Jak suszyć grzyby? Domowe sposoby suszenia grzybów

Jest wiele sposobów konserwacji grzybów na zimę – można je wysuszyć, zamarynować, zamrozić, zakisić, a także zasolić. Który z nich jest najlepszy? Najwięcej wartości odżywczych i walorów smakowych mają grzyby suszone w odpowiednich warunkach. Jak suszyć grzyby domowymi sposobami? Jaka temperatura jest najlepsza do suszenia grzybów? Jaką metodę wybrać - suszenie grzybów w piekarniku, suszenie grzybów na nitce czy może suszenie grzybów w suszarce elektrycznej? Przedstawiamy poradnik na temat domowych sposobów suszenia grzybów.

Spis treści:

 1. Jakie grzyby można suszyć?
 2. Jak długo można czekać przed suszeniem?
 3. Jak czyścić grzyby przed suszeniem?
 4. Jak suszyć grzyby – w całości czy w kawałkach?
 5. W jakiej temperaturze suszyć grzyby?
 6. Suszenie grzybów na nitce
 7. Suszenie grzybów w piekarniku
 8. Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej
 9. Suszenie grzybów na papierze
 10. Suszenie grzybów na słońcu
 11. Suszenie grzybów w lodówce
 12. Suszenie grzybów w mikrofali
suszenie grzybów

Jakie grzyby można suszyć?

Chociaż w kuchni wykorzystuje się wiele gatunków grzybów jadalnych, nie wszystkie z nich mogą być wykorzystane do suszenia. Najczęściej suszy się najbardziej popularne grzyby o suchej skórce na kapeluszu, a więc prawdziwki, czyli borowiki różnego typu, podgrzybki i koźlarze, a więc tzw. kozaki. Po odparowaniu wody zachowują one swoje walory smakowe i aromat, a po namoczeniu zyskują z powrotem jędrność. Procesowi temu można poddać również maślaki, które mają charakterystyczną maź na kapeluszu. Chociaż najlepiej smakują marynowane, można je suszyć po uprzednim zdjęciu nożykiem kleistej skórki z kapelusza. Ze względu na bardzo dużą zawartość wody, w tym przypadku trzeba się jednak liczyć, że ich masa po wysuszeniu będzie zdecydowanie mniejsza niż w przypadku innych gatunków.

Czy można suszyć grzyby blaszkowe i smardzowate? W tym przypadku najważniejsze jest, aby wybierać wyłącznie gatunki jadalne. Do suszenia nadają się więc smardze, kapelusze kani o dużych rozmiarach, aby mieć pewność, że nie zostaną pomylone z muchomorem sromotnikowym, a także opieńki i pieczarki. Co z grzybami kurkami – suszenie jest dla nich odpowiednie? W tym przypadku opinie są podzielone, gdyż kurki rzeczywiście da się zasuszyć, jednak po namoczeniu suszu stają się one bardzo twarde i gorzkawe. Czy można suszyć rydze? Te ciekawe grzyby blaszkowe zdecydowanie lepiej smakować będą po marynowaniu, duszeniu lub gotowaniu. Niezależnie od gatunku wybranego do suszenia należy zadbać, aby procesowi temu poddawać wyłącznie grzyby świeże i nierobaczywe.

Jak długo można czekać przed suszeniem?
--

Wiele osób zastanawia się, **jak długo można zwlekać z czyszczeniem i kro ...

Jak długo można czekać przed suszeniem?

Wiele osób zastanawia się, jak długo można zwlekać z czyszczeniem i krojeniem grzybów przed ich wysuszeniem. Idealnie, jeżeli uda się je „obrobić” tego samego dnia. Dlaczego? Im świeższe zostaną zasuszone, tym wyższe mają walory smakowe, a jednocześnie spada ryzyko, że zepsują się i będą wymagały wyrzucenia. W sytuacji, gdy nie można podjąć pracy od razu, można osuszone i wstępnie oczyszczone grzyby przechowywać w odpowiednich warunkach, a więc w lodówce, przez kilka lub kilkanaście, maksymalnie do 24 godzin. Im większe i bardziej miękkie (a przez to szybciej psujące się) grzyby, tym czas ten powinien być krótszy. Od reguły tej jest wyjątek - niewielkie i twarde kurki, a więc pieprzniki jadalne, można – o ile to konieczne – trzymać w chłodni nawet kilka dni.

Jak czyścić grzyby przed suszeniem?

Czyszczenie grzybów do suszenia nie jest skomplikowaną czynnością. Najpierw jego kapelusz i nóżkę należy omieść z piasku, liści, igliwia czy mchu za pomocą np. miękkiej szczoteczki do paznokci, miękkiego pędzla bądź specjalnej szczoteczki do czyszczenia grzybów. Do zadania tego równie dobrze wykorzystać można czystą, miękką ściereczkę albo niewielki nożyk. To ostatnie narzędzie można wykorzystać też do obcięcia resztek korzeni grzyba i usuwania skórki np. z jego nóżki lub – w przypadku maślaków – z kapelusza.

Następnie każdy grzyb powinien być dokładnie obejrzany, czy nie jest zepsuty (np. spleśniały) i robaczywy. Większe kapelusze warto na tym etapie przekroić na połówki lub ćwiartki, podobnie jak grube nóżki. Jeżeli w ich miąższu zagnieździł się lokator, część robaczywą należy odkroić i wyrzucić. Do suszenia nie nadają się także grzyby bardzo stare i nasiąknięte wodą, dlatego bardzo ważne jest, aby nie myć ich przed suszeniem. Po takim zabiegu ich kapelusze „nabiorą” wody, co znacznie wydłuży proces suszenia i może prowadzić do szybszego psucia się grzybów.

Jak suszyć grzyby – w całości czy w kawałkach?

Chociaż kupić można grzyby suszone w całości, w domowych warunkach najlepiej zdecydować się na suszenie w kawałkach. Trzeba bowiem pamiętać, że dostępne w sklepach duże grzybowe kapelusze, np. borowików czy podgrzybków, poddawane są suszeniu w przemysłowych warunkach, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie zapewnić. Im mniejsze i cieńsze kawałki czy plastry grzybów, tym proces suszenia będzie krótszy i bardziej efektywny. Nożem ze stali nierdzewnej lub ceramicznym najpierw należy odkroić nóżkę, czyli trzonek grzyba od kapelusza. Sam kapelusz najlepiej kroić w plastry o grubości około 5 milimetrów, ale nie większej niż 10 milimetrów, a nóżki w cienkie paski. Małe kapelusze grzybów można suszyć w całości, chociaż czas suszenia będzie wtedy dłuższy niż przy pokrojonych na kawałki grzybach średniej i dużej wielkości.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Temperatura suszenia grzybów uzależniona jest od metody, którą wybierzemy. Niezależnie jednak, czy będziemy suszyć grzyby w piekarniku, na nitce lub świeżym powietrzu, nie należy ich poddawać działaniu powietrza cieplejszego niż 50 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach grzyby zaczynają tracić swoje właściwości odżywcze, a także mogą się spalić lub zasuszyć zbyt szybko, co może zmniejszyć ich aromatyczność. W niższych natomiast mogą suszyć się zbyt długo, przez co istnieje ryzyko, że spleśnieją i trzeba będzie je wyrzucić.

Jaka jest więc optymalna temperatura suszenia grzybów w suszarce czy w piekarniku? Najlepiej nastawić urządzenia te na temperaturę około 40-50 stopni Celsjusza bez opcji termoobiegu (który podnosi realną temperaturę wewnątrz urządzenia o około 10 stopni). Jeżeli suszymy grzyby na nitce nad gazem, a więc nad działającymi palnikami gazowymi, warto sprawdzić, jaka temperatura panuje bezpośrednio nad kuchenką i w razie potrzeby regulować ją przez wyłączenie lub włączenie kolejnych palników.

suszenie grzybów na nitce

Suszenie grzybów na nitce

Suszenie grzybów na nitce jest tradycyjną metodą, która współcześnie nadal ma wielu fanów. Nie wymaga ona posiadania specjalistycznego sprzętu, jakim jest suszarka do grzybów i owoców, a także nie zużywa prądu jak podczas suszenia w piekarniku. Sposób ten wymaga jednak cierpliwości – suszenie grzybów odbywa się wtedy dosyć długo i może zająć kilka dni. Jak suszyć grzyby na nitce? Odpowiednio przygotowane grzyby, a więc oczyszczone i pokrojone na plastry lub kawałki grzyby wystarczy igłą nanizać na niezbyt długie nitkę lub cienki sznurek. Poszczególne przygotowane do suszenia kawałki nie powinny się ze sobą stykać, aby ułatwić wokół nich cyrkulację powietrza.

Dwa końce nitki lub sznurka należy ze sobą związać, dzięki czemu grzybowe „korale” łatwiej będzie zawiesić np. nad kuchenką gazową (suszenie grzybów nad gazem), na kaloryferze (suszenie grzybów na kaloryferze), na świeżym powietrzu (suszenie grzybów na słońcu) czy po prostu w ciepłym miejscu. Ważne jest, aby nitki z grzybami nie wieszać przy ścianie, tylko luźno, aby mogły się obracać i równomiernie osuszać. W miejscach, w których istnieje ryzyko zakurzenia czy kontaktu z muchami i innymi owadami, np. na świeżym powietrzu czy na strychu, nitki z grzybami warto nakryć gazą lub naturalnym lnem.

suszenie grzybów na nitce

Suszenie grzybów w piekarniku

Suszenie grzybów w piekarniku jest jedną z najbardziej popularnych metod konserwacji grzybów na zimę. Dlaczego? Jest to bardzo szybki sposób. Jak suszyć grzyby w piekarniku? Kawałki bądź plastry oczyszczonych wcześniej grzybów rozkłada się luźno na kratce do pieczenia, która standardowo znajduje się w wyposażeniu piekarnika, na specjalnej stalowej suszarce/siatce do grzybów lub na blaszce do pieczenia. Przy mniejszych kawałkach grzybów oraz na blaszce zalecane jest suszenie grzybów w piekarniku na papierze do pieczenia. Złym pomysłem jest natomiast suszenie grzybów w piekarniku na folii aluminiowej, która nie powinna być poddawana działaniu wysokiej temperatury.

Zanim we wnętrzu urządzenia umieści się grzyby, trzeba sprzęt uruchomić i nagrzać piekarnik do temperatury ok. 40-50 stopni Celsjusza (bez funkcji termoobiegu). Gdy piekarnik się nagrzeje, do środka wkłada się kratkę lub siatkę z grzybami. Drzwiczki pozostawia się delikatnie uchylone, dzięki czemu nadmiar pary wodnej, zamiast cyrkulować we wnętrzu, usunięty zostanie na zewnątrz. Co jakiś czas, średnio co godzinę, należy obracać grzyby z piekarnika, aby równomiernie się wysuszały i aby mieć pewność, że nie przykleiły się do papieru bądź kratki. Na koniec, a więc na około godzinę przed końcem, gdy grzyby utracą już jędrność i wodę, temperaturę można podnieść do 55-60 stopni Celsjusza i zamknąć drzwiczki piekarnika. Czas suszenia grzybów w piekarniku wynosi przeważnie 5-10 godzin, ale warto regularnie sprawdzać ich kondycję, aby nie dopuścić do ich przesuszenia lub spalenia.

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej
--

Sposób prosty, łatwy i przyjemny, ale jednocześnie też – podobnie jak su ...

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej

Sposób prosty, łatwy i przyjemny, ale jednocześnie też – podobnie jak suszenie grzybów w piekarniku – zużywający dużo prądu. Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej najczęściej wybierane jest, gdy pogoda na zewnątrz jest nieodpowiednia do suszenia grzybów na słońcu, a także, gdy zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu suszu grzybowego. Zamiast więc przez kilka dni suszyć grzyby na nitkach, warto ułożyć je pokrojone w plastry bądź kawałki na sitkach suszarki. Standardowe urządzenia tego typu mają przeważnie kilka poziomów plastikowych sit, więc jednocześnie, dzięki wbudowanym grzałce i wentylatorowi, można suszyć naprawdę sporo grzybów.

Po ułożeniu jedno na drugim sit i zamknięciu ich szczelną pokrywą, można uruchomić suszarkę elektryczną. Jeżeli nasze urządzenie posiada kilkustopniową regulację mocy suszenia, najpierw warto najwyższy poziom działania, a potem stopniowo go zmniejszać. Jak długo suszyć grzyby w suszarce? Przeważnie czas ten wynosi 5-6 godzin, jednak warto zajrzeć do środka po 3-4 godzinach, ponieważ w przypadku małych kawałków może okazać się, że to wystarczający czas. Większe, grubsze lub nasiąknięte wodą kawałki trzeba będzie pewnie suszyć nieco dłużej. Podczas suszenia grzybów w suszarce elektrycznej, podobnie jak przy suszeniu w piekarniku, warto pamiętać o ich obracaniu co jakiś czas. Na podobnej zasadzie działa suszenie grzybów w kombiwarze – w tym przypadku jednocześnie można suszyć znacznie mniej grzybów niż w suszarce elektrycznej z kilkoma sitkami.

Suszarki do warzyw, owoców, ziół i grzybów – więcej produktów

Suszenie grzybów na papierze

Suszenie grzybów na gazecie czy suszenie grzybów na papierze to sposoby dla tych, którzy nie mają możliwości wysuszenia grzybów innymi metodami, a także dla tych, którzy chcą przeprowadzić suszenie jak najbardziej naturalnie. Na czym polega? Wystarczy oczyszczone i pokrojone grzyby ułożyć na arkuszach papieru, najlepiej szarego lub do pieczenia, który nie namoknie pod wpływem wilgoci. Powinny być one ułożone w przewiewnym, suchym miejscu, np. na parapecie okna lub blacie stołu. Dla zabezpieczenia grzybów przez kurzem i muchami, warto je przykryć kawałkiem jałowej gazy, którą można kupić w aptece. Aby uniknąć przyklejania się grzybów do papieru, warto je przekładać i obracać co kilka godzin. W sytuacji, gdy papier będzie nasiąknięty wilgocią z grzybów, należy go wymienić na nowy.

Suszenie grzybów na słońcu

Suszenie grzybów na słońcu sprawdza się podczas wakacyjnych miesięcy, gdy pogoda dopisuje, a temperatury sprzyjają szybkiemu schnięciu. Po grzybobraniu należy oczyścić i pokroić skarby znalezione w lesie na jak najcieńsze plastry. Następnie można je nanizać na nitkę i powiesić w przewiewnym, ale zadaszonym miejscu, np. w altance, lub rozkładać na siatkach do suszenia ustawionych w nasłonecznionym miejscu. Jeżeli nie dysponuje się specjalnymi siatkami do suszenia grzybów, można je wykonać własnoręcznie - z listewek zbija się ramkę, na która naciąga się firankę bądź gazę jałową.

Całość, już po nałożeniu grzybów, warto przykryć gazą. Sposób ten pozwala na powolne schnięcie grzybów i zachowanie jak największej ilości ich wartości odżywczych oraz aromatu, jednak uzależniony jest od pogody. Susząc grzyby na słońcu, należy uważnie obserwować niebo i w razie ryzyka deszczu schować siatki pod dach. Wstępnie przesuszone, a następnie namoczone przez deszcz grzyby nie nadają się do ponownego wysuszenia. Ile trwa suszenie grzybów na słońcu? Zależnie od wielkości kawałków i nasłonecznienia może zająć ono od 4 do 10 dni.

suszenie grzybów na słońcu

Suszenie grzybów w lodówce

Wbrew pozorom do suszenia grzybów nie jest konieczna wysoka temperatura powietrza. Okazuje się bowiem, że możliwe jest suszenie grzybów w lodówce. Jak je przeprowadzić? Oczyszczone i pokrojone grzyby układa się na wyłożonych papierem półkach lodówki tak, aby poszczególne kawałki nie stykały się ze sobą ani z tylną ścianką urządzenia. Aby przyspieszyć proces, warto do lodówki włożyć pochłaniacz wilgoci ze specjalnym środkiem, który absorbuje nadmiar pary wodnej uwalniającej się z suszonych grzybów. Ile trwa suszenie grzybów w lodówce? Zazwyczaj do wysuszenia grzybów konieczne jest kilka dni, a więc tyle, co w przypadku suszenia na powietrzu wewnątrz lub na zewnątrz.

Suszenie grzybów w mikrofali

Metodą, która traktowana powinna być jako ciekawostka, jest suszenie grzybów w kuchence mikrofalowej. Nie jest ona polecana przez grzybiarzy oraz smakoszy i stanowi raczej wyjście awaryjne, gdy nie mamy możliwości skorzystania z innych, wymienionych wyżej sposobów. Dlaczego? Suszenie grzybów w mikrofali polega bowiem na ogrzewaniu do temperatury wrzenia cząsteczek wody zawartych w grzybach. W efekcie są one więc najpierw gotowane, a dopiero później suszone, co wpływa niekorzystnie na smak po ponownym namoczeniu i wykorzystaniu w kuchni. Jak suszyć grzyby w mikrofali? Aby z grzybów odparowała cała woda, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji po kilka minut przy ustawionej niskiej lub średniej mocy (najlepiej sprawdzić w instrukcji). W przerwach należy otwierać drzwiczki urządzenia, aby usunąć z jego wnętrza nadmiar pary wodnej.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze