Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne porady na każdą przestrzeń!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Homebook.pl.


Kilkanaście lat to trudny moment przejścia z okresu dzieciństwa do dorosłości. To czas poszukiwań nie tylko odpowiedzi na życiowe pytania, ale także własnego stylu. Jak zatem powinien wyglądać młodzieżowy pokój, aby zadowolony był z niego ktoś, kto już nie jest dzieckiem, a jeszcze nie jest dorosły? Przedstawiamy najciekawsze aranżacje pokojów młodzieżowych i odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z urządzaniem pokoju dla nastolatków. Zobaczcie nasze inspiracje!

Jak urządzić pokój młodzieżowy w bloku?

W większości przypadków dzieci zajmują w mieszkaniach najmniejsze pokoje. Póki są maluchami, nie ma problemu, gdyż potrzebują jedynie łóżka do spania, niewielkiej szafy czy komody oraz przestrzeni na podłodze do zabawy. W wieku szkolnym przybywa jeszcze biurko, a w nastoletnim… konieczna jest zupełna reorganizacja, by pokój był w stanie przyjmować również gości naszego dziecka.

Co zrobić, by optycznie powiększyć przestrzeń? Dobrym i niezwykle modnym rozwiązaniem będzie wybór białych mebli do pokoju młodzieżowego. Dzięki nim nawet niewielkie pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Dodatkowo z łatwością, przemalowując tylko ściany czy wybierając inny kolor dodatków, będzie można zmienić styl wnętrza, gdy latorośl wyrośnie z nastoletniej aranżacji. Białe meble w pokoju młodzieżowym powinny być proste w formie, łatwe w czyszczeniu i po prostu modne. Porzuć więc pomysł kupna typowej meblościanki – lepiej sprawdzą się meble modułowe.

Pokój dla nastolatka z antresolą – jak go urządzić?

Ponieważ pokój młodzieżowy w bloku przeważnie ma niewielkie gabaryty, warto wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni na przechowywanie. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka, a do najchętniej wykorzystywanych przez projektantów wnętrz należą: zabudowa zamykanymi szafkami na ubrania jednej ściany aż pod sufit, a także wykorzystanie, np. na otwarte półki na książki, ściany z oknem, która zazwyczaj pozostaje pusta. Dzięki temu przechowywanie zostanie „powieszone na ścianie”, zwalniając miejsce na podłodze na biurko, krzesło czy szafę.

Sprytnym rozwiązaniem w pokoju młodzieżowym jest także stworzenie łóżka na antresoli czy po prostu podwyższeniu. Pod taką konstrukcją (np. podobną do łóżka piętrowego), zależnie od jej wysokości, uzyskamy dodatkowe miejsce na szuflady lub szafki, biurko bądź na ulokowanie kanapy czy materaca dla gości naszego nastolatka. Antresola sprawi również, że wnętrze nabierze nowoczesnego, nieco „odjechanego” klimatu, który z pewnością spodoba się naszemu dorastającemu dziecku.

Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Sporym wyzwaniem jest również urządzenie pokoju młodzieżowego na poddaszu. Elementy, które sprawiają najwięcej kłopotów przy aranżowaniu takiej przestrzeni to skosy, słupy konstrukcyjne na środku pokoju, niskie ścianki kolankowe oraz niewielka ilość światła słonecznego wynikająca z zastosowania okien dachowych. Chociaż lista utrudnień w pokoju młodzieżowym ze skosami jest spora, wystarczy kilka trików, aby powstał ciekawy pokój.

Przede wszystkim – ze względu na nasłonecznienie, biurko warto postawić pod oknem dachowym, ale prostopadle do ściany kolankowej, tak by osoba przy nim siedząca miała widok na pokój. Wzdłuż ścian pod skosem najlepiej ustawić niskie regały czy komody, dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Warto również zastanowić się nad rezygnacją z podwieszanych sufitów, by zyskać przestrzeń i móc wykorzystać poziome belki stropowe na stworzenie antresoli na łóżko, biurko czy po prostu przestrzeń do spędzania czasu ze znajomymi.

Jeżeli w pokoju nastolatka jest trójkątna ściana szczytowa domu, można na całej jej powierzchni przymocować półki na książki czy bibeloty, sprawiając, że z pozoru trudna powierzchnia stanie się niezwykle modną biblioteczką.

Jak pomalować pokój młodzieżowy?

Wybór koloru ścian w pokoju młodzieżowym najczęściej podejmują sami nastolatkowie, którzy stawiają na „dorosłe” barwy. Kilkunastoletnie dziewczęta przeważnie uciekają już od utożsamianego z dzieciństwem różu, a chłopcy od niezbyt oryginalnego błękitu. Jaki kolor powinien więc królować w pokoju nastolatka? W ostatnich latach w pokojach młodzieżowych pojawiają się głównie szarości, biel, czerń (np. pod postacią farby tablicowej), ale także turkus, fiolet oraz mięta.

Bardzo na czasie jest także łączenie kolorów z pozoru do siebie niepasujących. Dużą popularnością cieszą się aranżacje ze ścianami np. zielono-fioletowymi. Trzeba pamiętać, że obecnie odchodzi się od malowania wszystkich ścian w tym samym kolorze, a rozwiązaniem, które zyska poparcie młodzieży, będzie wykorzystanie na jednej z nich mocnego akcentu kolorystycznego. W takim przypadku można zaszaleć z barwami i wybrać czerń, granat lub mocne kolory takie jak czerwień, pomarańcz, zieleń czy żółć. Czy u nastolatka sprawdzą się malowane wzory na ścianach? Oczywiście, pod warunkiem jednak, że będą one na tyle „dorosłe”, aby zostały zaakceptowane przez mieszkańca pokoju. Idealnie sprawdzą się wzory geometryczne – np. sześciokąty (heksagony), kwadraty, krata czy zygzaki (chevron).

Pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny

Każdy wiek ma swoje prawa i potrzeby. Na co zwrócić więc uwagę podczas urządzania pokoju dla nastoletniej dziewczyny, a na co w sytuacji, gdy w pokoju ma zamieszkać kilkunastoletni chłopak? W pokoju młodej kobiety nie powinno zabraknąć odpowiednio dużej przestrzeni na garderobę. Oczywiście nie w każdym pomieszczeniu możliwe jest wydzielenie osobnego pomieszczenia z szafami, ale nawet w niewielkim pokoju młodzieżowym trzeba znaleźć miejsce na dużą szafę lub stojący i bardzo modny wieszak na ubrania oraz duże lustro, w którym z łatwością można zobaczyć całą sylwetkę. Dobrym pomysłem może być także wstawienie toaletki.

W pokoju młodego mężczyzny warto zaplanować dodatkową przestrzeń pod sprzęt grający czy konsolę do gier, a także miejsce do ćwiczeń, np. minisiłownię, ściankę wspinaczkową czy drabinkę gimnastyczną.

Niezależnie od płci, przy urządzaniu pokoju dla nastolatków najwięcej zależy od ich upodobań oraz hobby. Chłopcy i dziewczęta fascynujący się robotyką czy informatyką na pewno będą zadowoleni z kawałka dodatkowego blatu, na którym będą mogli konstruować swoje roboty czy urządzenia. Miłośnicy muzyki zachwycą się uchwytami do przechowywania instrumentów na ścianie oraz powieszonymi w odpowiednich miejscach głośnikami. Najważniejszą radą jest więc rozmowa i ustalenie, czego nastoletnie dziecko tak naprawdę pragnie we własnym pokoju.

pokój skandynawski dla dziewczyny

Jak ozdobić pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowy nie może być nudny! Najprostszym sposobem, by go ożywić i ozdobić jest wykorzystanie tapety lub fototapety, która znowu wraca do łask. Które wzory wybrać? Te, w których wykorzystuje się kontury kontynentów – to must have każdego nastolatka! Bardzo popularne są także tapety z napisami imitującymi odręczne czy komiksowe pismo, z wzorami roślinnymi (np. z liśćmi egzotycznych roślin) i zwierzęcymi (np. z fakturą futra zebry czy tygrysa), a także z wzorami geometrycznymi (np. z jodełką, kropkami czy gwiazdkami).

Jakie dodatki sprawdzą się w pokoju nastolatków? Koniecznie należy tam umieścić tablicę korkową (znowu jest modna!) czy magnetyczną lub sznurki, na których będą oni mogli wieszać zdjęcia przyjaciół, a także przestrzeń na ważne dla siebie zapiski, np. ściana pokryta farbą tablicową. Romantyczne dziewczęta na pewno ucieszą się ze sznura lampek, np. typu cotton balls, a dorastający chłopcy ze wzorów graffiti na ścianach. Must have w pokoju dorastających dzieci są też poduszki do siedzenia na podłodze dla odwiedzających je kolegów i koleżanek.

Jak tanio urządzić pokój młodzieżowy?

Podstawowym dylematem, przed którym stają rodzice nastolatków, to pogodzenie swoich możliwości finansowych z oczekiwaniami dzieci. Spokojnie – doskonały efekt można uzyskać również niskim nakładem pieniędzy. Wystarczy kilka sprytnych rozwiązań. Podstawową zasadą przy „budżetowym” urządzaniu wnętrz jest ponowne wykorzystanie jak największej liczby mebli. Chcąc jednak tchnąć w nie nowego ducha, warto zastanowić się nad ich pomalowaniem, np. na bardzo modną i uniwersalną biel.

Jeżeli masz duszę majsterkowicza lub kogoś zdolnego pod bokiem, możecie samodzielnie przygotować meble do pokoju młodzieżowego z palet. Oczywiście warto również przemalować cały pokój – takie rozwiązanie niewiele kosztuje, a przynosi spektakularny efekt. Jeżeli nastolatek marzy o cegle bądź deskach na ścianie, możesz po prostu wykorzystać tapetę – przy właściwym jej położeniu efekt jest rewelacyjny. Nie musisz też inwestować wielkich pieniędzy w designerskie oświetlenie – obecnie na topie są bowiem „nagie” lampy, czyli kable w ozdobnym oplocie, z oprawką i ciekawą żarówką.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla rodzeństwa?

Często zdarzają się sytuacje, w których jeden pokój musi być oazą dla rodzeństwa. O ile w przypadku dwójki nastolatków tej samej płci i w zbliżonym wieku raczej nie ma kłopotów, o tyle w przypadku mieszanych rodzeństw (różnych płci albo w różnym wieku) rodzice mogą mieć problem z doborem odpowiednich, spełniających oczekiwania każdego z domowników oraz pasujących do siebie aranżacji.

Zanim jednak przyjdzie się do wyboru stylu, warto zastanowić się, czy w pokoju młodzieżowym dla rodzeństwa mają stać dwa oddzielne łóżka czy też łóżko piętrowe. Pierwsze rozwiązanie jest dobre, gdy dysponujemy dużą przestrzenią – pozwala ono na wyróżnienie stref każdego z dzieci np. poprzez zróżnicowanie kolorów ścian przy łóżku czy pokrycie ich odmiennymi tapetami. W drugim przypadku trudniej będzie natomiast o jednoznaczne kolorystyczne „odcięcie” stref, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to niemożliwe.

Urządzając pokój dla rodzeństwa w różnym wieku i odmiennych płci, najlepiej poświęcić chwilę na obejrzenie inspiracji dotyczących takich wnętrz w internecie czy w magazynach wnętrzarskich oraz na zastanowienie się, jak zrealizować potrzeby dojrzewającej nastolatki czy dorastającego nastolatka oraz ich młodszego rodzeństwa.

Koniecznie trzeba pamiętać, by każdy z mieszkańców tego wnętrza mógł dysponować własnym biurkiem, własną szafką na swoje skarby oraz najlepiej własną szafą. Dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie przepierzenia czy postawienie ścianki między łóżkami czy biurkami, dzięki którym dzieci będą miały poczucie posiadania tylko swojego kąta w domu.

Aranżacja pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie dla rodziców nastolatka, który najczęściej ma jasno sprecyzowane oczekiwania. Jak zabrać się za to zadanie? Dajmy naszemu nastoletniemu dziecku prawo wyboru stylu. Najlepiej wspólnie usiąść i posłuchać, jakie rozwiązania, kolory czy meble będą mu odpowiadały. Można też poprosić, by pokazało nam inspiracje, np. zdjęcia w internecie, które mu się podobają. Rodzice powinni natomiast skupić się na „pracy umysłowej” i zaplanować pokój tak, by był odpowiednio oświetlony i dzielił się na strefy: wypoczynku i snu, nauki, przechowywania oraz rozrywki. Trzeba też pamiętać, że ostateczny kształt wnętrza zależy od płci dziecka, jego zainteresowań, wielkości przestrzeni czy zasobności portfela.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Homebook.pl.



Inne artykuły w tej kategorii

Jak urządzić strefę zabaw w pokoju dziecka? Kreatywne pomysły

Jak urządzić strefę zabaw w pokoju dziecka? Kreatywne pomysły

6 pomysłów na cotton ballsy w pokoju dziecka

6 pomysłów na cotton ballsy w pokoju dziecka

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka? Sprawdź 3 inspiracje i garść porad

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka? Sprawdź 3 inspiracje i garść porad

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym?

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym?

 Urządzamy pokoik dla chłopca i dziewczynki

Urządzamy pokoik dla chłopca i dziewczynki

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Poznaj najważniejsze zasady doboru

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Poznaj najważniejsze zasady doboru

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.