Stroiki bożonarodzeniowe w szkle – przegląd pomysłów i inspiracji

Przystrajanie wnętrz w świecące i kolorowe dekoracje świąteczne to jedna z przyjemniejszych czynności związanych z Bożym Narodzeniem, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Wykorzystajmy ten czas, aby uwolnić pokłady naszej kreatywności i stwórzmy samodzielnie ozdoby na Gwiazdkę. Stroik bożonarodzeniowy w szkle to jeden z wielu rodzajów świątecznych kompozycji, którą bez problemu możemy wykonać w jedno zimowe popołudnie. Przybrany w szklaną dekorację stół będzie prezentować się elegancko i z klasą, będąc odpowiednim tłem dla ważniejszych w tym czasie chwil przeżywanych z najbliższymi. Jak wykonać dekoracje w szkle na Boże Narodzenie? Jakie materiały i ozdoby będą potrzebne do wykonania szklanego stroika? Zapraszamy do świątecznego poradnika, w którym prezentujemy zdjęcia gotowych stroików w szkle oraz podpowiadamy, jak wykonać taką ozdobę krok po kroku.

stroik bożonarodzeniowy w szkle
Źródło: Sharomka/Shutterstock

Dekoracje w szkle na Boże Narodzenie – przegląd inspiracji

Największą zaletą własnoręcznie wykonywanych ozdób na święta jest dowolność w doborze materiałów oraz swoboda w tworzeniu. Możemy wykorzystać posiadane w domu ozdoby choinkowe, dekoracyjne naczynia, świece oraz lampki choinkowe. Sklepy wnętrzarskie oferują w tym okresie linie finezyjnie wykończonych ozdób choinkowych. Wykorzystajmy je również do samodzielnie przygotowanych kompozycji świątecznych. W opracowaniu koncepcji stroika w szkle pomogą gotowe propozycje naszych czytelników:

### Stroik pod szklaną kopułą 

Do wykorzystania takiego stroika użyto szklanego klosza (np. z kuchennej patery do owo ...

Stroik pod szklaną kopułą

Do wykorzystania takiego stroika użyto szklanego klosza (np. z kuchennej patery do owoców) oraz kilku dekoracji bożonarodzeniowych - m.in. małych choinek oraz drewnianych figurek. Taki stroik - mimo że oszczędny w dekoracje i minimalistyczny - tworzy delikatną i spójną całość ukrytą pod szklanym sklepieniem kuchennego naczynia.

Szklana patera to świetna inwestycja dla kreatywnych i oszczędnych osób. Dekoracje, które przykryjemy kloszem, mogą być wykonane z wielu materiałów. Czasem wystarczą drobne światełkach ledowe, innym razem szyszki pokryte sztucznym śniegiem czy choinka z patyków czy piórek.

### Stroik w szklanej szkatułce

Oryginalny pomysł jednego z naszych czytelników, który do stworzenia bożonarodzeniowe ...

Stroik w szklanej szkatułce

Oryginalny pomysł jednego z naszych czytelników, który do stworzenia bożonarodzeniowej dekoracji postanowił wykorzystać szklaną kasetkę na biżuterii. Efekt? Zgrabna i zachwycająca w swej prostocie ozdoba na Gwiazdkę, która doskonale odnajdzie się na regale w salonie, kuchennym parapecie lub stoliku kawowym.

Jak ozdobić szkatułkę w duchu świąt Bożego Narodzenia? Wystarczą świeże gałązki świerku lub kawałki mchu oraz akcenty świąteczne - szyszki, bombki czy światełka ledowe.

### Stroik w szklanym lampionie

Wyjątkowo prosty w wykonaniu stroik podbije serca osób, które nie przepadają za bogat ...

Stroik w szklanym lampionie

Wyjątkowo prosty w wykonaniu stroik podbije serca osób, które nie przepadają za bogatymi i kolorowymi kompozycjami na Boże Narodzenie. Wyciągnijmy pochowane na zimę ogrodowe lampiony czy latarenki i włóżmy do nich lampki na choinkę. Zamknięte w szkle świecidełka będą delikatnie się mienić, a odbijające się w szkle iskierki wprowadzą magiczną atmosferę świąt. Do takich stroików najlepiej wybierać druciane oświetlenie ledowe o ciepłej barwie.

### Stroik bożonarodzeniowy w szklanym słoiku

Klasyczna i bardzo prosta w wykonaniu kompozycja składa się ze zwyczajn ...

Stroik bożonarodzeniowy w szklanym słoiku

Klasyczna i bardzo prosta w wykonaniu kompozycja składa się ze zwyczajnego naczynia ze szkła - słoika, okrągłej misy czy przezroczystej salaterki czy cukiernicy. Dno naczynia możemy wyłożyć wacikami kosmetycznymi lub kuleczkami ze styropianu, które będą imitować śnieżny puch. Świetnie nadadzą się do tego również wiórki kokosowe. Reszta ozdób zależy od nas - możemy wykorzystać to, co mamy pod ręką, tworząc świąteczną krainę w szkle. Instrukcję wykonania takiego stroika znajdziesz w poniższym akapicie.

Jak wykonać stroiki w szkle na Boże Narodzenie? [instrukcja i potrzebne materiały]

Do wykonania klasycznego stroika świątecznego niezbędne będą:

  • szklane naczynie - słoik, miska, patera z kloszem lub inne przezroczyste naczynie (np. szkatułka, kieliszek, mała szklarnia czy szeroki wazon); Uwaga! Jeśli przewidujemy stroik z palącą się świeczką, upewnijmy się, że nasze naczynie jest odporne na działanie wysokiej temperatury. świeca lub lampki na choinkę - wysokość i średnicę świecy dobieramy do rozmiaru naczynia; do szklanego naczynia najlepsze będą lampki choinkowe led w postaci elastycznego drutu lub cienkiego łańcucha;
  • imitacja śniegu - sztuczny śnieg w sprayu, ewentualnie: waciki kosmetyczne, wiórki kokosowe lub biała posypka do ciast (im kreatywniej, tym lepiej!)
  • ozdoby choinkowe - najlepsze będą małe bombki, figurki reniferów, sztuczne choinki (lub stożki styropianowe pomalowane na zielono); szyszki, suszone owoce, zawieszki;
  • dekoracje wykańczające stroik - przydadzą się akcesoria do pakowania prezentów: wstążki, tasiemki, rafie czy naklejki.

Poniżej prezentujemy instrukcję wykonania klasycznego stroika w szkle (ala leśna kraina):

  1. Dno naczynia wykładamy materiałem imitującym śnieg.
  2. W stroiku umieszczamy sztuczne choinki oraz szyszki. Możemy włożyć inne zielone elementy: gałęzie drzewka iglastego z wieńca, sztuczne witki czy suszone kwiaty.
  3. W naczyniu mogą się również znaleźć inne dekoracje: renifery, aniołki czy mikołaje. Umieszczamy świecę, pamiętając, aby była w bezpiecznej odległości od reszty dekoracji. Upewnijmy się ponadto, czy na pewno stabilnie stoi na dnie naczynia.
  4. Wykańczamy zewnętrzną część naczynia. Możemy przewiązać stroik wstążką lub ozdobić zewnętrzne szkło sztucznym śniegiem lub naklejkami.

Uwaga! Nie pozostawiajmy zapalonego stroika bez naszego nadzoru. Nie stawiajmy ponadto ozdoby w pobliżu łatwopalnych materiałów (np. blisko firanek czy w okolicy innych ozdób choinkowych).


Stroiki na Boże Narodzenie w szkle

Stroiki bożonarodzeniowe zamknięte w szkle są wyjątkowo proste w wykonaniu i nie wymagają od nas dużego nakładu pracy czy zakupu dodatkowych materiałów. Do stworzenia bożonarodzeniowej kompozycji wystarczą tak naprawdę ozdoby na choinkę oraz przezroczyste naczynie. Propozycje naszych czytelników są dowodem na to, że można w kreatywny i niecodzienny sposób przeobrazić przedmioty codziennego użytku w zachwycającą ozdobę, która - podświetlona w wigilijny wieczór - będzie wdzięcznie się mienić, tworząc magiczną aurę świąt.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze