Przechowywanie zabawek – poznaj sposoby na porządek w pokoju dziecka

Bardzo często zdarza się, że dziecięce zabawki przejmują kontrolę nad całym mieszkaniem. Są w salonie, na stole kuchennym, a w nocy pod stopami na drodze do łazienki… a przecież można inaczej! Jeśli maluch ma swój pokój, za pomocą kilku prostych trików możesz zorganizować w nim przestrzeń tak, by wszystkie zabawki miały swoje miejsce, a dziecko chętnie bawiło się we własnym kąciku. Jak to zrobić? Poznaj nasze sposoby na przechowywanie zabawek w pokoju dziecka!

przechowywanie zabawek

Jak przechowywać zabawki? Postaw na materiałowe kosze!

Zacznijmy od oczywistości – dzieci mają dużo zabawek. A każda uroczystość, święta, urodziny i inne okazje niosą za sobą prezenty, czyli... jeszcze więcej zabawek. Te, które nie muszą być specjalnie wyeksponowane, włóż do pojemników tekstylnych na zabawki. Możesz wybrać mniejsze w kształcie pudełka lub duże i bardzo pojemne w kształcie koszy z uszami. Te drugie to również świetny sposób na przechowywanie pluszaków. Kilka ulubionych niech zostanie na półkach lub w łóżku malucha, a reszta idealnie zmieści się do dużego, kolorowego kosza.

Tu znajdziesz wszystkie meble do pokoju dziecięcego >>

Jak przechowywać maskotki? Wykorzystaj kosze z wikliny

Jako miejsce do przechowywania maskotek świetnie sprawdzają się kosze z wikliny. Same kosze do przechowywania zabawek wyglądają bardzo stylowo, a wystające z nich pluszaki zapraszają malucha do zabawy. Wiklina to materiał, dzięki któremu wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne. Właśnie dlatego tak dobrze sprawdza się w dziecięcym pokoju. Wiklina jest również naturalnym, bezpiecznym dla dziecka materiałem – szkoda byłoby jej nie wykorzystać!

Sprawdź wszystkie pudełka i kosze do 50 zł >>

Przechowywanie dużych zabawek – regały i półki

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka? Sprytnie! Po pierwsze – ulubione zabawki malucha, szczególnie te duże, powinny być wyeksponowane i w zasięgu ręki malucha. Do takich zadań świetnie sprawdzają się regały i półki, na których zabawki będą nie tylko blisko dziecka, ale również będą przepiękną dekoracją.

Po drugie – półki zawieszone wyżej, za wysoko, by dziecko mogło do nich sięgnąć, mogą być miejscem do przechowywania zabawek, którymi maluch aktualnie się nie bawi. Bardzo dobrym sposobem na to, by dziecko nie nudziło się zbyt szybko, jest cykliczne wymienianie zabawek. Dzięki temu zabawki niewidziane przez miesiąc będą cieszyć tak, jakby były nowe. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki w małym pokoju, wysoko zawieszone regały wypełnione tekstylnymi pudłami będą świetnym, dodatkowym miejscem do przechowywania na niewielkiej przestrzeni.

pomysł na przechowywanie zabawek
Fot. homeonthehill.pl

W czym przechowywać zabawki? Wybierz plastikowe pudła

Plastikowe pojemniki na przechowywanie zabawek są dobre na wszystko! Plastikowe pudła świetnie sprawdzają się do posegregowania drobnych zabawek – klocków, zwierzątek, małych samochodów czy akcesoriów do malowania i rysowania. Możesz kupić osobne pudła i postawić je jeden na drugim lub zdecydować się na specjalne systemy do przechowywania zabawek z wysuwanymi plastikowymi pojemnikami o różnych pojemnościach. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie sprawdzi się doskonale, a dziecko będzie mogło mieć swoje ulubione zabawki zawsze pod ręką. Równie dobrze sprawdzą się pudła z innych materiałów, np. drewniane wsunięte w przestrzeń pod lustrem.

pojemnik na przechowywanie zabawek
Fot. Zuzanna Marczyńska-Maliszewska

Przenośne pojemniki na kółkach

Jeśli zastanawiasz się nad sposobami na przechowywanie zabawek w salonie, a Twoje dziecko ma swój pokój, to… nie mamy dla Ciebie rozwiązania. Jeśli tylko masz możliwość, przechowuj zabawki tam, gdzie ich miejsce, czyli w pokoju malucha. Salon niech pozostanie neutralną, niezagraconą dziecięcymi przedmiotami przestrzenią.

Nie znaczy to jednak, że dziecko ma bawić się wyłącznie w swoim pokoju. Naturalne jest, że maluch chce spędzać jak najwięcej czasu w pobliżu rodziców. Jak to rozwiązać, by pluszaki, samochody i lalki znów nie zapanowały nad salonem? Świetnym rozwiązaniem są pojemniki na zabawki na kółkach. Maluch sam może zdecydować, co do nich włożyć, a następnie samodzielnie przewieźć swoje skarby do salonu, ciągnąc wypełniony wózek na sznureczku. Po skończonej zabawie lub pod koniec dnia maluch bez trudu pozbiera zabawki do wózeczka i z powrotem przewiezie do swojego królestwa.

jak przechowywać zabawki
Fot. MEBLOŚCIANKA STUDIO

Pudełka DIY, czyli ekonomiczny pomysł na przechowywanie zabawek

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, ale mimo to chcesz jak najlepiej zorganizować przestrzeń w pokoju swojego dziecka, możesz postawić na własnoręcznie robione pudełka na zabawki. Wykorzystaj do tego kartony, które z pewnością masz w swoim domu – pudełka po butach, kartony po pieluchach jednorazowych czy pudła po zabawkach. Wystarczy odrobina wyobraźni i czasu, by stworzyć z nich prawdziwe cudeńka! Możesz okleić je ozdobnym papierem, owinąć jutowym sznurkiem lub pomalować wspólnie z dzieckiem. Możesz też kupić lub wykorzystać znaleziony w czeluściach domowych szafek kawałek filcu i wyczarować z niego praktyczny pojemnik na pluszaki i inne zabawki.

jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka
Fot. ROBIĘ W DOMU

Pokój dziecka może być miejscem dobrze zorganizowanym i czystym, a jednocześnie przytulnym i zapraszającym do zabawy. Wystarczy dobrze posegregować i podzielić zabawki oraz ułożyć je w zasięgu ręki malucha w taki sposób, by później móc bez trudu je posprzątać. Tylko tyle!

Zobacz 6 najpiękniejszych aranżacji pokoi dziecięcych i zainspiruj się >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze

Zobacz więcej produktów