Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wyczyścić żelazko? Czyszczenie żelazka krok po kroku

Żelazko, tak jak inne domowe urządzenie, raz na jakiś czas wymaga dokładnego czyszczenia. Biorąc pod uwagę częste, w większości domów codzienne korzystanie z żelazka, powinniśmy myć jego powierzchnię co najmniej raz w miesiącu. Zazwyczaj jednak zabieramy się za czyszczenie żelazka w momencie, gdy na jego stopie pojawiły się szorstkie, brązowe plamy, a z otworów na parę wydobywa się ciemna ciecz, pełna brudu i kamienia. Uszkodzona powłoka żelazka uniemożliwia prasowanie pod groźbą zniszczenia tkanin, dlatego szukamy najlepszych sposobów na wymycie zabrudzonego żelazka. Możemy sięgnąć po sklepowe produkty lub spróbować wyczyścić żelazko domowymi sposobami. O tym, jak poprawnie wymyć żelazko i czym najlepiej to zrobić, przeczytasz w naszym poradniku.

Czyszczenie żelazka – przyczyny zabrudzonego żelazka

Gładka stopa żelazka z każdym używaniem narażona jest na zarysowania i uszkodzenia powierzchni. Powłoka może po jakimś czasie zmatowić i pokryć się brązowym, szorstkim nalotem, który najczęściej spowodowany jest nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia. Prasowane w zbyt wysokiej temperaturze tkaniny – zwłaszcza te syntetyczne – pod wpływem gorącą mogą się przypalać i odbijać na stopie żelazka. Poważnym błędem jest również uzupełnianie wody w żelazku wodą kranową, która w większości regionów jest twarda i nie nadaje się do tego typu urządzeń. W podgrzanej wodzie z kranu wytrąca się m.in. kamień, którego obecność możemy zauważyć chociażby na dnie czajnika czy ekspresu do kawy. W żelazku natomiast twarde cząsteczki kamienia osadzają się w ujściach na parę, blokując jej prawidłowe odprowadzanie. Jeśli nasze żelazko zamiast płynnie parować charczy i się krztusi białymi lub brązowymi drobinkami, to znak, że ma zatkane otwory.

Brązowa plama na spodzie żelazka nie musi powstawać z naszej winy. Niewidoczne dla nas, a obecne w powietrzu kurz czy zanieczyszczenia mogą przyklejać się do rozgrzanej powłoka żelazka, tworząc twardy i lekko przypalony nalot. Swój wkład w uszkadzaniu stopy żelazka mają i same ubrania, które często się mechacą, a ich powierzchnia pokryta jest drobnymi kołtunami, meszkiem czy sierścią domowych zwierząt.

Czym wyczyścić żelazko?

Aby żelazko służyło nam bez zarzutów przed długi czas, należy pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowego użytkowania urządzenia oraz jego regularnym czyszczeniu i konserwowaniu.

Temperaturę żelazka powinniśmy za każdym razem regulować, dostosowując ją do rodzaju materiału oraz kierując się informacjami umieszczonymi na metce ubrania. Przestrzeganie tych prostych zasad przełoży się na żywotność żelazka, którego powierzchnia będzie przed długi czas w nienagannym stanie.

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nasze żelazko nie wymaga dokładnego czyszczenia, to mimo to warto raz w miesiącu przemyć jego zewnętrzną powierzchnię, jak i cały system wewnątrz urządzenia. Nowsze modele są wyposażone w dodatkową funkcję samoczyszczenia, która znacznie ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości. Jeśli nie posiadamy takiego żelazka, możemy również samodzielnie i z równie zadowalającym efektem wyczyścić urządzenie. Możemy postawić na dedykowane do żelazek specjalne preparaty w sprayu lub sztyfty myjące powłokę urządzenia. Alternatywą dla sklepowych produktów może być sprawdzony domowy sposób na czyszczenie żelazka.

Czyszczenie żelazka krok po kroku:

    1. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić otwory na parę. W tym celu patyczkiem do uszu lub drewnianą wykałaczką staramy się oczyścić zatkane ujścia w żelazku. Robimy do bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić systemu parującego.
    1. Przygotowujemy domową mieszankę czyszczącą. Połowę szklanki przegotowanej lub przefiltrowanej wody mieszamy z połową szklanki octu spirytusowego. Wlewamy całość do pojemnika na wodę w urządzeniu.
    1. Podłączamy żelazko do zasilania i ustawiamy najwyższy stopień parowania. Czekamy, aż urządzenie się nagrzeje i po kilku minutach bierzemy żelazko do ręki i trzymamy uniesione w poziomej pozycji, symulując urządzeniem tryb prasowania, co pozwoli na maksymalne wytworzenie pary. Jeśli żelazko jest wyposażone w specjalny przycisk do pary, to kilkakrotnie uruchamiamy jej dodatkowe uwalnianie. Z żelazka powinny wydobywać się cząstki kamienia i brudu, które zatykały ujścia pary.
    1. Po paru minutach odłączamy żelazko z zasilania i pozostawiamy do ostygnięcia. Wylewamy z urządzenia pozostałą mieszankę z octem.
    1. Mieszamy dwie łyżki octu z łyżeczką kuchennej soli. Moczymy bawełnianą ściereczkę w przygotowanym roztworze i przecieramy stopę żelazka, starając się usunąć wszystkie brązowe plamy i zabrudzenia. Aby dotrzeć do zakamarków przy otworach na parę, możemy wykorzystać zużytą szczoteczkę do zębów. Pamiętajmy, żeby czyścić żelazko delikatnie, używając w tym celu delikatnych gąbek i ściereczek. W żadnym wypadku nie stosujmy twardych szczotek lub kuchennych druciaków, które trwale uszkodzą powierzchnię żelazka.

Przypalone żelazko – przypalenia na stopie żelazka

Zabrudzona powierzchnia żelazka wynikająca z codziennego prasowania to nic w porównaniu z mocno przypaloną stopą, która powstała w wyniku chwili nieuwagi lub niedostosowania temperatury do rodzaju tkaniny. Zbyt długo położone żelazko bezpośrednio na materiale zacznie niszczyć jego powierzchnię, wypalając w nim trójkątną dziurę. Po krótkim czasie powłoka urządzenia pokryje się twardą, szorstką skorupą, a naszą uwagę zwróci nieprzyjemny swąd spalenizny, wypełniający całe pomieszczenie.

W takiej sytuacji urządzenie jak najszybciej należy wyłączyć z zasilania i odstawić do ostygnięcia. Takie żelazko wymaga natychmiastowego czyszczenia i w żadnym przypadku nie wolno nim prasować. Przypalona powłoka zostawi ślad na ubraniach, które będą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia.

Bardzo mocno przypalone żelazka mogą być nie do odratowania ze względu na trwale uszkodzoną powierzchnię, jednak w większości przypadków urządzenie da się wyczyścić domowymi sposobami.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Niewielkie przypalenie powstałe na gładkiej powierzchni żelazka będzie stosunkowo łatwe do usunięcia. Żelazko możemy wyczyścić domowym sposobem, który nie będzie od nas wymagał żmudnego i czasochłonnego szorowania. Wystarczy przygotować kuchenną sól, papier do pieczenia i postępować zgodnie ze wskazówkami:

Jeśli nasze przypalenie jest znacznie poważniejsze, to będziemy musieli poświęcić trochę więcej czasu na wyczyszczenie powierzchni. Zanim zaczniemy szorować stopę żelazka i aplikować przeróżne mikstury, warto najpierw podłączyć urządzenie do zasilania i minimalnie podgrzać, ustawiając najsłabszy tryb grzania. Temperatura sprawi, że przypalony materiał zacznie mięknąć, a jego usunięcie będzie znacznie prostsze. Przypalenia możemy spróbować ściągnąć drewnianą szpatułką.

Na ostudzone żelazko możemy również nanieść domowe mieszanki, które pomogą nam doprowadzić powierzchnię żelazka do idealnego stanu.

Jak wyczyścić stopę żelazka sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to prawdziwe remedium na mocno zabrudzone powierzchnie. Aby usunąć przypalenie z żelazka, wystarczy połączyć jedną łyżeczkę wody destylowanej z dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej. Tak stworzoną pastę nanosimy na całą powierzchnię żelazka i zostawiamy na kwadrans, aby mikstura zaczęła działać. Następnie mokrą ściereczką ściągamy pastę, delikatnie szorując i ściągając przypalenie. Żelazko należy wyczyścić do sucha mokrą gąbką.

Jak czyścić przypalone żelazko octem?

Jeśli sama soda nie zdała egzaminu, możemy połączyć ją z octem kuchennym. Wystarczy połączyć ocet z sodą w proporcji 2:1 i lekko podgrzać w małym naczyniu. Aby się nie poparzyć, warto założyć rękawice kuchenne. Nanosimy ciepłą miksturę na przypaloną powierzchnię i delikatnie pocieramy.

Jak usunąć przypalenie z żelazka za pomocą zmywacza do paznokci?

Jeżeli wyżej opisane metody okazały się nieskuteczne, możemy w ostateczności sięgnąć po zwykły zmywacz do paznokci, który daje znakomite rezultaty w usuwaniu przypaleń z żelazka. W tym celu należy podłączyć urządzenie do prądu i ustawić najniższą temperaturę. Następnie namaczamy końcówki patyczków kosmetycznych w zmywaczu i pocieramy nimi przypalone miejsca. Uważamy, aby nie poparzyć dłoni. Na koniec usuwamy pozostałości po zmywaczu, przecierając żelazko wilgotną ściereczką.

Mocno zniszczone żelazko z głębokim przypaleniem może okazać się niemożliwe do odratowania. Zarysowana, zdarta i chropowata powłoka urządzenia będzie uniemożliwiać korzystanie z niego. Nie próbujmy nawet prasować ubrań takim żelazkiem, które trwale zniszczy tkaniny, barwiąc je na brązowo lub wypalając z nich głębokie dziury. Żelazko jest, niestety, jednym z domowych urządzeń, które najbardziej zaniedbujemy mimo codziennego używania. Pamiętajmy, że regularne czyszczenie powłoki żelazka znacznie wydłuży jego przydatność. Urządzenie jest wprawdzie niedrogie, niemniej warto o nie dbać, aby niepotrzebnie nie obciążać domowego budżetu kolejnym wydatkiem.


Inne artykuły w tej kategorii

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Mieszkanie 25 m² – jak urządzić nowoczesne mieszkanie z antresolą?

Mieszkanie 25 m² – jak urządzić nowoczesne mieszkanie z antresolą?

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać i gdzie go postawić?

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać i gdzie go postawić?

Technorattan – co to jest? Jakie ma wady i zalety?

Technorattan – co to jest? Jakie ma wady i zalety?

Domowa biblioteczka - jak ją urządzić?

Domowa biblioteczka - jak ją urządzić?

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.