Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zamontować rynny? Montaż rynien – poradnik krok po kroku

Rynna dachowa to niezbędny element wykończenia domu jednorodzinnego. Prawidłowo zamontowany system rynnowy zapewni odpowiednie odprowadzanie deszczu z budynku, a co za tym idzie – zniweluje ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Czy montaż rynien jest trudny? Jakimi zasadami warto się kierować podczas zakładania systemu rynnowego? Jakie rynny wybrać – stalowe czy plastikowe? Wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku.

Montaż rynien metalowych – przydatne informacje

Na rynku mamy dwa rodzaje rynien – metalowe lub z plastiku. Rynny wykonane z blachy miedzianej lub stalowej są znacznie droższe, ale za to ich trwałość znacznie przewyższa rynny z tworzywa sztucznego. Rynny metalowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego polecane są w domach narażonych na silną ekspozycję słoneczną. Są bardzo wytrzymałe, ich konstrukcja na pewno wytrzyma obciążenia z mokrych liści czy śniegu. Prezentują się bardzo ładnie, zwłaszcza jako eleganckie wykończenie domów w stylach rustykalnym czy klasycznym.

Jakie są wady rynien metalowych? Przede wszystkim cena, która może być wysoka w przypadku orynnowania sporego dachu. Rynny z metalu należy systematycznie pielęgnować, ponieważ jest spore ryzyko tworzenia się rdzy. Należy również wspomnieć o zmianie koloru, czyli starzeniem się rynien, co jedni mogą uważać za zaletę, inni za wadę. Z czasem na rynnach mogą pojawić się odcienie platyny, które mogą stylowo dopełniać elewację domku.

rynny plastikowe w domu jednorodzinnym
Dobrej jakości rynny z tworzywa sztucznego będą nam służyć latami.

Montaż rynien plastikowych – co warto wiedzieć?

Rynny z tworzywa sztucznego (z plastiku lub PCV) są coraz częściej wybierane ze względu na niską cenę oraz żywotność, którą niektórzy producenci szacują na ponad 10 lat. Okazuje się, że plastik plastikowi nierówny – jakość wytwarzania rynien z tworzywa sztucznego na przełomie lat znacznie wzrosła, stąd ich rosnąca popularność. Takie rynny są lekkie, trwałe, nie rdzewieją. Występują w przeróżnych kolorach, więc bez problemu dobierzemy właściwy odcień do dachówki lub elewacji. Rynny z plastiku wyciszają odgłosy padającego deszczu.

Czy takie rynny mają jakieś wady? Niestety, rynny z plastiku są mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Silne słońce sprawi, że rynny będą się nagrzewać, głośno “strzelać”, a z czasem – nawet pękać lub odbarwiać. Największym wrogiem plastikowych rynien jest grad, który może przedziurawić całą konstrukcję. Rynny mogą popękać od zalegającego mułu, błota, liści lub ciężkiego śniegu.

Montaż rynien – jak się przygotować?

Pamiętajmy o ważnej zasadzie – rynny montujemy po zakończonym remoncie dachu. Jest to jeden z ostatnich etapów wykończenia domu.

Unikajmy zakładania systemu rynnowego w niskiej temperaturze (5°C) oraz w upały przekraczające 25 stopni. Temperatura ma duży wpływ na konstrukcję rynien z tworzywa sztucznego, które kurczą się przy mrozach i rozszerzają pod wpływem słońca.

Zanim przejdziemy do pracy, warto przygotować wcześniej niezbędne narzędzia. Potrzebna nam będzie stabilna drabina. Jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z rusztowania, które ułatwi nam dostęp do powierzchni dachu. Przygotujmy również narzędzia do pomiaru: miarki, poziomice, sznurki traserskie. Do mocowania rynien niezbędne będą: kombinerki, piłka do plastiku lub metalu, wiertarka, śrubokręty, marker lub ołówek stolarski.

Mocowanie rynny – krok po kroku

Krok 1. Przegląd elementów systemu rynnowego

Pracę dobrze jest rozpocząć od przeglądu wszystkich części, które przysłał nam producent. Sprawdźmy, czy zestaw jest kompletny i nieuszkodzony. Standardowy zestaw do montażu rynien powinien składać się z: elementów poziomych (rynny, leje centralne, prawe i/lub lewe, narożniki), elementów pionowych (rynny/rury spustowe, kolanka, trójniki, wylewki) oraz elementów mocujących system (haki, obejmy).

Krok 2. Wybór miejsca montażu rynny

Rynnę możemy zamontować do deski czołowej lub od krokwi. Usytuowanie rynny jest bardzo ważne. Optymalne miejsce montażu rynny znajduje się pod ostatnią dachówką, która częściowo zakrywa rynnę. Dzięki temu zsuwające się z dachu liście lub śnieg nie będą wpadać bezpośrednio do rynny. Jeśli takie usytuowanie rynny jest niemożliwe, należy na dachu zainstalować specjalne płotki, które zatrzymają śnieg (tzw. śniegołapy).

Krok 3. Montaż pierwszych haków

Montaż rozpoczynamy od określenia miejsca, w których będzie znajdował się lej centralny/spustowy, czyli część systemu, do której dołącza się rynny w poziomie oraz rurę spustową w pionie. Markerem lub mazakiem zaznaczamy miejsce montażu leja centralnego. Następnie po obu stronach wymierzamy punkty, w których zamocujemy haki (w odległości ok. 10-15 cm od leja spustowego).

Kolejne dwa uchwyty montujemy na przeciwległych krawędziach dachu z prawej i lewej strony. Uwaga: jest to bardzo ważny etap montażu rynien. Należy zachować odpowiedni spadek rynny (ok. 0,1-0,3%), dzięki któremu woda będzie prawidłowo odprowadzana. Dlatego pierwszy uchwyt musi być zamontowany nieco wyżej lub niżej od ostatniego. W określeniu prawidłowego nachylenia rynny pomogą nam poziomica oraz miarki.

Montujemy oba haki, następnie łączymy je ze sobą za pomocą sznurka traserskiego. Wyznaczona linia pokaże nam miejsce przebiegania rynny i pomoże określić punkty, w których należy zamocować kolejne uchwyty.

Krok 4. Montaż haków pod rynnę

Następnie przechodzimy do mocowania kolejnych haków. Odległość między nimi powinna wynosić około 40-50 cm. W miejscach szczególnie narażonych na obciążenie haki można montować gęściej, dzięki czemu konstrukcja będzie trwała i stabilna. Po przykręceniu wszystkich uchwytów sprawdzamy poziomicą, czy zachowaliśmy odpowiednie nachylenie (3 mm na 1m/b).

Krok 5. Dopasowanie, przycinanie rynny oraz montaż

Kolejnym etapem montażu jest przyłożenie elementu poziomego systemu, czyli rynny. Pamiętamy o zachowaniu odpowiednich przerw między pojedynczymi elementami, które wypełnimy kształtką z uszczelką. Zostawiamy także miejsce na montaż leja spustowego. Część rynny, która wystaje poza krawędzie dachu, należy przyciąć piłką. Koniec rynny zaślepiamy denkami, natomiast jeśli rynna będzie przedłużana, mocujemy narożnik o odpowiednim kącie załamania.

Montaż rynny polega na umieszczeniu jej w uchwytach (w gotowych systemach rynna powinna być zaczepiona za pomocą zatrzasków), a następnie doklejeniu kształtek w miejscu połączenia dwóch rynien oraz przymocowaniu leja spustowego. Na tym etapie można nalać do rynny odrobinę wody, aby sprawdzić, czy jest prawidłowo odprowadzana.

Krok 6. Montaż elementów pionowych

Jeśli wszystkie elementy przy dachu zostały poprawnie zamontowane, przechodzimy do montażu elementów pionowych, które będą odprowadzały wodę z dachu. Do leja spustowego mocujemy kolanko, które pomoże nam w wyprofilowaniu pionowej rury tak, aby została przytwierdzona bezpośrednio do ściany budynku. Do kolanka przy leju przytwierdzamy pierwszą część rury, a do niej kolejne kolanko, które powinno stykać się z elewacją. Jeśli rura jest zbyt długa, przycinamy ją. Za pomocą wiertarki i dołączonych wkrętów montujemy drugie kolanko do ściany.

Krok 7. Montaż rury spustowej

Następnie w jednej linii z kolankiem mocujemy do ściany obejmy, które będą trzymać rurę spustową (możemy posłużyć się sznurkiem). Optymalna odległość między obejmami wynosi około 2 m. Do nich następnie wsuwamy rury. Łączymy je ze sobą za pomocą specjalnych złączek. Koniec rury domykamy specjalnym kolankiem lub wylewką nachyloną w kierunku podłoża, dzięki czemu woda będzie delikatnie spływać. Odległość między końcem rury a podłożem powinna wynosić około 20 cm.

Długość rury spustowej czy jej zakończenie uzależniamy m.in. od sposobu odprowadzania wody deszczowej (do kanalizacji, na grunt czy też wprost do gruntu).

Montaż rynien dachowych

W naszym poradniku opisaliśmy podstawowy montaż systemu rynnowego. W przypadku większych budynków, gdzie układ rynien jest znacznie bardziej rozbudowany, dobrze jest wcześniej stworzyć projekt, dzięki czemu unikniemy błędów podczas montażu.

Pamiętajmy, że bezwzględnie należy kierować się zaleceniami producenta oraz kartą techniczną systemu rynnowego. Wystarczy odrobina umiejętności technicznych i choć niewielkie doświadczenie w pracach budowlanych, aby samodzielnie zamocować system – do tego profesjonalnie i bez błędów.


Inne artykuły w tej kategorii

Farba do drewna – jaką wybrać?

Farba do drewna – jaką wybrać?

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Jak dobrze mieć sąsiada... za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Jak dobrze mieć sąsiada... za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.