Malowanie paneli ściennych - zrób to sam

Malowanie paneli ściennych pozwoli na szybką metamorfozę aranżacji. Nieciekawe wręcz wnętrze przemienimy w stylizację rodem z pierwszych stron wnętrzarskich katalogów. Przeczytaj, jak pomalować panele ścienne z drewna lub MDF, krok po kroku.

Potrzebujemy zmiany i gruntownego odświeżenia wnętrza? Znudził nam się kolor paneli ściennych, jednak wykończenie jest nadal w bardzo dobrym stanie, w związku z czym jego demontaż generowałby tylko niepotrzebne, dodatkowe koszty? Projektanci wnętrz mają dla nas dobrą wiadomość: panele ścienne, zarówno drewniana boazeria, jak i z MDF, wracają do łask!

białe drewniane deski na ścianach
przedpokój w boazerii

Odnawianie paneli ściennych: sposób na nowoczesne wnętrze

Lakierowana, lekko połyskliwa boazeria w naturalnym kolorze drewna lub białe, szarawe czy beżowe panele to nieodzowny element wielu polskich domów. Zabezpieczamy w ten sposób przede wszystkim ściany przedpokojów i korytarzy, a także kuchni, czyli pomieszczeń narażonych na zabrudzenia i jednocześnie intensywnie eksploatowanych. Trwałość wykończenia oraz wysoka odporność na uszkodzenia czy ścieranie sprawiają, że służy nam wiernie nawet przez kilka dekad. Moda na surowe wnętrza skandynawskie, w których ogromną rolę odgrywa naturalne drewno oraz drewnopodobne wykończenia, jak również boom na stylistykę vintage, retro i PRL sprawiły, że ponownie odkryliśmy atuty (także aranżacyjne!) paneli ściennych. Z kolei dzięki sporej popularności tematyki DIY i majsterkowania doskonale wiemy, jak szybko przeprowadzić renowację paneli ściennych, odświeżyć aranżację i stworzyć efektowne, piękne wnętrze.

Malowanie paneli ściennych: najpierw przygotowanie podłoża

Malowanie paneli ściennych należy poprzedzić szeregiem innych prac, mających na celu odpowiednie przygotowanie podłoża. Ich zakres zależy oczywiście od materiału (drewno czy panele z MDF?) oraz jego stanu. W przypadku raczej zniszczonego drewna w pierwszej kolejności musimy pozbyć się starych, łuszczących powłok malarskich. Szlifujemy je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Jeśli na powierzchni paneli zauważymy rysy lub zadziory, dane fragmenty również musimy zeszlifować – aż do odsłonięcia warstwy surowego drewna. Na koniec przecieramy całość drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylamy ścianę, myjemy ją i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Jeżeli pracujemy na drewnianej powierzchni, która jest w dobrym stanie, lub planujemy malowanie paneli ściennych z MDF, wystarczy, że oczyścimy panele oraz zmatowimy je drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie usuniemy powstały kurz i pył. Matowienie to bardzo istoty etap prac – dzięki temu zwiększymy przyczepność nowej warstwy farby do podłoża.

Aby osiągnąć najlepszy efekt, będziemy potrzebować 2-3 warstw farby. Nakładajmy ją w kilkugodzinnych odstępach, po całko ...

Aby osiągnąć najlepszy efekt, będziemy potrzebować 2-3 warstw farby. Nakładajmy ją w kilkugodzinnych odstępach, po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy. Dobrym pomysłem jest zeszlifowanie poszczególnych warstw farby przed nałożeniem kolejnej. Dzięki temu zwiększymy przyczepność wyrobu i osiągniemy jeszcze wyższą jakość wymalowania.

Czym pomalować panele ścienne?

Jaka farba do paneli ściennych będzie najlepsza? Rodzaj farby do malowania paneli ściennych należy dobrać do materiału, z którego wykonane jest wykończenie. Na rynku znajdziemy produkty przeznaczone zarówno stricte do drewna, jak i emalie uniwersalne dedykowane do różnego rodzaju powierzchni, jak drewno, tworzywo, metal oraz tynk. Poza tym możemy sięgnąć po wyroby transparentne, czyli takie, które podkreślą rysunek słojów drewna lub inny wzór wykończenia, lub kryjące, dzięki którym nadamy powierzchni wybrany kolor.

Uwagę należy zwrócić również na właściwości produktu. Wybierzmy farbę tworzącą powłoki odporne na szorowanie (dzięki czemu nie uszkodzimy jej podczas czyszczenia ściany), uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz wilgoć, tym bardziej, jeśli planujemy malowanie paneli ściennych zamontowanych w pobliżu drzwi wejściowych lub w strefie komunikacyjnej mieszkania.

>> Zobacz ofertę: Malowanie

Jak pomalować panele ścienne? Krok po kroku

Zanim zabierzemy się za malowanie paneli ściennych przygotujmy miejsce pracy: podłogę zabezpieczmy folią, pozostałe, niemalowane powierzchnie zaś za pomocą taśmy malarskiej. Rodzaje narzędzi – pędzli i wałków – dobierzmy, kierując się zaleceniami zawartymi w karcie technicznej produktu. Farbę nałóżmy najpierw na trudno dostępne miejsce, zakamarki oraz wgłębienia pomiędzy poszczególnymi panelami, większe segmenty możemy pomalować zaś za pomocą wałka.

metamorfoza boazerii w przedpokoju

Nie zrywajmy paneli ściennych – mogą przetrwać na ścianie jeszcze parę kolejnych dekad! Wystarczy je pomalować, podkreślając oryginalną aranżację wnętrza.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Super!
  • Dodano 2 lata temu
Czy panele ścienne można malować farbą magnetyczną?
  • Dodano 23 dni temu

Zobacz więcej produktów