Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Fokus na kolor: turkusowy

Kolor turkusowy to doskonały wybór dla odważnych, którzy chcą wprowadzić powiew świeżości i wakacyjny nastrój do wnętrz. Jak wygląda kolor turkusowy? To bliski kuzyn błękitu, ale o wiele bardziej energetyczny. Dzięki temu doskonale ożywia wnętrza i sprawia, że neutralne aranżacje zyskują zupełnie nowy charakter. Jakie kolory pasują do turkusowego? Wbrew pozorom – jest ich całkiem sporo! Podpowiadamy, co warto wiedzieć na temat tego koloru.

kolor turkusowy
Fot. Design Factory Studio Projektowe

Kolor turkusowy – jak wygląda?

Jaki to jest kolor turkusowy? Na kole barw znajduje się między niebieskim i zielonym. W istocie – ma coś z jednego i drugiego. Im dłużej mu się przyglądasz, tym trudniej jednoznacznie stwierdzić, czy wpada bardziej w niebieski, czy w zielony.

Kolor turkusowy jasny jest bliższy niebieskiemu, kolor turkusowy ciemny zaś – zielonemu. Niezależnie od wariantu, to mocny akcent, który do pomieszczeń wprowadza świeżość i pozytywną energię, budzi także pozytywne wspomnienia. Przywodzi na myśl wakacyjne wojaże – w końcu turkusowe odcienie mórz i jezior kojarzą się z krystalicznie czystą wodą.

Turkus nawet w jasnym wariancie jest jednak wyrazisty i dominujący, dlatego lepiej dobierać turkusowe dodatki niż wykorzystać go jako kolor bazowy. W takim przypadku może przytłoczyć wnętrze, zamiast je odświeżyć i rozweselić. Dlatego lepiej wybierać pojedyncze meble lub dodatki w tym odcieniu niż zastosować go w całym wnętrzu lub w jego sporej części.

Kanapa dwuosobowa Slemated ciemny turkus
4.5 / 5

Kanapa dwuosobowa Slemated ciemny turkus

1049 zł
Kanapa rozkładana dwuosobowa Bisenti 200 cm z pojemnikiem turkusowa welur hydrofobowy

Kanapa rozkładana dwuosobowa Bisenti 200 cm z pojemnikiem turkusowa welur hydrofobowy

2299 zł
Kanapa rozkładana dwuosobowa Aligmart ciemny turkus

Kanapa rozkładana dwuosobowa Aligmart ciemny turkus

1699 zł
Sofa dwuosobowa Sherso 120 cm ciemny turkus z funkcją spania

Sofa dwuosobowa Sherso 120 cm ciemny turkus z funkcją spania

1319 zł

Kolor turkusowy a inne odcienie – czym się różnią?

Turkusowy, morski, seledynowy, miętowy czy lazurowy – na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to niemal te same kolory. Są jednak między nimi różnice. Jakie?

Kolor morski a turkusowy

Kolor morski jest najbardziej zbliżony do turkusowego. Podobnie jak on, jest mieszanką zielonego i niebieskiego. Kolor morski jest jednak chłodniejszy i głębszy niż turkusowy.

Kolor seledynowy a turkusowy

Kolor seledynowy to z kolei mieszanka jasnego zielonego i szarego. To subtelny, spokojny, nieco przygaszony (dzięki obecności szarego) kolor, który we wnętrzach wprowadza harmonię.

Kolor lazurowy a turkusowy

Kolor lazurowy i turkusowy mają ze sobą wiele wspólnego – są bardzo podobne. Jaka jest więc różnica między nimi? W odcieniu lazurowym dominuje niebieski. Wielu osobom kojarzy się on z głębokim błękitem nieba. Jest cieplejszy niż turkus i nie ma zielonych nut.

Kolor miętowy a turkusowy

Miętowy kolor to także mieszanka niebieskiego z zielonym, jednak zdecydowanie z przewagą tego drugiego. Można powiedzieć, że to zielony z domieszką niebieskiego. Jest delikatny i kojarzy się ze świeżością, lekkością i orzeźwieniem.

Kolor turkusowy – dla kogo będzie odpowiedni?

Turkusowy kolor to doskonały wybór tak naprawdę do każdego wnętrza: pasuje do wszystkich stylów. Turkusowe elementy sprawdzą się doskonale jako element przełamujący surowość i powagę stylu skandynawskiego czy nowoczesnego. Skomponuje się również z klasycznym wystrojem wnętrza.

Jakie znaczenie ma kolor turkusowy? Kojarzy się ze spokojem, relaksem, chwilą wyciszenia, a także radością, beztroską i orzeźwieniem. Dlatego turkusowe elementy w pomieszczeniach dodadzą im lekkości i radości.

Kolor turkusowy – jak go uzyskać?

Jak uzyskać kolor turkusowy? Wystarczy pomieszać ze sobą wybrane odcienie niebieskiego i zielonego w odpowiedniej proporcji. Wiele zależy od samych farb – ich konsystencji, odcienia i efektu (wykończenie satynowe, kredowe, matowe czy z efektami, np. w postaci błyszczących drobinek).

Jak zrobić kolor turkusowy z farb? Najlepiej wybrać gotową farbę w kolorze turkusowym, jednak jeśli jej odcień nie do końca Cię zadowala, wybierz się do sklepu budowlanego i poproś o zmieszanie kolorów przez pracownika.

Możesz również kupić próbki farb i we własnym zakresie próbować uzyskać pożądany kolor, a gdy to się uda – kupić większe opakowania i wymieszać kolory w tych samych proporcjach.

Zasłona na przelotkach Daplio 135x250 cm ciemnoturkusowa

Zasłona na przelotkach Daplio 135x250 cm ciemnoturkusowa

99 zł
Zasłona na taśmie Daplio 135x270 cm turkusowa

Zasłona na taśmie Daplio 135x270 cm turkusowa

49 zł
Zasłona na przelotkach Daplio 135x250 cm turkusowa

Zasłona na przelotkach Daplio 135x250 cm turkusowa

69 zł

Turkusowy kolor ścian – z czym go łączyć?

Kolor turkusowy na ścianie to doskonały pomysł, jeśli chcesz odświeżyć pomieszczenie, a także je ożywić i wprowadzić powiew świeżości i orzeźwienia. Turkusowy kolor farby, nawet jeśli jest jasny, jest intensywny i dominujący. Dlatego zdecydowanie lepiej jest pomalować tylko jedną ścianę na ten kolor, a pozostałe na taki, który go zrównoważy.

Z czym łączyć kolor turkusowy? Kolory najlepiej pasujące do turkusu to:

  • biel, beż – połączenie bieli lub beżu i turkusu przywodzi na myśl nadmorskie wnętrza, np. eleganckie greckie posiadłości. Jasne i neutralne kolory nieco wyciszą wnętrze, zapewniając harmonię;
  • żółć, limonka, pomarańcz – kolory kontrastowe do chłodnego odcienia turkusowego, dzięki nim wnętrze nabierze przyjemnego ciepła;
  • pastelowa zieleń, błękit i róż – wyciszają intensywność koloru turkusowego, tego rodzaju połączenie nadaje pomieszczeniu nieco cukierkowego charakteru;
  • głęboka, butelkowa zieleń, ciemne odcienie pomarańczu, brąz – spokrewnione z turkusem kolory ziemi, razem tworzą stonowane, pełne spokoju wnętrze. Idealny mariaż do wnętrz zaaranżowanych w stylu egzotycznym;
  • czerń – połączenie mocne, nieco tajemnicze i z charakterem. Można z powodzeniem stosować je we wnętrzach minimalistycznych czy galmour.

Z czym więc najlepiej łączyć kolor turkusowy? Z barwami spokojnymi, które nieco go wyciszą.

To może Ci się przydać: Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach? Podpowiadamy

Kolor turkusowy we wnętrzach – jak go wykorzystać?

Jak sprytnie wykorzystać kolor turkusowy we wnętrzach? W jakich pomieszczeniach najlepiej go zastosować?

Kolor turkusowy w salonie

W salonie kolor turkusowy może przejąć władzę nad tekstyliami. Obicie mebli wypoczynkowych, poduszki, dywany czy obrusy w tym energetycznym kolorze wpłyną na niepowtarzalną, świeżą atmosferę wnętrza. Warto zwrócić uwagę, że szczególnie efektownym elementem ubranym w turkus okazuje się być welurowa sofa!

Modny plusz w odcieniu turkusu spodoba się tym osobom, które lubią konkretne stylizacje. W morzu turkusowego szaleństwa brak bowiem miejsca na aranżacyjne kompromisy. Jeśli chcesz nieco zrównoważyć salonową stylizację, postaw na jasne ściany i subtelne dodatki. Pamiętaj, że welurowa sofa w odcieniu turkusowym będzie fantastycznie współgrać ze złocistymi dodatkami. Dlatego jeśli marzy Ci się iście królewska aranżacja, śmiało zaszalej.

Kolor turkusowy w sypialni

Sypialnia to doskonała przestrzeń na wprowadzenie turkusowych nut. Turkus to bowiem kolor uspokajający, niosący świeżość i ukojenie. Jeśli masz problemy ze snem, koniecznie zaproś go do sypialnianej alkowy. Narzuta na łóżko, dywanik, a może zasłony w tym kolorze?

Wprowadzając elementy turkusu, pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, ponieważ jego nadmiar może przytłoczyć przestrzeń. W sypialni najlepiej łącz go z szarością, bielą i naturalnym odcieniem drewna. Jeśli zechcesz, możesz postawić na turkusowe dodatki, pomalować na turkusowo jedną ze ścian bądź... sufit! Ostatnia propozycja może wydać się nieco ekstrawagancka, jednak będzie doskonale pasowała do przestronnego, wysokiego wnętrza.

Kolor turkusowy w kuchni

Turkusowa kuchnia? Czemu nie! Oto idealna propozycja nie tylko dla estetów, którzy lubią niebanalne, zdecydowane rozwiązania, ale również dla osób, które... są na diecie. Jak udowodnili bowiem psychologowie, wszystkie odcienie niebieskiego zmniejszają łaknienie – w przeciwieństwie do barw ciepłych, takich jak czerwień czy pomarańcz.

Jeśli zatem chcesz ograniczyć spożywane porcje, serwuj je na turkusowych talerzach. Oprócz tego, w kuchennym wnętrzu świetnie zaprezentuje się blat w kolorze turkusu, turkusowe lampy wiszące bądź ścienne wykończenie pomiędzy ciągiem szafek kuchennych.

Kolor turkusowy w łazience

Wnętrzem, które zawsze wygląda dobrze ubrane w turkus, jest łazienka. To miejsce powinno być przecież oazą relaksu, która pozytywnie nastraja i pozwala naładować akumulatory dobrą energią. Turkus, jako kolor kojarzony z odcieniem oceanu, nadaje się do tego znakomicie.

Płytki w odcieniu turkusu w towarzystwie mebli z drewna orzechowego lub dębowego będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Innym pomysłem może być zestawienie lazurowych nut z białym kompletem mebli – wówczas uzyskasz aranżację w marynistycznym tonie. Chcąc iść o krok dalej, zdecyduj się na marynistyczne dekoracje – efektowne muszle, ozdoby z rafii czy akcenty wykonane z tzw. sea wood, czyli okorowanego drewna przypominającego to, które przez lata leżakowało w morskiej wodzie.

Dowiedz się więcej: Styl marynistyczny – jak urządzić wnętrze w wakacyjnym klimacie?

Fotel biurowy Forint czarno-turkusowy

Fotel biurowy Forint czarno-turkusowy

299 zł
Wysyłka do 48h
Fotel biurowy Leonero turkusowy velvet

Fotel biurowy Leonero turkusowy velvet

389 zł
Krzesło drewniane Mowelly patyczak zwężane oparcie turkusowe

Krzesło drewniane Mowelly patyczak zwężane oparcie turkusowe

449 zł

Turkusowy kolor, choć odważny i magnetyczny, doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Kolor turkusowy w pokoju – na ścianach lub meblach – świetnie ożywi wnętrze, wprowadzając jednocześnie spokój i pozytywne wibracje. Przez cały rok będzie przywodził na myśl letnie wojaże i głębię krystalicznie czystych wód.


Inne artykuły w tej kategorii

Kolor szampański – jak wygląda i jak urządzić wnętrza w kolorze szampana?

Kolor szampański – jak wygląda i jak urządzić wnętrza w kolorze szampana?

Seledynowy – kolor 2018 roku

Seledynowy – kolor 2018 roku

Złoty kolor – z czym łączyć, jak dekorować złotem?

Złoty kolor – z czym łączyć, jak dekorować złotem?

Kolor marsala – jaki to kolor i jak wykorzystać go we wnętrzach?

Kolor marsala – jaki to kolor i jak wykorzystać go we wnętrzach?

Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

Żółty we wnętrzach – jak wykorzystać i z czym łączyć kolor żółty w aranżacjach?

Żółty we wnętrzach – jak wykorzystać i z czym łączyć kolor żółty w aranżacjach?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.