Jak urządzić pokój dla dziecka według metody Montessori?

Maria Montessori była włoską lekarką, która zasłynęła z nowatorskiego systemu wychowywania dzieci znanego współcześnie jako metoda Montessori. Plan zakłada m.in. naukę poprzez zabawę, ale przede wszystkim pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka, ma wpływ jego twórcze oraz logiczne myślenie. Czy słynna metoda może mieć swoje odbicie w projektowaniu dziecięcych pokoi? Oczywiście! Przestrzeń powinna zostać zaaranżowana w sposób, który sprawi, że dziecko nie będzie narażone na ograniczenia, przy czym musi być bezpieczna i w pełni dostępna dla małego człowieka.

kolorowy pokój dziecka

Bezpieczny pokój dziecka

Według metody Montessori, bezpieczeństwo powinno być numerem jeden w pokoju malucha. We wnętrzu nie powinno być zatem żadnych szklanych, ciężkich i niebezpiecznych przedmiotów, ani ostrych krawędzi. Rogi mebli powinny być zaokrąglone, najlepiej dodatkowo opatrzone gumowymi lub piankowymi nakładkami. Kontakty oraz kaloryfery muszą być zabezpieczone, zaś wszelkiego rodzaju okablowanie, ukryte. Współcześnie istnieje wiele maskownic i pojemników na kable i przewody, zatem ich osłonięcie nie powinno stanowić żadnego problemu.

pokój dziecka w stylu minimalistycznym
pokój dziecka w stylu skandynawskim

Pokój pozbawiony barier

Jedną z głównych i najważniejszych zasad, jakie opracowała Maria Montessori, jest tworzenie przestrzeni, która wspiera rozwój dziecka. Maluch powinien mieć zatem dostęp do wszystkich mebli, zabawek i akcesoriów, dzięki którym samodzielnie może poznawać świat. I tak, warto zainwestować w biurko, do którego szuflad dziecko może zajrzeć bez niczyjej pomocy, w półki, z których w kilka chwil zdejmie ulubioną zabawkę czy twórczy kącik, gdzie będzie mogło do woli testować swoją kreatywność. Pedagogika Marii Montessori mówi zatem o tym, aby przestrzeń została urządzona w sposób przyjazny, bezpieczny i zapewniający dziecku swobodne poruszanie się.

pokój dziecka w stylu skandynawskim

Prostota i porządek

W pokoju malucha powinna dominować prostota. Maria Montessori uważała, że lepiej kupić mniej zabawek, ale zadbać, aby były to przedmioty wysokojakościowe i naturalne. Oprócz tego, namawiała do starannego uporządkowania przestrzeni - bo choć twórczy bałagan w pokoju dziecka bywa uroczy, na dłuższą metę potrafi okazać się tajfunem nie do opanowania. Aby tego uniknąć, koniecznie zadbaj o sprytne systemy porządkowania przestrzeni - kolorowe pudła z wieczkiem, wiklinowe kosze czy drewniane skrzynki na kółkach. Oprócz tego, zainwestuj w ciąg wygodnych półek, relingów z haczykami oraz wiszących organizerów.  

pokój dziecka z miejscem do przechowywania
pokój dziecka w naturalnych barwach

Pokój dziecka inspirowany naturą

Metoda Montessori to nie tylko ekologiczne zabawki, ale i materiały. Jeśli zatem chcesz przemycić naturę do dziecięcego pokoju, możesz postawić m.in. na styl skandynawski. Scandi to bowiem trend nie tylko modny i przyjemny dla oka, ale również ponadczasowy i pełen „zdrowych”, naturalnych materiałów, które są idealne dla maluchów. Len, bawełna, wełna drewno, rattan… długo by wymieniać! Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, że w wielu wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią Montessori, pojawiają się dekoracje inspirowane światem przyrody, zwłaszcza motywy drzew, kwiatów czy zwierząt.

pokój dziecka w stylu skandynawskim

Metoda Montessori - kolorystyka

Kolejną kwestią, której warto przyjrzeć się bliżej jest kolorystyka dziecięcego pokoju. Według metody Montessori kolory powinno wybierać się intuicyjnie. Tutaj róż nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dziewczynek, a błękit dla chłopców. Oprócz tego, warto wybierać bazowe kolory w wersji stonowanej i ożywiać je przy pomocy kontrastowych dodatków. Dzięki temu wnętrze będzie żywe i wesołe, ale nie przytłaczające.

pokój dziecka z fantazyjnym sufitem
sypialnia rodziców z dostawką

Jak zaaranżować niemowlęcy kącik do spania?

Według pedagogiki Marii Montessori warto zastanowić się czy małe dziecko od początku powinno mieć swój własny pokój, czy może jedynie wyznaczoną przestrzeń w sypialni rodziców. A może powinno spać w łóżku wraz z nimi? Filozofia włoskiej lekarki mocno skupia się bowiem na aspekcie tzw. okresu symbiotycznego, kiedy to dziecko i matka powinni być ze sobą jak najsilniej połączeni. Według Marii Montessori dziecko buduje w niezwykle silny sposób poczucie przywiązania właśnie w pierwszych miesiącach życia. Oznacza to zatem, że być może nie warto zmieniać dotychczasowej aranżacji w sposób drastyczny - czasem wystarczy dostawka do łóżka rodziców i podstawowe wyposażenie odpowiednio dostosowane do potrzeb malucha.

pokój dziecięcy na poddaszu

Jakie łóżeczko wybrać według metody Montessori?

Jeśli rodzice decydują się na to, aby maluch spał wraz z nimi, łóżeczko dziecięce może służyć mu wyłącznie jako strefa do odpoczynku i zabawy. Według Marii Montessori doskonałym pomysłem jest inwestycja w łóżeczko mobilne, które można z łatwością przesuwać. Idealnie, jeśli mebel skonstruowany jest w sposób, który pozwala maluchowi na samodzielne wchodzenie i wychodzenie. Innym pomysłem może być wygodny materac ułożony na podłodze. Takie rozwiązanie sprawia, że brzdąc jest bezpieczny, ponieważ nie spadnie z wysokości, a oprócz tego ma poczucie swobody i niezależności.

pokój dziecięcy na poddaszu
pokój dziecięcy na poddaszu

Jakie meble i akcesoria powinny znaleźć się w pokoju dziecka?

Oprócz wygodnego łóżeczka, w pokoju malucha koniecznie powinny znaleźć się półki pełne książek, po które dziecko będzie mogło sięgnąć samodzielnie. Niezastąpionym meblem będzie również stolik lub niewielkie biurko. Taki kącik ma tworzyć przestrzeń do nauki, zabawy oraz kreatywnych poczynań malucha. Pokoik dziecka pokochają również lustra - idealnie jeśli zwierciadło będzie sięgać samej podłogi! Jeżeli dziecko jest jeszcze w okresie niemowlęcym, warto zafundować mu uroczą matę edukacyjną. Dzięki specjalnym pałąkom, na których zawieszone są rozmaite zabawki i grzechotki, maluch będzie rozwijać swoje zdolności poznawcze i motoryczne. W małym pokoju starszaka z kolei, świetnie sprawdzi się nietuzinkowy, różnobarwny dywan.

pokój dziecięcy z antresolą
<< Kliknij i wybieraj spośród najpiękniejszych dywaników dziecięcych >>

Choć  system wychowawczy stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori powstawał na przełomie XIX i XX wieku, dla wielu osób wciąż jest pełen niezwykle aktualnych i cennych wskazówek. Metoda ta w dużej mierze była odpowiedzią na utarte schematy oraz system szkolny, którego symbolem była dla Marii Montessori „szkolna ławka”. Dziś wielu współczesnych również jest zdania, że głównym zadaniem pedagogiki pozostaje wspieranie spontaniczności, twórczości i kreatywności dzieci oraz umożliwianie im wszechstronnego rozwoju - i to od pierwszych miesięcy życia.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze

Zobacz więcej produktów