Co szukasz?
Zobacz także

Sufit podwieszany w salonie – czy to dobry pomysł? Podpowiadamy

Sufity podwieszane w salonie, sypialni czy kuchni największe triumfy święciły dobrych kilkanaście lat temu. Wtedy jako nowość szturmem wkroczyły do polskich mieszkań i każdy, kto urządzał wtedy swój dom, chciał je mieć. Dziś, po wielu latach, podwieszane sufity nadal są często wykorzystywane we wnętrzach. Nic w tym dziwnego – takie konstrukcje są bardzo estetyczne, a przy tym funkcjonalne i praktyczne. Dziś skupimy się na sufitach podwieszanych w salonie. Jakie są ich zalety i dlaczego warto je zastosować? Zaczynamy!

sufit podwieszany w salonie z aneksem kuchennym
Fot. STUDIO FORMA
Tu znajdziesz wszystkie oprawy oświetleniowe z wyprzedaży >>

Sufit podwieszany w salonie – jakie są jego zalety?

Podwieszany sufit w salonie sprawdzi się świetnie niemal w każdym wnętrzu, a umieszczone w nim oświetlenie będzie stanowiło prawdziwą dekorację pomieszczenia w stylu nowoczesnym, klasycznym czy skandynawskim. Jakie są największe zalety sufitów podwieszanych?

  • Korekcja nierówności – nowoczesne sufity podwieszane w salonie to świetny sposób na przykrycie nierówności. Montując tego rodzaju konstrukcję, zyskujesz więc nie tylko piękne, dekoracyjne oświetlenie, ale również idealnie gładką i równą powierzchnię sufitu.
  • Efekt dekoracyjny – podwieszane sufity to świetny sposób na aranżację sufitu w salonie! Metoda, jaką wykonywana jest cała konstrukcja, pozwala na kształtowanie dowolnych form – łuków czy obniżonych prostokątów. Obniżenie sufitu umożliwia również zastosowanie ciekawych efektów świetlnych. Tu opcje są nieograniczone – możesz zastosować np. halogenowe oczka, ledowe tuby czy atrakcyjne i nowoczesne oświetlenie liniowe.
  • Izolacja – sufit podwieszany w salonie w bloku to świetny pomysł właśnie ze względu na właściwości izolacyjne konstrukcji. Obniżony sufit skutecznie wytłumi kroki sąsiada, który mieszka piętro wyżej.
sufit podwieszany w salonie
Fot. Gabinet Wnętrz - Recepta na dobre wnętrze

Jak zrobić sufit podwieszany w salonie?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić oświetlenie LED pod sufitem, mamy dobrą wiadomość – przy odrobinie zdolności manualnych sufit podwieszany możesz wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca. Jak to zrobić? Najpierw wykonaj projekt sufitu. Zaznacz, na jakim poziomie ma znajdować się nowy sufit, oznacz, gdzie będą znajdować się punkty oświetleniowe i jak będą rozmieszczone. Teraz można przystąpić do pracy!

Rozpocznij od stworzenia konstrukcji, na której sufit będzie się trzymał. Przymocuj ramę z profilów UD, a na niej stwórz konstrukcję z profilów CD. Następnie do stelaża zamontuj płyty gipsowe (tu przyda się pomoc drugiej osoby). Ostatnim etapem jest zaspoinowanie łączeń oraz szpachlowanie płyt, tak by całość wyglądała równo i estetycznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak samodzielnie zrobić sufit podwieszany w salonie, sprawdź nasz artykuł Jak podwiesić sufit krok po kroku? Poradnik.

nowoczesny sufit podwieszany w salonie
Fot. DALMIKO DESIGN Pracownia Projektowa

Sufity podwieszane w salonie – przegląd rozwiązań

Jeśli szukasz pomysłów na sufit podwieszany w salonie, mamy dla Ciebie 3 propozycje dostosowane do różnych typów wnętrz.

Sufit podwieszany w salonie z wykuszem

Jeśli dysponujesz przestronnym salonem z wykuszem, pięknie zagospodarowany sufit będzie wspaniałym dopełnieniem efektownego wnętrza. Za pomocą obniżonego sufitu możesz podkreślić przestrzeń pod oknami, dzięki czemu stanie się ona jeszcze bardziej widoczna. Dzięki różnym wysokościom sufitu możesz sprawić, że część salonu przy wykuszu będzie oddzielona od całego pomieszczenia i stanie się świetnym miejscem na jadalnię czy kącik wypoczynkowy.

Sufit podwieszany w salonie z aneksem kuchennym

Ciekawe wzory sufitów podwieszanych można zastosować również w salonie z aneksem kuchennym. Przy pomocy efektownego oświetlenia i obniżenia poziomu sufitu możesz w łatwy sposób wydzielić strefę kuchenną od wypoczynkowej, nawet jeśli formalnie stanowią one jedno pomieszczenie.

pomysł na sufit podwieszany w salonie
Fot. PRØJEKTYW | Architektura Wnętrz & Design

Sufit podwieszany w salonie nad stołem

Jadalnia bardzo często stanowi integralną część salonu. Jeśli zależy Ci na tym, by wizualnie oddzielić strefę, w której spożywacie posiłki od części wypoczynkowej, sufit podwieszany będzie świetnym rozwiązaniem. Jak to zrobić? Możesz lekko obniżyć sufit nad samym stołem i umieścić w nim punktowe oświetlenie LED. Na pozostałej części sufitu zamontuj efektowne i eleganckie oświetlenie liniowe. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Zbyt dużo dekoracji, form i rodzajów oświetleń sprawi, że pomieszczenie będzie przytłoczone. Zachowaj umiar, a efekt zachwyci nie tylko Ciebie, ale również wszystkich Twoich gości!

wzory sufitów podwieszanych
Fot. 3deko

Jak widać, sufit podwieszany w salonie to świetny pomysł, o ile do jego realizacji podejdziesz z głową i postawisz na minimalizm. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – ile kosztuje sufit podwieszany? W 2021 roku koszty montażu zaczynają się od 100 zł/m². Materiały na samą konstrukcję kosztują niewiele, a ceny oświetlenia zależą tylko od Ciebie – możesz zamontować zarówno lampy za kilkadziesiąt, jak i za kilkaset złotych.

Sprawdź 13 najczęstszych błędów podczas montażu sufitu podwieszanego >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów