Odkryj konsole do przedpokoju i salonu już od 199zł 👀
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym?

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Ty również? Dobrze się składa, bo przygotowaliśmy artykuł, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Dowiesz się, co zrobić, by wyznaczyć w pomieszczeniu strefy, gdzie umiejscowić biurko, łóżko oraz inne sprzęty. Poznaj sposoby na ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym już teraz!

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym? Najważniejsze zasady

Znasz zasady ustawiania mebli w pokoju młodzieżowym? Nie? W takim razie najwyższa pora nadrobić zaległości. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych reguł obowiązujących podczas organizowania przestrzeni dla nastolatka.

  • Nie zagracaj przestrzeni

Często rodzice umieszczają w sypialni pociechy mnóstwo różnych mebli i sprzętów, zapominając o tym, że swobodne przemieszczanie się nastolatka po pokoju powinno być w tym przypadku priorytetem. Zagracona przestrzeń nie służy ani nauce ani odpoczynkowi. Młody człowiek musi mieć łatwy dostęp do szafy, łóżka czy biurka.

  • Nie ustawiaj mebli w pobliżu źródeł ciepła

Zasłanianie grzejników prowadzi do zaburzeń w cyrkulacji powietrza. Urządzenie zużywa więcej energii, co skutkuje wzrostem rachunków za prąd.

  • Podziel pokój na strefy

Pokój młodzieżowy dla chłopaka czy dziewczyny pełni wiele różnych funkcji. To nie tylko miejsce do spania i nauki, ale również przestrzeń spotkań ze znajomymi. Warto o tym pamiętać podczas urządzania pokoju nastoletniego dziecka i wyznaczyć w pomieszczeniu poszczególne strefy. Dzięki temu przestrzeń będzie bardziej uporządkowana. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne porady na każdą przestrzeń!

Fotel obrotowy Karlos biało-szary

Fotel obrotowy Karlos biało-szary

319 zł 449 zł
Fotel obrotowy Karlos szaro-czarny

Fotel obrotowy Karlos szaro-czarny

319 zł 449 zł
HÅG - Capisco 8106 - Szary - Designerski i Ergonomiczny Fotel Biurowy do Domu

HÅG - Capisco 8106 - Szary - Designerski i Ergonomiczny Fotel Biurowy do Domu

5999 zł
Autonomous - Ergochair Pro - Czarny / Biały - Fotel Ergonomiczny dla programistów do biura i Home Office

Autonomous - Ergochair Pro - Czarny / Biały - Fotel Ergonomiczny dla programistów do biura i Home Office

2799 zł

Ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym – podział na strefy

Sypialnia nastolatka to wielozadaniowa przestrzeń, która musi sprostać rozmaitym wyzwaniom. Co zrobić, by pogodzić ze sobą wszystkie funkcje pełnione przez wspomniany pokój? Wystarczy wydzielić w nim strefy. Jakie? Sprawdź!

Strefa snu i odpoczynku

W młodzieżowym kąciku relaksu musi znaleźć się łóżko, a także mała szafka nocna (to dodatkowa przestrzeń do przechowywania i idealne miejsce na odłożenie książki czytanej przed snem).

Strefa nauki

Biurko, krzesło lub fotel i regał – te trzy elementy tworzą kącik do pracy dla nastolatka. To w nim młody człowiek odrabia lekcje, przygotowuje się do kolejnych zajęć i przyswaja wiedzę. Zadbaj o to, by w strefie nauki nie zabrakło miejsca do przechowywania. Im więcej szuflad i schowków, tym lepiej. W końcu gdzieś trzeba pomieścić te wszystkie podręczniki, zeszyty i przybory szkolne. Odpowiednia organizacja to podstawa.

Strefa rozrywki

Strefa zabawy w młodzieżowej sypialni często łączy się z miejscem do pracy. Na biurku nierzadko znajduje się komputer, który młody człowiek wykorzystuje nie tylko do nauki, ale również rozrywki (grania w gry, surfowania po sieci, plotkowania ze znajomymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych itp.).

Jeśli metraż pokoju na to pozwala, możesz umieścić w nim telewizor – postawić go na komodzie albo powiesić na ścianie. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej kwestii – zakłada się, że minimalna odległość telewizora od mebli powinna być dwukrotnością przekątnej ekranu.

Strefa przyjmowania gości

Inwestycja w stolik kawowy na kółkach i pufy pozwoli Ci zorganizować w pokoju nastolatka strefę przyjmowania gości. Na rynku znajdziesz siedziska z wbudowanym pojemnikiem. Dzięki nim łatwiej utrzymasz porządek w królestwie pociechy, a wszystkie drobne akcesoria wreszcie znajdą swoje miejsce i przestaną się kurzyć na półkach.

Strefa beauty

Jeśli urządzasz pokój młodzieżowy dla dziewczyny, zorganizuj w nim strefę beauty z toaletką i lustrem. Nastolatki często interesują się makijażem i lubią podkreślać swoją urodę za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków.

Jak wydzielić opisane wyżej strefy w pokoju młodzieżowym? Możesz je wyodrębnić za pomocą ściennych dekoracji (tematycznych obrazów lub plakatów) albo wykorzystać prowizoryczne ścianki działowe w postaci parawanów lub regałów. Oczywiście wszystko zależy od wielkości przestrzeni. Małe pomieszczenia wymuszają pewne kompromisy.

Jak ustawić meble w małym pokoju młodzieżowym?

Ustawienie mebli w małym pokoju młodzieżowym może nastręczyć rodzicom sporo trudności. W końcu jak na ciasnej przestrzeni pomieścić tyle różnych elementów wyposażenia? Wykorzystaj meble o opływowym kształcie, lekkiej konstrukcji i jasnych barwach. Biel optycznie powiększy i rozświetli przestrzeń.

Szafa na ubrania i regały na książki powinny stanąć pod najdłuższą ścianą, mniejsze meble, na przykład pufy warto ustawić pod kątem. A co z łóżkiem? Umieść je naprzeciwko wejścia do pokoju. Idealne miejsce na biurko znajduje się natomiast pod oknem.

Przedstawione ustawienie przywołanych elementów wystroju to jedynie propozycja. Możesz urządzić sypialnię dziecka inaczej, zgodnie ze swoją intuicją i oczekiwaniami. Pamiętaj o jednym – nastolatek musi mieć swobodny dostęp do wszystkich sprzętów.

Łóżko tapicerowane 120x200 SFG015 WELUR #82

Łóżko tapicerowane 120x200 SFG015 WELUR #82

1349 zł 2399 zł
Łóżko 120x200 LB-149 z pojemnikiem, granatowy welur

Łóżko 120x200 LB-149 z pojemnikiem, granatowy welur

1099 zł 1949 zł
Łóżko jednoosobowe 90x200 SF942 welur granat

Łóżko jednoosobowe 90x200 SF942 welur granat

699 zł 1379 zł
ŁÓŻKO Z MATERACEM TAPICEROWANE 90X200 SFG004 WELUR #82

ŁÓŻKO Z MATERACEM TAPICEROWANE 90X200 SFG004 WELUR #82

1539 zł 1659 zł

Jak ustawić łóżko w pokoju młodzieżowym?

Łóżko warto ulokować z dala od okien i drzwi, wezgłowiem zwróconym w kierunku ściany. Takie ustawienie łóżka w pokoju młodzieżowym zapewni nastolatkowi spokojny sen. Światło lamp ulicznych wpadające do wnętrza nie obudzi Twojej pociechy. W dodatku dzięki takiemu umiejscowieniu mebel nie utrudni korzystania z pomieszczenia.

Zobacz też: Jak ustawić łóżko w sypialni?

Jak ustawić biurko w pokoju młodzieżowym?

Kącik do nauki najlepiej zorganizować pod oknem. To rozwiązanie sprawi, że nastolatek zyska dostęp do naturalnego światła. To bardzo ważne zarówno podczas nauki, jak i pracy przed komputerem. Blask żarówek szybko męczy oczy. Zaproponowane ustawienie biurka w pokoju młodzieżowym pozwoli też zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu. A tego, jak wiadomo nigdy dość.

Dowiedz się więcej: Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Rozkładane biurko wiszące dąb sonoma - Olsen

Rozkładane biurko wiszące dąb sonoma - Olsen

598 zł
Białe biurko z regałem do biura - Martinez

Białe biurko z regałem do biura - Martinez

368 zł
Białe rozkładane biurko z tablicą - Olsen

Białe rozkładane biurko z tablicą - Olsen

498 zł
La Forma - Jacques Desk - Jesion

La Forma - Jacques Desk - Jesion

2199 zł

Rozmieszczenie mebli w pokoju młodzieżowym nadal wydaje Ci się trudnym zadaniem? Mamy nadzieję, że sprawa jest już jasna i rozlokowanie łóżka, biurka oraz pozostałych elementów wyposażenia nie sprawi Ci już żadnego problemu. Trzymamy za Ciebie kciuki!


Inne artykuły w tej kategorii