Jak suszyć pomarańcze? Suszone pomarańcze na choinkę krok po kroku

Aromatyczne, soczyste i barwne pomarańcze to jeden z atrybutów świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko pięknie wyglądają ułożone w koszyku, ale roztaczają także wspaniały zapach. Mogą być zarówno smakowitą przekąską, jak i materiałem na świąteczną ozdobę – bożonarodzeniowe przybrania własnoręcznie wykonane z naturalnych materiałów z sezonu na sezon zyskują na popularności.

Wszystko, co trzeba zrobić, by przerobić cytrusy na dekoracje, to pokroić je na plasterki i wysuszyć. Po przewleczeniu wstążki możemy zawiesić je na choince, zrobić z nich girlandy czy wykorzystać jako ozdoby na świątecznym stole. Plastry pomarańczy możemy pozostawić w naturalnej formie, pomalować brokatem lub skleić z gwiazdkami anyżu, szyszkami czy gałązkami iglaków – możliwości jest mnóstwo. Kluczowe jest jednak właściwe suszenie pomarańczy na ozdoby – jak to zrobić? Przedstawiamy cztery najpopularniejsze metody.

suszone pomarańcze na choinkę
Źródło: saugeil/shutterstock
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak zrobić suszone pomarańcze na choinkę?

Do wykonania ozdób z pomarańczy potrzebujemy kilku owoców – najlepiej dużych, dość dojrzałych i pokrytych grubą skórką. Dla zróżnicowania kolorystycznego wybierzmy pomarańcze o miąższu zarówno pomarańczowym, jak i czerwonym. Do wykonania ozdób przyda się również długi ostry nóż, deska do krojenia, papierowe ręczniki, papier do pieczenia oraz cukier, który nada ozdobie połysku.

Pomarańcze dokładnie myjemy. Jeśli suszone plastry mają być przeznaczone do celów spożywczych, usuwamy z nich skórkę – niestety, prawdopodobnie zaabsorbowała środki stosowane do oprysku drzewek pomarańczowych. Jeśli jednak nasze pomarańcze mają służyć tylko ozdobie, skórkę możemy jak najbardziej zostawić – plasterki będą wówczas ładniejsze i bardziej trwałe. Owoce kroimy na plastry grubości 5-8 milimetrów. Jest to bardzo ważne, bo zbyt grube porcje będą wolno schły, a po wyschnięciu nie będą przepuszczać światła. Z kolei zbyt cienkie w czasie suszenia mogą się przypalić lub popękać. Każdy plaster osuszamy kawałkiem papierowego ręcznika.

pomarańcze jako zawieszka na choince
Źródło: Kristina Sorokina/shutterstock

Jak suszyć pomarańcze na choinkę? 4 sposoby

Suszenie pomarańczy w piekarniku

Suszenie pomarańczy w piekarniku z jednej strony jest najszybszą i najbardziej efektywną metodą, z drugiej najbardziej ryzykowną. Jeśli bowiem źle ustawimy temperaturę lub nie będziemy regularnie kontrolować stanu owoców, mogą się one spalić. Jak zatem poprawnie suszyć owoce w piecyku?

Jak suszyć pomarańcze w piekarniku? Blachę do pieczenia wykładamy papierem i układamy na nim odsączone plastry pomarańczy. Przed pieczeniem możemy z obu stron zanurzyć je w cukrze – dzięki temu zyskają połyskującą glazurę. Blachę wkładamy do piekarnika na środkowę półkę i ustawiamy na niską temperaturę, najlepiej 100 stopni Celsjusza. Nie ustawiamy czasu – na ogół do wysuszenia pomarańczy potrzeba 3-4 godzin, ale jest to kwestia indywidualna zależna od owoców. Jedne plastry mogą schnąć szybciej, inne wolniej, dlatego musimy bardzo często sprawdzać, co dzieje się we wnętrzu piekarnika. Co 30 minut przewracamy plasterki na drugą stronę, tak aby schły równomiernie – obracanie zapobiegnie też poskręcaniu owoców. Drzwiczki od piekarnika można lekko uchylić, aby zapewnić lepszą wentylację – im wolniej będzie przebiegało suszenie, tym ładniejsze będą pomarańcze. Bardzo dobre efekty przynosi suszenie pomarańczy w piekarniku z termoobiegiem, w takim wypadku należy jednak ustawić temperaturę suszenia na 80 stopni.

Źródło: MagicM3/shutterstock
Źródło: MagicM3/shutterstock

Suszenie pomarańczy w suszarce

Druga metoda łączy w sobie szybkość i gwarancję ładnego wyglądu przygotowywanych ozdób, ale wymaga zakupu suszarki do żywności. Jest to urządzenie dedykowane głównie suszeniu grzybów, ale doskonale sprawdza się również w odwadnianiu owoców, warzyw czy ziół. Suszarka składa się z podstawy wyposażonej w system wentylacyjno-grzewczy, płaskie sita ułożone jedno na drugim oraz szczelną pokrywkę. Plasterki pomarańczy rozkładamy na sitach – zanim włączymy suszarkę, warto zapoznać się z instrukcją obsługi, bowiem temperatury suszenia poszczególnych produktów mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia. Na wysuszenie pomarańczy tą metodą na ogół potrzeba około 4 godzin, choć oczywiście czas ten zależy od rodzaju sprzętu i pomarańczy. Metoda ta niestety nie jest zbyt oszczędna, bo suszarka działa na prąd. Z drugiej strony w krótkim czasie gwarantuje uzyskanie dobrze i równomiernie wysuszonych owoców.

suszenie pomarańczy w suszarce spożywczej
Źródło: Yuriy Golub/shutterstock
Suszarki do warzyw i owoców – więcej produktów
Źródło:  LunarVogel/shutterstock
Źródło: LunarVogel/shutterstock

Suszenie pomarańczy na kaloryferze

Trzecia metoda jest najprostsza i nie wymaga dodatkowego sprzętu – wystarczy zwykły domowy grzejnik. Odsączone pomarańcze układamy na papierowych tackach, a jeśli kaloryfer ma płaską górę – na rozłożonym papierze. Niestety, suszenie pomarańczy na grzejniku jest metodą najbardziej powolną. Oczywiście, zależy to od stopnia rozgrzania kaloryfera, ale na wysuszenie owoców tym sposobem będziemy potrzebowali kilku dni. Aby plasterki równomiernie wyschły, codziennie przekładajmy je na drugą stronę. Zaletą takiego rozwiązania jest ekologia – kaloryfery zimą i tak są włączone, więc do przygotowania ozdób nie zużywamy dodatkowej energii – oraz niskie ryzyko zepsucia się owoców. Poza tym nie zapominajmy o cudownym zapachu, który będzie rozchodził się w całym domu!

suszenie pomarańczy w suszarce
Źródło: Dragon Images/shutterstock

Suszenie pomarańczy w mikrofalówce

Niektórzy entuzjaści suszonych owoców mogą dojść do wniosku, że w tym procesie warto skorzystać z mikrofalówki – bywa przecież pomocna w odgrzewaniu jedzenia, a jej zaletą jest szybkość. Czy ta metoda ma szansę się sprawdzić w suszeniu pomarańczy? Tak, choć rzadko się ją stosuje ze względu na duże ryzyko zbrązowienia i pomarszczenia cytrusów. Na talerzu należy położyć trzy warstwy papieru do pieczenie, na nich ułożyć plastry owoców, a następnie przykryć je trzema arkuszami papieru. Mikrofalówkę ustawiamy na 50% mocy i na trzy minuty umieszczamy w niej talerz z pomarańczami. Po tym czasie wystawiamy naczynie, przewracamy owoce na drugą stronę i wstawiamy do podgrzania na kolejne 3 minuty.

Dekoracje z pomarańczy na święta – kreatywne pomysły DIY

Nasze pomarańcze są już gotowe – wysuszone, intensywnie kolorowe i pięknie przepuszczające światło. Co dalej? Możemy na przykład powiesić je na choince utrzymanej w rustykalnym stylu – dekoracje w tym wypadku powinny być minimalistyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Pomagając sobie grubą igłą przez plasterki pomarańczy przewlekamy sznureczki lub wstążki, na których zawisną na gałązkach choinki. Możemy zawiesić je w stanie naturalnym lub wzbogacić o dodatkowe elementy. Za pomocą pistoletu do kleju do każdego plasterka warto dokleić gwiazdkę anyżu, kilka drobnych gałązek iglaka, małą kokardkę czy niewielką kiść sztucznych owoców głogu lub jarzębiny.

Źródło: Fusionstudio/shutterstock
Źródło: Fusionstudio/shutterstock

Jeśli do plasterków przywiążemy dłuższe sznureczki, będziemy mogli zawiesić je również w innych miejscach, na przykład wzdłuż okna albo przy żyrandolu, tak aby ładnie przechodziło przez nie światło. Jeśli chcemy udekorować nimi okno, po obu jego stronach musimy wbić gwoździki i przeciągnąć między nimi sznurek, do którego obok siebie będziemy przywiązywać sznureczki z ozdobami. Plastry pomarańczy warto wieszać na zmianę z innymi dekoracjami – pierniczkami, ażurowymi gwiazdkami z papieru czy szyszkami. Dla lepszego efektu sznureczki poszczególnych ozdób powinny być różnej długości.

Plasterki pomarańczy to także wspaniały materiał na girlandy i łańcuchy. Do tego celu potrzebujemy przede wszystkim długiego sznurka w neutralnym kolorze. Za pomocą igły w każdym plasterku robimy dwie dziurki i przeciągamy przez nie sznurek, tak aby pomarańcze leżały obok siebie na płasko. Jeśli wolimy, żeby pomarańcze znajdowały się jedna za drugą, sznurek przeciągamy przez środek każdego plasterka – po obu stronach plastra warto zawiązać supełek, żeby ozdoby się nie przesuwały. Plasterki pomarańczy możemy oddzielić od siebie laskami cynamonu, suszonymi rajskimi jabłuszkami albo szyszkami.

Źródło: Ariadna Nevskaya/shutterstock
Źródło: Ariadna Nevskaya/shutterstock

Suszone pomarańcze możemy także wykorzystać do dekoracji świec, świątecznych wieńców czy obręczy na sztućce. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ozdoby z pomarańczy są gustowne, efektowne i bardzo proste w wykonaniu – ich tworzenie może być więc wspaniałą przedświąteczną zabawą dla całej rodziny.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Ozdoby świąteczne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Ozdoby świąteczne
Komentarze