Zmień swoje wnętrze z VOX i wygraj metamorfozę za 30 000 zł 🏆
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Oświetlenie biurka ucznia – 6 zasad, które musisz znać

Oświetlenie biurka to kluczowa sprawa, gdy chodzi o odrabianie lekcji. Niewłaściwie dobrana lampa lub żarówka może wywołać u dziecka zmęczenie i spadek koncentracji, a nawet przyczynić się do wad postawy i osłabienia wzroku. Zanim więc Twoje dziecko ruszy do szkoły, sprawdź, czy przy jego biurku panują korzystne warunki do nauki. Pomoże Ci w tym przygotowany przez nas zbiór zasad, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia biurka z komputerem.

1. Prawidłowo ustaw lampkę na biurku dziecka

Ustawiając lampkę na biurku dziecka pamiętaj, że oświetlenie biurka osoby praworęcznej powinno być zlokalizowane po lewej stronie, a osoby leworęcznej – po prawej. Odległość głowicy lampy od oświetlanego obszaru powinna wynosić maksymalnie 35 cm. Pod względem formy oświetlenia do wyboru masz:

  • lampy stojące – klasyczne lampy biurowe do ustawienia na blacie;
  • lampy montowane do blatu – tzw. lampy kreślarskie montowane do biurek za pomocą śrub dociskowych. Są stabilne, zajmują bardzo mało miejsca i w każdej chwili można przenieść je w dowolne miejsce.
  • lampy na klips – małe, lekkie lampki przeznaczona do niewielkich pomieszczeń. Można umieścić je na brzegu biurka lub na krawędzi półki. Ich przenoszenie jest jeszcze łatwiejsze niż w przypadku lamp przykręcanych do blatu.

Najważniejszą cechą konstrukcyjną lampki biurkowej jest możliwość regulacji kierunku świecenia. W sklepach możesz spotkać:

  • lampy z ruchomym ramieniem – możliwe dostosowanie kąta padania światła poprzez zmianę ustawienia głowicy;
  • lampy na wysięgniku przegubowym – możliwe bardzo szerokie kierowanie światłem poprzez zmianę jego wysokości i kąta padania.

2. Postaw na oświetlenie biurka o ciekawym designie

Funkcjonalność jest oczywiście najważniejsza, ale nie możesz zapomnieć o estetycznym aspekcie lampy biurkowej! W końcu ma ona pomagać dziecku w nauce – warto więc by cieszyła również oko. Dla młodszych dzieci zaczynających dopiero edukację wybierz lampkę o kolorowej obudowie. Ciekawym pomysłem na oświetlenie biurka są też lampy w kształcie zwierząt – dinozaurów, żyraf, kotów czy psów.

Starszym dzieciom i nastolatkom spodobać może się sprzęt nawiązujący do lamp kreślarskich lub nieco futurystyczne lampki o minimalistycznych kształtach. Wybierając wraz z dzieckiem oświetlenie weź też pod uwagę styl, w jakim zaaranżowany został jego pokój.

3. Zadbaj o odpowiednie natężenie światła

Wybierając żarówkę do lampy na dziecięcym biurku, szukaj modeli o optymalnej jasności. Żarówka o zbyt małej mocy sprawi, że przy biurku będzie ciemno, a w konsekwencji dziecko będzie niepotrzebnie wytężało wzrok i garbiło się nad książkami. Z kolei zbyt silne światło będzie razić je w oczy.

Najbardziej rozpowszechnione są dziś energooszczędne żarówki i lampy LED. Przy ich wyborze kieruj się przede wszystkim wartością wyrażoną w lumenach (lm), a więc jednostkach określających ilość emitowanego światła. Im więcej lumenów, tym żarówka świeci jaśniej – prawidłowe oświetlenie biurka dziecka wymaga żarówki o jasności w przedziale 400-1000 lm. W przeliczeniu jest to około 5-10 W.

4. Wybierz właściwą barwę światła

Niemniej ważnym aspektem jest kolor (temperatura) światła emitowanego przez lampę lub żarówkę. W tym przypadku jednostką miary są kelwiny (K) – im jest ich więcej, tym światło jest chłodniejsze. W przypadku lamp LED do wyboru masz:

  • światło o barwie ciepłej (2200-3500 K) – światło żółte tworzące przytulny nastrój i sprzyjające odpoczynkowi;
  • światło o barwie neutralnej (3500-4500 K) – neutralne światło białe, uznawane za uniwersalne;
  • światło o barwie zimnej (4600-11000 K) – światło białe lub lekko niebieskie wykazujące właściwości pobudzające.

Poprawne oświetlenie biurka wymaga światła białego, o temperaturze w przedziale 4000-6000 K. Lampy i żarówki emitujące żółte światło poniżej 4000 K mogą osłabiać koncentrację i powodować senność, zaś niebieskie światło w okolicach 10000 K męczy wzrok. Nowoczesne lampy LED bardzo często posiadają funkcję zmiany barwy światła, tak by można było dopasować ją do sytuacji i indywidualnych potrzeb.

5. Sprawdź wskaźnik oddawania barw

Podczas nauki Twoje dziecko ma do czynienia z podręcznikami z kolorowymi ilustracjami. Upewnij się, że w świetle lampy ich kolory nie ulegną przekłamaniu – jest to drobny element, ale może wpłynąć na jakość pracy i przyjemność płynącą z nauki. Prawidłowe odbieranie kolorów oświetlanych rzeczy jest szczególnie ważne, gdy uczeń interesuje się sztuką i lubi rysować.

Wybierając oświetlenie biurka, zwróć uwagę na wskaźnik CRI operujący skalą od 1 do 100. Im wartość CRI wyższa, tym bardziej postrzeganie kolorów będzie zbliżone do ich faktycznego wyglądu. Minimalna wartość wskaźnika oddawania barw powinna wynosić 80.

6. Zadbaj o jednolite oświetlenie biurka ucznia

Migotanie światła to zjawisko wywołane przez wahania napięcia w sieci elektroenergetycznej. Ma ono niekorzystny wpływ na ludzki organizm, może powodować zawroty głowy, spadek koncentracji, a nawet atak epilepsji. W największym stopniu migotanie dotyczy oświetlenia żarowego, niemal zupełnie wypartego już przez znacznie bardziej stabilne oświetlenie LED.

Lampy i żarówki ledowe nie są jednak zupełnie odporne na zakłócenia napięcia – jeśli są tanie lub zakupione z niepewnych źródeł, mogą narażać Twoje dziecko na efekt mrugania. Z tego właśnie względu zawsze wybieraj oświetlenie biurka pochodzące od znanych producentów, opatrzone stosownymi atestami i certyfikatami.

Jesteśmy przekonani, że nasz poradnik rozwiał wszelkie wątpliwości, jakie oświetlenie biurka powinno zagościć w pokoju Twojego dziecka. Wybierając lampę lub żarówkę LED, pamiętaj o sprawdzeniu parametrów jasności, barwy (temperatury) i wskaźnika oddawania barw. Sięgnij po lampy pochodzące od znanych producentów, które zapewnią jednolite światło bez efektu migotania. Formę i design lampy dopasuj do ilości dostępnego na biurku miejsca i upodobań dziecka.


Inne artykuły w tej kategorii