Jak urządzić pokój ucznia?

"Odkrycia dziecka są jak kamienie kosztowne – najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdobyczy" - napisał kiedyś polski poeta i pisarz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Twórca nie mógł chyba trafniej podsumować magii, jaka towarzyszy dzieciom i nastolatkom podczas zdobywania wiedzy i kolekcjonowania zupełnie nowych doświadczeń. Wprawdzie uczymy się przez całe życie, jednak to ta początkowa droga obfituje zazwyczaj w najwspanialsze i najbardziej ekscytujące momenty.

Aby pomóc dziecku w efektywnym zdobywaniu wiedzy, warto dokładnie przemyśleć aranżację jego pokoju. To tam Twoja latorośl uczy się, bawi i odpoczywa. W królestwie dziecka powinien zatem gościć twórczy, kreatywny wystrój i moc ergonomicznych rozwiązań. O czym nie wolno zapomnieć projektując pokój ucznia? O tym w poniższych akapitach.

Poznaj meble i akcesoria, które pomogą Ci zaprojektować pokój dla pilnego ucznia >

Wygodne meble to podstawa

Twoja pociecha rozwija się zarówno intelektualnie, jak i fizycznie, dlatego koniecznie zadbaj o to, aby w jej pokoju zagościły komfortowe meble. Dobrze dopasowane biurko i krzesło zagwarantują dziecku wygodę i zapobiegną pogłębianiu się ewentualnych wad postawy. Pierwsze biurko dla dziecka kupuje się zazwyczaj w momencie, gdy rozpoczyna ono naukę szkolną. Wówczas maluch ma około sześciu lat i około 120 cm wzrostu. Najlepsza wysokość biurka dla pierwszoklasisty waha się zatem w przedziale 55-60 cm. Oprócz biurka koniecznie zatroszcz się o wygodne krzesło biurowe. Mebel powinien być wyposażony w podpórki pod łokcie, posiadać możliwość ustawienia kąta oparcia oraz regulowaną wysokość siedziska. Bardzo istotne jest, aby dziecko ucząc się przy biurku zachowywało prawidłową postawę - proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, stopy wygodnie spoczywające na podłodze. Jeśli Twoja latorośl pracuje na komputerze, koniecznie zadbaj, aby odległość pomiędzy oczami dziecka a ekranem wynosiła co najmniej 50 cm!

Odpowiednie oświetlenie

W idealnej aranżacji biurko Twojego dziecka powinno stać przy oknie. Wówczas lampa biurkowa przyda się w nauce wyłącznie wieczorami lub w bardzo pochmurne dni. Jeżeli projekt pokoju jest jednak nieco inny, musisz troskliwej zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Lampka biurkowa może być wyposażona w żarówkę halogenową, świetlówkę albo żarówkę LED. Świetnie, jeśli ta ostatnia ma temperaturę barwową oscylującą w okolicach 4000-5000K - dzięki temu światło ma subtelny, neutralny kolor, który nie będzie męczył oczu dziecka. Pamiętaj - uczeń praworęczny powinien mieć umieszczoną lampkę po lewej stronie biurka, natomiast leworęczny, po prawej. Bez znaczenia nie pozostaje także odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem – optymalny dystans pomiędzy lampką a pulpitem mebla to około 35-50 cm. Aranżując pokój ucznia warto pomyśleć o kilku różnych źródłach światła. Nie zapomnij zatem o lampce nocnej, a jeżeli dziecko lubi relaksować się z książką w fotelu, koniecznie zafunduj mu smukłą lampę podłogową.

Dla moli książkowych

Każdy uczeń ma w swojej kolekcji moc podręczników, lektur, atlasów i słowników. Aby swobodnie mógł poruszać się wśród tego literackiego gąszczu, z pewnością będzie mu potrzebny okazały regał lub biblioteczka. Jeśli chcesz przepędzić z pokoju nudę, możesz pokusić się o zaprojektowanie półek np. w kształcie konarów drzewa lub pobawić się designerskimi geometrycznymi formami. Ciekawym zabiegiem jest również ułożenie książek na półkach kolorami lub według barw tęczy. Dekoracja praktyczna, wymagająca niewiele zachodu, a jaka efektowna!

Uporządkowane informacje

Dzieciaki zazwyczaj są wzrokowcami, dlatego warto zatroszczyć się o miejsce, w którym Twój pilny uczeń będzie mógł wyeksponować najważniejsze notatki. Do tego doskonale przyda się tablica kredowa lub korkowa. Ta pierwsza zgodnie z obowiązującymi trendami, może zajmować nawet całą ścianę! Na czarnej płaszczyźnie z przyjemnością zamieszka tabliczka mnożenia, wzory matematyczne, nazwy wszystkich stolic państw europejskich czy zasady ortograficzne. Na tablicy korkowej można natomiast przypinać kolorowe karteczki, przydatne anglojęzyczne zwroty, przypomnienia, plany zajęć. Taka "tablica informacyjna" pozwoli przyswoić dziecku wiele informacji i będzie znakomitą "przypominajką".

Jakie dodatki do pokoju ucznia?

Dzieci i nastolatki chętnie poznają świat i bardzo często przejawiają żywe zainteresowanie konkretną dziedziną nauki. Staraj się zatem bacznie obserwować swoją pociechę i iść za głosem jej zainteresowań. Jeżeli dziecko pasjonuje się geografią, podaruj mu w prezencie stylowy globus, albo ozdób jedną ze ścian oryginalną fototapetą z mapą świata. Latorośli, która z kolei przejawia zamiłowanie do astronomii, możesz zafundować niewielki teleskop. Pamiętaj, że nauka to nie tylko książki! Dzięki ciekawym elementom, które pojawią się w pokoju dziecka, aranżacja wnętrza stanie się niebanalna, a domowe zaplecze naukowe urośnie w siłę!

Nauka i relaks idą w parze!

Z własnego doświadczenia doskonale wiemy, że na wszystko powinien znaleźć się czas - i na naukę i na zabawę czy relaks. Urządzając pokój ucznia postaraj się wygospodarować dla niego niewielki kącik wypoczynkowy. Może być to wygodny fotel uszak czy modne wiszące krzesło opatrzone miękką poduchą. W trakcie wytężonej nauki warto robić sobie krótkie przerwy. Taki kameralny zakątek pomoże dziecku odetchnąć i trochę się zrelaksować. Pamiętaj, że w pokoju ucznia, warto postawić na jasne kolory ścian. Biel, beż, szarości, błękit sprzyjają wyciszeniu, skupieniu i nie męczą oczu. W ramach energetycznego zastrzyku możesz pokusić się o barwne akcenty, np. dywanik w kolorze fuksji czy turkusową kapę.

Zdobywanie wiedzy to niezwykła, emocjonująca przygoda! Aby była jeszcze piękniejsza, warto doprawić ją ergonomią i świetnym stylem. W pięknych, uporządkowanych i wygodnie urządzonych wnętrzach nauka każdemu idzie o niebo lepiej. Zapewnij dziecku komfort, a możesz być pewien, że skupienie się na szkolnych notatkach przyjdzie mu z większą łatwością.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Mebelki z Ikei,bardzo ładne zreszta.Ja tez posiadam taka komodę w swojej sypialni,tylko większy model😊
  • Dodano 2 lata temu
ale jakość to niestety... :-(
  • Dodano 2 lata temu
Tak, jakość jest istotna, jednak ogromnym plusem IKEI jest fakt, że wiele z mebli jest drewnianych. Można je przemalować, odnowić i będą służyć wiele lat, czego nie można powiedzieć o meblach ze płyty mdf, które można znaleźć w większości innych sklepów. ____________ DOMOWATY.PL
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Świetne propozycje :)
  • Dodano rok temu
Podstawą pokoju dla ucznia jest biurka i z takiego założenia wyszliśmy przy komponowaniu mebli do pokoju naszego ucznia :) Wybraliśmy biurko marki Moll, które nie tylko oferuje świetną jakość ale również dba o zdrowie pleców naszego syna :) Biurko ma jeszcze jedną fajną opcję, bo można je regulować i dzięki temu jest pewnosć, że posłuży przez dłuższy czas :)
  • Dodano 3 miesięce temu

Zobacz więcej produktów