Jak urządzić miejsce do nauki?

Człowiek uczy się przez całe życie - mówi jedna ze starych znanych prawd. Rzeczywiście, z biegiem lat dowiadujemy się coraz więcej o otaczającym nas świecie, pragniemy się doskonalić, uczymy języków obcych, kończymy rozmaite szkoły i kursy.

Chęć do nauki to cnota, która nie zna ograniczeń wiekowych! Nikogo przecież już nie dziwą uniwersytety trzeciego wieku czy twórcze warsztaty dla dorosłych. Edukacja i poznawanie świata są w modzie, czynią z nas ludzi światłych i interesujących. Komfortowy, kreatywny kącik do nauki powinien zatem zagościć w każdym domu i to nie tylko w pokoju dziecka!

pastelowy kącik do nauki z energetycznym akcentem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak dobrać wysokość biurka i krzesła?

Współcześni projektanci mebli na równi ze świetnym designem stawiają komfort użytkownika. W kąciku do nauki jest on szczególnie istotny - dzięki właściwej pozycji przy biurku nic nie będzie Ci doskwierać i spokojnie skupisz się na pochłanianiu wiedzy. Ergonomia to iście magiczna dziedzina, która pozwoli zapomnieć Ci o bólu karku, nadmiernym zmęczeniu oczu czy nadwyrężonym odcinku lędźwiowym. Wybierając biurko idealne skup się przede wszystkim na wymiarach. Siła centymetrów potrafi być większa niż myślisz!

Jeśli kupujesz dziecku jego pierwsze biurko, zadbaj, aby wysokość mebla wynosiła około 55 cm. W wieku sześciu lat maluch mierzy zazwyczaj 120-125 cm, zatem taka wysokość biurka jest jak najbardziej odpowiednia. Warto pamiętać, że dzieci rosną błyskawicznie, dlatego z roku na rok wysokość biurka powinna być większa. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup biurka o regulowanej wysokości. Najczęściej wybierany model to ten o zakresie regulacji od 55 do 75 cm. Dzięki sukcesywnej zmianie wysokości, blat biurka będzie "rósł" razem z dzieckiem i pomoże uchronić je przed groźnymi wadami postawy.

Starsi uczniowie i osoby dorosłe powinny zafundować sobie biurko nie tylko wyższe, ale i szersze. Niech pulpit mebla liczy co najmniej 130 cm szerokości i około 85 cm głębokości. Osobie dorosłej wystarczy zazwyczaj biurko mierzące około 70-75 cm, przy czym zachęcamy, aby wysocy skłaniali się raczej w kierunku 80, a nawet 85 cm. Urządzając kącik do nauki warto pamiętać również o takich aspektach, jak odpowiednia ilość wolnej przestrzeni pod biurkiem (nogom wystarczy około 80 cm szerokości), a także prawidłowej postawie siedzącej. Wzorem jest, kiedy siedząc przy biurku mamy proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę. Pamiętaj - kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem oraz kąt pomiędzy podudziem a łydką musi być prosty. Zwróć na to szczególną uwagę dopasowując do biurka wysokość krzesła. Dobrym wyznacznikiem mogą być również podłokietniki siedziska. Wysokość krzesła należy ustawić tak, aby znajdowały się one mniej-więcej na wysokości blatu biurka.

Kliknij i wybierz biurko idealne! >

Jakie oświetlenie w kąciku do nauki?

W przestrzeni sprzyjającej nauce odpowiednie oświetlenie jest absolutną podstawą! Urządzając kącik edukacyjny starannie o nie zadbaj. W aranżacji idealnej, biurko powinno stać bokiem do okna. Ważne jest jednak to, aby osoba sporządzająca notatki nie zasłaniała sobie dłonią światła dziennego. Biurko osoby praworęcznej powinno zatem stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – bokiem prawym. Wieczorami bądź w pochmurne dni w nauce pomoże Ci sztuczne oświetlenie. Lampka biurkowa może być wyposażona w żarówkę halogenową, świetlówkę albo żarówkę LED. Świetnie, jeśli ta ostatnia może pochwalić się temperaturą barwową oscylującą w okolicach 4000-5000K - dzięki temu światło ma subtelny, neutralny kolor, który nie będzie męczył Twoich oczu. Nie bez znaczenia pozostaje również odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem. Projektanci wnętrz radzą, aby dystans dzielący lampkę i pulpit mebla wynosił około 35-50 cm. Wybierając lampkę biurkową zwróć uwagę na to, czy jej ramie jest regulowane. Dzięki temu udogodnieniu będziesz mieć wpływ na zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy biurkiem a źródłem światła.

Jakie kolory i detale w kąciku do nauki?

Dawno minęły czasy kiedy na pulpicie biurka znajdowała się jedynie lampka i stos książek. Obecnie w modzie są rozmaite designerskie gadżety ułatwiające naukę - tablice kredowe o fantazyjnych kształtach, wieszaki ścienne na barwne karteczki z notatkami, lampki biurkowe ze stojakami na długopisy czy piętrowe organizery na przybory biurowe. Dzięki takim dodatkom nauka staje się nie tylko prostsza, ale i o niebo ciekawsza! Kreatywne dusze uwielbiają, kiedy w ich otoczeniu "coś się dzieje", dlatego postaw na biurku swój ulubiony kwiatek doniczkowy, globus w stylu retro czy urokliwą ramkę ze zdjęciami. Pamiętaj, niech otoczenie, w którym zasiadasz do nauki będzie utrzymane w jasnych barwach - bieli, wanilii, jasnej zieleni czy błękicie. Takie kolory uspakajają i sprzyjają przyswajaniu wiedzy. Osoby, które potrzebują zastrzyku energii mogą postawić na krzykliwe dodatki - abażur w czarno-białe pasy czy zegarek stojący w kolorze fuksji. Takie elementy pobudzą Twoją kreatywność, jednak nie będą nadmiernie męczyć oczu.

Błogi relaks w przerwie

To, że biurko i krzesło powinny być super wygodne, już ustaliliśmy. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twój kącik osiągnął wyżyny komfortu, nie powinieneś uczyć się ciągiem przez 4 czy 5 godzin. Twój mózg nie lubi maratonów i rozpaczliwie potrzebuje przerwy! Naukowcy udowodnili, że aby uczyć się efektywniej należy robić 5-minutowe przerwy co 30 minut. Dzięki temu lepiej przyswajamy nowo zdobyte informacje. Aby miło spędzić rzeczone 300 sekund, urządź obok kącika do nauki strefę błogiego relaksu. I nie musi być to wcale nic wymyślnego! Wystarczy obszerny fotel z podłokietnikami, miękki puf czy krzesło wiszące, tonące w morzu kolorowych poduszek. Podczas przerwy rozeprzyj się w miękkim siedzisku, posłuchaj relaksującej muzyki lub zjedz coś pożywnego. Taki stylowy zakątek będzie nie tylko ucztą dla oka każdego pilnego ucznia, ale i dla jego umysłu!

Jak uporządkować miejsce do nauki? Nadstawka, organizer czy sekretarzyk?

Aby uczyć się efektywnie, musisz koniecznie zapanować nad notatkowych chaosem. Osobno przechowuj zatem książki, zeszyty i kserówki. Jeśli Twoje biurko ma płaski jednolity pulpit, możesz zastanowić się nad dokupieniem do niego nadstawki. Dzięki kilku półkom z łatwością posegregujesz wszystkie pomoce naukowe i żadna notatka już nigdy się nie zawieruszy. Innym pomysłem jest zainwestowanie w nowoczesne organizery. Mogą być to kilkupiętrowe gadżety stojące lub wiszące. Te drugie sprawdzą się zwłaszcza wtedy, kiedy Twoje biurko zostało wyposażone w niewielki blat. Osoby, które lubią klasykę, powinny zamienić zwykłe biurko na stylowy sekretarzyk. Taki mebel pełen jest rozmaitych szufladek i skrytek, a ponadto bardzo często może pochwalić się praktycznym wysuwanym blatem. Oto idealny wybór do małych wnętrz „z duszą”!

Nauka to prawdziwa potęga. Im więcej wiemy, tym rzeczywistość wydaje się nam ciekawsza i bardziej fascynująca. Jak napisał Paulo Coelho, w jednej ze swoim najpopularniejszych powieści: "Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie." A zatem, do dzieła! Organizacja komfortowego kącika do nauki to naprawdę niezły start ;)

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
super
  • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów