Co szukasz?
Zobacz także

Jaki wybrać stół do małej kuchni? 8 pomysłów

Mała kuchnia stwarza duże problemy. Trzeba się sporo nagłówkować, żeby zmieścić w niej wszystkie sprzęty i naczynia, zorganizować wygodną strefę do gotowania i przyrządzania posiłków, a na dobitkę upchnąć gdzieś kuchenny stół.

Klasyczne stoły zajmują mnóstwo miejsca. Na szczęście producenci oferują coraz więcej sprytnych rozwiązań do niewielkich mieszkań, m.in. stoły składane, mocowane do ściany czy chowane w szufladzie. Funkcję tradycyjnego mebla przejmują również inne elementy wyposażenia: kuchenne wyspy i blaty. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone pomysły na to, jak zmieścić stół w małej kuchni albo czym go zastąpić. Prezentujemy rozwiązania stworzone zarówno z myślą o kuchniach zamkniętych, jak i otwartych na salon.

stolik blat w kuchni

Mały stół kuchenny

Mały stół to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w pojedynkę czy z partnerem lub partnerką, cenią wygodę i rzadko biesiadują w większym gronie. Najmniejsze modele mają tylko 70x70 cm, ale znacznie popularniejsze są te o wymiarach 80x80 cm czy 100x60 cm. Dzięki kompaktowym rozmiarom mebel może stanąć w dowolnym miejscu: w kącie, pod ścianą albo na granicy kuchni i salonu. Żeby wygospodarować dodatkową przestrzeń na mały stół, wystarczy zastąpić klasyczne krzesła niskimi taboretami. Bez problemu ukryjesz je pod blatem, dzięki czemu nie będą zawadzać podczas kuchennej krzątaniny. Równie dobrze sprawdzą się lekkie krzesła sztaplowane, które można przechowywać jedno na drugim, oraz krzesła składane.

Stół rozkładany do kuchni

Czy w małej kuchni może stanąć duży stół? Oczywiście! Wystarczy, że wybierzesz model rozkładany. Producenci oferują m.in. stoły składane z opuszczanym blatem oraz stoły rozsuwane, powiększane za pomocą dodatkowego segmentu. Niektóre z nich są wyposażone w przydatne szufladki do przechowywania, które bez problemu pomieszczą sztućce, kuchenne ściereczki czy drobne akcesoria. Złożony mebel zajmuje tyle samo miejsca co mały stolik kuchenny, rozłożony – staje się nawet dwukrotnie większy. Możesz więc wygodnie korzystać z kuchni na co dzień, nie rezygnując z okazjonalnych spotkań przy dużym stole.

Stoły składane mocowane do ściany

W wąskiej kuchni sprawdzi się składany stolik ścienny. Ten praktyczny mebel może pełnić różne funkcje – niektórzy zasiadają przy nim do obiadu albo porannej kawy, inni traktują jako dodatkową powierzchnię roboczą. Mocowany do ściany stolik jest bardzo wygodny w obsłudze. Żeby go rozłożyć, wystarczy podnieść niewielki blat i przekręcić umieszczoną pod spodem nogę. Po złożeniu mebel przylega do ściany, więc jego obecność jest ledwie zauważalna. Oczywiście takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Na malutkim blacie miejsca jest jak na lekarstwo, dlatego ze stołu ściennego mogą korzystać jednocześnie maks. 1-2 osoby.

Blat barowy w kuchni

Do kuchni otwartych na salon polecamy efektowne stoły i stoliki barowe. Wysoki, podłużny blat oddzieli strefę kuchenną od dziennej, a dodatkowo przysłoni rozgardiasz, który panuje w aneksie. Dzięki smukłej formie mebla wnętrze nabierze również wizualnej lekkości. Zależnie od potrzeb możesz kupić gotowy stolik barowy do małej kuchni (np. wyposażony w przydatne szuflady i półki) lub zlecić jego wykonanie na wymiar, aby stanowił spójny element kuchennej zabudowy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie stolika barowego za kuchenną wyspą lub blatem roboczym. Takie ustawienie mebla pozwoli na swobodną rozmowę między gospodarzami, którzy przygotowują posiłek, a gośćmi, którzy na niego czekają.

Stół zrobiony z blatu kuchennego

Funkcję stołu coraz częściej przejmuje kuchenny blat. To idealne rozwiązanie, bo pozwala wykorzystać wolną przestrzeń w 100%. Największe pole do popisu dają rzecz jasna kuchnie projektowane na wymiar, zwłaszcza te otwarte na salon. Stół zrobiony z blatu kuchennego może być płynnym przedłużeniem zabudowy meblowej, może stanąć za rzędem szafek (między kuchnią a salonem) lub w całkowitym odosobnieniu.

Blat zamiast stołu znajdzie zastosowanie również w zamkniętych, wąskich pomieszczeniach. Wystarczy zrezygnować z mebli kuchennych na wybranym kawałku ściany (albo na linii okna) i zostawić puste miejsce pod blatem. W porze posiłków wnęka posłuży jako niewielki kącik jadalniany dla 1-2 osób. Z uwagi na oszczędność miejsca najlepiej umieścić pod blatem lekkie i zgrabne taborety.

Wyspa kuchenna jako stół

W kuchniach otwartych na salon miejsce stołu może zająć funkcjonalna wyspa. W jej podstawie zmieszczą się głębokie szuflady, szafki, a nawet elegancki barek. Duży blat zapewni natomiast idealne warunki do wspólnego gotowania i wielogodzinnych rozmów nad pysznym jedzeniem. Aby wyspa kuchenna wywiązała się ze swojej roli, powinna mieć lekko cofnięty cokół. Dzięki temu pod blatem znajdzie się wystarczająca ilość miejsca na nogi.

Klasyczna wyspa kuchenna może być poddawana rozmaitym modyfikacjom i ulepszeniom. Ciekawym pomysłem jest połączenie wyspy kuchennej ze stołem tak, aby oddzielić powierzchnię roboczą od części jadalnianej. W bardzo małych kuchniach sprawdzi się natomiast rozkładana wyspa kuchenna z opuszczanymi skrzydłami blatu.

Stół wysuwany z wyspy

Producenci nowoczesnych systemów do kuchni oferują rozwiązania, o jakich naszym rodzicom nawet się nie śniło. Z myślą o małych mieszkaniach powstały stoły w szufladzie, czyli niewielkie chowane blaty, które zapewniają dodatkowe miejsce do przygotowania i spożycia posiłku. W sprytnym zagospodarowaniu powierzchni pomagają również meble kuchenne z wysuwanym stołem, m.in. szafki czy wyspy. Sporej wielkości blat może chować się w zabudowie częściowo lub w całości. Niestety tego typu realizacje są kosztowne i wymagają wcześniejszego zaplanowania (na etapie projektowania kuchni).

Stół w kuchni pod oknem

Strefa przy oknie to idealne miejsce na kącik jadalniany. Z reguły znajduje się na uboczu, poza ciągiem kuchennej zabudowy i nie jest zagospodarowana w żaden przemyślany sposób. Tymczasem wystarczy zamontować we wnęce szeroki parapet, który będzie wystawał daleko poza linię ściany, pod spodem umieścić drewniane hokery i gotowe! Wnętrze kuchni upodobni się do modnego bistro rodem z Paryża. W kącie pod oknem mogą również stanąć podłużna ława bądź skrzynia do siedzenia i niewielki stół. W ten sposób stworzysz zaciszne, wyjątkowo przytulne miejsce, w którym miło zaszyć się z kawą czy kubkiem gorącej herbaty.

Jak widać znalezienie ładnego i praktycznego stołu do małej kuchni jest coraz łatwiejsze. Oferta gotowych mebli stale się poszerza, a w realizacji bardziej szalonych pomysłów pomagają producenci mebli kuchennych na wymiar oraz zaufani stolarze. Jedyną przeszkodą, która może stanąć na drodze do wymarzonej kuchni, jest w tym przypadku zaporowa cena.

Stoły kuchenne – przegląd ofert sklepów internetowych

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Mnie też spodobały się kilka modeli, ale ja bardziej skupiłam się na krzesłach, szukam inspiracji i niektóre modele mi się spodobały, sama nie wiem jakie też kupić, czy zwracać też uwagę na cenę, bo niedrogo znalazłam tutaj https://www.taniomania.pl/t/tanie-krzesla tylko nie wiem jak z jakością.
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów