Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czym i jak malować drewno? To warto wiedzieć!

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych i najpiękniejszych materiałów. Zarówno w budownictwie, jak i w sektorze meblarstwa, stosowany jest od tysięcy lat! Intarsjowane meble i podłogi przez wieki dodawały pałacowym wnętrzom elegancji i splendoru, zaś drewniane elementy w stylu rustykalnym, wprowadzały do wiejskich pomieszczeń ogrom sielskiej przytulności.

I jak tu nie kochać drewna?! Tylko ono potrafi dostosować się do każdego stylu wnętrzarskiego i zapewnić domownikom, ciepły, przyjazny nastrój. Warto jednak pamiętać, że drewniane powierzchnie bywają tyle piękne, ile wymagające. O drewno należy zatem starannie dbać. Oprócz rozmaitych środków konserwujących bardzo istotne są również farby, jakimi pokryte zostaje drewno. O tym, jak i czym malować drewniane powierzchnie, aby zachwycały urodą przed długie lata, rozpisujemy się w poniższym artykule.

Jak przygotować drewno do malowania?

Istnieje kilka różnych metod malowania drewna - ich dobór zależy od tego, czy drewniane powierzchnie znajdują się wewnątrz domu czy poza nim. Inaczej maluje się również świeże surowe drewno, a inaczej to leciwe, poddawane renowacji. Obojętnie jednak, jakim rodzajem drewna dysponujesz, najpierw zorientuj się czy jest ono właściwie wysezonowane, czyli czy ma odpowiednią suchość. Wilgotne drewno potrafi bowiem płatać rozmaite figle i po pomalowaniu może pękać lub odkształcać się. Oprócz tego, bardzo istotne jest, aby przed pomalowaniem oczyścić powierzchnię drewna z kurzu tłuszczu oraz ewentualnych wycieków żywicznych. Aby uzyskać nieskazitelną powierzchnię warto posłużyć się szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem.

Jak dobrać odpowiedni preparat do malowania drewna?

Preparaty do malowania drewna mają rozmaity skład i w różny sposób zabezpieczają drewniane powierzchnie. Najpopularniejsze z nich to: oleje, lakiery, lazury i bejce. Istnieją również preparaty, które łączą właściwości bejc, lakierów i lazur. Zacznijmy jednak od początku! Olejowanie ma chronić drewno przed wnikaniem wilgoci. Olej można bez obaw stosować na drewniane powierzchnie znajdujące się na zewnątrz, np. na meble ogrodowe. Preparat nakłada się na drewno szerokim pędzlem. Warto wiedzieć, że produkt bardzo głęboko wnika w drewno i nie pozostawia na deskach widocznej warstwy ochronnej, ani nie zmienia koloru drewna. Niestety, nie chroni przed wnikaniem tłustych plam.

Tuż po olejach do drewna, niezaprzeczalny prym wiodą rozmaite odmiany lakierów. Lakier jedynie lekko podkreśla odcień naturalnego drewna, nie zmieniając przy tym diametralnie jego koloru. Oprócz tego jest bardzo trwałą elastyczną powłoką, która chroni drewno przed wilgocią i płowieniem. Lakiery mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. Niektóre przeznaczone są do stosowania na zewnątrz (np. na deski tarasowe lub małą ogrodową architekturę), inne do wewnątrz (blaty, meble czy parkiety).

Bejca z kolei, to preparat, która zwiększa odporność desek na działanie wilgoci i chroni przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych oraz powstawaniem pleśni. Oprócz tego potrafi całkowicie zmienić kolor drewna. Naturalną barwę jasnego, sosnowego drewna można zatem bez problemu zmienić na ciemny orzech lub mahoń. Co ciekawe, niektóre firmy oferują również bejce, które optycznie postarzają drewno a nawet takie, które sprawiają, że drewniane powierzchnie zaczynają przypominać marmur.

Lazura pod wieloma względami różni się od bejcy. Po pierwsze, jest to fuzja dwóch produktów: impregnatu oraz lakierobejcy o działaniu ochronno-dekoracyjnym. Lazura tworzy trwałą powłokę ochronną i jednocześnie głęboko wnika w drewno, zabezpieczając je od wewnątrz. Warto jednak pamiętać, że preparat tworzy powłokę o subtelniejszym, bardziej satynowym połysku aniżeli bejca. Oprócz tego powłoka lazury jest nieco cieńsza niż lakieru, bejcy czy lakierobejcy, dzięki czemu świetnie sprawdza się na oknach drzwiach oraz w przypadku małej architekturze ogrodowej.

W jaki sposób malować drewno we wnętrzach i na zewnątrz?

Jeżeli malujesz surowe drewno znajdujące się na zewnątrz, najpierw zaimpregnuj je środkami biobójczymi. Dzięki temu uda Ci się zabezpieczyć drewnianą powierzchnię przed grzybami, sinizną i szkodnikami. W tym celu możesz użyć np. impregnatu technicznego. Kolejne kroki zależą od tego, jaki rodzaj drewna malujesz. I tak, drewno szorstkie najlepiej zabezpieczać impregnatem ochronno-dekoracyjnym, natomiast drewno oheblowane, lakierem bądź lakierobejcą. Drewno znajdujące się wewnątrz pomieszczeń nie potrzebuje tak kompleksowego zabezpieczenia, ponieważ nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych. Płaską powierzchnię przeznaczoną do malowania należy dokładnie oczyścić, oszlifować lub ostrugać, natomiast przedmioty o skomplikowanej strukturze, najlepiej potraktować specjalnymi preparatami do usuwania powłok lakierniczych i kolejno wygładzić papierem ściernym lub szlifierką. Następnym krokiem jest wybranie preparatu, dostosowanego do rodzaju drewna. Warto jednak pamiętać, że aby efekt był zadowalający i trwały, drewno maluje się je nawet kilka razy. Dowolny preparat można nałożyć pędzlem, wałkiem bądź pistoletem natryskowym.

Urok drewna kryje się w przede wszystkim w jego naturalności. Każdy przecież wie, jak pięknie potrafi pachnieć sosnowy las i jak przyjemne ciepło dają strzelające w kominku drewniane szczapy. Oprócz tego drewno to materiał ponadczasowy i uniwersalny, który doskonale czuje się wśród rozmaitych stylów wnętrzarskich. Wystarczy właściwie je zabezpieczyć, a będzie odwdzięczać się urodą przez długie lata.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

  • Informacje o promocjach
  • Aktualności w ofercie
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności