Świętujemy Dzień Kawy ☕ Tylko dziś rabaty na stoliki kawowe!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Najlepsze warunki do odrabiania lekcji i nauki zapewnia biurko z dostępem do naturalnego światła. Na tym jednak nie koniec. Aby dziecko mogło wygodnie pracować, należy zadbać o prawidłowe ustawienie biurka względem okna. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać i na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego miejsca do nauki.

Gdzie postawić biurko dla dziecka – pod oknem czy pod ścianą?

Jeśli pozwala na to układ pokoju, biurko powinno stanąć w bliskim sąsiedztwie okna. Praca przy świetle dziennym jest nieporównanie zdrowsza i wygodniejsza niż nauka przy sztucznym oświetleniu. Naturalne światło nie męczy wzroku, dodaje energii i wprawia w dobry nastrój.

Co w sytuacji, gdy w pobliżu okna brakuje miejsca na biurko? Nie pozostaje nic innego, jak ustawić mebel pod jedną ze ścian. Przy wyborze stanowiska dopilnuj jednak, aby biurko nie było obrócone tyłem do okna. W bezchmurne dni światło będzie odbijać się w ekranie komputera, tworząc uciążliwe odblaski i utrudniając pracę.

Ściana, przy której stoi biurko, nie powinna rozpraszać dziecka i odrywać go od obowiązków. Urządzając strefę nauki, zrezygnuj z krzykliwych dekoracji i zabawek na rzecz stonowanych dodatków – najlepiej takich, które mają wartość edukacyjną. Ścianę nad biurkiem może ozdobić duża mapa lub tablica korkowa z miejscem na rysunki, zdjęcia i notatki.

Jak ustawić biurko względem okna?

Jak ustawić biurko dla dziecka – równolegle czy prostopadle do okna? Chociaż umiejscowienie biurka bezpośrednio pod oknem (wzdłuż parapetu) może wydawać się dobrym pomysłem, tak naprawdę nie sprzyja komfortowej nauce. Przy takim ustawieniu światło dzienne oświetla biurko od przodu. W efekcie może oślepiać uczące się dziecko i tworzyć odblaski na ekranie komputera.

Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka bokiem do okna. Taka lokalizacja pozwala na dobre doświetlenie miejsca nauki i nie utrudnia pracy przy komputerze. Jeżeli chcesz zapewnić dziecku jeszcze większy komfort, zadbaj, aby światło padało z odpowiedniej strony:

  • z prawej – jeśli dziecko jest leworęczne,
  • z lewej – jeśli pisze prawą ręką.

Dzięki temu dziecko nie będzie zasłaniać sobie światła podczas pisania czy rysowania. Więcej o oświetleniu biurka przeczytasz w artykule Oświetlenie biurka ucznia – 6 zasad, które musisz znać.

Jeżeli nie masz wyboru i musisz umieścić biurko przodem do okna, zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem. Problem zbyt mocnego światła i nagrzewającego się pokoju rozwiążą rolety zaciemniające lub żaluzje. Oprócz tego zadbaj o wygodne miejsce do przechowywania. Ponieważ montaż klasycznych półek ściennych nie wchodzi w grę, warto sięgnąć po mebel robiony na wymiar, a konkretnie nowoczesne biurko w zabudowie. Pod oknem przyda się również mobilny kontenerek z szufladami lub wózek do przechowywania.

Ustawienie biurka w pokoju dziecka względem stron świata

Ostatnią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest usytuowanie biurka względem stron świata. Optymalne warunki do pracy zapewni delikatne i lekko rozproszone światło północne lub wschodnie.

W pokojach zorientowanych na południe lub zachód słońce operuje mocniej i dłużej. W ciepłe dni promienie mogą razić dziecko i utrudniać pracę przy komputerze. Urządzając mocno nasłoneczniony pokój, koniecznie zainwestuj w dobre rolety – w przeciwnym razie praca przy biurku stanie się dla dziecka prawdziwą udręką.

Roleta rzymska Capri, szaro-biały, 80 x 170 cm, Blackout - zaciemniające

Roleta rzymska Capri, szaro-biały, 80 x 170 cm, Blackout - zaciemniające

235 zł
Roleta rzymska Capri, śmietankowa biel, szer.80 x dł.170 cm, Loneta

Roleta rzymska Capri, śmietankowa biel, szer.80 x dł.170 cm, Loneta

215 zł
Roleta rzymska Capri, biało - grafitowe poziome pasy (5,5cm), szer.80 x dł.170 cm, Quadro

Roleta rzymska Capri, biało - grafitowe poziome pasy (5,5cm), szer.80 x dł.170 cm, Quadro

240 zł
Roleta rzymska Capri, szaro biała krateczka (0,5x0,5cm), szer.80 x dł.170 cm, Quadro

Roleta rzymska Capri, szaro biała krateczka (0,5x0,5cm), szer.80 x dł.170 cm, Quadro

209 zł

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. To idealny moment, żeby urządzić wygodny kącik do nauki dla dziecka. Przede wszystkim zadbaj o ergonomiczne ustawienie biurka – umieść je w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej bokiem do okna. Czasem wystarczy małe przemeblowanie, aby znaleźć idealne stanowisko. Do dzieła!


Inne artykuły w tej kategorii