🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Malowanie ścian - odpowiadamy na 16 najczęściej zadawanych pytań!

Malowanie ścian to żadna filozofia. Pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani. O czym trzeba pamiętać? Jakie farby wybrać? Użyć wałka, pędzla, a może pistoletu? Gruntować czy nie gruntować? Odpowiadamy na 16 najczęściej zadawanych pytań, które nurtują wszystkich malarzy-amatorów.

Jakie farby do malowania?

Popularne przed laty farby klejowe ustąpiły miejsca nowoczesnym farbom emulsyjnym. Nic dziwnego – emulsje są wydajne, trwałe, od razu gotowe do użycia i dostępne w wielu kolorach. Nie wydzielają przykrego zapachu, bo rolę rozpuszczalnika pełni w nich woda. Najczęściej sięgamy po farby akrylowe oraz lateksowe czyli emulsje z dodatkiem żywicy poliakrylowej. To właśnie obecność żywicy sprawia, że są tak trwałe i elastyczne. Im większe jest jej stężenie, tym lepsza jakość emulsji. Farby lateksowe charakteryzują się dużą zawartością żywicy, dlatego powłoka, którą tworzą na ścianie, jest wyjątkowo trwała, odporna na mycie i szorowanie. Doskonale poradzą sobie w miejscach narażonych na zabrudzenia: w przedpokojach, korytarzach czy pokojach dziecięcych. Farby akrylowe, o niższym stężeniu żywicy, nadadzą się do malowania sufitów, ścian w salonie i sypialni – wszędzie tam, gdzie ryzyko uszkodzeń jest mniejsze. Żeby uniknąć błędów, stosujmy się do zaleceń producenta. Na każdym opakowaniu powinny znajdować się informacje dotyczące użycia i właściwości produktu.

Kupując farbę, weźmy pod uwagę rodzaj wykończenia. Najlepiej sprawdzi się matowy – zapewnia estetyczny wygląd, dobrze maskuje ubytki i niedociągnięcia. Warto po niego sięgnąć, jeśli pomieszczenie jest duże i dobrze oświetlone. Satynowe wykończenie eksponuje niedoskonałości i błędy malarskie. Żeby osiągnąć zadowalający efekt, powierzchnia ściany musi być idealnie gładka, a malarz – doświadczony i cierpliwy.

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

297 zł
Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

175 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

194 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

112 zł
PROLATEX – Farba lateksowa do ścian i sufitów

PROLATEX – Farba lateksowa do ścian i sufitów

335 zł
PERFEKTA – Farba akrylowa do ścian i sufitów 15L

PERFEKTA – Farba akrylowa do ścian i sufitów 15L

168 zł
Kabe AQUATEX Farba do ścian i sufitów 10 L

Kabe AQUATEX Farba do ścian i sufitów 10 L

195 zł
Dulux Kolory Świata Bezkresny Ocean 2.5l

Dulux Kolory Świata Bezkresny Ocean 2.5l

65 zł

Jak przygotować ściany do malowania?

Sposób przygotowania ścian różni się w zależności od tego, czy są nowe, czy były już kiedyś malowane. Jeśli do wykończenia użyto tynków gipsowych, poczekajmy z malowaniem około dwóch tygodni, aż będą idealnie suche. Dobrze położone tynki nie potrzebują gładzi – wystarczy je zagruntować i pomalować. Może się jednak zdarzyć, że zauważymy na ścianie drobne ubytki lub pęknięcia. Należy wypełnić je masą szpachlową, a następnie przetrzeć uzupełnione miejsce papierem ściernym i zagruntować. Przed malowaniem ścian z płyt gipsowo-kartonowych upewnijmy się, że są dobrze położone. Wszystkie spoiny muszą być starannie wyrównane gładzią szpachlową i zagruntowane.

Ściany, które były już kiedyś malowane, wymagają dokładnego wyczyszczenia. Jeśli podłoże jest w dobrym stanie, wystarczy przemyć je wodą z detergentem w celu usunięcia tłustych plam i kurzu. Miejsca, w których farba łuszczy się, pęka albo odstaje należy oczyścić za pomocą szpachli lub skrobaka, a następnie przetrzeć papierem ściernym i zagruntować. Ubytki i pęknięcia w ścianie uzupełniamy masą szpachlową, a po jej wyschnięciu, przecieramy papierem ściernym i znów gruntujemy. Przed rozpoczęciem malowania dokładnie zabezpieczamy podłogę, okna, drzwi i parapety oraz demontujemy gniazdka.

Ile trwa malowanie pokoju?

O tym, jak długo potrwa malowanie, decyduje kilka czynników. Jeśli ściany są w dobrym stanie i nie wymagają poprawek, a pomieszczenie ma dobrą wentylację (farba szybko wysycha), jest szansa, że uwiniemy się ze wszystkim w jeden dzień. W przyspieszeniu prac pomoże malowanie na tzw. pudełko czyli pokrycie sufitu i ścian tym samym kolorem. Wiele zależy od doświadczenia. Malarz-amator będzie potrzebował trochę więcej czasu niż osoba, która ma już za sobą kilka remontów, albo zajmuje się malowaniem profesjonalnie. Jeśli ściany wymagają przygotowania (usunięcia tapet albo starej farby, położenia gładzi, gruntowania etc.) malowanie pokoju może zająć kilka dni. Wszystko zależy od tego, z jakimi uszkodzeniami mamy do czynienia.

<h2 id="ile-litrów-farby-na-m2">Ile litrów farby na m2?</h2>
<p>Zanim udamy się na zakupy do sklepu budowlanego, musimy oszacować, ile farby zużyjemy podczas remontu. W pierwszej kolejności obliczamy powierzchnię przeznaczoną do malowania. <strong>Mierzymy długość wszystkich ścian, a uzyskaną sumę mnożymy przez wysokość.</strong> Następnie <strong>odejmujemy powierzchnię okien i drzwi</strong>. Osobno obliczamy powierzchnię sufitu (z reguły malujemy go na inny kolor). Kolejny czynnik, który musimy wziąć pod uwagę, to <strong>wydajność farby</strong>. Na każdej etykiecie zawarta jest informacja, ile metrów kwadratowych pokryje jeden litr emulsji. Możemy wybrać droższy produkt, który wystarczy do pomalowanie sporej powierzchni (14 m2/l) albo tańszy i mniej wydajny (10 m2/l). Żeby ustalić, ile wiaderek z farbą zakupić, <strong>wystarczy podzielić obliczony metraż przez wydajność preparatu</strong>. Pamiętajmy o tym, że malujemy ściany dwu- a nawet trzykrotnie i musimy uwzględnić ilość kładzionych warstw w naszych kalkulacjach.</p>

Ile litrów farby na m2?

Zanim udamy się na zakupy do sklepu budowlanego, musimy oszacować, ile farby zużyjemy podczas remontu. W pierwszej kolejności obliczamy powierzchnię przeznaczoną do malowania. Mierzymy długość wszystkich ścian, a uzyskaną sumę mnożymy przez wysokość. Następnie odejmujemy powierzchnię okien i drzwi. Osobno obliczamy powierzchnię sufitu (z reguły malujemy go na inny kolor). Kolejny czynnik, który musimy wziąć pod uwagę, to wydajność farby. Na każdej etykiecie zawarta jest informacja, ile metrów kwadratowych pokryje jeden litr emulsji. Możemy wybrać droższy produkt, który wystarczy do pomalowanie sporej powierzchni (14 m2/l) albo tańszy i mniej wydajny (10 m2/l). Żeby ustalić, ile wiaderek z farbą zakupić, wystarczy podzielić obliczony metraż przez wydajność preparatu. Pamiętajmy o tym, że malujemy ściany dwu- a nawet trzykrotnie i musimy uwzględnić ilość kładzionych warstw w naszych kalkulacjach.

Jak mieszać farby?

Samodzielne mieszanie farb to propozycja dla osób, które lubią eksperymenty. Tak naprawdę nie mamy pewności, czy uzyskamy właściwy odcień i jak będzie prezentował się na ścianie. Czego potrzebujemy, żeby przyrządzić własną mieszankę? Wystarczy farba bazowa i odpowiedni pigment. Starannie wymieszajmy obydwa składniki. Możemy zrobić to ręcznie albo za pomocą wiertarki ze specjalnym mieszadłem. Barwnik należy dodawać stopniowo, do momentu, aż uzyskamy zadowalający kolor. Maksymalna ilość pigmentu, jaką możemy użyć, powinna być podana na opakowaniu produktu. Zadbajmy o to, żeby zaopatrzyć się w odpowiednią ilość mieszanki. Jeśli zabraknie jej w trakcie malowania, odtworzenie tego samego odcienia będzie niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe. Łatwiejszym sposobem na uzyskanie wyjątkowego koloru jest zakup farby z mieszalnika. Emulsja zostanie przygotowana na miejscu, przez pracowników sklepu. Wystarczy, że wskażemy interesujący nas odcień w specjalnym wzorniku oraz wybierzemy farbę bazową.

Jaki pistolet do malowania?

Pistolet do malowania coraz częściej zastępuje tradycyjny wałek i pędzel. W jaki sprzęt zainwestować, żeby uniknąć rozczarowań? Z malowaniem ścian poradzi sobie elektryczny pistolet natryskowy. Urządzenie jest lekkie, poręczne i pozwala na dużą precyzję. Warto potraktować zakup pistoletu jako inwestycje na lata i wybrać lepszy model, o uniwersalnym zastosowaniu.

Wbrew pozorom malowanie natryskowe to spore wyzwanie, zwłaszcza dla amatora. Wymaga przygotowania i dużej precyzji. Żeby osiągnąć dobry efekt, musimy wybrać farbę o odpowiedniej gęstości. Zbyt rzadka – grozi zaciekami na ścianie, za gęsta – może zatkać dyszę pistoletu. W wielu przypadkach konieczne będzie rozrzedzenie farby, co wpływa na intensywność koloru. Malując gładkie powierzchnie, trzeba uważać na odpryski i wszelkie niedociągnięcia – są doskonale widoczne, a nie sposób się ich pozbyć. Pistolet natryskowy jest bezkonkurencyjny, gdy w grę wchodzą duże lub nieregularne powierzchnie, zwłaszcza takie o chropowatej fakturze: elewacje zewnętrzne albo ściany pokryta tapetą strukturalną.

Jaki wałek do malowania ścian?

Wybierając wałek, weźmy pod uwagę wielkość i fakturę malowanej powierzchni oraz rodzaj farby. W pierwszej kolejności dopasujmy długość włosia. Do gładkich ścian i gęstych farb (akrylowych, lateksowych) użyjmy wałka z krótkim poszyciem, które nie pozostawia smug. Średnie włosie sprawdzi się do malowania tapet i tynków. Z chropowatą powierzchnią (beton, cegła) poradzi sobie wałek z dłuższym włosiem. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonano poszycie. W sprzedaży dostępne są wałki z włosiem syntetycznym i naturalnym – wybierzmy takie, które jest zalecane przez producenta farby. A co z szerokością wałka? Dopasujmy ją do wielkości malowanej powierzchni. Im większa, tym szerszego wałka będziemy potrzebować.

Jaka farba na sufit?

Najlepszym wyborem będzie emulsja akrylowa lub lateksowa. Sufit nie jest narażony na uszkodzenia i zabrudzenia w takim stopniu, jak ściany w przedpokoju czy kuchni, więc możemy zrezygnować z zakupu trwałej, odpornej na szorowanie farby. Ważne, aby wybrać emulsję z matowym wykończeniem, która ukryje wszelkie nierówności i błędy malarskie. Dobra farba do sufitu powinna być również wydajna, dobrze kryjąca i odpowiednio gęsta – nie może skapywać z wałka w trakcie malowania.

Jak malować sufit?

Sufit malujemy w pierwszej kolejności. Zanim przystąpimy do pracy, musimy zabezpieczyć drzwi, okna, podłogę oraz elementy wyposażenia, których nie udało się wynieść na czas remontu. Sufit należy odpowiednio przygotować: wyczyścić, uzupełnić ubytki, przeprowadzić konieczne reparacje. Malowanie zaczynamy od strony okna albo innego źródła światła, np. drzwi. Do dużej, równej powierzchni używamy szerokiego wałka (powyżej 15 cm) o krótkim lub średnim włosiu. Krawędzie sufitu i trudno dostępne miejsca malujemy pędzelkiem, który pozwala na większą precyzję, a następnie rozprowadzamy farbę małym wałkiem. Dzięki temu unikniemy smug po pędzlu i różnic w strukturze.

Jak malować sufit, żeby uniknąć smug? Nakładamy farbę długimi pociągnięciami wałka – w formie równoległych pasów. Pamiętajmy, że sufit wymaga co najmniej dwukrotnego malowania, a kolejną warstwę farby nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Wybierając kolor emulsji, weźmy pod uwagę wielkość i wysokość pomieszczenia, a także ilość światła, która do niego wpada. Jasne kolory na suficie sprawią, że wnętrze wyda się wyższe i przestronniejsze. Ciemny sufit wygląda bardzo efektownie, ale w niewielkich i niskich pomieszczeniach, może okazać się przytłaczający.

<h2 id="jak-malować-ściany">Jak malować ściany?</h2>
<p>Po pierwsze czytajmy etykiety na farbach i stosujmy się do zaleceń producentów. Ta prosta zasada uchroni nas przed wieloma błędami. Po drugie zwróćmy uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 10-30 stopni C. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%. Po trzecie dobierzmy odpowiednie narzędzia, kierując się zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem malowania umyjmy wałek albo zastosujmy metodę czyszczenia na sucho – owińmy go taśmą samoprzylepną, a następnie zerwijmy ją zdecydowanym ruchem. W ten sposób usuniemy luźne elementy, które mogą przykleić się do ściany w trakcie malowania. Nie zapominajmy również o starannym wymieszaniu farby. W pierwszej kolejności pomalujmy naroża i granice sufitu. Następnie pokryjmy farbą miejsca, które są trudno dostępne: przestrzeń wokół gniazdek, okien, drzwi oraz miejsce za kaloryferem. Użyjmy do tego małego wałka albo pędzla. Pamiętajmy, że aplikacja farby pędzlem jest trudniejsza, bo zostawia na ścianie widoczne smugi. Na koniec pomalujmy duże powierzchnie przy pomocy szerokiego wałka. Jak malować, aby uzyskać efekt gładkiej, jednolitej ściany? Wałek powinien być pokryty farbą równomiernie i obficie. Prowadźmy go delikatnie, bez dociskania do malowanej powierzchni. Wystrzegajmy się chaotycznych ruchów. Malujmy w jednym kierunku, wykonując długie pociągnięcia w górę i w dół.</p>

Jak malować ściany?

Po pierwsze czytajmy etykiety na farbach i stosujmy się do zaleceń producentów. Ta prosta zasada uchroni nas przed wieloma błędami. Po drugie zwróćmy uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 10-30 stopni C. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%. Po trzecie dobierzmy odpowiednie narzędzia, kierując się zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem malowania umyjmy wałek albo zastosujmy metodę czyszczenia na sucho – owińmy go taśmą samoprzylepną, a następnie zerwijmy ją zdecydowanym ruchem. W ten sposób usuniemy luźne elementy, które mogą przykleić się do ściany w trakcie malowania. Nie zapominajmy również o starannym wymieszaniu farby. W pierwszej kolejności pomalujmy naroża i granice sufitu. Następnie pokryjmy farbą miejsca, które są trudno dostępne: przestrzeń wokół gniazdek, okien, drzwi oraz miejsce za kaloryferem. Użyjmy do tego małego wałka albo pędzla. Pamiętajmy, że aplikacja farby pędzlem jest trudniejsza, bo zostawia na ścianie widoczne smugi. Na koniec pomalujmy duże powierzchnie przy pomocy szerokiego wałka. Jak malować, aby uzyskać efekt gładkiej, jednolitej ściany? Wałek powinien być pokryty farbą równomiernie i obficie. Prowadźmy go delikatnie, bez dociskania do malowanej powierzchni. Wystrzegajmy się chaotycznych ruchów. Malujmy w jednym kierunku, wykonując długie pociągnięcia w górę i w dół.

Jak malować pasy na ścianie?

Pasy to modny i elegancki wzór, który możemy namalować samodzielnie. Nie potrzebujemy do tego specjalnych umiejętności. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i precyzja. W pierwszej kolejności malujemy ścianę podkładem, najlepiej białym. Z pomocą dużej poziomicy i ołówka dzielimy ścianę na równe części. Jeśli malujemy pasy w poziomie, ich ilość powinna być nieparzysta. Pas koloru musi znajdować się u samej góry i na dole, tak, aby ściana odcinała się od sufitu i podłogi. Następnie przyklejamy taśmę malarską wzdłuż narysowanych linii, od strony farby podkładowej. Oznacza to, że taśma powinna być umieszczana na przemian – nad i pod linią. Zanim przystąpimy do malowania kolorowych pasów warto zastosować trik, który zabezpieczy farbę przed ściekaniem i pozwoli uzyskać idealnie równe krawędzie. Za pomocą małego wałka nakładamy farbę podkładową na brzegi taśmy. Malujemy od strony pasa, który zostanie później wypełniony kolorem. Czekamy, aż podkład wyschnie i dopiero wtedy przechodzimy do malowania właściwego. Pokrywamy kolorem powierzchnię pasów i szybko zrywamy taśmę malarską. Farba musi być jeszcze mokra – w przeciwnym razie narazimy ścianę na odpryski.

Czy gruntować przed malowaniem?

Nowe ściany wymagają zagruntowania, bez względu na rodzaj materiału, z którego je wykonano. Podłoże pokryte preparatem gruntującym jest mocniejsze, ma lepszą przyczepność i mniej chłonie farbę, a tym samym poprawia jej wydajność. Jeśli ściany były już kiedyś malowane, są w dobrym stanie, a nam zależy wyłącznie na ich odświeżeniu, możemy pominąć ten krok. W razie wątpliwości warto wykonać test, który polega na potarciu dłonią powierzchni ściany. Jeśli na ręce zostanie nalot, oznacza to, że ściana wymaga zabezpieczenia preparatem gruntującym. Zniszczone ściany, na których znajdują się resztki starej farby oraz liczne ubytki, trzeba koniecznie zagruntować. Powtarzamy ten zabieg przed położeniem gładzi i bezpośrednio przed malowaniem.

Jaki grunt pod farbę?

Wybór preparatu gruntującego zależy od stanu i rodzaju powierzchni. Dużą popularnością cieszą się grunty uniwersalne, które możemy łączyć z różnymi materiałami. W sprzedaży dostępne są produkty gotowe do użytku lub w formie koncentratu, przeznaczonego do rozcieńczenia z wodą. Uniwersalne grunty są często zastępowane przez gęste farby podkładowe, które zmniejszają chłonność, a dodatkowo świetnie maskują stary kolor na ścianie. Wybierając preparat do gruntowania, weźmy pod uwagę zalecenia producenta. Unikajmy łączenia produktów różnych marek i wystrzegajmy się wyrobów marnej jakości.

Ile kosztuje malowanie pokoju?

Koszty robocizny mogą być mocno zróżnicowane, w zależności od regionu i zakresu prac. W im gorszej kondycji są ściany, tym więcej zapłacimy za usługę – konieczne będzie ich wyczyszczenie, naprawa ubytków i gruntowanie. Ile zażąda fachowiec za poszczególne prace? Najczęściej stosowany model rozliczenia to wycena za metr kwadratowy. Malowanie ścian kosztuje minimum 7 zł, przy czym usługa obejmuje położenie dwóch lub trzech warstw farby. Za usunięcie starych powłok malarskich zapłacimy co najmniej 5 zł, a za naprawę ubytków – 8 zł. Położenie gładzi to koszt minimum 15 zł, gruntowanie ściany – 3 zł. Podane ceny dotyczą wyłącznie robocizny, więc konieczne będzie doliczenie kosztów materiałów. Jeśli szukamy oszczędności, możemy wykonać niektóre prace samodzielnie. Bez problemu poradzimy sobie z malowaniem, pod warunkiem, że powierzchnia zostanie wcześniej odpowiednio przygotowana. Zabezpieczenie mebli czy umycie ścian również nie sprawi nam większych trudności.

Jaka farba do łazienki?

Ściany w łazience potrzebują ochrony, której nie są w stanie zapewnić uniwersalne produkty. Trzeba sięgnąć po specjalne farby, przeznaczone do pomieszczeń narażonych na wilgoć i duże zmiany temperatur. Farby do łazienki są odporne na działanie wilgoci i pary wodnej, chronią przed powstawaniem pleśni, bakterii oraz grzybów i pozwalają ścianom oddychać. Charakteryzują się dużą trwałością – nadają się do mycia i szorowania. Najczęściej stosuje się farby akrylowo-lateksowe o półmatowym lub satynowym wykończeniu. Zanim wybierzemy konkretny produkt, zapoznajmy się dokładnie z informacją zawartą na etykiecie i sprawdźmy, czy na pewno spełnia nasze oczekiwania.

Jaka farba do kuchni?

Farba do kuchni powinna pełnić takie same funkcje jak farba do łazienki: chronić ściany przed wilgocią, pleśnią i różnicą temperatur. Kuchnia jest pomieszczeniem gospodarczym, szczególnie narażonym na zabrudzenia, dlatego sięgnijmy po produkt o podwyższonej klasie wytrzymałości, odporny na plamy i zacieki oraz łatwo zmywalny. Producenci ułatwiają nam zadanie i podają na etykietach dokładną informację na temat tego, w jakich warunkach i pomieszczeniach można stosować daną farbę. Wiele farb występuje pod wspólnym szyldem – jako produkty przeznaczone do łazienek i kuchni.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności