Jaka lampka na biurko dziecka sprawdzi się najlepiej?

Jaka lampka na biurko dla dziecka będzie najlepszym wyborem? Pamiętaj o tym, że to nie tylko element dekoracyjny. Lampka musi być przede wszystkim funkcjonalna – od tego zależy komfort pracy, a w dalszej perspektywie zdrowie malucha. Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kupując lampkę biurkową dla dziecka.

jaka lampka na biurko dla dziecka
Poznaj bestsellery wśród lampek na biurko >>

Jaka lampka na biurko dla dziecka będzie odpowiednia?

Lampka na biurko do nauki to element przede wszystkim funkcjonalny, a nie ozdobny. Dopasowanie do aranżacji pokoju dziecka jest oczywiście istotne – w końcu spójny wygląd elementów wystroju to gwarancja harmonii, a miłe akcenty uprzyjemniają przebywanie w pokoju. Ważniejsze jest jednak to, by lampka zapewniała komfort i bezpieczeństwo nauki. Na to zaś składają się:

  • kompaktowe wymiary i niewielka waga – dziecko musi być w stanie samodzielnie zmienić miejsce położenia lampki w dowolny sposób. Istotna jest więc również długość kabla: powinny to być minimum 2 metry;
  • moc i rodzaj żarówek – popularne niegdyś żarówki żarnikowe odchodzą dziś do lamusa na rzecz tych w technologii LED. Zużywają mniej energii, światło jest stabilne i przyjazne dla wzroku. Mają one również dłuższą żywotność, a w razie stłuczenia – nie wydzielają toksycznych substancji;
  • regulacja długości ramienia – dzięki temu dziecko ma możliwość dopasowania odległości źródła światła w zależności od aktualnych potrzeb;
  • stabilna podstawa i bezpieczna obudowa – lampka nie może się kołysać ani przewracać. To stwarza zagrożenie pożarem, gdyby np. spadła. Osłonka żarówki również musi zapewniać bezpieczeństwo: nie może się nagrzewać do zbyt wysokich temperatur, ponieważ grozi to poparzeniem w przypadku dotknięcia jej przez dziecko;
  • wysokość lampki – jeżeli na biurku jest niewiele miejsca, zwykle wybiera się małą lampkę. Pamiętaj jednak o tym, że odległość źródła światła od blatu roboczego powinna wynosić 30-50 cm. Gdy światło będzie zbyt blisko, może razić w oczy, zbyt oddalone nie zapewni zaś dostatecznego oświetlenia. Na małe biurko można wybrać lampkę na klipsie – przytwierdza się ją wówczas do brzegu biurka lub na półkę nad nim, dzięki czemu podstawa nie zabiera przestrzeni roboczej.
jaka lampka na biurko dziecka
Fot. PURPLE PRACOWNIA

Dziś wybór różnych modeli lampek do pracy dla dzieci jest na tyle duży, że bez problemu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Estetyczna, funkcjonalna i zapewniająca komfort lampka dla dziecka ma jeszcze jedną, istotną rolę: zachęca do nauki i odrabiania zadań domowych.

Jaka lampka na biurko dla ucznia będzie więc optymalna? Stabilna, z regulowaną długością ramienia, o mocy 40-100 W i kablu o długości minimum 2 metrów. Stawiaj na produkty znanych i zaufanych producentów. To gwarancja bezpieczeństwa (mniejsze ryzyko zwarcia i awarii), przyjemności (optymalna jasność i barwa światła, niektóre modele są wyposażone w regulację natężenia światła) i wydajności (im lepszej jakości komponenty, w tym żarówka, tym dłuższa żywotność lampki i mniejsze zużycie energii elektrycznej).

Jaką moc lampki na biurko wybrać?

Moc lampki to w zasadzie najważniejsze kryterium wyboru. Od mocy, barwy i natężenia światła zależy koncentracja i wydajność. Zbyt mała moc męczy wzrok i zmniejsza wydajność. Z kolei za ostre światło razi w oczy i powoduje rozdrażnienie.

Jaką lampkę do komputera wybrać? Optymalna moc to 40-100 W. Im mniejsza przestrzeń, tym łagodniejsze może być światło. Lampka o większej mocy będzie niezbędna na dużym biurku oraz wówczas, gdy dziecko wykonuje prace wymagające precyzji (np. malowanie, sklejanie modeli, rysunki techniczne). Istotne jest również to, by dzieci praworęczne ustawiały lampkę po lewej stronie, leworęczne – po prawej. Światło padające z lampki ustawionej po stronie tej ręki, której używa się do pracy, będzie przez nią przysłonięte.

Najbardziej naturalne światło emituje lampka halogenowa (jednak takie urządzenia pobierają dość sporo energii). Najlepsza lampka na biurko dziecka to lampka LED. Emituje jasne, stabilne światło, a przy tym jest energooszczędna. Osobną kwestią jest natężenie światła wyrażane w lumenach. To jednostka, za której pomocą wyraża się moc światła padającego na określoną powierzchnię. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Ile lumenów powinna mieć lampka na biurko? Optymalna wartość to 1000 lm.

Lampka na biurko dla chłopca

Dobra lampka na biurko to taka, która łączy funkcjonalność i estetykę. Jaka lampka na biurko dziecka będzie więc idealna? Taka, która mu się spodoba, a przy tym zapewni optymalne warunki pracy.

Producenci oświetlenia wręcz prześcigają się w nowych propozycjach. Jaką lampkę na biurko można kupić do chłopięcego pokoju? Pomysłów jest mnóstwo. Mogą to być zarówno zwykłe, proste lampki, jak i zaawansowane modele (np. z ładowarką USB czy radiobudzikiem). Lampki do nauki dla dzieci są również często wyposażone w zintegrowany przybornik na długopisy czy gumki, a nawet w podstawkę na smartfona.

Fot. magda_homeuk
Fot. magda_homeuk

Lampka na biurko dla dziewczynki

Lampki do nauki dla dzieci mogą stanowić również piękny element dekoracyjny pokoju. Różowa lampka na biurko to propozycja idealna dla dziewczynki, której pokój urządzony jest w jasnych kolorach.

Lampki dla dziewczynek, podobnie jak dla chłopców, dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnych kształtach. Lampki w kształcie zwierzątek czy roślin to przemiły akcent, który umili przebywanie w pokoju i którego będzie się używać z przyjemnością!

Fot. mrspolkadot
Fot. mrspolkadot

Ciekawą propozycją są również urządzenia nawiązujące tematycznie do hobby dziecka, np. lampka na biurko w kształcie piłki nożnej czy z motywami z bajek lub filmów.

Jaka lampka na biurko dla dziecka będzie tą idealną? To taka, która spełnia najważniejsze wymagania: emituje jasne i stabilne światło, jest lekka i łatwa do przenoszenia, ale jednocześnie na tyle stabilna, że się nie przewraca, a także taka, która ma regulowaną długość ramienia. Kupując lampkę dla dziecka, kieruj się również tym, by był to produkt dobrej jakości, od zaufanego producenta. Jakość komponentów, z których zbudowana jest lampka, to podstawa bezpieczeństwa użytkowania i jej dłuższej żywotności.

6 zasad oświetlenia biurka ucznia, które warto znać! >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze

Zobacz więcej produktów