile te przytwierdza się obrotowymi wieszakami lub specjalnymi uchwytami ES. Profil przyścienny (startowy) tworzy natomiast zewnętrzne obramowanie dla kratownicy, co ma wzmocnić sam stelaż i wyznaczyć przebieg zabudowy.

Jeśli chodzi o to, jakie profile do sufitu podwieszanego mogą być jeszcze potrzebne, to warto wymienić profile przyścienne UA, profile gięte oraz profile T15 i T24. Rodzaj profili zależy od konstrukcji sufitu i tak na przykład profile kapeluszowe stosuje się najczęściej w zabudowie poddasza przy montażu okładzin sufitowych, a profile gięte – przy sufitach krzywoliniowych.

Płyty karton-gipsowe do sufitów podwieszanych

Podstawowym materiałem w systemie suchej zabudowy są płyty gipsowo-kartonowe. Ich zaletą jest to, że można je docinać i formować, np. tworząc subtelne fale czy koła. Ogólnie wyróżnia się tu płyty standardowe do stosowania w pomieszczeniach o wilgotności względnej do 70% oraz płyty impregnowane, czyli ze zwiększoną odpornością na działanie wody do zastosowań tam, gdzie wilgotność wynosi do 85%. Oprócz tego mamy płyty ogniochronne i ogniochronne impregnowane.

Płyty gk na sufit podwieszany dostępne są w różnych wymiarach i powierzchniach. Większość płyt ma krawędź prostą, ale sprzedawane są też płyty o krawędziach fazowanych, z ukrytym profilem lub częściowo ukrytym profilem. Co do zasady, płyty mają dobre parametry odbicia dźwięku, a dodatkowo powierzchnia perforowana może zwiększyć stopień pochłaniania dźwięku.

Pozostałe elementy montażowe

Oprócz płyt i profili potrzebne będą również inne elementy mocujące, takie jak:

  • pręty montażowe
  • wkręty sufitowe
  • sprężyna, kątownik
  • wieszaki pod profile
  • łączniki poprzeczne
  • kołki rozporowe

Jakie kołki rozporowe do sufitu podwieszanego wybrać? Tutaj zazwyczaj stosuje się kotwy rozprężne, które są metalowe i mają nośność ok. 50 kg. Pamiętajmy, że ogólnie odradza się stosowania kotw, profil i innych akcesoriów z tworzyw sztucznych.

Jak zrobić sufit podwieszany?

Zanim przystąpimy do pracy, należy przygotować wszystkie elementy i akcesoria. Konieczne jest też przygotowanie projektu, najlepiej z wizualizacją komputerową, aby uniknąć przykrych niespodzianek. To, o czym powinien pamiętać każdy fachowiec, to trzymanie się ściśle instrukcji producenta.

Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku - co będzie potrzebne podczas montażu i infografika

Krok 1. Wyznaczenie projektu sufitu podwieszanego

Najważniejszy w każdej pracy remontowo-budowlanej jest projekt. Dlatego też prace należy rozpocząć od przygotowania planu. Na suficie powinny być wyraźnie zaznaczone miejsca do montażu profili i wieszaków. Powinno się również określić, gdzie znajduje się wentylacja i oświetlenie, a także jakiego rodzaju jest to oświetlenie – halogeny czy listwy LED. Dokładnie należy wyznaczyć poziom sufitu (tzw. trasowanie) przy pomocy poziomicy lub niwelatora laserowego.

Krok 2. Montaż profili przyściennych do sufitu

Przy suficie podwieszanym i ogólnie przy suchej zabudowie najpierw montuje się profile U, a potem profile C. Profile przyścienne UD mocowane są przy pomocy kołków, dybli lub wkrętów dopasowanych do rodzaju podłoża. Co do tego, jaki zastosować rozstaw profili, to zależy to od układu płyty i jej grubości.

Zwykle profile CD mocuje się co 40 cm w konstrukcjach jednopoziomowych i co 60 cm w dwupoziomowych. Nie są to jednak sztywne zasady i to, co ile montować profile czy wieszaki do profilów, zależy od indywidualnych wyliczeń. Sporym ułatwieniem są tutaj kalkulatory systemów suchej zabudowy udostępniane przez producentów, które pomagają wyliczyć potrzebną ilość akcesoriów.

Krok 3. Montaż wieszaków do profili

Przy montażu wieszaka ważne jest, aby wyregulować jego wysokość tak, by uzyskać idealną płaszczyznę. Co ile montować wieszaki do sufitu podwieszanego? Najczęściej wieszaki mocuje się co 90 cm, jednak w przypadku większego obciążenia sufitu można zwęzić rozstaw do 75 cm. Wieszaki skrajne powinny być nie dalej niż 40 cm od ściany.

Krok 4. Montaż profili nośnych do sufitu podwieszanego

Po zamontowaniu profili głównych należy sięgnąć po profile nośne, które wsuwamy we wcześniej przytwierdzone profile przyścienne i przykręcamy do profili głównych. Rozstaw profili nośnych nie powinien przekraczać 50 cm, a pierwszy i ostatni powinien znajdować się maksymalnie 15 cm od ściany.

Krok 5. Montaż łączników krzyżowych do profili nośnych i przyściennych

Profile nośne należy połączyć ze sobą. Dlatego też kolejnym krokiem jest połączenie obu warstw profili – w tym celu potrzebujemy łączników krzyżowych. Następnie konstrukcję należy wypoziomować i wyrównać przy pomocy długiej łaty. Jeśli pojawi się szczelina między profilem a łatą, można ją zniwelować, minimalnie obniżając wieszak.

Krok 6. Wypełnienie sufitu wełną mineralną

Zamiast łaty możemy zastosować warstwę wełny mineralnej. Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy poprawić izolacyjność termiczną i akustyczną sufitu. Jeśli sufit montowany jest w łazience, pamiętajmy o zastosowaniu folii paroizolacyjnej.

Krok 7. Montaż oświetlenia w suficie podwieszanym

Zanim przejdziemy do montażu oświetlenia, warto upewnić się, że sufit wytrzyma jego obciążenie. Standardowo niewielkie lampy i żyrandole ważą ok. 5 kg, zatem kołek typu ślimak powinien wystarczyć. Dla bezpieczeństwa możemy zastosować kołki rozporowe, które są polecane do lamp o wadze 10 kg. Do montażu cięższych lamp i żyrandoli o wadze ok. 20 kg sprawdzi się kołek parasolka. Jeśli chcemy zastosować halogeny w suficie podwieszanym, musimy wiedzieć, co ile je montować. Tutaj przyjmuje się, że na 3 m2 wypada 6–8 oczek w równych odstępach.

Sprawa jest łatwiejsza w przypadku taśmy LED, która nie wymaga dodatkowych wzmocnień. Jak przykleić taśmę LED do sufitu podwieszanego? Nie ma nic prostszego – wystarczy odkleić taśmę zabezpieczającą i przykleić taśmę w wybrane miejsce. Nie może to być jednak miejsce przypadkowe, ponieważ diody mogą być widoczne i oślepiające dla domowników, dlatego też warto zadbać, aby źródło światło było rozproszone.

Krok 8. Montaż płyt karton-gipsowych

Przechodzimy do płytowania, czyli przykręcania płyt do stelaża. Pamiętajmy, że układamy je poprzecznie do przebiegu profili nośnych, a pomiędzy nimi powinny być pozostawione szczeliny dylatacyjne. Do mocowania płyt do profili używamy wkrętów, najlepiej z blachy – tutaj rozstaw dla sufitu wynosi 17 cm. Ponadto zadbajmy o zachowanie minimalnych odległości wkrętów od krawędzi płyty: 10 mm dla oryginalnych krawędzi fazowanych i 15 mm dla krawędzi ciętych.

Jak układać płyty na suficie? Należy jedną z płyt przyciąć, aby była o 50 cm krótsza, i umieścić ją w jednym rogu. Od niej należy zacząć układanie, przesuwając się o 50 cm zgodnie z wyznaczonym kierunkiem. Ostatnia płyta również powinna być przycięta.

Krok 9. Szpachlowanie i malowanie sufitu podwieszanego

Na koniec szpachlujemy, wyrównujemy i malujemy sufit. Potrzebujemy tutaj masy szpachlowej, którą wypełnimy spoiny między płytami, taśmy zbrojącej oraz farby, którą pomalujemy sufit na wybrany kolor. W pierwszej kolejności spoinujemy płyty, a dopiero na drugi dzień szpachlujemy cały sufit, zaczynając od naszej spoiny, nakładając nieco grubszą drugą warstwę, a na nią taśmę zbrojącą. Później rozprowadzamy masę finiszującą, szlifujemy nierówności, usuwamy pył i nasz sufit jest gotowy do prac malarskich.


Artykuł powstał we współpracy z marką SIG.


Inne artykuły w tej kategorii