#zostańwdomu z Homebook.pl

Jak efektywnie pracować w domu? 7 skutecznych sposobów na pracę zdalną

Praca w trybie home office może być wyzwaniem dla osób, które dotychczas pracowały wyłącznie w biurze. Jak zorganizować sobie obowiązki? Jak pracować efektywnie? O czym pamiętać? Dziś mamy dla Ciebie 7 skutecznych sposobów na pracę zdalną.

efektywna praca w domu
My Full House

1. Kiedy pracujesz – pracuj

Podobno istnieją osoby, które potrafią efektywnie pracować, a jednocześnie nadrabiać kolejny sezon ulubionego serialu na Netflixie. Podobno. Nie łudź się jednak, że będziesz do nich należeć. Kiedy pracujesz – pracuj. Na seriale znajdzie się czas po godzinach. Tak, ta zasada dotyczy również „Przyjaciół” czy innego serialu, który oglądałeś milion razy i uważasz, że idealnie sprawdzi się jako tło do pracy. Nic z tego – zamiast wypełniać kolejne rubryki tabelek, będziesz zaśmiewał się z żartów Chandlera.

2. Poproś domowników o spokój

Jasno zakomunikuj innym domownikom, którzy przebywają w domu w czasie Twojej pracy, w jakich godzinach nie należy Ci przeszkadzać. Wyjaśnij babci, że to, że siedzisz przed komputerem, nie oznacza, że grasz w gry. Uspokój męża, że z pewnością uda mu się samodzielnie znaleźć ryż w szafce, gdy zajdzie taka potrzeba. Powiedz żonie, że wypijesz z nią kawę podczas zaplanowanej przerwy.

3. Zaaranżuj miejsce pracy

Uwierz – mimo że praca spod ciepłej kołdry brzmi kusząco, najprawdopodobniej już po godzinie w łóżku z laptopem będzie Ci niewygodnie. Nawet jeśli nie, to przy takim trybie ból kręgosłupa odezwie się maksimum po tygodniu. Oczywiście zorganizowanie w pełni ergonomicznego home office dla każdego z domowników może być trudne (szczególnie jeśli np. dwoje rodziców pracuje zdalnie, a dwoje dzieci uczy się online).

Jak pracują Polacy w trybie home office? Zobacz pełny raport >>

Zadbaj jednak o podstawy:

  • usiądź przy biurku lub stole na wygodnym krześle,
  • postaraj się, by Twoje stopy stabilnie opierały się na podłodze lub podnóżku,
  • zwróć uwagę na to, by kolana tworzyły kąt prosty,
  • dbaj o to, by nadgarstki podczas pisania na klawiaturze były oparte o blat biurka.
home office
VOX
Wybierz biurko do 300 złotych >>

4. Zadbaj o rytm pracy i przerwy

W domu, tak jak i w biurze, będziesz potrzebował przerw. W domu jednak dużo trudniej zapanować nad chęcią robienia sobie dłuższej przerwy co pół godziny. Jedynym racjonalnym sposobem jest zaplanowanie sobie przerw o konkretnych godzinach (np. 2 razy po 20 minut). W ten sposób łatwiej będzie Ci zadbać o rytm i efektywność pracy. Jeśli masz problem z mobilizacją, wypróbuj metodę Pomodoro. Zakłada ona, że przez 25 minut będziesz intensywnie pracował, by później zrobić sobie 5 minut krótkiej przerwy – na zrobienie herbaty czy zwyczajne patrzenie w okno.

5. Zapanuj nad prokrastynacją

Osoby od dawna pracujące zdalnie mogłyby pisać prace dyplomowe o prokrastynacji. Zwlekanie i odkładanie zadań „na później” jest największą zmorą dla pracujących z domu. Dlaczego? Po pierwsze, nikt znienacka nie zajrzy Ci w ekran i nie zobaczy, że zamiast pracować, przeglądasz Facebooka. Po drugie, w domu czas płynie nieco inaczej, a każde usprawiedliwienie, by przesunąć obowiązki w czasie jest dobre. Prokrastynujesz w dzień i obiecujesz sobie, że późnym popołudniem lub wieczorem usiądziesz do pracy? O 18:00 z pewnością tego pożałujesz.

6. Ubierz się!

Nie siadaj do pracy w piżamie i szlafroku – to rozleniwia i sprzyja prokrastynacji. Najlepiej będzie, jeśli rano przygotujesz się do pracy w podobny sposób, jak wtedy, gdy chodziłeś do biura. Masz przed sobą ważną telekonferencję i kusi Cię, by założyć koszulę i marynarkę, ale nadal zostać w wygodnych spodniach od dresu? A co zrobisz, kiedy w trakcie konferencji będziesz musiał wstać od biurka, np. by zaświecić światło? No właśnie – jeśli okoliczności wymagają oficjalnego stroju, ubierz się odpowiednio od stóp do głów. Jeśli nie, wybierz ubrania wygodne, ale schludne.

7. Nie zapomnij o relacjach ze współpracownikami

Pamiętaj o tym, że nadal masz znajomych z pracy! Nawet jeśli jesteś introwertykiem i praca zdalna to idealne środowisko dla Ciebie, nie odcinaj się od ludzi. Macie telefony i komunikatory – kontaktujcie się ze sobą, chociażby po to, by zapytać, jak mija dzień i ponarzekać na nadmiar obowiązków.

efektywna praca w domu
Nasze Domowe Pielesze

Praca w domu jest spełnieniem marzeń wielu osób, wymaga ona jednak sporej samodyscypliny i wprowadzenia w życie nowej rutyny, dostosowanej do warunków domowych. Skorzystaj z 7 naszych rad, a praca zdalna stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna. Powodzenia!

Kliknij i urządź swoje domowe biuro >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów