Malowanie ścian – jaką farbę wybrać? Przegląd farb i ich właściwości

Niezależnie od tego, czy planujemy generalny remont, czy może jedynie szybką metamorfozę wnętrza, zadamy sobie w końcu pytanie: jaką farbę do malowania ścian wybrać? Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, jak mogłoby się wydawać – odpowiedni kolor to nie wszystko, niezwykle ważne są również właściwości produktu. Pomalowana powierzchnia powinna być przede wszystkim trwała, ale co poza tym? Może być odporna na zmywanie i szorowanie na mokro, oczyszczać powietrze ze szkodliwego formaldehydu, mieć właściwości hydrofobowe czy tworzyć interesujące struktury lub powierzchnie tablicowe. Oto praktyczny przegląd farb do wnętrz!

zielona ściana w salonie

Farby ceramiczne – plamoodporne i trwałe

farba plamoodporna

Kuchnia, pokój dziecka, przedpokój… a także salon czy jadalnia – ściany we wnętrzach domu często narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Czasami pozostają na nich odciski palców, innym razem rysunek stworzony przez małego artystę, plama po niefortunnie rozlanej herbacie czy soku – te i inne wypadki zdarzają się niemal codziennie. Jak przygotować ściany na takie wyzwania? Najlepiej pomalować je farbą ceramiczną o właściwościach plamoodpornych, która nie tylko zapewni nam piękny i trwały kolor, ale również posiada szereg funkcjonalnych zalet, które z pewnością pozytywnie wpłyną na wygląd ścian.

Powierzchnie, które pomalowano taką farbą, można zmywać i szorować na mokro, nawet z wykorzystaniem detergentów. Co więcej, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, farby ceramiczne tworzą powłoki, które są gładkie i twarde, a co za tym idzie – odporne na wgniecenia oraz zarysowania. Jakie pomieszczenia warto pomalować taką farbą? Przede wszystkim te, które są narażone na plamy, zabrudzenia i otarcia, a więc przedpokoje, korytarze, a także kuchnie czy spiżarnie i pokoje dziecięce. Sprawdzają się również w wymagających przestrzeniach publicznych.

farba do salonu

Kiedy warto zdecydować się na farby oczyszczające powietrze?

Niektóre farby ceramiczne są dodatkowo wzbogacone składnikami, które nadają im właściwości antystatyczne, bakteriobójcze, a także zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwego formaldehydu, który może powodować kaszel, podrażnienia oczu, a nawet astmę. Są więc nie tylko odporne na zmywanie i szorowanie, ale również dbają o właściwy mikroklimat we wnętrzach, dlatego są szczególnie polecane do malowania przestrzeni, w których spędzamy dużo czasu – pokoi dziecięcych, sypialni czy salonów. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości są również polecane do stosowania w szkołach, przedszkolach i żłobkach, a także budynkach służby zdrowia.

farba do pokoju dziecka

Innowacyjna receptura takich farb sprawia, że ilość szkodliwego formaldehydu, który uwalniają meble, panele podłogowe, dywany, a także materiały budowlane, może zostać zredukowane nawet o 98%. Ze względu na właściwości antystatyczne, sprawdzą się również w pomieszczeniach, w których przebywają osoby uczulone na roztocza kurzu domowego. Wybór tego typu farby jest więc prostym sposobem na to, by każdego dnia oddychać zdrowszym powietrzem, równocześnie ciesząc się zaletami farb ceramicznych – wysoką odpornością na zmywanie i szorowanie, a także środki dezynfekujące.

Znajdź idealną farbę do swojego wnętrza >>

Jaką farbą pomalować kuchnię lub łazienkę?

Wnętrza takie jak kuchnia czy łazienka są stale narażone na podwyższoną wilgotność powietrza, działanie pary wodnej, a także przypadkowe zamoczenie. By przez długi czas cieszyć się trwałą powierzchnią, która nie zmienia swojego koloru, a przy tym pozostaje odporna na rozwój grzybów oraz bakterii, warto postawić na produkt dedykowany do kuchni i łazienek. Dobrze sprawdzają się farby ceramiczne lub lateksowe o właściwościach hydrofobowych, czyli takich, dzięki którym pomalowana powierzchnia dosłownie odpycha od siebie cząsteczki wody, nie chłonąc ich. Dzięki temu ściany zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz kondensacją pary wodnej. Komponenty tego typu farb sprawią, że z pomalowanej powierzchni możemy łatwo usunąć plamy, nie martwiąc się o kolor i trwałość powierzchni – nawet jeśli używamy detergentów.

Farba lateksowa – czym się charakteryzuje?

Farby lateksowe to emulsje akrylowe zawierające dużą ilość żywicy, która zapewnia powstawanie elastycznej powłoki odpornej na ścieranie, zmywanie na mokro, a także na szorowanie. Najlepiej zdecydować się na produkt hybrydowy, który łączy w sobie właściwości hydrofobowe oraz oleofobowe. Dzięki temu zyskamy pewność, że pomalowane ściany będą odporne zarówno na płynne zabrudzenia, jak i tłuszcze, a co za tym idzie – wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości. Farby lateksowe nie chlapią podczas malowania, są wydajne i charakteryzują się doskonałym kryciem. Nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, są więc bezpieczne dla zdrowia i sprawdzają się w każdym pomieszczeniu – od pokoju pociechy i sypialni, przez salon, aż po korytarz.

niebieska ściana w kuchni

Tablicówka – farba, która zamieni zwykłą ścianę w tablicę

Farba tablicowa to świetny wybór dla wszystkich kreatywnych osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Możemy pomalować nią ścianę w pokoju pociechy, korytarzu, kuchni czy salonie, a także w pomieszczeniach biurowych czy usługowych – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest miejsce na tworzenie kreatywnych rysunków, notatek czy zapisywania pomysłów. Ściana pomalowana tablicówką jest odporna na mycie i wycieranie na mokro, możemy więc korzystać z niej do woli, malując kredą i ścierając jej powierzchnię, kiedy tylko mamy na to ochotę. Na rynku dostępne są również farby, które poza właściwościami klasycznych tablicówek, pozwalają również na przypinanie magnesów – taka magnetyczna farba tablicowa to produkt 2 w 1, który zapewnia jeszcze większą funkcjonalność powierzchni i więcej swobody na kreatywne działania!

Struktura na ścianie? Efektowne farby strukturalne

Dekoracyjne farby strukturalne to produkty, które pozwalają na ozdobne wykończenie ścian – szeroki wybór zapewnia dużą swobodę aranżacji, a także możliwość dopasowania określonego efektu do stylu wnętrza. Bazą takich farb jest zazwyczaj akryl, dzięki któremu możemy uzyskać określoną strukturę, dużą popularnością cieszą się również farby z drobinkami kwarcu, pokrywające powierzchnię ścian ziarnistą warstwą. Taka baza pozwala uzyskać rozmaite wykończenie, np. przypominające przetarty tynk, perłowy piasek, stiuk wapienny czy aksamit.

struktura na ścianie w kuchni

Takie produkty sprawdzają się świetnie w przypadku malowania powierzchni nierównych czy popękanych, ukrywając mankamenty powierzchni. Są przy tym wygodne w aplikacji, ponieważ mają mniej zwartą konsystencję niż tynk mineralny – można więc z łatwością modelować je za pomocą pędzla czy innych narzędzi. Struktura na ścianie sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach o reprezentacyjnym charakterze, takich jak salony, jadalnie czy korytarze. Może posłużyć do podkreślenia stref w pomieszczeniu, a także stać się wyjątkową dekoracją ściany telewizyjnej, najbliższego sąsiedztwa kominka czy tłem dla stylowej sofy.

Malowanie ścian to podstawa niemal każdego remontu – wybór odpowiedniej farby może okazać się jednak sporym wyzwaniem. Czym kierować się podczas zakupów? Kluczowe okażą się właściwości produktów, które powinniśmy skonfrontować z wymaganiami konkretnego wnętrza, a także potrzebami domowników i estetyką przestrzeni. Pamiętajmy również, że zawsze warto stawiać na farby wysokiej jakości, których właściwości pozwolą nam przez długi czas cieszyć się pięknym kolorem ścian oraz trwałością powłoki.


Artykuł powstał we współpracy z marką Magnat.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów