Czym zastąpić plastik w domu? Zamienniki plastiku, dzięki którym zaoszczędzisz!

O szkodliwości plastiku powiedziano już wiele. Plastik jest jedną z głównych przyczyn zaśmiecenia środowiska, rozkłada się nawet kilkaset lat i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt, zarówno tych lądowych, jak i wodnych. Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych w domu jest więc koniecznością, a zarazem idealnym sposobem na oszczędzanie. O tym, czym zastąpić plastik i dlaczego warto to zrobić, dowiesz się już za chwilę!

zamienniki plastiku kuchni

Zamienniki plastiku: co zamiast plastiku w domu?

Plastik w domu wcale nie jest niezastąpiony! Poznaj zamienniki plastiku, które pozwolą Ci się uwolnić od nieekologicznego tworzywa sztucznego.

 • Słoiki do przechowywania – z powodzeniem możesz w nich przechowywać zarówno artykuły sypkie, tj. ryż, orzechy lub makaron, jak również zupy, sosy oraz inne dania obiadowe. Dodatkowo możliwość wekowania pozwoli Ci zachować świeżość jedzenia na dłużej. A jeśli słoik przeszedł zapachem np. ogórków lub ryby, zamiast go wyrzucać, wystarczy wlać do niego ciepłą wodę z dodatkiem łyżki musztardy.
 • Szklane butelki – szkło jest ekologiczne i zdrowe, ponieważ pozwala na wielorazowy użytek, a dodatkowo nie wydziela żadnych substancji, które mogłyby wnikać do pożywienia lub napojów. Własnoręcznie zrobione soki, a nawet nalewki, możesz przechowywać w ładnych butelkach, które dodatkowo będą pełnić rolę dekoracyjną.
 • Naczynia z otrębów – sprawdzą się podczas grilla lub biwaków jako alternatywa dla plastikowych naczyń jednorazowych. Nie tylko wyglądają lepiej, ale również są neutralne dla środowiska!
 • Bambusowa szczoteczka do zębów – niezwykle designerski i przyjazny środowisku zamiennik plastiku. Przed zakupem musisz jednak dokładnie sprawdzić, czy surowiec do jej wytworzenia został pozyskany ze zrównoważonej uprawy.
 • Materiałowe torebki – sprawdzą się do przechowywania orzechów, pieczywa oraz innych artykułów spożywczych, które muszą „oddychać”, aby zachować świeżość i smak. Duże lniane worki o grubym splocie nadają się również jako osłony na doniczki, dzięki czemu Twój dom zyska na oryginalnym designie. Ze starych firanek możesz też uszyć torebki na warzywa, które będą lekkie i prześwitujące, dzięki czemu bez problemu zastąpią cienkie foliówki podczas zakupów.
 • Opakowania biodegradowalne – w sklepach znajdziesz również opakowania wykonane z ekologicznego polimeru pozyskiwanego np. z roślin, które można wykorzystać do mrożenia i przechowywania m.in. dipów. Co ciekawe, gdy nie będą Ci już potrzebne albo się zniszczą, możesz je wrzucić do kompostu (rozkład trwa zwykle około 90 dni).
 • Metalowe puszki – puszek z metalu z ciekawą grafiką możesz używać niemal dowolnie. Sprawdzą się zarówno jako pojemniki na ciastka lub kawę, jak i zastąpią plastikowe organizery na biżuterię, długopisy lub kredki.
Źródło: shutterstock
Źródło: shutterstock

Jak ograniczyć plastik w domu i… zaoszczędzić?

Choć pewnie nie zwracasz uwagi na „groszowe sprawy”, to właśnie one decydują o tym, ile pieniędzy zostaje Ci w portfelu po sobotnich zakupach. Jakie alternatywy dla plastiku pozwolą Ci zaoszczędzić?

 • Warzywa i owoce na wagę – decydując się na zakup warzyw i owoców luzem, kupujesz ich tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. Wpływa to nie tylko na mniejszy rachunek przy kasie, ale również minimalizuje ryzyko zmarnowania się niewykorzystanej żywności.
 • Mięso bez opakowania – kupując mięso w opakowaniu, nie możesz dokładnie ocenić jego świeżości. Bardzo często już w domu okazuje się, że jest zepsute lub śmierdzi, przez co jesteś zmuszony je wyrzucić.
 • Torby wielorazowego użytku – reklamówka, nawet ta biodegradowalna, kosztuje kilka groszy i służy zwykle „na raz”. W efekcie w ciągu całego życia wydajemy całkiem sporą sumę na zakup czegoś, co można zastąpić wielorazową torbą. Decydując się na materiałową, która posłuży Ci co najmniej kilka lat, możesz rocznie zaoszczędzić nawet 100 złotych!
 • Samodzielnie wykonywane napoje i filtrowana woda z kranu – soki robione samodzielnie są nie tylko lepsze w smaku, ale również zdrowsze. Możesz również robić własne koncentraty do rozcieńczania, które będą bogate w witaminy i minerały. Kupując owoce z przeceny, możesz również sporo zaoszczędzić. Co więcej, odstawienie sklepowych napojów na rzecz np. filtrowanej wody z kranu, szybko przyniesie korzystne rezultaty. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale również zaobserwujesz znaczną poprawę stanu skóry i zrzucisz kilka zbędnych kilogramów!
alternatywa dla plastiku w kuchni
Tu wybierzesz ekologiczne akcesoria do przechowywania w kuchni >>

Czym zastąpić plastik? Gdyby spojrzeć na tworzywa sztuczne pod kątem ich właściwości, należy przyznać, że w niektórych sektorach gospodarki (np. chemicznym, motoryzacyjnym lub medycznym) są niezbędne i niezastąpione. W naszych domach najczęściej pełnią jednak rolę zwykłego odpadu. Nadmiar plastiku, który codziennie ląduje w śmietnikach na całym świecie, sprawia, że lasy, parki, osiedla i oceany stają się coraz bardziej zanieczyszczone. Warto zatem wdrożyć w codzienne życie ekologiczne zachowania i postawić na zamienniki plastiku, które pozwolą też wesprzeć domowy budżet.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów