Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak funkcjonalnie rozplanować układ pokoju dziecka?

Jak ustawić meble w pokoju dziecka, by pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne, ale również miłe w odbiorze? Ustawienie mebli w pokoju dziecka ma spore znaczenie dla obu kwestii. Gdzie ustawić biurko, a gdzie powinno stać łóżko w pokoju dziecięcym? Podpowiadamy najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać, aranżując pokój dziecka.

Jak ustawić meble w pokoju dziecka? Najważniejsze zasady

Sposób, w jaki ustawisz meble, w największym stopniu definiuje estetykę i funkcjonalność pomieszczenia. Jak powinien wyglądać układ pokoju dziecka, by czuło się w nim po prostu dobrze, a przy tym by pokój był praktyczny? Funkcjonalny pokój dla dziecka to podstawa do tego, by maluch chciał w nim przebywać! Pamiętaj o kilku zasadach:

  • Wyznaczenie stref - dzięki uporządkowanej przestrzeni maluch czuje się pewnie i komfortowo - łatwiej mu zachować ład i zorganizować sobie czas. Dzieci lubią przejrzyste, „czytelne” wnętrza. Dzięki wyraźnie wyznaczonym strefom nie czują się zagubione i mogą skupić się w danej chwili wyłącznie na jednej czynności. Warto zatem w jasny sposób wydzielić strefę zabawy i subtelnie odizolować ją od strefy nauki czy relaksu. Taki układ przestrzeni sprawi, że maluch nie będzie rozkojarzony - będzie mu łatwiej odrobić lekcje czy zasnąć. W jaki sposób można dokonać takiego „przepierzenia”? W wyodrębnieniu konkretnych stref pomogą Ci rozmaite akcesoria i meble. Łóżko możesz oddzielić od reszty wnętrza ażurowym regałem, kącik zabaw „wyznaczyć” przy pomocy dywanika i umieścić tam pudła z zabawkami, a w miejscu przeznaczonym do nauki postawić wygodne biurko w towarzystwie tablicy korkowej i rozmaitych organizerów.
  • Grupowanie mebli - poniekąd wiąże się to z wyznaczaniem stref w pokoju. Grupowanie mebli o tej samej lub podobnej funkcji pozwoli na uniknięcie chaosu, a dziecku będzie zwyczajnie łatwiej z nich korzystać.
  • Kolorystyka - maluchy dobrze czują się w otoczeniu jasnych, spokojnych kolorów. Naturalnie każde dziecko jest inne, dlatego warto kierować się oczywiście jego gustem. Jeśli lubi intensywne barwy, zadbaj o to, by znalazły się w jego pokoju.
  • Materiały - nie bez znaczenia pozostaje także kwestia materiałów. Do dziecięcego pokoju wybieraj meble i akcesoria z materiałów przyjemnych w dotyku, a także bezpiecznych dla dzieci.

Zobacz też: Jak urządzić pokój dziecka? Oryginalne pomysły, porady i zdjęcia

Białe biurko z półkami - Strit 3X

Białe biurko z półkami - Strit 3X

288 zł
Skandynawskie biurko białe - Alomo

Skandynawskie biurko białe - Alomo

898 zł
Skandynawskie biurko Inelo X8

Skandynawskie biurko Inelo X8

698 zł
Białe nowoczesne biurko elektryczne - Fadio

Białe nowoczesne biurko elektryczne - Fadio

1478 zł 1998 zł

Ustawienie mebli w pokoju dziecka a podział na strefy

W funkcjonalnym, dobrze zorganizowanym pokoju dziecka, nie może zabraknąć nowoczesnych i pojemnych mebli. Maluchy mają zazwyczaj obszerną garderobę, którą trzeba pomieścić w rozmaitych szafach, szafkach i szufladach. Pamiętaj zatem, aby komplet mebli był nie tylko piękny, ale również praktyczny i pakowny.

W niewielkich pokoikach doskonale sprawdzą się modele, które „pną się” w górę. Smukłe komody i szyfoniery pełne schowków i zakamarków pomieszczą zarówno odzież, jak i bieliznę czy drobne sezonowe akcesoria, np. czapki, czapki i rękawiczki.

W pokojach dziecięcych świetnie sprawdzają się również tzw. meble modułowe, które można dostosować się do wielkości i kształtu wnętrza. Do wyboru pozostają komplety modułów o rozmaitych kolorach i frontach, dzięki czemu aranżacja pokoju może być nie tylko ergonomiczna, ale i nietuzinkowa.

Dzięki dobrze wybranym meblom łatwo wydzielisz najważniejsze strefy w pokoju malucha!

Strefa nauki

Strefy w pokoju dziecka to bardzo istotna kwestia sprzyjająca poczuciu porządku i bezpieczeństwa. Strefa nauki powinna być zaaranżowana w taki sposób, by znalazło się w niej wszystko to, co niezbędne do spokojnej, efektywnej nauki. Podstawą jest naturalnie biurko i wygodne krzesło, ale także szafki i półki do przechowywania podręczników i przyborów szkolnych. Wszystko powinno znajdować się w zasięgu ręki i zapewniać dziecku swobodny dostęp.

Strefa wypoczynku

Strefa wypoczynku powinna być wydzielona w takim miejscu, w którym dziecko będzie miało zapewniony spokój i nie będzie on zakłócany. Oprócz łóżka dziecięcego, w tej strefie może znaleźć się również poducha do siedzenia czy wygodny fotel, w którym dziecko będzie mogło odpoczywać czy oddawać się rozrywce.

Strefa zabawy

Strefę zabawy łatwo wyznaczyć - np. poprzez rozłożenie kolorowego dywanika w tym miejscu czy maty puzzlowej. Warto zadbać także o akcesoria, takie jak pudełka czy szafki do przechowywania zabawek i różnych sprzętów. Nawet w niewielkim pokoju warto wydzielić te 3 strefy - to minimum, które zapewni poczucie spokoju, porządku i bezpieczeństwa!

Jak ustawić łóżko w pokoju dziecka?

Ustawienie łóżka w pokoju dziecka ma wręcz kluczowe znaczenie dla jakości snu malucha. Najlepszym miejscem na ustawienie łóżka jest narożnik pokoju, najlepiej również przy ścianie przeciwległej do okna i kaloryfera.

Zobacz też: Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym?

vidaXL 3-osobowa sofa/łóżko z szufladami, biała, sosnowa, 90 x 200 cm

vidaXL 3-osobowa sofa/łóżko z szufladami, biała, sosnowa, 90 x 200 cm

1313 zł
Łóżko dziecięce z barierką Candy 2X mix 80x180 - szare

Łóżko dziecięce z barierką Candy 2X mix 80x180 - szare

1478 zł
Łóżko dla chłopca z materacem Happy 2X mix 70x140 - białe

Łóżko dla chłopca z materacem Happy 2X mix 70x140 - białe

968 zł 1338 zł
Łóżko dla chłopca z barierką Happy 2X mix 70x140 - niebieskie

Łóżko dla chłopca z barierką Happy 2X mix 70x140 - niebieskie

968 zł 1338 zł

Gdzie nie powinno stać łóżko w pokoju dziecięcym?

Łóżko pod oknem w pokoju dziecięcym to pomysł często praktykowany, jednak nawet nie tyle niepraktyczny, ile wręcz niebezpieczny! W jakich miejscach zdecydowanie nie powinno znaleźć się dziecięce łóżko? To:

  • Okno - wielu rodziców ustawia dziecięce łóżko pod oknem z myślą o tym, by maluch miał jak najwięcej światła dziennego, a także dostęp do świeżego powietrza. Jednak to przynosi więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze - łóżko przy oknie stwarza ryzyko wypadnięcia malucha przez nie! Po drugie - słońce wdzierające się rano przez okno będzie budzić dziecko. Po trzecie - hałasy dochodzące z ulicy mogą zakłócać sen.
  • Grzejnik - spanie przy grzejniku może mieć swoje zalety (np. zimą będzie cieplej), jednak ma też wady. Do nich bez wątpienia można zaliczyć ryzyko uderzenia się w grzejnik w czasie snu, a także bardziej wysuszone powietrze w jego bezpośrednim sąsiedztwie niż w pozostałej części pokoju.
  • Ściana za drzwiami - ustawianie dziecięcego łóżka za drzwiami lub przy drzwiach to pomysł kiepski przede wszystkim ze względu na to, że jego wypoczynek będzie zakłócany za każdym razem, gdy ktoś przejdzie koło drzwi lub wejdzie do pokoju.

Wybierając meble do pokoju malucha, staraj się inwestować w „sprytne” modele. Przykładem może być designerskie łóżko z szufladą na pościel, wygodna rozkładana sofa, otwierane pufy, w których można ukryć rozmaite zabawki i akcesoria, czy biurko i krzesło z regulowaną wysokością, które będą „rosły” razem dzieckiem.

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Gdzie powinno stać biurko w pokoju dziecięcym? Dobrym wyborem jest ściana pod oknem. Dzięki temu maluch będzie miał sporo dziennego, naturalnego światła. Jeśli jednak nie da się postawić biurka w tym miejscu, alternatywą może być ustawienie go na ścianie prostopadłej do okna - jednak nie tyłem!

Zobacz więcej: Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym? Urządzenie funkcjonalnego, fantazyjnego i przytulnego pokoju dla malucha często okazuje się dla rodziców ogromnym wyzwaniem. Zasady ustawiania mebli w pokoju dziecka są dość proste i precyzyjne, dzięki czemu z łatwością uda Ci się stworzyć przestrzeń piękną, praktyczną i jedyną w swoim rodzaju!


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności