5 najciekawszych wnętrz galerii handlowych w Polsce

W środkowej Europie zaczęły powstawać w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku. Imponujące, wielokondygnacyjne, zazwyczaj projektowane w duchu eklektyzmu lub secesji, błyskawicznie stały się nieodzownym elementem wielkomiejskich pejzaży. Wówczas mówiono o nich domy towarowe i nie bez kozery nazywano świątyniami komercji lub pałacami zakupów. Wewnątrz wzrok przyciągały bowiem nie tylko luksusowe towary, ale i bogaty wystrój - misterne sztukaterie, obrazy w ozdobnych ramach, kryształowe żyrandole i lustrzane ściany.

Współcześnie miejsce domów towarowych zajęły galerie handlowe, których estetyka zazwyczaj oscyluje wokół nowoczesnych form lub sprytnie łączy to co minione, z odważnymi, futurystycznymi koncepcjami. Warto jednak podkreślić, że te - nierzadko - prawdziwe perły miejskiej architektury, potrafią wzbudzić równie duży podziw, co ich XIX-wieczne pierwowzory. Aby to udowodnić, wyłoniliśmy pięć polskich galerii handlowych, które słyną nie tylko ze świetnie zaprojektowanej bryły, ale i niebanalnych wnętrz. Oto budynki, do których warto wpaść nie tylko na zakupy, ale i po dawkę dobrego designu.

DH Renoma - Wrocław
--
Jedno z najstarszych i najciekawszych centrów handlowych we Wrocławiu. Renoma, której podwoje o ...

DH Renoma - Wrocław

Jedno z najstarszych i najciekawszych centrów handlowych we Wrocławiu. Renoma, której podwoje otwarto w 1930 roku, od początku zachwycała modernistyczną bryłą i niezwykłą elewacją. Na fasadzie budynku zagościły rzeźby portretowe przedstawiające twarze ludzi pochodzących z różnych kontynentów - miał być to symbol zarówno międzynarodowości towarów, jak i otwartości na drugiego człowieka oraz poszanowania różnic międzykulturowych. W roku 2009 budynek przeszedł generalną rewitalizację i od tego czasu w wyjątkowy sposób łączy poszanowanie historii z nowoczesnym designem, a także ofertę handlową, z przestrzenią kulturalną.

W roku 2010 wnętrze Renomy zostało urozmaicone pracą artysty młodego pokolenia, Maurycego Gomulickiego. Szklany łącznik  ...

W roku 2010 wnętrze Renomy zostało urozmaicone pracą artysty młodego pokolenia, Maurycego Gomulickiego. Szklany łącznik pomiędzy nową a starą częścią centrum, został ozdobiony dziełem zatytułowanym „Akwarium”. Kompozycja prostych, poziomych i pionowych linii, prostokątów i kolorów podstawowych, nawiązuje do malarstwa Pieta Mondriana oraz architektonicznych osiągnięć Bauhausu i Le Corbusiera. Praca jest tyle efektowna, co designerska - w świecie aranżacji wnętrz bardzo często można bowiem dostrzec inspiracje twórczością holenderskiego malarza i prekursora neoplastycyzmu.

Jedną z najmocniejszych stron DH Renoma jest designerskie oświetlenie. W przeszklonym łączniku wiszą piękne lampy stworz ...

Jedną z najmocniejszych stron DH Renoma jest designerskie oświetlenie. W przeszklonym łączniku wiszą piękne lampy stworzone ze specjalnych, dmuchanych elementów. Żyrandole zaprojektowało znane polskie studio PUFF-BUFF.  Oprócz tego, pracownia ma na swoim koncie niebieskie lampy, które można dostrzec nad małymi atriami na piętrach domu handlowego. Tym razem to diodowe lampy BLUE GRASS, zrealizowane specjalnie w większym rozmiarze na zamówienie Renomy.

Dom Handlowy Renoma z założenia miał być miejscem, który w harmonijny sposób łączy popkulturę i współczesny lifestyle z kulturą wyższą. Przykładem na to, jak świetnie to niecodzienne trio funkcjonuje, są m.in. dzieła sztuki nowoczesnej, wyeksponowane w przestrzeni handlowej. Można znaleźć wśród nich przykłady malarstwa oraz instalacji przestrzennych, a także nowoczesnego designu związanego z wzornictwem przemysłowym. Kilka lat temu do kolekcji dołączył inspirujący Mural „Faeton, Amor, Hermes” autorstwa młodego artysty Karola Radziszewskiego. Cóż, nic dziwnego, że Renoma zdobyła liczne nagrody, m.in. prestiżowe Property Design Awards 2016 czy Najlepsza realizacja architektoniczna 2010.

Arkadia - Warszawa

Warszawska Arkadia to niezwykle reprezentacyjny, nowoczesny obiekt liczący sobie ponad 320 000 m2. Tak duża powierzchnia czyni ją jednym z największych centrów handlowych w Europie. Bryłę budynku stworzył zespół architektów pod kierunkiem Jamie'go Petta i Gordona Godata, natomiast wnętrza, znany projektant, Guillaume Sadoux. Architektura Arkadii jest intrygująca - pasaże powstały na wzór tych, które można spotkać w najpiękniejszych XIX-wiecznych galeriach. Wiele tu imponujących, szklanych płaszczyzn i świetlików, fantazyjnych mozaik oraz elementów wykonanych z kamienia naturalnego.

Bardzo ciekawym zabiegiem było wydzielenie pasaży tematycznych, którym towarzyszy charakterystyczny wystrój. I tak, w Ar ...

Bardzo ciekawym zabiegiem było wydzielenie pasaży tematycznych, którym towarzyszy charakterystyczny wystrój. I tak, w Arkadii można przejść się pasażem "Canaletto”, będącym odzwierciedleniem handlowej ulicy miasta, czy odwiedzić pasaż "Wisła”, którego projekt został zainspirowany płynącą przez miasto rzeką. Osoby, które fascynują się baśniową estetyką z pewnością zwrócą uwagę na pasaż „Twardowski", nawiązujący do mitów i legend, z kolei pasjonaci osiągnięć naukowych, z przyjemnością zajrzą do pasażu „Kopernik”, który, jak nietrudno się domyślić, powstał z myślą o wybitnym dorobku słynnego astronoma.

Warto wspomnieć, że w latach 2016–2017 centrum Arkadia zostało rozbudowane o kolejne skrzydło od strony ronda Zgrupowani ...

Warto wspomnieć, że w latach 2016–2017 centrum Arkadia zostało rozbudowane o kolejne skrzydło od strony ronda Zgrupowania AK „Radosław". Nowa strefa powstała z myślą o tych osobach, które chcą spędzić czas w wyodrębnionej od reszty centrum, ciekawie zaaranżowanej strefie restauracyjnej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak m.in. drewno, które wizualnie ociepla pełne światła wnętrza. Przestrzeń została zorganizowana tak, aby znalazło się tu miejsce dla ośmiu oddzielnych lokali, o indywidualnym wystroju i różnorodnej ofercie. Dzięki nowej odsłonie Arkadii, projektanci mogli również wyeksponować tereny zielone. Dwupoziomowa elewacja strefy Dining Plaza jest bowiem przeszklona, dzięki czemu z tarasu można obserwować zielony, tętniący życiem skwer przed Arkadią. 

Stary Browar - Poznań

Historia tego niezwykłego miejsca rozpoczyna się w 1876, kiedy to bracia Huggerowie, zaczynają rozbudowę browaru przy ulicy Półwiejskiej. Przez ponad wiek interes piwowarski kwitnie, pomimo wielu perturbacji i zmiany właścicieli. Dopiero w latach 80. obiekt zostaje zamknięty i zaczyna niszczeć. Momentem zwrotnym okazuje się rok 1998, kiedy to rusza projekt Centrum Biznesu i Sztuki Browar 50 50, zainicjowany przez ówczesną właścicielkę nieruchomości, Grażynę Kulczyk. Dziś centrum należące do grupy Deutsche Asset Management pozostaje bogatą mozaiką wspomnień o XIX-wiecznym Poznaniu, a także kolebką dawnej architektury, nowoczesnego wzornictwa, popkultury i sztuki wysokiej. Oprócz oddania się szałowi zakupów, można tu zobaczyć z bliska niezwykły przemysłowy styl arkadowy (rundbogenstil), hołdujący czerwonej cegle, półkoliście zamkniętym oknom oraz prostym ozdobnikom.

fot. Jakub Wittchen
fot. Jakub Wittchen
Święta, Atrium, fot. Jakub Wittchen
Święta, Atrium, fot. Jakub Wittchen

Architekci odpowiedzialni za rewitalizację Starego Browaru fantastycznie połączyli postindustrialną architekturę z iście futurystycznymi koncepcjami. Wśród płaszczyzn z czerwonej cegły można znaleźć wiele stali, szkła i awangardowych rozwiązań przypominających estetykę rodem z filmów science-fiction. Półkoliste balkony, ogromne przeszklenia oraz intrygujące oświetlenie o chłodnej, białej barwie, to nie lada gratka dla estetów lubiących nietypowe, lecz - paradoksalnie - doskonale współgrające zestawienia.

fot. Jakub Wittchen
fot. Jakub Wittchen
Kino na Dziedzincu Sztuki 2013. fot. Jakub Wittchen
Kino na Dziedzincu Sztuki 2013. fot. Jakub Wittchen

Nie jest tajemnicą, że poznański Browar to w ogromnej mierze przestrzeń poświęcona sztuce. Odwiedzającym galerię na co dzień towarzyszą cenne eksponaty, takie jak obrazy, rzeźby czy instalacje. Dwojaka funkcja Starego Browaru wiąże się z realizacją idei „50:50” Grażyny Kulczyk, zgodnie z którą 50% przedsięwzięcia stanowi biznes, zaś drugie 50% poświęcone jest sztuce. Jednym z miejsc, w którym bardzo często organizowane są specjalne wystawy, przedstawienia czy po prostu, seanse kina letniego, jest imponujący, półkolisty Dziedziniec Sztuki. Oprócz tego typu przedsięwzięć, w galerii bardzo często można natknąć się także na świetne wzornictwo. Na zdjęciu poniżej - specjalna ekspozycja designerskich mebli produkowanych w Polsce.

Galeria Manufaktura - Łódź
--
Pod koniec XIX wieku w budynkach obecnej Manufaktury mieściło się prawdziwe włókiennicze ...

Galeria Manufaktura - Łódź

Pod koniec XIX wieku w budynkach obecnej Manufaktury mieściło się prawdziwe włókiennicze imperium. Jego historia narodziła się w 1872 roku, kiedy to przy ulicy Ogrodowej w Łodzi wzniesiono największą tkalnię w kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym. Po II wojnie światowej w zespole budynków powstały zakłady nazwane imieniem Juliana Marchlewskiego, aby kolejno przeistoczyć się w fabrykę „Poltex”. W latach 90. fabryka zbankrutowała i została zamknięta. Podwoje kompleksu pofabrycznego ponownie otworzyły się dopiero w roku 2006. Tym razem jednak dawne zakłady włókiennicze powróciły do świadomości łodzian, jako fantastycznie zrewitalizowany obiekt postindustrialny, w którym powstała galeria Manufaktura.

Obecnie Manufaktura to centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Jego wizytówką są przede wszystkim wiekowe, pofabryczne bud ...

Obecnie Manufaktura to centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Jego wizytówką są przede wszystkim wiekowe, pofabryczne budynki z nieotynkowanej, czerwonej cegły. Galerię handlową, która mimo, że jest zupełnie nowa, udało się znakomicie wkomponować w historyczny, postindustrialny krajobraz. Wewnątrz budynku rządzą przede wszystkim stal i szkło. Można dostrzec tu także elementy drewniane, które przyjemnie ocieplają przestrzeń. Projektanci budynku postawili również na przełamanie chłodnej estetyki barwnymi kontrapunktami. Są to np. proste, witrażowe kompozycje na frontowej, przeszklonej ścianie budynku oraz kolorowe elementy tuż pod świetlikami na piętrze. Całość daje ciekawy, bardzo świeży efekt.

Manufaktura to przestrzeń, która została znakomicie przemyślana - zarówno przez architektów, jak i designerów czy dekora ...

Manufaktura to przestrzeń, która została znakomicie przemyślana - zarówno przez architektów, jak i designerów czy dekoratorów. Widać to nie tylko w bryłach budynków, ale i w detalach. Odrestaurowane żeliwne elementy, designerskie, kolorowe ławki nawiązujące do witrażowej ściany galerii czy nieustanny flirt szkła, stali i cegły - to wszystko sprawia, że koncepcja pozostaje niezwykle harmonijna i miła dla oka. Jak się błyskawicznie okazało, taka spójna, przejrzysta „baza” stała się doskonałą przestrzenią dla sezonowych, tematycznych wydarzeń i dekoracji, które wizualnie również zaskakują dopracowaniem i dbałością o najmniejsze szczegóły.

Ekspozycja mebli NOTI, fot. Jakub Wittchen
Ekspozycja mebli NOTI, fot. Jakub Wittchen

Oprócz lokali, w których goszczą klasyczne sieciówki, w galerii można spotkać również wiele sklepów przypominających eleganckie showroom’y. W ich wnętrzach podstawową bazę aranżacji nierzadko tworzą meble i dodatki będące prawdziwymi perełkami designu. Takie niepowtarzalne, "autorskie" aranżacje pełne dobrego wzornictwa, dodają galerii jeszcze więcej szyku i charakteru. Na ogół są to przestrzenie utrzymane w estetyce industrialnej, minimalistycznej lub vintage.

Minty Dot w Starym Browarze, fot. Jakub Wittchen
Butik Bohoboco w Starym Browarze

Centrum handlowe Wroclavia - Wrocław

Wroclavia to najnowsze i jedno z najbardziej designerskich centrów handlowych Wrocławia. Usytuowane w samym sercu miasta, kryje w sobie nie tylko przestrzeń handlową, ale również strefę rozrywki, gastronomii i funkcjonalny dworzec autobusowy PKS. Jak komentują twórcy Wroclavii, jest ona symbolem architektury XXI wieku, który na zasadzie kontrastu w nieoczywisty sposób wpisuje się w historyczną zabudowę Wrocławia. Uroda galerii tkwi głównie w jej subtelnych, organicznych kształtach, wysokiej jakości materiałach, ogromnych przeszkleniach oraz nowoczesnym oświetleniu. Obiekt został zaprojektowany przez polską pracownię IMB Asymetria Architekci, która wśród swoich realizacji ma m.in. centra handlowe i gmachy użyteczności publicznej. Wnętrza to dzieło paryskiej pracowni Saguez&Partners.

Intencją architektów projektujących Wroclavię, było nawiązanie do świata natury. Naczelną inspiracją okazał się dąb „Prz ...

Intencją architektów projektujących Wroclavię, było nawiązanie do świata natury. Naczelną inspiracją okazał się dąb „Przewodnik” - okaz liczący sobie ponad 300 lat, zgrabnie wkomponowany w bryłę budynku. Co ciekawe, do budowy obiektu wykorzystano zarówno szlachetne drewno i marmur, jak i płyty aluminiowe perforowane oraz tworzywo GRP. Ostatni materiał można dowolnie formować, dzięki czemu zadaszenie galerii nawiązuje kształtem do konarów i koron drzew. Motyw drzewa można zauważyć również na zadruku szklanych powierzchni tuż przy wejściach. Prócz fascynacji miejską zielenią, inspiracji należy upatrywać także w krajobrazach Wrocławia - kształt wnętrz galerii nawiązuje do płynącej przez miasto Odry, a także otaczających ją wysp i mostów.

Urok Wroclavii kryje się nie tylko w jej organicznych kształtach, ale i w subtelnej grze światłem. Architekci zadbali, a ...

Urok Wroclavii kryje się nie tylko w jej organicznych kształtach, ale i w subtelnej grze światłem. Architekci zadbali, aby do wnętrza galerii docierało jak najwięcej światła dziennego. Jest to możliwe zarówno dzięki przeszklonemu wejściu, jak i świetlikom umieszczonym w dachu oraz nad placami i pasażem. Po zmroku natomiast, ogromne wrażenie robi elewacja budynku. Fasada, poza elementami zaprojektowanymi ze szkła, została bowiem wykonana z płyt dających efekt trójwymiarowości. Świetlne iluminacje podbijają dodatkowo intrygujące wrażenie głębi, przez co uatrakcyjniają wizualnie bryłę budynku.

Budynek Wroclavii, jak na projekt inspirowany światem przyrody przystało, nie mógł obejść się bez obecności naturalnej zieleni. Elewacja centrum handlowego wzbogacona została również modnymi ogrodami wertykalnymi, które dodają budynkowi przyjemnej świeżości. Oprócz tego, na terenie Wroclavii znajdują się zielone tarasy o łącznej powierzchni 4 tysięcy m2. Jest to ukłon w stronę ekologii oraz trendu „przedłużania” zamkniętych przestrzeni publicznych otwartymi terenami zielonymi.

Współcześnie galerie handlowe to nie tylko sklepy. To także prawdziwe architektoniczne unikaty, które potrafią zachwycić świetnie zaprojektowaną bryłą, fantazyjnym oświetleniem czy kaskadami zieleni. Oprócz tego, są to przestrzenie dostarczające nam na rozrywkę, niecodzienne doznania kulinarne, a także możliwość obcowania z kulturą, sztuką i designem. W obliczu takich rewelacji, popularny "shoping", nabiera w XXI wieku zupełnie nowego, nieco głębszego znaczenia.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Brawo Łódź 🙂
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Manufaktura najlepsza 😁
  • Dodano rok temu
Wroclavia?? Serio?? Chyba ktoś z zarządu zapłacił wam za umieszczenie ich na tej liście. Zdecydowanie wygrywa Browar Poznański.
  • Dodano rok temu