Zatrzymaj słońce w swoim wnętrzu - zobacz OŚWIETLENIE DO -50%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki wybrać stół do małej kuchni? 8 pomysłów

Mały stół do kuchni to rozwiązanie praktyczne i wygodne. Stolik do kuchni, nawet ten najmniejszy, znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Jak wybrać praktyczny stół do małej kuchni? Na co szczególnie warto zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Mały stół do kuchni rozkładany

Czy w małej kuchni może stanąć duży stół? Oczywiście! Wystarczy, że wybierzesz stolik rozkładany do kuchni. Producenci oferują m.in. stoły rozkładane z opuszczanym blatem oraz stoły rozsuwane, powiększane za pomocą dodatkowego segmentu. Niektóre z nich są wyposażone w przydatne szufladki do przechowywania, które bez problemu pomieszczą sztućce, kuchenne ściereczki czy drobne akcesoria.

Złożony mebel zajmuje tyle samo miejsca, co mały stolik kuchenny, a rozłożony staje się nawet dwukrotnie większy. Możesz więc wygodnie korzystać z kuchni na co dzień, nie rezygnując z okazjonalnych spotkań przy dużym stole. Składany stolik do kuchni sprawdzi się nie tylko w małych pomieszczeniach. Przyda się również wszędzie tam, gdzie nie jest używany na co dzień. Wówczas, złożony, nie będzie zajmował niepotrzebnie miejsca. Mały stół rozkładany do kuchni może służyć również jako dodatkowy mebel, używany sporadycznie, np. w razie wizyty gości.

Stół rozkładany Arnor

Stół rozkładany Arnor

3250 zł
FAMEG :: Stół rozkładany Senales

FAMEG :: Stół rozkładany Senales

2405 zł
SELSEY Stół rozkładany Spider 3w1 70-140x100 cm kolor naturalny

SELSEY Stół rozkładany Spider 3w1 70-140x100 cm kolor naturalny

2489 zł
Luksusowy rozkładany stół Lordis

Luksusowy rozkładany stół Lordis

2788 zł

Mały stół do kuchni z krzesłami

Małe stoły to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w pojedynkę czy z partnerem lub partnerką, cenią wygodę i rzadko biesiadują w większym gronie. Najmniejsze modele mają tylko 70x70 cm, ale znacznie popularniejsze są te o wymiarach 80x80 cm czy 100x60 cm. Dzięki kompaktowym rozmiarom mebel może stanąć w dowolnym miejscu: w kącie, pod ścianą albo na granicy kuchni i salonu.

Mały stół do kuchni z krzesłami to rozwiązanie, które zapewni nie tylko wygodę, ale i spójność aranżacji kuchni. Żeby wygospodarować dodatkową przestrzeń na mały stół, zastąp klasyczne krzesła niskimi taboretami. Bez problemu ukryjesz je pod blatem, dzięki czemu nie będą zawadzać podczas kuchennej krzątaniny. Mały stół do kuchni z taboretami sprawdzi się również w większym pomieszczeniu, w którym po prostu nie chcesz zabierać przestrzeni wystającymi oparciami krzeseł. Równie dobrze sprawdzą się lekkie krzesła sztaplowane, które można przechowywać jedno na drugim, oraz krzesła składane.

Stolik barowy do kuchni

Masz kuchnię otwartą na salon? W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie wysoki stolik barowy do kuchni. Stoliki barowe prezentują się bardzo efektownie: wysoki, podłużny blat oddzieli strefę kuchenną od dziennej, a dodatkowo przysłoni rozgardiasz, który panuje w aneksie. Dzięki smukłej formie mebla wnętrze nabierze również wizualnej lekkości.

Zależnie od potrzeb możesz kupić gotowy stolik barowy do małej kuchni (np. wyposażony w przydatne szuflady i półki) lub zlecić jego wykonanie na wymiar, aby stanowił spójny element kuchennej zabudowy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie stolika barowego za kuchenną wyspą lub blatem roboczym. Takie ustawienie mebla pozwoli na swobodną rozmowę między gospodarzami, którzy przygotowują posiłek, a gośćmi, którzy na niego czekają. Stoliki barowe prezentują się szczególnie dobrze w nowoczesnych kuchniach, urządzonych w minimalistycznym lub industrialnym stylu.

vidaXL 5-częściowy zestaw mebli do jadalni, biały

vidaXL 5-częściowy zestaw mebli do jadalni, biały

890 zł
Stół + 4 Krzesła do Kuchni Jadalni 100x70 Biały

Stół + 4 Krzesła do Kuchni Jadalni 100x70 Biały

1059 zł
Stół Rozkładany + 6 Krzeseł do Kuchni 180/140x80 Brąz

Stół Rozkładany + 6 Krzeseł do Kuchni 180/140x80 Brąz

1469 zł
Stół + 4 Krzesła do Kuchni Jadalni 100x70 Brąz

Stół + 4 Krzesła do Kuchni Jadalni 100x70 Brąz

1059 zł 1199 zł

Stolik ścienny do kuchni

W wąskiej kuchni sprawdzi się składany stolik ścienny. Ten praktyczny mebel może pełnić różne funkcje – niektórzy zasiadają przy nim do obiadu albo porannej kawy, inni traktują jako dodatkową powierzchnię roboczą. Stolik przyścienny do kuchni jest bardzo wygodny w obsłudze. Żeby go rozłożyć, wystarczy podnieść niewielki blat i przekręcić umieszczoną pod spodem nogę. Po złożeniu stolik podwieszany do kuchni przylega do ściany, więc jego obecność jest prawie niezauważalna.

Oczywiście takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Na malutkim blacie miejsca jest jak na lekarstwo, dlatego ze stołu ściennego mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 2 osoby. Jeśli jednak w kuchni jest naprawdę mało miejsca, bądź ze stolika będziesz korzystać sporadycznie i raczej w pojedynkę lub we dwoje, to takie rozwiązanie sprawdzi się jak najbardziej. Wybierając stolik ścienny do kuchni, zwracaj uwagę na jego stabilność. Po rozłożeniu nie może się chwiać – w takim przypadku korzystanie z niego nie będzie przyjemnością, a mordęgą. Chwiejący się kubek z gorącym napojem czy talerz z zupą stwarza dodatkowo ogromne niebezpieczeństwo.

Wąski stolik do kuchni z blatu

Jaki stół do wąskiej kuchni sprawdzi się najlepiej? Rozwiązaniem, które pozwala wykorzystać wolną przestrzeń w 100%, jest blat kuchenny. Coraz częściej przejmuje on funkcję stołu. Największe pole do popisu dają rzecz jasna kuchnie projektowane na wymiar, zwłaszcza te otwarte na salon. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie konieczne i często bez problemu uda się dopasować gotowe meble.

Stół zrobiony z blatu kuchennego może być płynnym przedłużeniem zabudowy meblowej, może stanąć za rzędem szafek (między kuchnią a salonem) lub w całkowitym odosobnieniu. Blat zamiast stołu znajdzie zastosowanie również w zamkniętych, wąskich pomieszczeniach. W takim przypadku zrezygnuj z mebli kuchennych na wybranym kawałku ściany (albo na linii okna) i zostaw puste miejsce pod blatem. W porze posiłków wnęka posłuży jako niewielki kącik jadalniany dla 1-2 osób. Z uwagi na oszczędność miejsca najlepiej umieść pod blatem lekkie i zgrabne taborety.

Blat drewniany PORSA 80x140 cm Orzech Włoski

Blat drewniany PORSA 80x140 cm Orzech Włoski

1317 zł
vidaXL Kwadratowy blat do stolika z drewna dębowego, 44 mm, 70 x 70 cm

vidaXL Kwadratowy blat do stolika z drewna dębowego, 44 mm, 70 x 70 cm

550 zł
Blat powiększający Galetti 50x100 cm czarny

Blat powiększający Galetti 50x100 cm czarny

433 zł
Blat kuchenny Limo 37X - biały

Blat kuchenny Limo 37X - biały

138 zł

Mały stół do kuchni w formie wyspy

W kuchniach otwartych na salon miejsce stołu może zająć funkcjonalna wyspa. To świetny pomysł na stół w małej kuchni, który będzie pełnił wiele funkcji. W podstawie wyspy zmieszczą się głębokie szuflady, szafki, a nawet elegancki barek. Duży blat zapewni natomiast idealne warunki do wspólnego gotowania i wielogodzinnych rozmów nad pysznym jedzeniem. Aby wyspa kuchenna wywiązała się ze swojej roli, powinna mieć lekko cofnięty cokół. Dzięki temu pod blatem znajdzie się wystarczająca ilość miejsca na nogi.

Klasyczna wyspa kuchenna może być poddawana rozmaitym modyfikacjom i ulepszeniom. Ciekawym pomysłem jest połączenie wyspy kuchennej ze stołem tak, aby oddzielić powierzchnię roboczą od części jadalnianej. W bardzo małych kuchniach sprawdzi się natomiast rozkładana wyspa kuchenna z opuszczanymi skrzydłami blatu. Alternatywą dla niewielkiej wyspy lub jej uzupełnieniem może być mały stół do kuchni z szufladą i szafkami.

Nowoczesny stolik do kuchni wysuwany z wyspy

Producenci nowoczesnych systemów do kuchni oferują rozwiązania, o jakich naszym rodzicom nawet się nie śniło. Często nawet sami nie wpadlibyśmy na niektóre z pomysłów, gdybyśmy ich nie zobaczyli na własne oczy! Nowoczesny stolik do kuchni to częsty widok w odnowionych pomieszczeniach. Co jednak w przypadku, gdy kuchnia jest niewielka i to właśnie w niej spożywa się posiłki, a w domu są małe dzieci?

To właśnie z myślą o małych mieszkaniach powstały stoły w szufladzie, czyli niewielkie chowane blaty, które zapewniają dodatkowe miejsce do przygotowania i spożycia posiłku. W sprytnym zagospodarowaniu powierzchni pomagają również meble kuchenne z wysuwanym stołem, m.in. szafki czy wyspy. Sporej wielkości blat może chować się w zabudowie częściowo lub w całości. Niestety tego typu realizacje są kosztowne i wymagają wcześniejszego zaplanowania (na etapie projektowania kuchni). Warto jednak wziąć takie rozwiązanie pod uwagę – jest bardzo praktyczne i estetyczne.

IKEA VADHOLMA Wyspa kuchenna ze stojakiem, czarny/dąb, 126x79x193 cm

IKEA VADHOLMA Wyspa kuchenna ze stojakiem, czarny/dąb, 126x79x193 cm

1699 zł
IKEA VADHOLMA Wyspa kuchenna, czarny/dąb, 79x63x90 cm

IKEA VADHOLMA Wyspa kuchenna, czarny/dąb, 79x63x90 cm

999 zł
IKEA TORNVIKEN Wyspa kuchenna, Kremowy/dąb, 126x77 cm

IKEA TORNVIKEN Wyspa kuchenna, Kremowy/dąb, 126x77 cm

1199 zł
IKEA ENHET Wyspa kuch komb z siedz, antracyt, 123x63.5x91 cm

IKEA ENHET Wyspa kuch komb z siedz, antracyt, 123x63.5x91 cm

899 zł

Stół do małej kuchni pod oknem

Strefa przy oknie to idealne miejsce na kącik jadalniany. Z reguły znajduje się na uboczu, poza ciągiem kuchennej zabudowy i nie jest zagospodarowana w żaden przemyślany sposób. Tymczasem wystarczy zamontować we wnęce szeroki parapet, który będzie wystawał daleko poza linię ściany, pod spodem umieścić drewniane hokery i gotowe! Wnętrze kuchni upodobni się do modnego bistro rodem z Paryża. W kącie pod oknem mogą również stanąć podłużna ława bądź skrzynia do siedzenia i niewielki stół. W ten sposób stworzysz zaciszne, wyjątkowo przytulne miejsce, w którym miło zaszyć się z kawą czy kubkiem gorącej herbaty.

Pomysłem, który sprawdzi się pod oknem, jest malutki stolik do kuchni. Uniwersalnym rozwiązaniem jest mały drewniany stół do kuchni. Drewno prezentuje się szlachetnie i elegancko, wprowadzając ciepło i odrobinę przytulności do pomieszczenia, w którym się znajduje. Oprócz tego drewno komponuje się doskonale z każdym innym materiałem.

Jaki stół do małej kuchni wybrać? Pomysłów i rozwiązań jest sporo, dlatego bez problemu znajdziesz to najbardziej odpowiednie do Twojej kuchni. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej przemyślane musi być jego urządzenie. W niewielkich pomieszczeniach niewskazany jest okrągły stolik do kuchni. Nawet mały, ale okrągły stół do kuchni, zajmie więcej miejsca niż kwadratowy czy prostokątny o podobnych wymiarach, które jednak można dostawić do ściany czy umieścić w rogu. Ostatecznym rozwiązaniem pozostaje zamówienie mebli na wymiar: od producenta lub u stolarza. Taki pomysł pozwoli zaaranżować kuchnię, wykorzystując w pełni każdy centymetr przestrzeni. Ma to jednak swoją, niestety wysoką, cenę.

vidaXL Składany bar śniadaniowy z 2 krzesłami

vidaXL Składany bar śniadaniowy z 2 krzesłami

478 zł
vidaXL Zestaw barowy, 3 szt., MDF, czarny

vidaXL Zestaw barowy, 3 szt., MDF, czarny

859 zł
vidaXL Stolik śniadaniowy MDF

vidaXL Stolik śniadaniowy MDF

391 zł
Zestaw do Kuchni Jadalni Stół 110x60

Zestaw do Kuchni Jadalni Stół 110x60

719 zł

Inne artykuły w tej kategorii