Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Farba podkładowa – kiedy stosować farby podkładowe?

Farba podkładowa czy grunt? Przed malowaniem ścian oraz innych powierzchni możesz stanąć przed małym dylematem. A prawidłowe przygotowanie podłoża przed nałożeniem właściwej warstwy dekoracyjnej to gwarancja trwałej i estetycznej powłoki. Podpowiadamy, czym jest farba podkładowa i czym różni się od gruntu.

Farba podkładowa – kiedy i gdzie ją stosować?

Wykorzystując farbę podkładową, możesz mieć pewność, że malowana powierzchnia nie będzie wchłaniać zbyt dużej ilości warstwy dekoracyjnej. Łatwiejsze będzie też uzyskanie jaśniejszego koloru, jeśli dany element był wcześniej pokryty znacznie ciemniejszą emulsją. Farba podkładowa zapewni warstwie dekoracyjnej dobrą przyczepność, dzięki czemu osiągniesz mocne i jednolite wykończenie, które jest pozbawione nieestetycznych smug.

Kiedy stosować farbę podkładową? Głównie w przypadku stosunkowo niewielkich zmian dekoracyjnych. Podkład pod farbę możesz więc zastosować np. przed przemalowaniem ścian, ale pamiętaj, że nie będzie on dobrym rozwiązaniem, jeśli powierzchnia jest zniszczona. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie odpadających fragmentów, dokładne oczyszczenie podłoża i precyzyjne zaszpachlowanie ubytków. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można aplikować podkład, ale wtedy lepszym wyborem będzie grunt.

Farba podkładowa czy grunt?

Farba podkładowa wyrównująca to produkt przeznaczony do podłoży, które są w dobrym stanie. Sprawdzi się więc doskonale, gdy chcesz jedynie odświeżyć lub zmienić kolor konkretnej powierzchni. Farba podkładowa może być więc nanoszona bezpośrednio na starą warstwę nawierzchniową. Uzyskana w ten sposób powłoka jest następnie pokrywana właściwą emulsją, która nadaje powierzchni określony kolor. Dzięki temu, że podkład jest biały, uzyskanie pożądanej barwy nie powinno stanowić problemu.

Inaczej jest z gruntem, który jest bezbarwny i którego nie nakłada się na pomalowane wcześniej podłoże. Jest to produkt przeznaczony do nowych powierzchni o wysokiej chłonności, czego przykładem mogą być chociażby ściany wykończone tynkiem gipsowym. Świetnie spisze się też w przypadku ścian, które trzeba uprzednio naprawić. Dzięki zastosowaniu środka gruntującego nakładanie kolejnych warstw właściwej farby jest łatwiejsze i wydajniejsze – warstwa nawierzchniowa wysycha równo, bez smug i przebarwień.

Farba podkładowa a wykańczana powierzchnia

Pamiętaj o tym, że na sklepowych półkach możesz znaleźć farby podkładowe przeznaczone do różnych powierzchni. Dlatego też bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie etykiet i opisów produktów oraz używanie wybranych środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Inny wyrób jest bowiem dedykowany ścianom, inny metalom, a jeszcze inny elementom wykonanym z drewna. Na rynku dostępne są też specjalne farby podkładowe elewacyjne.

Farba podkładowa do ścian

Farba podkładowa to niezbędny produkt podczas niewielkiego remontu polegającego na odświeżeniu ścian. Dzięki niej warstwa farby nawierzchniowej zyska na trwałości i atrakcyjności wizualnej. Zastosowanie podkładu znacznie ułatwia późniejsze malowanie zarówno ścian, jak i sufitu. Farba podkładowa sprawia, że powierzchnia jest mniej chłonna, a tym samym lepiej pokryta nowym kolorem.

Podkład możesz stosować na ściany wykonane z cegły i betonu, ale również z płyt gipsowo-kartonowych. Zdarza się, że nowe, niemalowane wcześniej ściany, zwłaszcza pokryte płytami g-k, cechują się wysoką chłonnością, co wiążę się z wykorzystaniem zbyt dużej ilości farby podkładowej. Jak sprawdzić chłonność? Przetrzyj powierzchnię mokrą gąbką. Jeśli woda wsiąknie, to znaczy, że zamiast podkładu lepiej zastosować grunt.

Farba podkładowa do drewna

Farba podkładowa ma zastosowanie w przypadku malowania drewna po raz pierwszy. Zabezpieczysz nim nie tylko naturalne drewno, ale też materiały drewnopodobne, płyty pilśniowe czy sklejki. Zastosowanie farby podkładowej w tej sytuacji pozwoli na bardzo precyzyjne położenie farby nawierzchniowej, lepsze krycie i zmniejszenie zużycia emalii.

Farba podkładowa do drewna może mieć także formę lakieru antykorozyjnego lub pokostu lnianego. Ten ostatni wykazuje dodatkowo właściwości zabezpieczające przed działaniem wilgoci i niesprzyjających czynników pogodowych. Dzięki temu może być stosowany również na zewnątrz, np. na tarasach czy altanach ogrodowych.

Farba podkładowa do metalu

Elementy metalowe wymagają zabezpieczenia przed korozją, która powstaje w wyniku stałego wystawienia na działanie wilgoci, opadów atmosferycznych, promieni słonecznych i zmiennych temperatur. Materiały takie jak stal, aluminium, cynk i blacha cynkowana powinny być pokryte podkładem antykorozyjnym. Dzięki temu zabezpieczysz je przed rdzewieniem, wzmocnisz i uodpornisz.

Farby podkładowe do metalu są dostępne w wielu wersjach – zgodnie z dedykowanym rodzajem powierzchni. Bez problemu dopasujesz podkład kolorystycznie do nawierzchni właściwej. Co ciekawe, niektóre podkłady wykazują zdolność do wypełniania drobnych rys. Chcesz wiedzieć więcej o malowaniu metalu? Sprawdź nasz artykuł Farba do metalu – jaką wybrać? Rodzaje farb do metalu.

Farba podkładowa elewacyjna

Elewacja domu jest narażona na stałe działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, dlatego planując jej malowanie, nie możesz pominąć zastosowania podkładu. Farba podkładowa elewacyjna doskonale sprawdzi się do zabezpieczenia cegły, tynku, a także drewna. Jest kompatybilna z farbami lateksowymi, akrylowymi oraz alkidowymi. Zastosowanie podkładu to gwarancja trwałej i efektownej elewacji, jeszcze lepiej chronionej przed wilgocią, rozwojem grzybów i pleśni, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi.

Farba podkładowa – ile warstw nakładać?

Farbę podkładową najczęściej nakłada się na ścianę za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. Zazwyczaj wystarczająca jest jedna warstwa. Pamiętaj jednak, by farbę nawierzchniową lub inny rodzaj wykończenia nakładać na powierzchnię dopiero po dokładnym wyschnięciu podkładu. Malowane podłoże powinno być czyste, suche i pozbawione drobnych uszkodzeń. Jak malować farbą podkładową? Prace rozpocznij od naroża ścian, wykonując ruchy góra-dół. Pamiętaj, aby ostatni ruch prowadził w dół, co pozwoli uniknąć smug. Optymalna temperatura do nakładania podkładu to min. 10°C.

Jeśli zależy Ci na pięknej, odpornej i równej warstwie farby nawierzchniowej, zastosowanie odpowiedniego podkładu to konieczność. To rozwiązanie, które nie tylko zabezpiecza malowaną powierzchnię, ale także zwiększa trwałość i wydajność warstwy właściwej.


Inne artykuły w tej kategorii