✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka? Sprawdź 3 inspiracje i garść porad

Kącik do nauki to miejsce, w którym uczeń w roku szkolnym spędza wiele czasu. Pandemia i czasy zdalnego nauczania sprawiły, że poznaliśmy wiele dobrych praktyk związanych z organizacją przestrzeni. Warto zadbać o to, by te przyzwyczajenia zostały z nami na dłużej. W końcu uczniowie, którzy uczestniczą w lekcjach stacjonarnie, również sporo czasu spędzają na dodatkowej nauce w domu, a może się też zdarzyć, że z dnia na dzień dzieci będą musiały wrócić do nauki w trybie zdalnym. Dziś mamy dla Ciebie 3 inspiracje dotyczące kącika do nauki we własnym pokoju dziecka, pokoju dzielonym z rodzeństwem oraz w salonie. Podpowiemy też, jak jeszcze możesz pomóc dziecku w nauce w domu. Zaczynamy!

Lampka biurkowa 4W LED z funkcją zmieniającej kolor lampki nocnej

Lampka biurkowa 4W LED z funkcją zmieniającej kolor lampki nocnej

30 zł
Lampka biurkowa 4W LED z funkcją zmieniającej kolor lampki nocnej.

Lampka biurkowa 4W LED z funkcją zmieniającej kolor lampki nocnej.

30 zł
Lampka biurkowa ACTIVEJET AJE-POLLI Czarny

Lampka biurkowa ACTIVEJET AJE-POLLI Czarny

40 zł
Lampka biurkowa ACTIVEJET AJE-POLLI Czarny

Lampka biurkowa ACTIVEJET AJE-POLLI Czarny

40 zł

Kącik do nauki w pokoju dziecka

Jak powinno wyglądać miejsce do nauki w pokoju dziecka? Jak wybrać meble i akcesoria? Jeśli urządzasz kącik dla ucznia w jego własnym pokoju, masz właściwie nieograniczone pole manewru i możesz urządzić go tak, by był nie tylko funkcjonalny i praktyczny, ale również w pełni komfortowy i atrakcyjny dla ucznia.

Wszystko pod ręką

Jak urządzić biurko dla dziecka? Zorganizuj tę przestrzeń tak, by dziecko miało wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką, a jednocześnie, aby blat nie był za bardzo zagracony. Pomocne będą różnego rodzaju organizery, które pozwolą posegregować przybory szkolne. Przydadzą się również pojemne szuflady na zeszyty, książki i drobiazgi.

Możesz pomyśleć również o odpowiedniej organizacji ściany nad biurkiem dziecka. Tablica korkowa lub magnetyczna będzie dobrym miejscem do przypięcia planu lekcji, notatek czy ulubionych zdjęć. Urządzając kącik do nauki, pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu – lampka biurkowa pozwoli uczniowi oświetlić cały blat podczas ponurych zimowych poranków.

Schludne otoczenie

Choć nauczyciele nie mogą wymagać od uczniów włączania kamer podczas nauki zdalnej, to wielu z nich przyznaje, że lekcje, podczas których kamerki są włączone, są często ciekawsze i bardziej efektywne. Podczas urządzania kącika do nauki weź pod uwagę to, że dziecko czasami będzie pokazywało innym uczniom oraz nauczycielom prywatną przestrzeń, w której się znajduje. Jeśli dziecko nie jest chętne, by pokazywać swój pokój, ułóż biurko tak, by tło za plecami dziecka było neutralne – może to być np. ściana.

Przeczytaj też: Organizacja biurka – jak zorganizować biurko do pracy i nauki?

Białe biurko z regałem do biura - Martinez

Białe biurko z regałem do biura - Martinez

388 zł
Białe rozkładane biurko z tablicą - Olsen

Białe rozkładane biurko z tablicą - Olsen

498 zł
Białe nowoczesne biurko elektryczne - Fadio

Białe nowoczesne biurko elektryczne - Fadio

1478 zł 1998 zł
Białe biurko z półkami - Strit 3X

Białe biurko z półkami - Strit 3X

298 zł

Kącik do nauki w pokoju rodzeństwa

Jak urządzić kącik do nauki dla rodzeństwa? Zorganizowanie praktycznych kącików do nauki dla rodzeństwa może być wyzwaniem. Każde z dzieci powinno mieć własne miejsce do nauki, które będzie sprzyjało skupieniu. Dla każdego z osobna kup więc ergonomiczne biurko i dostosowane do wzrostu krzesło.

Podstawowym wyposażeniem kącika dla nauki dla dziewczynki i dla chłopca, którzy mają uczyć się w jednym pomieszczeniu, są dobrej jakości słuchawki. Najlepiej wybrać takie, które będą służyły zarówno do wysłuchiwania lekcji, jak i pozwolą nieco wytłumić dźwięki dobiegające z zewnątrz

Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj kąciki dla rodzeństwa daleko od siebie, np. na dwóch końcach pokoju. Jeśli metraż Ci na to pozwala, ustaw biurka obok siebie, ale rozdziel je np. regałem na książki.

Sprawdź też: Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku?

Kącik do nauki wydzielony w salonie

Czasami nie ma możliwości, by dwójka dzieci uczyła się jednocześnie w jednym pokoju. Wtedy kącik do nauki dla dziecka trzeba zorganizować w innym pomieszczeniu – np. w salonie. Jak zorganizować biurko dziecka postawione w pokoju dziennym? Przede wszystkim zadbaj o to, by dziecko miało zapewnioną prywatność.

Może uda się postawić niewielką ściankę działową, np. półtransparentną, która wydzieli przestrzeń dla dziecka od pokoju przeznaczonego dla wszystkich domowników? Tak jak w przypadku kącika w pokoju dziecka, ustaw biurko i fotel tak, by jako tło służyła neutralna ściana, a nie np. pranie schnące na suszarce.

Zobacz również: Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Sprawdź ranking i porady

Jak efektywnie uczyć się w domu?

Oprócz urządzenia funkcjonalnej przestrzeni warto również pokazać dziecku, jak skutecznie i efektywnie może uczyć się z domu. O czym możesz przypomnieć dziecku?

  • Brak rozpraszaczy. Skupienie podczas nauki czy pracy zdalnej jest znacznie trudniejsze niż skoncentrowanie się na swoich zadaniach poza domem. W zaciszu własnego pokoju nietrudno zacząć przeglądać media społecznościowe zamiast aktywnie uczestniczyć w lekcjach. Warto rozmawiać z dziećmi o tym, że czas na naukę powinien być wykorzystany jak najlepiej, by później móc w 100% oddać się ulubionym rozrywkom. Na czas lekcji możesz również zablokować dziecku dostęp do mediów społecznościowych – tak, by scrollowanie nie kusiło zbyt mocno.
  • Woda zawsze pod ręką. Bez właściwego nawodnienia nie ma prawidłowej pracy mózgu! Pamiętaj o tym, by dziecko podczas zdalnych lekcji miało zawsze butelkę wody pod ręką.
  • Porządkowanie przestrzeni. Zachęcaj dziecko do tego, by codziennie przed lekcjami lub dzień wcześniej przed pójściem spać, porządkowało swoją przestrzeń. Uporządkowane otoczenie sprzyja skupieniu i koncentracji, a przebywanie w czystym miejscu jest zwyczajnie przyjemniejsze.
Ergonomiczny fotel Ergo 500 niebieski mesh

Ergonomiczny fotel Ergo 500 niebieski mesh

1175 zł 1679 zł
Krzesło obrotowe ART105C patchwork

Krzesło obrotowe ART105C patchwork

339 zł 449 zł
Fotel biurowy obrotowy OC-810 czarno-biały

Fotel biurowy obrotowy OC-810 czarno-biały

449 zł 799 zł
Krzesło biurowe obrotowe HARIS (SC-ZT1305) / Niebieskie

Krzesło biurowe obrotowe HARIS (SC-ZT1305) / Niebieskie

289 zł 359 zł

Jak jeszcze wesprzeć dziecko w nauce w domu?

  • Zainwestuj w sprzęt i stabilne łącze internetowe. W 2020 roku fundacja Centrum Cyfrowe przeprowadziło badanie Edukacja zdalna w czasie pandemii, które miało na celu skontrolowanie doświadczeń, odczuć i problemów nauczycielek i nauczycieli podczas pracy zdalnej. Aż 87% z nich wskazywało braki sprzętowe uczniów jako czynnik dezorganizujący i utrudniający zajęcia. 58% nauczycieli jako uciążliwe wskazywało problemy z łączem internetowym. Właśnie dlatego, organizując miejsce do pracy dla dziecka, powinieneś zagwarantować mu odpowiedni sprzęt i stałe łącze internetowe. Nie chodzi o to, że uczeń potrzebuje najdroższego laptopa, jaki znajdziesz w sklepie. Wystarczy dobre i solidne urządzenie (nawet używane!), które będzie działało płynie i stabilnie.
  • Zadbaj o czas poza lekcjami. Nauczyciele podczas tego samego badania wskazywali, że głównym czynnikiem wpływającym na kiepski stan psychiczny dzieci podczas nauki zdalnej był brak kontaktu z rówieśnikami. Zadbaj więc o to, by dziecko miało warunki do spotykania się z kolegami i koleżankami poza lekcjami. Aranżując pokój dziecka, weź pod uwagę możliwość zaproszenia kilkorga przyjaciół. Wstaw wygodną kanapę lub uwielbiane przez dzieci pufy. Pamiętaj też, by organizować dziecku czas poza domem.

Szukasz pomysłów na kącik do nauki? Inspiracje znajdziesz również na Homebook.pl! Przygotuj miejsce do nauki dla swojego dziecka tak, by mieć pewność, że jeśli z dnia na dzień okaże się, że uczniowie przechodzą na naukę w trybie zdalnym, Twoje dziecko będzie miało zapewnione warunki do efektywnego przyswajania wiedzy z zacisza własnego domu.


Inne artykuły w tej kategorii