Wygodne nowości, które odmienią Twój salon!✨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić sufit podwieszany LED? Poradnik zrób to sam

Sufit podwieszany LED to estetyczne i praktyczne rozwiązanie, dlatego tak chętnie wykorzystujemy je podczas remontów domów czy mieszkań. By wykonać podwieszany sufit LED, nie musisz wzywać specjalistów – wystarczy dobre przygotowanie i kilka trafnych rad kogoś doświadczonego, byś taki sufit mógł wykonać samodzielnie. Dziś opowiemy nieco więcej o tym, jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem LED, gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować. Zaczynamy!

Sufit podwieszany LED – gdzie się sprawdzi?

Gdzie sprawdzi się sufit podwieszany LED? Niemal wszędzie! Każde pomieszczenie w Twoim domu jest odpowiednie, by stworzyć z nim sufit podwieszany z oświetleniem LED. W jakich wnętrzach warto rozważyć wykonanie takiej konstrukcji i dlaczego?

 • Sufit podwieszany LED w przedpokoju. Podwieszany sufit LED w przedpokoju to świetny pomysł! Takie rozwiązanie umożliwi Ci oświetlenie całego, nawet bardzo długiego i wąskiego korytarza.
 • Sufit podwieszany LED w salonie. Salon to miejsce, w którym sufit podwieszany z LED–ami może prezentować się bardzo efektownie. Przy pomocy oświetlenia zamontowanego w obniżonym suficie możesz np. wyznaczyć strefy w bardzo dużym pomieszczeniu lub optycznie pomniejszyć czy powiększyć przestrzeń.
 • Sufit podwieszany LED w łazience. Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w łazience jest kluczowe, by wnętrze to było w pełni funkcjonalne i estetyczne. Podwieszany sufit LED pomoże Ci równomiernie rozmieścić źródła światła i zatuszować nierówności czy niedoskonałości na suficie.
 • Sufit podwieszany LED w kuchni. Kuchnia to pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. LED-owe spoty wbudowane w sufit sprawdzają się tu doskonale – nie zbierają kurzu jak klasyczne lampy z kloszami i pozwalają doświetlić każdy kąt w pomieszczeniu.
 • Sufit podwieszany LED w sypialni. Sypialnia to miejsce, które powinno być przytulne i sprzyjające odpoczynkowi. Jeśli sufit w Twojej sypialni jest dość wysoki, możesz bez problemu obniżyć go, wykonując sufit podwieszany, a po zamontowaniu w nim oświetlenia stworzysz niepowtarzalny klimat – idealny do odpoczynku po intensywnym dniu.
Spot Elvenes biały średnica 7,9 cm

Spot Elvenes biały średnica 7,9 cm

159 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes biały mrożony średnica 7,8 cm

Spot Elvenes biały mrożony średnica 7,8 cm

97 zł
Cena regularna: 129 zł
Najniższa cena: 129 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes biały ze wstawką w kolorze drewna średnica 8,8 cm

Spot Elvenes biały ze wstawką w kolorze drewna średnica 8,8 cm

279 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes biały mrożony średnica 6,4 cm

Spot Elvenes biały mrożony średnica 6,4 cm

159 zł
Wysyłka do 48h

Podwieszany sufit LED – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Sufity podwieszane z LED–ami mają wiele zalet – warto o nich wiedzieć, jeśli zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla Ciebie. Jakie są największe zalety sufitów podwieszanych LED?

 • Modelowanie pomieszczenia. Zarówno obniżony sufit, jak i oświetlenie LED w nim zamontowane pozwalają na wizualne pomniejszenie lub powiększenie pomieszczenia. Obniżony sufit sprawi, że zbyt wysokie pomieszczenie stanie się przytulniejsze, a obniżony sufit na różnych poziomach pozwoli na wydzielenie stref w pomieszczeniu.
 • Ukrywanie niedoskonałości. Sufit podwieszany LED pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni i przykrycie bardzo nierównego i nieestetycznego sufitu.
 • Elastyczność w doborze oświetlenia. Sufit podwieszany pozwoli Ci umieścić na suficie kilka lub kilkanaście punktów świetlnych, ale nie tylko. Dzięki takiej konstrukcji możesz zamontować również estetyczne i nowocześnie prezentujące się taśmy LED – np. te z możliwością regulacji natężenia czy koloru światła.

Sufit podwieszany LED – cena

Ile kosztuje podwieszany sufit LED? Cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy wybierzesz prostą, czy bardziej skomplikowaną konstrukcję. Wiele zależy również od tego, jakie materiały wybierzesz. Najtańszą opcją jest wykonanie konstrukcji samodzielnie – dzięki takiemu rozwiązaniu poniesiesz wyłącznie koszty zakupionych materiałów.

A co jeśli zdecydujesz się zlecić wykonanie podwieszanej konstrukcji z podświetleniem sufitu LED? Cena robocizny w 2021 roku za samo wykonanie sufitu podwieszanego o prostej konstrukcji to w zależności od regionu od 100 do 120 zł za m². Za zamontowanie taśmy LED w konstrukcji trzeba będzie doliczyć ok. 20 zł/m².

Sufit podwieszany LED – jakie oświetlenie wybrać?

Ze względu na dużą popularność takiego oświetlenia, LED-y są dostępne w różnych wariantach. Jakie najlepiej wybrać do sufitu podwieszanego? Klasyczne oświetlenie LED-owe zapalane jest za pomocą włącznika przy ścianie. Nowsze rozwiązania natomiast umożliwiają podświetlenie sufitu na czujnik ruchu czy przy użyciu małego pilota.

Taśma LED na suficie podwieszanym

Taśmy LED występują w różnych kolorach, dlatego z łatwością dobierzesz oświetlenie do kolorystyki swojego wnętrza. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na barwę diod (ciepła/zimna). Źle dobrana tonacja może zaburzyć aranżację całego pomieszczenia (wpłynie na kolory płytek lub mebli), dlatego najbezpieczniej jest wybrać ciepłą barwę, która jest przyjemna dla oka i nie będzie niekorzystnie wpływać na estetykę wnętrza.

Oprawy LED wpuszczane w sufit podwieszany

Okrągłe LED-y w suficie podwieszanym to chyba najczęściej stosowany rodzaj oświetlenia pomieszczeń z jedno- lub kilkupoziomową konstrukcją podwieszaną. Ich dużą zaletą jest łatwy montaż i często bardzo atrakcyjne ceny. Wpuszczone w sufit oprawy LED pozwalają równomiernie i dyskretnie oświetlić całe pomieszczenie i dostosować natężenie światła do konkretnego miejsca w Twoim mieszkaniu.

Panele LED na suficie podwieszanym

Podświetlany sufit LED można uzyskać również za pomocą estetycznych paneli, które często można spotkać np. w biurach czy centrach handlowych. Odpowiednio wkomponowane w przestrzeń domową panele będą wyglądały efektownie i oryginalnie oraz dadzą dużo światła.

Tuby LED w suficie podwieszanym

Lampy tuby LED to – podobnie jak oprawy wpuszczone w sufit – punkty świetlne, które od opraw są jednak nieco bardziej dekoracyjne. Tuby, w przeciwieństwie do typowych, płaskich spotów, są przykręcone do sufitu, a nie schowane w nim.

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 20 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 20 cm

181 zł
Cena regularna: 229 zł
Najniższa cena: 229 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 15 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 15 cm

179 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 10 cm

Spot Elvenes szary ze wstawką w kolorze drewna wysokość 10 cm

189 zł
Wysyłka do 48h
Spot Elvenes szary średnica 6,8 cm

Spot Elvenes szary średnica 6,8 cm

179 zł
Wysyłka do 48h

Jak zrobić sufit podwieszany LED krok po kroku?

Jak zrobić sufit podwieszany z LED–ami? Mamy dla Ciebie krótki poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces przygotowania i montażu sufitu podwieszanego z oświetleniem LED.

Krok 1. Wykonaj projekt sufitu podwieszanego LED

Wygląd Twojego sufitu dwupoziomowego zależy wyłącznie od Twojej wizji. Ze względu na dość rozbudowaną konstrukcję takiego sufitu, zanim przystąpisz do pracy, naszkicuj projekt, dzięki czemu z łatwością rozłożysz prace na kilka etapów. Pamiętaj, że dodatkowe poziomy stworzone na suficie nie powinny zaburzać aranżacji całego pomieszczenia – zadbaj o to, aby były zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne.

Do łazienek zaleca się stworzenie prostokątnej lub okrągłej wyspy na środku sufitu – po jej krawędziach rozmieścisz halogeny. Dzięki temu będziesz mógł skupić pojedyncze wiązki światła na pożądanych częściach pomieszczenia (np. umywalce, lustrach czy prysznicu). W kuchniach czy salonach warto podwiesić sufit w formie opaski dekoracyjnej, którą montuje się po obrysie sufitu. Za taką opaską z łatwością schowasz mało estetyczny karnisz i uchwyty. Długie zasłony lub delikatne firanki wyłaniające się spod opaski otulą całe pomieszczenie, a padający na nie wieczorami blask z LED–ów stworzy intymną, kameralną atmosferę.

Prace rozpocznij od stworzenia projektu i rozrysowania podwieszonej konstrukcji na suficie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozplanować montaż i obliczyć, ile materiałów będziesz potrzebować. Jeżeli tworzysz podwieszaną wyspę, narysuj szkielet konstrukcji w formie prostopadłościanu. Opaskę z regipsów szkicuj na podstawie krawędzi sufitu. W projekcie zaplanuj też rozmieszczenie oświetlenia. Producent w instrukcji powinien określić maksymalną długość jednej taśmy (zazwyczaj wynosi ona 5 m). Pod kolejne należy przeciągnąć dodatkowe kable z sufitu.

Ołówkiem narysuj na suficie linie przebiegania szkieletu. Zrób to precyzyjnie i dokładnie, aby konstrukcja była równa.

Krok 2. Wykonaj podwieszenie pierwszego poziomu sufitu

Jak wygląda konstrukcja sufitu podwieszanego z oświetleniem LED? Stworzenie pierwszego poziomu sufitu polega na podwieszeniu płyt gipsowych, które stworzą gładką i równą powierzchnię. Drugi poziom w formie opaski lub wyspy zamontuj do sufitu podwieszonego już wcześniej.

Tworzenie dwupoziomowego sufitu podwieszanego z oświetleniem LED rozpocznij od podwieszenia pierwszego poziomu. Wszystkie etapy opisaliśmy w artykule Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik. Podczas montażu sufitu pamiętaj o wypuszczeniu instalacji elektrycznej pod oświetlenie LED–owe.

Krok 3. Zamontuj szkielet opaski lub wyspy sufitu podwieszanego LED

Prace rozpocznij od montażu w poziomie profilów UD. Przymocuj je do sufitu za pomocą kołków do płyt g-k. Następnie przytnij profile i zamocuj je w pionie do tych poziomych (optymalny rozstaw to 40 cm). Długość pionowych profilów jest zależna od wysokości wyspy/opaski. Do nich następnie przykręć profile w poziomie, tworząc szkielet zabudowy. Dla wzmocnienia całej konstrukcji zamontuj również poprzeczne profile wewnątrz szkieletu (najlepiej co 80 cm), aby całość była stabilna.

Uwaga! Montaż szkieletu należy przeprowadzić dokładnie i precyzyjnie. Starannie przytnij profile, ponieważ każdy źle wymierzony centymetr będzie widoczny w konstrukcji sufitu. Istotne, aby podczas prac cały czas kontrolować poziomicą i miarkami, czy szkielet z profilów jest równy i symetryczny.

Krok 4. Stwórz obudowę sufitu podwieszanego LED

Kolejnym krokiem jest mocowanie płyt gipsowych w pionie. Dotnij paski regipsów i przykręć je do szkieletu konstrukcji. Pamiętaj o wykonaniu otworów w płytach i wypuszczeniu kabli pod instalacje LED-ową.

Krok 5. Zamontuj płyty w poziomie

Przechodzimy do kluczowego etapu podwieszania sufitu dwupoziomowego. Obudowę stelaża wykończ, przykręcając płytę w poziomie. Płyta z jednej strony musi wystawać (na ok. 10 cm) tak, aby tworzyła półkę.

Krok 6. Zainstaluj oświetlenie w suficie podwieszanym LED

W półce należy zamontować podświetlenie. Przyklej taśmę LED-ową tak, aby najkorzystniej oświetlała całą konstrukcję. Jeśli jest taka konieczność, połącz pojedyncze taśmy, lutując je ze sobą w jedną linię. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Ze względu na napięcie taśmy LED, konieczne będzie zamontowanie zasilacza/transformatora. Producenci oferują wygodne rozwiązania w postaci zminiaturyzowanych zasilaczy, które ukrywa się za puszką w przełączniku. Oświetlenie LED-owe możesz uzupełnić lampami punktowymi, tzw. oczkami lub halogenami, których montaż polega na wywierceniu okrągłych otworów w płytach gipsowych i podpięciu ich do instalacji elektrycznej.

Krok 7. Stwórz obudowę półki sufitu podwieszanego LED

Półkę należy następnie obudować, aby ukryć taśmę LED–ową – stwórz tzw. maskownicę z regipsów. Na krawędzi półki zamontuj profil U, do którego następnie w pionie zamontuj pasek płyty gipsowej. Tak stworzona maskownica powinna zakrywać instalację oświetlenia.

Krok 8. Wykonaj wykończenie płyt

Drugi poziom sufitu wykończ, wykonując standardowe spoinowanie i szpachlowanie płyt. W suficie dwupoziomowym bardzo ważne są narożniki. To na nich skupia się wzrok, a każda podświetlona nierówność będzie szpecić całą konstrukcję. Dlatego należy zadbać o kąty proste w narożnikach oraz precyzyjne wygładzenie płyt.

Jeśli płyty w narożnikach są bardzo nierówno przycięte, kąt prosty osiągniesz, zatapiając w masie gipsowej aluminiowy narożnik do płyt. Alternatywą dla narożników mogą być specjalne taśmy z wkładkami aluminiowymi, które pozwalają równo wykończyć płyty.

Wiesz już, jak zrobić oświetlenie LED pod sufitem i jak wykonać sufit podwieszany. Czas przystąpić do dzieła! Zanim jednak zaczniesz prace, spróbuj porozmawiać z kimś, kto ma doświadczenie w wykonywaniu oświetlenia LED sufitu podwieszanego. Możesz otrzymać garść cennych porad, które w połączeniu z naszym poradnikiem pozwolą Ci stworzyć estetyczny i praktyczny podświetlany sufit.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak wyremontować stary dom? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jak wyremontować stary dom? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Farby - rodzaje, podział i zastosowanie

Farby - rodzaje, podział i zastosowanie

Jak położyć gładź gipsową i jak wyrównać ściany? Poradnik zrób to sam

Jak położyć gładź gipsową i jak wyrównać ściany? Poradnik zrób to sam

Farba elewacyjna – przegląd farb fasadowych

Farba elewacyjna – przegląd farb fasadowych

Domy prefabrykowane. Jak zbudować dom w kilka tygodni?

Domy prefabrykowane. Jak zbudować dom w kilka tygodni?

Jak tanio i pomysłowo urządzić sypialnię o pow. 12 m2?

Jak tanio i pomysłowo urządzić sypialnię o pow. 12 m2?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.