Jaką suszarkę do grzybów, owoców i warzyw wybrać? Przegląd suszarek do żywności

Jaka suszarka do grzybów, owoców i warzyw sprawdzi się najlepiej? Sezon na grzyby w pełni, podobnie jak na przygotowywanie przetworów z owoców i warzyw. Grzyby możesz marynować, ale dużo popularniejsze jest ich suszenie. Możesz to zrobić w piekarniku, jednak coraz częściej spotykane są specjalne suszarki spożywcze. Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Co można suszyć w suszarce do żywności i jak wybrać najlepszy model? Podpowiadamy!

suszarka do żywności
Źródło: Shutterstock

Jak działa suszarka do grzybów, owoców i warzyw?

Suszarka spożywcza nie należy do skomplikowanych urządzeń AGD. Najczęściej ma cylindryczny kształt, choć zdarzają się też suszarki kwadratowe. Głównym elementem konstrukcji są płaskie sita, na których należy rozkładać żywność. Są one ułożone jedno na drugim i na ogół jest ich od 3 do 9. Dostępne są jednak specjalne suszarki, do których można dokładać znacznie więcej sit – nawet do kilkudziesięciu. Sita umieszczone są w obudowie wykonanej najczęściej z transparentnego tworzywa – jest ono znacznie bardziej praktyczne niż nieprzezroczysty, bo dzięki niemu można podejrzeć proces suszenia produktów. Od góry suszarka przykryta jest pokrywą, od szczelności której zależy efektywność suszenia.

Najważniejszą częścią suszarki do grzybów, owoców czy warzyw jest system grzewczo-wentylacyjny, w większości modeli zlokalizowany u podstawy. Składa się on z grzałki, wentylatora i elektronicznego systemu sterowania pracą sprzętu. Gdy włączysz urządzenie, grzałka ogrzewa powietrze, które następnie jest wypychane do góry przez wentylator – wędrując poprzez wszystkie sita, równomiernie otula znajdujące się na nich produkty. Im większa moc systemu grzewczego, tym szybciej będzie przebiegał proces suszenia.

Wybierz suszarkę do 200 zł >>

Jaką suszarkę do grzybów, warzyw i owoców wybrać?

Choć zasada działania suszarki do żywności jest prosta, powstają coraz bardziej zaawansowane modele, pozwalające np. na precyzyjną regulację temperatury i dużą kontrolę nad procesem suszenia. W jakie funkcje może więc zostać wyposażone to urządzenie?

 • Regulacja temperatury – najbardziej podstawowa funkcja, pozwalająca dopasować temperaturę do specyfiki suszonego produktu. Temperaturę można ustawiać w zakresie 35-75°C.
 • Termostat – sprawia, że suszarka do owoców utrzymuje stałą temperaturę.
 • Regulacja nawiewu – pozwala na regulowanie intensywności przepływu ciepłego powietrza.
 • Timer z automatycznym wyłącznikiem – pozwala na ustawienie czasu suszenia i automatyczne zakończenie pracy suszarki.
 • Obrotowe sita – ułatwiają równomierne suszenie wszystkich produktów.
 • Regulacja wysokości sit – pozwala na zwiększenie odstępów między sitami, w zależności od wielkości ułożonych na nich produktów.
 • Możliwość dokładania sit – pozwala na suszenie dużej ilości produktów jednocześnie.
 • Funkcja powietrza obiegowego – zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza.
 • Sterowanie mikroprocesorem – zapewnia stabilny strumień powietrza o stałej temperaturze.
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – zapewnia bezpieczeństwo, gdy suszarka do warzyw, owoców i grzybów pracuje przez wiele godzin.
suszarka do jabłek
Źródło: Shutterstock

Suszarka do grzybów, owoców i warzyw – na co zwrócić uwagę?

Suszarki do grzybów, owoców czy warzyw nie należą do urządzeń skomplikowanych, ich zakup nie jest więc szczególnie problematyczny. Istnieje jednak kilka elementów, którym warto dokładniej się przyjrzeć. Podpowiadamy, jak wybrać suszarkę do żywności i na jakie parametry zwrócić uwagę.

 • Moc suszarki spożywczej – w większości modeli wynosi 250-800 W. Nie wybieraj suszarki o mocy poniżej 200 W, bo zaniży to efektywność suszenia. Zbyt wysoka moc suszarki do grzybów też nie zawsze jest wyznacznikiem jakości – intensywność suszenia i tak musisz dopasować do każdego produktu osobno. Z tego powodu warto wybrać modele z płynną regulacją mocy, która pozwoli na suszenie szerokiego wachlarza produktów.

 • Regulacja nawiewu – pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie szybkości przepływu powietrza, co z kolei pozwala na przyspieszenie lub spowolnienie suszenia, w zależności od specyfiki produktu.

 • Liczba pięter – suszarka do owoców i grzybów nie powinna mieć mniej niż 4 piętra, co pozwoli na efektywne wykorzystanie uzyskanej temperatury.

 • Wysokość sit – od niej zależy, jak duże produkty będziesz mógł rozkładać na suszarce. Najlepszym wariantem będzie więc urządzenie z regulacją wysokości.

 • Automatyczne wyłączanie – ważne, bo zwolni Cię z obowiązku ciągłego kontrolowania pracy suszarki i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu żywności.

 • Jakość materiałów – aby suszarka spożywcza dobrze spełniała swoją funkcję, przede wszystkim musi być szczelna. Wybierz model wykonany z przezroczystego tworzywa – uchroni Cię to przed utratą ciepła wywołaną przez zaglądanie do wnętrza urządzenia celem podejrzenia stanu suszonych produktów.

 • Instrukcja ustawień temperatury – zwróć uwagę, czy producent dołączył do urządzenia poradnik opisujący, jakie temperatury będą odpowiednie do suszenia danych produktów. Mogą się one bowiem różnić w zależności od urządzenia.

Jak suszyć grzyby, owoce, warzywa i zioła w suszarce?

Choć korzystanie z suszarki może się wydawać banalnie proste, posiada jednak pewne niuanse. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać temperaturę do suszonych produktów – nie może być ona zbyt niska, bo suszenie będzie mało efektywne, ale nie może być też zbyt wysoka, bo żywność straci za dużo substancji odżywczych, a jej smak nieprzyjemnie się zmieni. Warto też wiedzieć, w jaki sposób przygotować produkty do suszenia.

Suszenie grzybów w suszarce

Na początek musisz dokładnie oczyścić grzyby, pozbywając się wszelkich zabrudzeń i resztek mchu czy ściółki. Najlepiej zrobić to bez użycia wody – nasiąknięte nią grzyby będą schły opornie. Najlepiej przetrzyj grzyby czystą, wilgotną ściereczką. Do suszenia przeznacz dość duże okazy pokrojone w plastry, gdyż małe zanadto się skurczą i nie będą przejawiały szczególnych walorów smakowych.

Wbrew pozorom, nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Do tego celu najlepiej sprawdzą się borowiki i brązowe podgrzybki – gatunki aromatyczne i wyraziste w smaku. Na drugim miejscu znajdują się koźlarze, szczególnie te o czerwonych kapeluszach. Można suszyć także kanie i smardze, ale są one dość trudne do znalezienia w polskich lasach.

Zdecydowanie odradzamy suszenie niewielkich i delikatnych kurek oraz opieńków, a w szczególności wodnistych maślaków. Nawet gdy Twoja suszarka do grzybów pozwala na dokładanie wielu sit, nie mieszaj różnych rodzajów grzybów, bo ich unikalny aromat zostanie zaburzony.

jaka suszarka do grzybów
Żródło: Shutterstock
Sprawdź domowe sposoby na suszenie grzybów >>

Suszenie owoców w suszarce

Suszone owoce mogą stanowić zdrową przekąskę i świetną alternatywę dla chipsów, popcornu czy cukierków. Można je także mieszać z płatkami zbożowymi i mlekiem, tworząc w ten sposób autorskie muesli i granole. Do suszenia nadają się jabłka, gruszki, morele, winogrona, śliwki, wiśnie, czereśnie, żurawina, brzoskwinie, truskawki, banany, figi, kiwi, kokosy, arbuzy i ananasy. Możesz suszyć także pomarańcze i cytryny, które mogą pełnić funkcje ozdobne np. podczas Bożego Narodzenia.

Owoce najpierw oczyść z zabrudzeń, następnie usuń z nich szypułki i pestki. Jabłka, gruszki, banany i pokrój w półcentymetrowe plastry. Jeśli suszysz owoce pokryte twardą skórą (np. ananas, kokos, arbuz), pozbądź się jej. Niewielkie owoce (np. wiśnie, żurawina, morele) susz w całości. Aby zachowały kolor i walory smakowe, przed suszeniem musisz je odpowiednio zakonserwować, zanurzając w miodzie, wodorosiarczynie sodu, kwasie owocowym, cytrynowym czy askorbinowym. Odsączone z nadmiaru utrwalacza owoce układaj na suszarce do owoców w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały.

jaką wybrać suszarkę do owoców
Źródło: Shutterstock
Jak suszyć pomarańcze? Sprawdź >>

Suszenie warzyw w suszarce

Do suszenia nie nadają się warzywa o dużej zawartości wody, np. ogórki. Wybieraj więc gatunki o konsystencji raczej suchej i zwartej. Zimą będziesz je mógł wykorzystać do zup. Warzywa dokładnie umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Marchewki, pietruszkę, seler i buraki należy wstępnie zakonserwować – przez kilka minut blanszuj je we wrzątku z dodatkiem soku z cytryny. Suszyć możesz także cebulę, por, paprykę, zielony groszek oraz pomidory.

Warzywa korzenne zaczynaj suszyć w temperaturze 60°C, strączkowe w 40°C. Po 5 godzinach temperaturę zwiększaj do 70°C. Pomidory susz przez 10 godzin w temperaturze 70°C. Suszenie zielonych części warzyw nie powinno odbywać się w temperaturze wyższej niż 35°C. Warzywa susz tak długo, aż odparuje z nich większość wody, ale jednocześnie zachowają one elastyczność i nie będą się kruszyć.

Suszenie ziół w suszarce

Suszarka do ziół pozwala na suszenie właściwie wszystkich roślin bez wyjątku. Najlepiej suszyć je zaraz po zebraniu, tak aby ich listki były świeże i jędrne. Dla ułatwienia możesz związać je w pęczki, nie susz jednak na raz ziół różnych gatunków, bo ich aromaty ulegną zmieszaniu.

suszarka do ziół
Źródło: Shutterstock

Co jeszcze można suszyć w suszarce do żywności?

Grzyby, owoce, warzywa i zioła przyprawowe to nie wszystko, co możesz suszyć w suszarce do żywności. Choć jest to mało popularne, suszarka spożywcza może też zostać wykorzystana do suszenia mięsa. Do tego procesu najlepiej nadaje się mięso o niskiej zawartości tłuszczu – krojąc je w poprzek włókien, należy podzielić je na plastry o grubości 0,5 cm. Przed suszeniem mięso należy zanurzyć w solance lub posypać mieszanką soli i przypraw. Mięso susz przez 4-6 godzin w temperaturze 60°C, osuszając zbierające się na nim krople tłuszczu.

Proces suszenia ryb w suszarce przebiega podobnie, choć jest trudniejszy. Należy wybrać ryby o małej zawartości tłuszczu, pokroić je na kawałki, zanurzyć w solance, następnie wypłukać, posypać suchą marynatą i w plastikowym opakowaniu umieścić na kilka godzin umieścić w lodówce. Ryby suszymy w temperaturze 60°C przez 12-14 godzin.

Suszarka spożywcza przyda się także do suszenia… kwiatów. Możesz z nich wykonać pachnące potpourri, dodać do autorskich świec lub wykonać inne dekoracje. Jeśli zależy Ci na aromacie, zbierz kwiaty rano, po kilku słonecznych dniach. Temperatura suszenia roślin nie powinna przekraczać 40°C.

suszenie kwiatów w suszarce do grzybów, owoców i warzyw
Źródło: Shutterstock

Warto przekonać się do suszenia grzybów, owoców i warzyw. Tak przygotowane produkty można łatwo przechowywać oraz mogą one być pyszną przekąską, którą zawsze możesz zabrać ze sobą. Jeśli przeczytałeś nasz artykuł, z pewnością wiesz już o suszeniu wszystko, co trzeba. Teraz trzeba tylko zabrać się do pracy!

Wybierz małe AGD do swojej kuchni >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Produkty
Zobacz więcej artykułów w kategorii Produkty
Komentarze