Co szukasz?
Zobacz także
#zostańwdomu z Homebook.pl

Jak urządzić domowe biuro? 5 kroków do wygodnego home office

Jak urządzić domowe biuro? Home office to dla wielu z nas już codzienność. Pewnie dobrze wiesz, efektywna praca zdalna wymaga dużej dozy samodyscypliny i świetnej organizacji czasu. Jak zatem stanąć na wysokości zawodowych zadań i jednocześnie cieszyć się pracą w domowym zaciszu? Odpowiedź jest prosta: udana aranżacja małego biura domowego to absolutna podstawa! Dziś podpowiadamy, jak urządzić biuro w domu w 5 krokach, aby było wygodne i jednocześnie cieszyło oko przyjaznym wystrojem. Pod lupę bierzemy nie tylko funkcjonalność mebli biurowych, ale również odpowiedni dobór kolorów i dodatków!

domowe biuro
Fot. Nasze Domowe Pielesze, Proj. Magdalena Krupowicz z Pracowni Wnętrz Naturalnych

Jak urządzić domowe biuro? Wydziel strefę swojej pracy

Jednym z najmocniejszych trendów ostatnich lat jest wydzielanie we wnętrzach mieszkalnych konkretnych stref. A wszystko po to, aby mieszkać wygodniej i bardziej funkcjonalnie. Podobnie rzecz się ma z domowym biurem – aby pracować efektywnie, musisz mieć poczucie pewnej odrębności! Biurko do home office możesz zatem wstawić w róg pokoju, ukryć za ażurowym regałem czy umieścić we wnęce. Przekraczanie strefy home office powinno przenosić Cię w świat zawodowych priorytetów. Wówczas wszelkie pokusy, które mogłyby odciągać Twoją uwagę, pójdą na bok.

Sprawdź nasz raport o zdalnej pracy Polaków >>

Potraktuj zatem mały gabinet w domu jak świątynię kreatywności. Niech oprócz biurka i krzesła zagości tam nowoczesny planer lub tablica korkowa, na których wyszczególnisz swoje zadania. W tworzeniu planu pracy pomogą Ci również samoprzylepne karteczki, ścienny kalendarz i kolorowe zakreślacze. Zadbaj także o obecność organizerów i stojaków na dokumenty – dzięki nim nic Ci się nie zawieruszy i wszystko będziesz mieć pod ręką!

jak urzadzic domowe biuro
Fot. Nasze Domowe Pielesze

Home office – jakie meble wybrać do domowego biura?

Dobrze zorganizowane domowe biuro oznacza nie tylko troskę o efektywność wykonywanych zadań, ale również o formę kręgosłupa. Wygodne meble biurowe to zatem absolutny must have! Osoba dorosła powinna zaopatrzyć się w biurko do home office liczące sobie co najmniej 130 cm szerokości i ok. 85 cm głębokości. Jeśli chodzi o wysokość mebla, jego pulpit nie powinien znajdować się niżej niż 72-75 cm. Co więcej, osoby wysokie mogą skłaniać się nawet ku 80-85 cm.

Wybierając krzesło, postaw na model o regulowanej wysokości. Ideałem jest, aby mebel był w pełni dostosowany do wysokości i kształtu biurka. Jak się okazuje, najlepszym wyznacznikiem będą... podłokietniki krzesła! Siedzisko ustaw tak, aby znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu biurka. Innym sposobem jest sprawdzenie swojej postawy. Jeżeli siedząc przy biurku, masz proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę, to znaczy, że osiągnąłeś wzorowe ułożenie ciała.

Tu wybierzesz biurko do swojego home office >>

Domowe biuro z odpowiednim oświetleniem

Jesteś w stanie wygospodarować nieco przestrzeni nieopodal okna? To świetnie! Domowe biuro powinno być zorganizowane jak najbliżej źródła światła dziennego. Współcześnie większość pracy wykonujemy przy komputerze, jednak zwracaj uwagę, aby podczas sporządzania notatek nie zasłaniać sobie dłonią dopływu światła. Jeśli jesteś praworęczny, biurko postaraj się postawić do okna lewym bokiem. Jeżeli piszesz lewą ręką, postaw mebel do okna prawym bokiem.

Kolejny aspekt to oczywiście właściwie zaaranżowane oświetlenie. W przypadku kącika do pracy zdalnej świetnie sprawdzi się lampka biurkowa o regulowanym ramieniu. Jak podpowiadają specjaliści, taki model pozwala na ustawienie odpowiedniej odległości pomiędzy pulpitem biurka a źródłem światła. Pamiętaj, że prawidłowy dystans oscyluje wokół 35-50 cm. A co z żarówką? Postaw na źródło światła typu LED, którego temperatura barwowa waha się pomiędzy 4000 a 5000 K. Dzięki temu możesz liczyć na światło o naturalnym, subtelnym odcieniu, które nie będzie męczyć wzroku w Twoim home office.

jasna aranżacja domowego biura
Fot. HOUSE LOVES

Jak urządzić home office? Postaw na kolory

Dobór kolorów to szalenie istotny aspekt w kontekście aranżacji domowego biura. Pamiętaj, że kolory potrafią doskonale wpływać na naszą koncentrację, mogą także pobudzać do kreatywnego działania bądź wyciszać. W Twoim home office najlepiej sprawdzi się zasada 70/20/10. Oznacza to, że 70% kolorystyki w domowym biurze powinien stanowić neutralny kolor bazowy (najlepiej biel), natomiast 20% – nieco żywszy ocień uzupełniający, np. subtelny błękit, róż czy zieleń.

Do tego warto dobrać barwne kontrasty stanowiące 10% kolorystycznego zestawienia – czerń, czerwień lub fuksję. Te ostatnie dodadzą całości przyjemnego pazura i rozbudzą twórcze myślenie. Takie tonalne proporcje pomogą Ci w zaaranżowaniu harmonijnej przestrzeni domowego biura – pobudzającej twórczo i jednocześnie neutralnej dla wzroku.

jak urzadzic male biuro
Fot. homeonthehill.pl
Tu znajdziesz wygodne krzesło do domowego biura >>

Jak urządzić domowe biuro? Zielono!

Twój kącik do pracy powinien być ze wszech miar estetyczny! Nie jest bowiem tajemnicą, że praca idzie nam lepiej w przestrzeniach, które są po prostu piękne. Zadbaj zatem o ulubione bibeloty i dodatki. Na biurku niech zagości stylowy wazon z ciętymi kwiatami, ulubiony imbryk, z którego w czasie pracy będziesz popijać herbatę czy designerska świeca zapachowa. Nad biurkiem możesz zawiesić obraz, który podziała na Ciebie kojąco. Reprodukcja zimowego pejzażu Fałata? A może tęczowa abstrakcja? W tym względzie masz pełną dowolność. Ważne, aby co jakiś czas przenosić wzrok na coś przyjaznego, co nie jest ekranem komputera.

Oprócz tego postaw na zieleń. Kwiaty do home office to zdecydowanie dobry pomysł. Rośliny doniczkowe oczyszczają i jonizują powietrze, a ponadto dobrze wpływają na nastrój domowników. A może jesteś melomanem? Jeśli tak, niech tło dla Twojej pracy stanowi subtelna muzyka, np. jazz czy chillout.

domowe biuro w stylu skandynawskim
Fot. VOX

Aranżując strefę home office, pamiętaj, że jesteś u siebie i możesz zapewnić sobie wymarzone warunki do pracy! Dla wielu osób jest to jeden z największych atutów wypełniania obowiązków zawodowych w domowym zaciszu. Takie wydzielone biuro domowe pozwoli Ci na świetną organizację i sprawne realizowanie powierzonych zadań, zwłaszcza jeśli nie możesz sobie pozwolić na osobny mały gabinet.

Sprawdź wyprzedaż mebli do domowego biura >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze