Jaki blat do białej kuchni? 7 sprawdzonych pomysłów projektantów wnętrz

W białej kuchni wszystkie chwyty dozwolone? Niekoniecznie. Choć bardzo plastyczna, lekko wchodząca w duety i kompozycje, może być kapryśna. Dobierając blat do białej kuchni, dążmy do całkowitej harmonii lub porozumienia na zasadzie kontrastów.

biała kuchnia drewniany blat
Pamiętajmy, że biel broni się sama. Nie przeładowujmy więc aranżacji, postawmy na proste połączenia.

Białe kuchnie rządzą w internetach! Na szczęście - także w domach zwykłych zjadaczy chleba. Jeśli akurat aranżujemy własną kuchnię, prawdopodobnie wybieramy pomiędzy białymi a bielszymi frontami. Jeżeli zaś rozpoczynamy mały remont, zdzieramy laminaty, gruntujemy szafki MDF i chwytając za wałek, przemalowujemy niezwykle modne niegdyś orzechy na kolor wanilii. Dążąc do zmaksymalizowania bieli w kuchni, nie zapominajmy, że jej kluczowym elementem są blaty. Niekoniecznie białe! Co sprawdzi się w kompozycji z jasną tonacją?

Biała kuchnia plus biały blat

Połączenie białego z białym brzmi jak masło maślane? Nic bardziej mylnego. Owszem, pomieszczenie utrzymane tylko i wyłącznie w niebieskich odcieniach wyglądałoby koszmarnie. W przypadku bieli: co najwyżej sterylnie, nieco szpitalnie. Kompromisem z pewnością będzie przełamanie bieli. „Biel w kuchni daje poczucie czystości i elegancji. Ten efekt jasnej kuchni możemy wzmocnić zastosowaniem białego blatu, w tym przypadku z konglomeratu kwarcowego. Biały blat dodatkowo rozświetla kuchnię i sprawia, że jest optycznie większa, przestronniejsza. Dla przełamania tej sterylności w kuchni warto wprowadzić drobne akcenty kolorystyczne, np. drewniane – podpowiada Anna Tutaj-Pielaszek z pracowni TutajConcept. Da nam to poczucie bardziej dostępnej kuchni, mniej ascetycznej. Dzięki takim ponadczasowym połączeniom stworzymy kuchnię na lata, taką, która nam się szybko nie znudzi, a otwarta na salon będzie jego uzupełnieniem i neutralnym tłem” – tłumaczy.

Biała kuchnia plus drewniany blat

To kwintesencja skandynawskich aranżacji. Białe wnętrze, białe meble i fronty w połączeniu z drewnianym blatem. Niech nas nie zgubią krytyczne uwagi – taka kompozycja jak najzupełniej gra. Gra tak dobrze, że mogłoby wygrać Konkurs Szopenowski. Biel plus drewno to połączenie banalnie proste, naturalne, zawierające w sobie element czystości i pierwiastek natury. Drewno wprowadza ciepło, kontrastuje z gładką połyskliwą bielą. Dodatkowo to od nas zależy, w którą stronę chcemy pójść: prościej i oszczędniej czy cieplej, naturalniej, żywiej. Wybieramy temperaturę wnętrza, zaczynając od samego olejowania drewna, na dodatkach skończywszy. Jednostajne wnętrze z pewnością ożywią kolorowe dodatki. Bujna zieleń w doniczkach, turkusowe akcesoria kuchenne i jesteśmy w domu!

ZOBACZ -> Blaty kuchenne !
**Biała kuchnia plus drewniane blaty czy drewniana kuchnia plus białe blaty?**

Mieszanie kolorów działać może w dwie  ...

Biała kuchnia plus drewniane blaty czy drewniana kuchnia plus białe blaty?

Mieszanie kolorów działać może w dwie strony. Kto powiedział, że białe fronty mogą się łączyć wyłącznie z drewnianymi blatami?! Stosując prostą podmiankę, wprowadzając do białej kuchni nieco więcej koloru, nadal trzymamy się oszczędnej formy, ale wprowadzamy w nią znacznie więcej życia. Jest prosto, elegancko, ale nie razi chłodem. Doskonale pasuje do dużego, otwartego pomieszczenia.

Biała kuchnia z drewnem plus czarny, granitowy blat

Sporo się tu dzieje. Formy otwarte, zamknięte, mnogość materiałów, a co za tym idzie - faktur. Czy to działa? „Biel niekoniecznie lubi kontrasty - myślę, że to raczej kwestia gustu inwestora i ogólnego pomysłu na wnętrze – przyznaje Katarzyna Kesling z pracowni Purple Pracownia. Jeżeli planujemy spokojną i harmonijną kolorystykę kuchni to blat powinien być w jasnym kolorze. Jeżeli jednak chcemy przełamać jasną całość kontrastowym elementem, to właśnie blat, ale też czasami sprzęty AGD czy inne kolory frontów niektórych szafek świetnie się do tego nadają”.

A biały z czarnym? Słynna, klasyczna szachownica? Okazuje się, że granitowy, niemal czarny blat pięknie komponuje się z bielą. „Blat w ciemnym kolorze jest bardzo elegancki - świetnie nadaje się do kuchni w stylu glamour, ale też nowoczesnym czy minimalistycznym. Jest bardzo łatwy w utrzymaniu i użytkowaniu. Może stanowić też świetne tło dla jasnych dodatków” – rozwiewa wszelkie wątpliwości Katarzyna Kesling.

Biały plus szary

Może się wydawać, że połączenie bieli i szarości jest zbyt smutne jak na kuchnię. Ten projekt zupełnie jednak temu przeczy! Kompozycja bieli i szarości sprawdzi się zarówno w mniejszej kuchni (jasne tonacje wizualnie powiększą wnętrze), jak i przy większym metraży. W otwartej przestrzeni taki duet nabiera jeszcze bardziej eleganckiego wyrazu. Drewniana podłoga rozbija monotonię, a gładkie wykończenie frontów na wysoki połysk wprowadza światło, doskonale prezentując się na tle chropowatego, kamiennego blatu.

Biały (plus czarny) plus czerwony

Połączenie wielu kolorów i materiałów nie zawsze kończy się dobrze. Na szczęście tu mamy do czynienia z happy endem. Biel, czerwień, czerń, a do tego kamień i tworzywa sztuczne. Odważny pomysł i odważna realizacja. To kwintesencja nowoczesności. Kolorystyczny mix zdał egzamin, ponieważ został pieczołowicie zaplanowany - żaden element nie jest tu przypadkowy. Dzięki temu uniknęliśmy efektu przesytu, nadmiernego bogactwa. Jaskrawoczerwona przestrzeń barowa doskonale pobudza dosyć statyczne biało-czarne wnętrze (fronty plus blat). W to nam graj!

Biała kuchnia plus czarny blat plus cegły i drewno

Dużo tu wszystkiego? I bardzo dobrze! Doskonale wycyrklowane proporcje pozwalają się cieszyć kwintesencją industrialu. Łączenie kolorów i materiałów: biel, czerń, drewno. Jak komponować kolory blatów w kuchni, aby nie przesadzić? Postępować ostrożnie i odważnie zarazem, stawiać na wyważenie aranżacji. „Wybór blatu do kuchni jest ważną decyzją, gdyż nie tylko powinien estetycznie wyglądać i komponować się z resztą kuchni, ale też powinien być funkcjonalny. W przypadku białych kuchni blat warto wyeksponować i wykonać w innym kolorze. Dobrze komponują się blaty w ciemnych barwach: czerń, grafit oraz blaty o ciepłym, ciemniejszym odcieniu drewna (np. orzech amerykański)” - podpowiada Paweł Fiedczak z pracowni 4U projekt.

Biel jest doskonałym tłem dla naszych twórczych działań i – jak udowodniliśmy – znakomitym kompanem kolorystycznym. Starajmy się znaleźć złoty środek aranżacji, postawmy na kilka podstawowych materiałów i kolorów, a osiągniemy nieoczekiwany, nietuzinkowy efekt.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Bardzo ładne aranżacje :)
  • Dodano 4 lata temu
Moim zdaniem nic lepiej nie pasuje niż drewno. Piękny blat z drewna dębowego to jest to. Jest szlachetny i dodaje ciepła białej kuchni. Sami mamy taki z http://fatwood.pl/ i jestem przeszczęśliwa z tego powodu. Bałam się, czy nie będzie trudno utrzymać go w czystości, ale jeśli dba się, regularnie olejuje to nie ma problemu.
  • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów