Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Antracyt – jaki to kolor, do czego pasuje, w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Antracyt to zagadkowy kolor. Obdarzony dźwięczną i tajemniczą nazwą nieczęsto bywa spotykany w aranżacji wnętrz. Dzięki modzie na zdecydowane, wyraziste kolory od kilku lat zyskuje jednak na popularności. Bohaterem naszego dzisiejszego artykułu jest mało znany i często niedoceniany kolor – antracyt. Wyjaśniamy, jaka to właściwie barwa i jak może funkcjonować we wnętrzach. Przedstawiamy antracytowy we wszystkich odsłonach – jako kolor farby do ścian, odcień wyrafinowanych mebli oraz barwę dodatków.

Antracyt – jaki to kolor?

Tajemniczo brzmiący antracyt to nic innego jak bardzo ciemny, głęboki odcień szarości – bliski czerni, ale nieco od niej łagodniejszy, lekko spłowiały. Nie ma się co oszukiwać, antracytowy to kolor trudny – może wydawać się ponury i smutny, a stosowany w nadmiarze lub nieumiejętnie, szybko przytłoczy pomieszczenie i upodobni je do ciemnego lochu. Jednak z drugiej strony może być bardzo wyrafinowany i elegancki. W odpowiedniej oprawie pomoże wykreować przytulne i sprzyjające odpoczynkowi wnętrze.

Co to jest antracyt?

Czy wiesz, że istnieje skała o nazwie antracyt? Kamień będący odmianą węgla kopalnego i wykorzystywany do ogrzewania budynku? Nie? Jak widzisz bohater naszego artykułu skrywa wiele tajemnic, ale bez obaw – odkryjemy przed Tobą wszystkie jego sekrety!

Kolor antracyt a czarny – jak je odróżnić?

Antracyt to kolor będący świetną alternatywą dla czerni – jest od niej lżejszy i nie tak zdecydowany, dzięki czemu będzie nieco łatwiejszy we wprowadzaniu do wnętrza. Jeśli marzy Ci się pomieszczenie, w którym antracytowy będzie dominował, do tego typu aranżacji wybierz słoneczny pokój o większych rozmiarach – ciemny kolor nie zdoła go zbytnio pomniejszyć. W mniejszych lub cienistych wnętrzach unikaj antracytowych ścian czy mebli, ale postaw raczej na dodatki o barwie antracytu, które nadadzą aranżacji zdecydowanego charakteru, ale jej nie przytłoczą.

Kolor antracyt a grafit – czym się różnią?

Czy antracyt i grafit to to samo? Wiele osób stawia znak równości między wymienionymi barwami. Tymczasem oba pojęcie znaczą trochę coś innego. Kolor grafitowy jest cieplejszy, a antracytowy – chłodniejszy. Jakie jeszcze skojarzenia przychodzą Ci na myśl? Grafit przynależy do skali szarości, antracyt natomiast bardziej przypomina czerń, choć jest od niej łagodniejszy.

Dowiedz się więcej: Kolor grafitowy – z czym łączyć ciemną szarość we wnętrzach?

Narożnik z funkcją spania Farese New L-kształtny z pojemnikiem czarny sztruks prawostronny

Narożnik z funkcją spania Farese New L-kształtny z pojemnikiem czarny sztruks prawostronny

2699 zł
Bestseller
Narożnik z funkcją spania Clainlo L-kształtny z pojemnikiem czarny prawostronny
4.5 / 5

Narożnik z funkcją spania Clainlo L-kształtny z pojemnikiem czarny prawostronny

3799 zł
Narożnik z funkcją spania Melegueta L-kształtny z pojemnikiem czarny welur hydrofobowy lewostronny

Narożnik z funkcją spania Melegueta L-kształtny z pojemnikiem czarny welur hydrofobowy lewostronny

4269 zł
Narożnik z funkcją spania Farese New L-kształtny z pojemnikiem czarny sztruks lewostronny
5 / 5

Narożnik z funkcją spania Farese New L-kształtny z pojemnikiem czarny sztruks lewostronny

2699 zł
Bestseller
Wysyłka do 48h

Ściany w kolorze antracytu – mocny akcent we wnętrzu

Szary kolor ścian przez długi czas nie miał łatwo w aranżacji wnętrz. Przez wiele osób uważany był za nudny i banalny, a jego ciemne odcienie za ponure i depresyjne. Jednak gdy po latach dominacji pasteli zdecydowane kolory szturmem zdobywają ściany mieszkań, kolor antracytowy ma szansę na swój moment. Ma to związek z rozkwitem popularności stylu skandynawskiego, którego paleta kolorystyczna opiera się m.in. na miksach szarości i bieli.

W dodatku według psychologii kolorów ciemne odcienie szarego wywołują wrażenie bezpieczeństwa, spokoju, opanowania, mądrości i trwałości. Z tego też powodu antracytowe ściany idealnie sprawdzą się w gabinecie, pracowni lub biurze, w sypialni, salonie czy łazience – będą doskonałą bazą do nowoczesnych aranżacji. Antracyt to rzecz jasna nie tylko kolor farby – w dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziesz też designerskie tapety w tej barwie, często rozjaśnione kwiatowymi, geometrycznymi czy abstrakcyjnymi wzorami.

Antracyt we wnętrzu zyskał na uznaniu również z powodu popularności tzw. farby tablicowej. Pokryta nią powierzchnia może służyć w domu i biurze jako notatnik czy duża powierzchnia do rysowania dla dzieci. Namalowane miękką kredą wzory i napisy z łatwością można zetrzeć, gdy przestaną być potrzebne lub gdy zabraknie miejsca. Co ciekawe, można nią pomalować nie tylko ściany, ale właściwie każdą powierzchnię w mieszkaniu. Choć farba tablicowa jest dostępna w wielu kolorach, największą furorę robi ta w odcieniu antracytu – oczywiście dlatego, że kojarzy się z klasyczną, szkolną tablicą.

Sprawdź koniecznie: Modne kolory ścian 2022 – jakie kolory wnętrz są najmodniejsze w 2022 roku?

Antracytowe ściany – jakie meble i dodatki do nich pasują?

Nie musisz się martwić, że do antracytu trudno będzie dobrać akcesoria – podobnie jak czerń, kolor ten doskonale „dogaduje” się z bardzo wieloma barwami. Najlepiej zestawiać je na zasadzie wyrazistych kontrastów, co pomoże uniknąć we wnętrzu monotonii i ponurego klimatu. Kolor antracytowy znakomicie będzie szedł w parze z akcesoriami w nieoczywistych czy jaskrawych barwach, dobrze skomponuje się z odcieniami nawiązującymi do metalu, kamieni i minerałów, czyli brązem, mosiądzem, złotem, srebrem czy piaskowcem. Antracyt we wnętrzu z powodzeniem można też łączyć z jasnymi barwami – bielą, écru, jasnym drewnem czy łagodnymi odcieniami szarości.

Zamiast malować cały pokój na jednolity kolor, pokryj antracytową farbą jedną ze ścian, najlepiej usytuowaną blisko okna, tak aby padało na nią jak najwięcej naturalnego światła. Warto uczynić z niej centralny punkt aranżacji, w salonie ustawiając pod nią sofę czy kanapę, w sypialni zaś łóżko – przy wyborze pokryć korzystaj z pastelowych, naturalnych materiałów lub przeciwnie, nasyconych i zdecydowanych kolorów.

Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na czarnych nóżkach czarna velvet
4.9 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na czarnych nóżkach czarna velvet

2849 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Imbuti czarna ekoskóra-beżowa plecionka
5 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Imbuti czarna ekoskóra-beżowa plecionka

1869 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem czarna sztruks
5 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem czarna sztruks

2399 zł
Bestseller
Wysyłka do 48h
Kanapa rozkładana dwuosobowa Sorrel z pojemnikiem czarna / kremowa plecionka / ekoskóra
4.5 / 5

Kanapa rozkładana dwuosobowa Sorrel z pojemnikiem czarna / kremowa plecionka / ekoskóra

2089 zł

Antracytowy znakomicie komponuje się również ze złocistobrązowymi skórzanymi pokryciami, jasnym oraz łagodnie brunatnym drewnem. Pościel na łóżku warto utrzymać w różnych odcieniach bieli i szarości. Decydując się na mariaż antracytu z bielą i jasnoszarym, przy zachowaniu minimalizmu form i kształtów, możesz uzyskać wnętrze o klimacie rodem z Japonii. Z kolei zestawienie antracytowych ścian z ze szmaragdem, limonką, czerwienią czy energetycznymi odcieniami błękitu nada wnętrzu ekstrawaganckiej elegancji.

Jeśli chcesz wprowadzić antracyt do kuchni lub łazienki, możesz zestawić go z białymi kafelkami ułożonymi do połowy ściany – nada to aranżacji czystości i świeżości tak potrzebnej w tych pomieszczeniach. Antracytowe ściany pokochają złote ramy obrazów, zdjęć i luster oraz białe drzwi i framugi okien. Warto wykorzystać połączenie antracytu z zielenią i wprowadzić do wnętrza zielone rośliny w ozdobnych donicach – będą stanowiły przeciwwagę dla mroczności antracytowego koloru.

Antracytowe meble – jakie wybrać, by nie przytłoczyć wnętrza?

Antracyt możesz wprowadzić do wnętrza nie tylko w postaci farby do ścian. Szalenie interesującą, choć mnie popularną opcją, są meble w tym kolorze. Podobnie jak ściany, również i one z łatwością mogą obciążyć wnętrze i wykreować ponure wrażenie. Aby tego uniknąć, po pierwsze należy wybierać meble o prostych, lekkich, geometrycznych kształtach, np. stoliki i ławy – antracytowy kolor nadaje im wystarczającej wyrazistości, ozdobne formy nie są tu więc do niczego potrzebne. Ten typ wyposażenia będzie najlepszy do wnętrz nowoczesnych, nieco minimalistycznych czy wręcz industrialnych.

Po drugie, meble w kolorze antracytu muszą otrzymać niezobowiązujące tło – jak już powiedzieliśmy, ich barwa stanowi ozdobę samą w sobie, pozwól jej więc zabłysnąć. Przy antracytowym wyposażeniu dobrze jest postawić na śnieżnobiałe ściany i jasne dodatki, które w ciemnej aranżacji będą jak promienie światła. Przykładowo na antracytowej sofie lub narożniku nie powinno zabraknąć kilku jaśniejszych poduszek, a na łóżku z antracytowym wezgłowiem – białej pościeli. Połączenie antracytowych ścian z antracytowymi meblami to rozwiązanie dla odważnych, rekomendowane do dużych, przestronnych i dobrze nasłonecznionych pomieszczeń.

Dodatki w kolorze antracytu – modne dekoracje i tekstylia

Jeśli lubisz ciemne, zdecydowane kolory, ale niekoniecznie chcesz, by dominowały w pomieszczeniu, z powodzeniem możesz wykorzystać antracyt jako kolor akcesoriów i mniejszych sprzętów. W industrialnych wnętrzach można go wprowadzić jako barwę grzejników – antracytowy kaloryfer wyeksponowany na tle białej ściany przestanie być jedynie elementem wyposażenia, a stanie się nieoczywistą ozdobą.

Bez przeszkód możesz wykorzystywać antracytowe ramy obrazów, zdjęć i luster – szczególnie dobrze będą się prezentować na tle białych ścian. Możesz korzystać z lamp, kinkietów i żyrandoli w tym kolorze, a także z pojemników, donic i wazonów. Warto również zwrócić uwagę na tekstylia utrzymane w tej barwie – w minimalistycznej łazience sprawdzą się tego rodzaju ręczniki, a na jasnych kanapach i fotelach w salonie swobodnie rozgoszczą się antracytowe poduszki.

Nie ma powodu, żeby rezygnować z zasłon w kolorze antracytu, które będą przecież znakomicie pochłaniały światło. Jeśli poszukujesz szczególnie silnego zacienienia, możesz skorzystać ze specjalnych rolet blackout wykonanych z bardzo grubej i podbitej podszewką tkaniny. Najskuteczniejsze będą te w ciemnych kolorach, tak więc i tu pojawia się okazja do włączenia antracytowego koloru.

Poduszka dekoracyjna Diecca 40x40 cm czarna

Poduszka dekoracyjna Diecca 40x40 cm czarna

89 zł
Poduszka dekoracyjna Diecca 40x40 cm w trójkąty

Poduszka dekoracyjna Diecca 40x40 cm w trójkąty

89 zł

Antracytowe drzwi i okna – czy to dobry pomysł?

Nie przekonują Cię antracytowe poduszki lub zasłony? Mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Co powiesz na drzwi i okna w opisywanym kolorze? Kusząca  perspektywa? W takim razie nie zwlekaj z realizacją tego pomysłu. Podpowiemy Ci, jakie parapety i klamki dobrać, by całość wyglądała spójnie, stylowo i ciekawie.

Okna w kolorze antracytu – jak dobrać do nich parapet?

Zastanawiasz się, jakie klamki do antracytowych okien pasują najlepiej? Na rynku znajdziesz szereg rozmaitych wariantów – plastikowe, metalowo-plastikowe, metalowe. Różnią je parametry techniczne, w tym odporność na uszkodzenia i działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Największą trwałością wykazują się ostatnie z przywołanych modeli.

A co z kolorem klamki? Jeśli zależy Ci na tym, by wspomniany element nie rzucał się zbytnio w oczy, postaw na klasykę, czyli antracyt. Jeżeli jednak chcesz uzyskać odwrotny efekt, zamontuj w ramie okiennej egzemplarz o białej, złotej lub srebrnej barwie. Masz już swój typ? Świetnie, ale na tym nie koniec.

Musisz zadać sobie jeszcze jedno ważne pytanie: jakie parapety wewnętrzne wybrać do antracytowych okien? Opcji nie brakuje. Możesz sięgnąć po zachowawcze rozwiązanie i kupić marmurowe lub kamienne elementy utrzymane w takim samym lub bardzo podobnym odcieniu jak ramy okienne. Będziemy Cię jednak namawiać do odrobiny szaleństwa i poszukiwania mniej standardowych koncepcji aranżacyjnych.  A do takich należy np. łączenie antracytu z innymi barwami niż szarość i czerń.

Opisywany kolor świetnie komponuje się z bielą. Docenisz ten „duet”, jeśli należysz do grona miłośników stylu nowoczesnego, który bazuje na kontrastach. A może podobają Ci się klimaty skandynawskie albo rustykalne? W takim razie połącz antracytowe okno z parapetem w tonacji ciepłego, jasnego brązu. Zestawienie wspomnianych barw ożywi aranżację, a jednocześnie nada jej bardziej przytulny charakter.

Drzwi w kolorze antracytu – czym je czyścić?

Antracyt doskonale prezentuje się nie tylko na oknach, ale też drzwiach zarówno wewnętrznych, jak i wejściowych. Antracytowe drzwi świetnie pasują do domów utrzymanych w stylu klasycznym, nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym oraz skandynawskim. Są eleganckie i ponadczasowe. Mają jednak pewną wadę – widać na nich kurz, ślady palców oraz wszelkie inne zabrudzenia.

Na szczęście jest na to rada. Podpowiemy Ci, czym umyć antracytowe drzwi, by w łatwy i szybki sposób pozbyć się zanieczyszczeń. Wykorzystaj miękką szmatkę nasączoną w wodzie z dodatkiem mydła lub łagodnego środka czyszczącego. Ściereczka powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej kwestii – czynności pielęgnacyjne warto przeprowadzać regularnie (przynajmniej raz w tygodniu). Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu na sprzątaniu.

Spodobał Ci się kolor antracytowy? Chcesz mieć go u siebie w domu lub w mieszkaniu? Podrzuciliśmy Ci garść pomysłów na to, jak wykorzystać wspomnianą barwę w aranżacji. Nie krępuj się i korzystaj z nich do woli. Stwórz wokół siebie wymarzoną przestrzeń. Trzymamy kciuki!


Inne artykuły w tej kategorii

Szary kolor ścian – z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Szary kolor ścian – z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Jak urządzić mieszkanie w  pastelowych kolorach - 8 sposobów

Jak urządzić mieszkanie w pastelowych kolorach - 8 sposobów

5 kolorów do domu, które nigdy nie wychodzą z mody

5 kolorów do domu, które nigdy nie wychodzą z mody

 Taupe – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?

Taupe – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?

Pokój w szarościach – jak go urządzić, by uniknąć nudy? Sprawdź 7 inspiracji

Pokój w szarościach – jak go urządzić, by uniknąć nudy? Sprawdź 7 inspiracji

Kolor kobaltowy we wnętrzach – z czym i jak łączyć kobalt?

Kolor kobaltowy we wnętrzach – z czym i jak łączyć kobalt?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.