Czym myć lodówkę? Czyszczenie lodówki krok po kroku

Wnętrze lodówki powinno być regularnie czyszczone. Niestety, większość z nas myje lodówkę w momencie, gdy pojawi się w niej pleśń, zbiera się woda czy wyczuwalny jest nieprzyjemny, odpychający zapach zepsutych produktów. Zaniedbana i brudna lodówka to nie tylko defekt estetyczny, ale również zagrożenie dla jakości żywności i potraw, które w niej przechowujemy. Pleśń i bakterie rozwijające się w lodówce przejdą bez problemu na produkty, a to może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Jak i co ile należy myć lodówkę? Czym najlepiej jest czyścić półki i szuflady? Oto nasz poradnik.

czym myć lodówkę

Mycie lodówki – co ile czyścić lodówkę?

Nie istnieją sztywne reguły, które jasno określałyby, co ile należy myć lodówkę. Zaleca się jednak raz na dwa tygodnie przetrzeć mokrą szmatką półki oraz szuflady i przy tej okazji zrobić krótki remanent, czyli przejrzeć wszystkie produkty i wyrzucić te zepsute lub z przekroczoną datą ważności. Jeśli będziemy w ten sposób dbać o lodówkę i na bieżąco kontrolować jej zawartość, skrupulatne i dłuższe czyszczenie możemy przeprowadzać raz na kwartał.

Najczęściej jednak zapominamy o regularnym przemywaniu lodówki, z tego względu jej wnętrze jest mocno zaniedbane. Resztki jedzenia, nadgniłe owoce czy warzywa, przeterminowane produkty oraz psujące się potrawy szczelnie zamknięte w wnętrzu lodówki stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i wirusów. Poważnymi sygnałami świadczącymi o tym, że nasza lodówka wymaga natychmiastowego czyszczenia, są m.in.: brudny nalot na półkach i szufladach, pleśń, zbierająca się woda na dnie lodówki czy nieprzyjemny zapach wydobywający się z jej wnętrza. Czym najlepiej jest umyć lodówkę i jak dokładnie ją wyczyścić przeczytasz w kolejnych akapitach.

mycie lodówki

Mycie lodówki octem, sprayem do dezynfekcji czy płynem do naczyń?

Dobierając środki do czyszczenia lodówki, warto zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie preparaty nadają się do mycia tego typu powierzchni. Pamiętajmy, że wnętrze lodówki jest szczelnie zamknięte, dlatego należy dobierać łagodne i możliwie naturalne środki, które szybko wietrzeją. Mleczka wybielające, płyny do czyszczenia czy spraye dezynfekujące absolutnie nie nadają się do przemywania lodówki, ponieważ zawierają silne składniki odkażające, które mogą wejść w kontakt z żywnością.

Do mycia lodówki najlepiej jest wybrać rozcieńczony z wodą łagodny płyn do naczyń lub sporządzić roztwór na bazie wody i octu kuchennego.

Jak myć lodówkę – poradnik krok po kroku

Krok 1. Opróżnianie lodówki

Przed rozpoczęciem mycia lodówkę należy opróżnić ze wszystkich produktów. Przy okazji warto zrobić przegląd żywności, aby ocenić, co nadaje się do spożycia, a co do wyrzucenia.

Krok 2. Wyciąganie szuflad i półek z lodówki

Z lodówki usuwamy wszystkie uzupełniające elementy, czyli szuflady, półki, przegródki i uchwyty. Będzie nam łatwiej je wymyć pod bieżącą wodą, ponadto zyskamy dostęp do ścianek lodówki, które wymagają czyszczenia.

Krok 3. Mycie akcesoriów lodówki

Najpierw rozpoczynamy mycie plastikowych elementów, czyli szuflad i przegródek. Czyścimy je pod bieżącą wodą za pomocą gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli na ich powierzchni są trudne do usunięcia zabrudzenia, możemy namoczyć je na kwadrans w wodzie.


Uwaga! Szklanych elementów lodówki (np. półek) nie wolno myć ciepłą wodą, ponieważ gwałtowna różnica temperatury może doprowadzić do popękania powierzchni ze szkła.


Wyczyszczone elementy pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Krok 4. Czyszczenie wnętrza lodówki

Następnie przechodzimy do mycia ścian lodówki. Możemy użyć rozcieńczonego płynu do mycia naczyń o neutralnym zapachu lub roztworu z wodu i octu kuchennego lub jabłkowego. Myjemy dokładnie całą lodówkę, zaczynając od góry, kierując się ku dołowi. Nie zapominamy o drzwiach lodówki, które również należy dokładnie przetrzeć.

Starajmy się dosięgnąć do wszystkich zakamarków, czyli prowadnic, uszczelek i uchwytów, gdzie najczęściej gromadzą się resztki jedzenia i woda.

Krok. 5. Czyszczenie lodówki do sucha

Zarówno wnętrze lodówki, jak i wyciągnięte elementy należy bardzo dokładnie wytrzeć, aby powierzchnia była sucha. Możemy zrobić to za pomocą bawełnianej ściereczki lub ręcznika papierowego.

>> więcej ściereczek

Krok 6. Wkładanie szuflad i półek

Wyczyszczone i osuszone elementy należy z powrotem umieścić na swoim miejscu. Możemy także przeorganizować układ półek, dopasowując je do własnych oczekiwań.

Krok 7. Umieszczanie żywności w lodówce

Przed włożeniem produktów do lodówki warto przetrzeć je wodą z dodatkiem octu – przede wszystkim dotyczy to wszystkich pudełek, słoików i plastikowych opakowań.

Krok 8. Mycie zewnętrznej strony lodówki

Drzwi lodówki z zewnątrz również należy dokładnie wymyć, zwłaszcza przestrzeń przy klamce czy uchwycie, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Drzwi myjemy gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie wycieramy do sucha.

Krok 9. Wycieranie podłogi w okolicach lodówki

Tu warto – jeśli oczywiście to możliwe – odsunąć lodówkę, aby móc odkurzyć i wytrzeć przestrzeń, na której stoi. Pod lodówką najczęściej gromadzą się resztki jedzenia i okruchy, dlatego należy wymyć również podłogę w okolicach lodówki. Sięgnijmy po wodę z dodatkiem octu kuchennego, który doskonale zdezynfekuje powierzchnię.

Zdarza się, że oprócz zwykłego czyszczenia należy przeprowadzić dodatkowe czynności, ponieważ we wnętrzu lodówki gromadzi się woda lub pleśń. Dlaczego woda gromadzi się na dnie lodówki i skąd bierze się w jej wnętrzu pleśń? O tym przeczytasz w następnym akapicie.

jak umyć lodówkę

Woda w lodówce

Czyszczenie lodówki przeprowadzamy również wtedy, kiedy na jej dnie gromadzi się woda, która z czasem zaczyna żółknąć i wydzielać nieprzyjemny zapach. Oprócz wytarcia nagromadzonej wody i wymycia całego wnętrza lodówki należy znaleźć przyczynę, dlaczego na dnie urządzenia tworzy się spora kałuża.

Problem ten najczęściej związany jest z zatkanym odpływem przy tylnej ściance lodówki. Resztki jedzenia, okruchy czy inne drobinki spływają wraz z wodą po tylnej ściance urządzenia i zbierają się przy odpływie, blokując prawidłowe odprowadzanie. Odpływ należy raz na jakiś czas przetykać – najlepiej wykałaczką lub patyczkiem do czyszczenia, aby nie dopuścić w przyszłości do zatkania ujścia. Jeśli udrożnianie wewnątrz lodówki nie przyniosło efektów, należy sprawdzić tył lodówki, gdzie mieści się rurka odpływu. Być może trzeba ją zdemontować i dokładnie wyczyścić.

Gromadzenie się wody może być także spowodowane niewydolnym układem chłodniczym i uszkodzonym termostatem – naprawę tych usterek należy zlecić fachowcowi.

Pleśń w lodówce – przyczyny i zwalczanie

Zielono-biały nalot pleśni jest najgroźniejszym stadium zaniedbanej lodówki, którą należy bezzwłocznie wyczyścić, a wszystkie narażone na kontakt z grzybem produkty wyrzucić do śmieci.

Jakie są przyczyny powstawania pleśni w lodówce? Pierwszą i dość oczywistą przyczyną są pozostawione w jej wnętrzu zepsute produkty – najszybciej rozkładają się owoce, warzywa, otwarty nabiał (np. jogurty, twaróg), przetwory (dżemy czy smarowidła). Warto zatem regularnie przeglądać zawartość lodówki i na bieżąco wyrzucać te produkty, które nie nadają się do spożycia.

Pleśń na ściankach lodówki to sygnał, że w jej wnętrzu jest wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie wycierać półki. Nie należy myć warzyw i owoców przed włożeniem ich do lodówki, ponieważ wilgoć na ich skórce będzie przyczyniać się do powstawania pleśni. Powodem zielonego nalotu w lodówce może być również uszkodzony system chłodzenia lodówki. Jeśli mimo regularnego czyszczenia i dezynfekowania powierzchni problem wciąż powraca, to warto oddać sprzęt na przegląd do specjalisty.

Jak układać w lodówce żywność? Organizacja i utrzymanie czystości

Regularne czyszczenie lodówki warto przeprowadzać co parę miesięcy, z kolei zwykłe przecieranie półek i szuflad – raz na dwa tygodnie. Warto również wyrobić sobie nawyk organizowania i grupowania produktów na półkach, dzięki czemu żywność będzie znajdować się w odpowiedniej dla niej temperaturze, a tym samym nie będzie się psuć.

O tym, jak wygląda prawidłowe przechowywanie żywności lodówce, przeczytaj tutaj.

mycie lodówki octem

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów