Pokój dla dziecka według metody Montessori – jak go urządzić?

Metoda Montessori to system wychowawczy wspierający rozwój, kreatywność oraz samodzielność pociechy już od najmłodszych lat. Pokój dziecka urządzony według Montessori to miejsce, które zapewnia młodemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa oraz jak największej swobody. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być dostosowane do możliwości dziecka, a każda rzecz powinna znajdować się w zasięgu małych rączek, tworząc przyjazny i dostępny mikro świat. Takie wnętrze jest uporządkowane, może nawet minimalistyczne, ale przede wszystkim – pozwala na wszechstronny rozwój dziecka i nie stawia przed nim ograniczeń. Jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori? Odpowiadamy razem z Selsey.

Pokój Montessori – najważniejsze zasady

- **Prostota i minimalizm**, dzięki którym każdy przedmiot ma swoje miejsce, a przestrzeń jest uporządkowana i zapewnia  ...
  • Prostota i minimalizm, dzięki którym każdy przedmiot ma swoje miejsce, a przestrzeń jest uporządkowana i zapewnia łatwą orientację w przestrzeni. Pamiętajmy o tej zasadzie również podczas zakupu zabawek – lepiej, by było ich mniej, ale były wysokiej jakości, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów.
  • Bezpieczeństwo, czyli zabezpieczenie potencjalnie niebezpiecznych elementów, np. kaloryfera, kontaktów, kabli, klamek okien, drzwi, narożników mebli itd. Unikajmy również umieszczania w pokoju dziecka przedmiotów ciężkich, wykonanych ze szkła, o ostrych krawędziach. Spróbujmy wyobrazić sobie nasze dziecko samo w pokoju i przewidzieć czyhające na nie zagrożenia, a później zadajmy sobie pytanie – czy będzie tutaj bezpieczne?
  • Brak barier rozumiany przez swobodny dostęp do mebli, zabawek oraz akcesoriów. Dziecko powinno mieć wszystko w zasięgu ręki, tak, by nie musiało prosić o pomoc dorosłych – meble dopasowane do swojego wzrostu oraz możliwości, a także systemy segregacji, które ułatwiają sięganie po zabawki i inne przedmioty. Pamiętajmy, że pokój aranżujemy dla malucha, a nie dla siebie – cała przestrzeń powyżej 1,5 m wysokości może początkowo pozostać pusta.

Jakie meble wybrać do pokoju dziecka w stylu Montessori?

„Pomóż mi to zrobić samemu” to zdanie, które jest kwintesencją wychowania metodą Montessori – idąc tym śladem, powinniśmy wybierać wyposażenie, które będzie praktycznym poparciem dla tej tezy. Meble powinny być dopasowane do wzrostu dziecka, a także zapewniać swobodny dostęp do przechowywanych na nich przedmiotów, np. zabawek, książeczek czy przyborów artystycznych. Warto stawiać przede wszystkim na półki oraz otwarte regały o odpowiedniej wysokości, dzięki czemu wszystkie rzeczy będą znajdowały się w zasięgu wzorku, a maluch będzie mógł sam po nie sięgnąć podczas kreatywnych zabaw. Dzięki temu wspieramy samodzielność dziecka i zapewniamy mu niezależność.

„Pierwszym krokiem realizowanym w wychowaniu powinno być stworzenie dziecku takiego otoczenia, które będzie osłaniało go przed niebezpiecznymi i trudnymi do przejścia przeszkodami ze świata dorosłych”

Maria Montessori, twórczyni systemu wychowania dzieci metodą Montessori

Ważnym wyborem będzie również biurko, przy którym maluch będzie mógł wygodnie kolorować, malować i tworzyć różne kreatywne projekty. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu dziecka, dlatego warto postawić na model z regulowaną wysokością. Dzięki temu mebel będzie rósł razem pociechą, a my nie będziemy musieli zaraz go wymieniać. A na biurku? Wszystko powinno być pod ręką i na widoku – w otwartych koszyczkach, pudełeczkach czy organizerach.

„Wielofunkcyjne biurko rośnie razem z dzieckiem i można je wykorzystać na wiele sposobów – jako przestrzeń dla kreatywności, zabawy i odrabiania lekcji”

Ellen Vidstige, projektantka wnętrz

Łóżko w stylu Montessori to miejsce, które pozwala na swobodę wchodzenia i wychodzenia. Może być to zwykły materac ułożony w zacisznym zakątku pokoju lub wyjątkowe, niskie łóżeczko. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo dziecka, które nie spadnie podczas snu z wysokości, a także zapewniamy mu poczucie niezależności. Możemy wybrać łóżko z zabezpieczającą barierką lub dokupić ją oddzielnie. Pamiętajmy, by strefa odpoczynku była wolna od „rozpraszaczy” – telewizora, radia, hałasu.

Tutaj znajdziesz wymarzone meble do pokoju dziecka >>

Ciekawą alternatywą są drewniane łóżeczka w kształcie boxów oraz łóżka domki, które świetnie wpisują się w kreatywny wystrój pokoju dziecka. Na górnych szczebelkach można powiesić np. sznur światełek, który będzie dla malucha prywatnym, rozgwieżdżonym niebem. Łóżeczko nie musi być przecież wyłącznie miejscem snu, ale również przestrzenią, w której można się bawić, a wtedy wszystko zależy od wyobraźni – jednego dnia może stać się statkiem przemierzającym oceny, a innego przytulną bazą ukrytą w koronach drzew.

Metoda Montessori a kolorystyka pokoju dziecka

Wybierając kolory do pokoju dziecka, kierujmy się intuicją. Najlepiej, by były to barwy stonowane i nie przytłaczające. Ściany powinny być neutralnym tłem, które nie będzie rozpraszało dziecka podczas zabawy. Maluchy są szczególnie wrażliwe są na kontrasty, dlatego dobrze sprawdzają się elementy czarno-białe. Kiedy dziecko podrośnie, warto wziąć pod uwagę jego osobiste upodobania, postawić na kolor, który odzwierciedla jego osobowość i wprowadzić go do wnętrza za pomocą dodatków.

W wielu aranżacjach inspirowanych filozofią Montessori pojawiają się dekoracje związane z naturą, np. rośliny i zwierzęta. Warto ożywić przestrzeń barwami, które bezpośrednio wiążą się ze światem przyrody, a także wprowadzić do wnętrza naturalne materiały – np. drewno, które sprawi, że pokój będzie przytulny i komfortowy.

Pokój w stylu Montessori – jakie akcesoria mogą się w nim znaleźć?

Ważną zasadą, do której powinniśmy się stosować, urządzając pokój w stylu Montessori, jest umiar. Nie znaczy to jednak, że pokój dziecka powinien być pozbawiony wszelkich ozdób i dodatków, warto jednak dobierać je z głową i zgodnie z potrzebami malucha. Co przyda się w pokoju malucha?

  • Dywanik, który będzie niezbędny się podczas zabaw na podłodze. Niech będzie jednolity i delikatny, tak, by mógł stać się tłem zarówno do układania klocków, jak i innych aktywności.
  • Akcesoria do przechowywania, czyli różnego rodzaju organizery. W pokoju zaaranżowanym według zasad Montessori wszystko ma swoje określone miejsce – warto zatem zadbać o koszyki, pudełka i pojemniki. Najlepiej, by były otwarte – tak, by było widać, co jest w środku. Unikajmy dużych koszy, w których szybko robi się bałagan. Stawiajmy raczej na mniejsze pojemniki, ale w większej ilości, w których zabawki można posegregować według rodzajów.
  • Półki na książki, które pozwolą wyeksponować okładki, a nie wyłącznie grzbiety.
  • Lustro zainstalowane na ścianie nawet od samej podłogi, koniecznie na wysokości oczu dziecka. Maluchy uwielbiają zabawy przed lustrem!

„Aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać” – to słowa Marii Montessori, twórczyni myśli pedagogicznej, która, choć powstała na przełomie XIX i XX wieku, jest aktualna do dzisiaj. Urządzanie pokoju malucha zgodnie z jego potrzebami to zadanie, z którym musi zmierzyć się każdy rodzic. By mu sprostać, warto spojrzeć na wnętrze oczami dziecka, a następnie zaaranżować je tak, by było bezpieczne, nie ograniczało swobody i zapewniało możliwości zabawy oraz rozwoju.

>> SELSEY <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze
Cenię sobie minimalizm i bezpieczeństwo, dlatego urządzając pokój dziecka postawiłam na minimalistyczne drewniane mebelki i bezpieczne akcesoria sensillo. Rozwój dziecka jest ważniejszy niż dziesiątki tandetnych bibelotów zbierających kurz.
  • Dodano 11 miesiący temu