10 roślin doniczkowych łatwych w pielęgnacji

Zwykło się twierdzić, że niektórzy nie mają ręki do kwiatów. W rzeczywistości jednak to żadna magiczna przypadłość, a jedynie kwestia braku obeznania ze sposobem hodowli konkretnych gatunków roślin. Na szczęście istnieje sporo urokliwych odmian, które okazują się niewymagające i nie łakną wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To tzw. kwiaty dla zabieganych, które potrafią odnaleźć się niemal w każdych domowych warunkach. Jeżeli jesteś ciekaw, jakie gatunki umieściliśmy na naszej liście, zapraszamy do przejrzenia poniższego artykułu!

rośliny doniczkowe, rośliny w domu, kwiaty w mieszkaniu

1. Aloes

To niezwykle wytrzymała i niesprawiająca większych problemów roślina doniczkowa. Lubi warunki domowe, w których może rosnąć przez wiele lat. Aloes to zdecydowany fan stanowisk nasłonecznionych, więc możesz wyeksponować go np. na parapecie od strony południowej. Oprócz tego jest to roślina, która preferuje umiarkowane podlewanie, dlatego nie wymaga ciągłego sprawdzania wilgotności gleby. Warto pamiętać, że nadmiar wody może doprowadzić do gnicia aloesu, dlatego przed każdym podlewaniem należy sprawdzić czy podłoże w doniczce pozostaje zupełnie suche.

kaktus, kaktus w doniczce, rośliny w mieszkaniu

2. Kaktus

Nie bez kozery twierdzi się, że kaktusy to rośliny niemal niezniszczalne i przygotowane na najgorsze warunki! Rzeczywiście - ze względu na to, że rosły na rozgrzanych i ubogich w wodę terenach, ich liście uległy redukcji, aby maksymalnie ograniczyć parowanie cennej wody. Wszystko to sprawia, że podlewanie kaktusów jest zdecydowanie mniej problematyczne niż w przypadku innych roślin doniczkowych. Sukulenty wymagają mało wody – podstawowa reguła mówi, że kaktusa należy podlać, gdy ziemia w doniczce jest sucha, czyli gdy nie da się zagłębić w nią palców. Podsumowując – wiosną ilość wody powinna być największa, latem zaś minimalna.

3. Dracena

Zielony szczyt draceny obrzeżonej tworzy charakterystyczny pióropusz wąskich, długich, zielonych (bądź kilkukolorowych) ostro zakończonych liści. Jak zapewniają doświadczeni ogrodnicy, dracena jest łatwa w uprawie i odporna na niesprzyjające warunki. Lubi wilgotne powietrze, dlatego dobrze jest zraszać jej liście, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ nie lubi gorąca. Oprócz tego, dracena preferuje umiarkowane podlewanie - raz na tydzień. Jeśli natomiast stoi na zacienionym stanowisku - jeszcze rzadziej.

dracena, dracena w salonie, rośliny w domu, rośliny w mieszkaniu

4. Bambus

Pochodzi z południowej Azji i to właśnie tam jest najbardziej popularny. Chińczycy nazywają go Fu Gwey Zchu - co oznacza bogactwo i energię. Nic zatem dziwnego, że w europejskiej nomenklaturze funkcjonuje jako Lucky Bamboo. Fantazyjnie powyginane pędy bambusa są efektem jego uprawy w szklarniach. Aby pędy uzyskały charakterystyczny powykręcany kształt, rośliny są wielokrotnie przekręcane, by pęd zmienił kierunek wzrostu. Bambus wymaga uprawy w doniczce z ziemią bądź w naczyniu wypełnionym wodą. Co ciekawe, woda kranowa bezpośrednio po nalaniu nie nadaje się do podlewania bambusa, ponieważ chlor wpływa na żółknięcie liści. Wodę warto zatem przegotować bądź podlewać bambus wodą źródlaną. Jeżeli natomiast roślina rośnie w wodzie, należy wymieniać ją co dwa tygodnie i zadbać, aby bambus był zanurzony w wodzie do wysokości 2-5 cm od podstawy.

bambus, bambus w mieszkaniu, bambus w przedpokoju
grubosz drzewiasty, rośliny w mieszkaniu

5. Grubosz drzewiasty

Popularne drzewko szczęścia, czyli grubosz drzewiasty, to fantastyczny przykład rośliny efektownej i łatwej w uprawie. Rośnie bardzo wolno, dlatego nie wymaga przycinania i prowadzenia. W ciepłym okresie roku lubi obfite podlewanie, jednak jeżeli zostanie ono nieco zaniedbane, kwiat sobie poradzi. Zimą z kolei można nieco ograniczyć podlewanie i dostarczać roślinie wodę dopiero wówczas, aż gleba w doniczce będzie sucha. Grubosz bardzo lubi słońce, dlatego dobrze odnajduje się na słonecznych stanowiskach. W okresie letnim warto wystawiać go na balkon

6. Nolina

O roślinie mówi się także „noga słonia”. Takie skojarzenie wynika ze zgrubiałego kształtu łodygi, w której roślina magazynuje wodę. Kwiat rośnie wolno i jest długo żyjący. Co ciekawe, nie przeszkadza mu suche powietrze, dlatego poradzi sobie nawet w bardzo ciepłych, mocno ogrzewanych przestrzeniach. Nolina nie lubi obfitego podlewania, dlatego z pewnością polubią ją zapominalscy. Przed podlaniem należy sprawdzić czy podłoże jest wystarczająco suche.

nolina, nolina w sypialni, rośliny w sypialni, kwiaty w domu
scindapsus, scindapsus w mieszkaniu, rośliny w domu

7. Scindapsus

Scindapsus złoty nazywany również Epipremnum aureum, to jeden z najpopularniejszych kwiatów domowych. Nic w tym jednak dziwnego! Jego długie pnącza są wyjątkowo dekoracyjne, ponieważ gęste, żółtozielone sercowate liście rosną bardzo gęsto. Scindapsus złoty jest niezwykle tolerancyjny na zmiany temperatur, a także odporny na przesuszenie podłoża. Kwiat preferuje umiarkowane podlewanie, ponieważ zbyt duże aplikacje wody mogą doprowadzić do jego gnicia. Warto eksponować go w jasnych przestrzeniach, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Jeżeli kwiat nie ma dostępu do światła dziennego, traci różnobarwność liści.

8. Sansewieria gwinejska

Popularny kwiat doniczkowy znany również jako wężownica gwinejska albo żelazna szabla. Nie przepada za dużymi ilościami wody. Co ciekawe, nie powinno się go podlewać w sposób, który sprawiłby, że woda dostanie się do środka rozety liściowej. Jeśli się tak stanie, kwiat może zacząć gnić. Aby go przesadzić, należy poczekać aż korzenie zaczną rozsadzać doniczkę. Ze względu na to, że roślina jest długowieczna i ma wysoką tolerancję na niesprzyjające warunki jest bardzo popularna - zarówno w mieszkaniach, jak i w przestrzeniach publicznych.

Zamiokulkas zamiolistny, rośliny w mieszkaniu, Zamiokulkas zamiolistny w mieszkaniu

9. Zamiokulkas zamiolistny

Kwiat nazywany jest także „żelazną rośliną”. Nie powinno podlewać się go zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do gnicia. Zamiokulkas magazynuje wodę w zgrubiałych łodygach „na zapas”, dlatego jest fantastyczną rośliną doniczkową dla zapominalskich! Roślina najlepiej czuje się w jasnych miejscach, ponieważ na zacienionych stanowiskach rośnie o wiele wolniej, zaś zieleń jej liści znacznie się pogłębia.

10. Zielistka

Pozostaje jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Swoją dobrą sławę zawdzięcza przede wszystkim łatwości uprawy i rozmnażania. Roślina potrafi przystosować się prawie do każdych warunków - dobrze rośnie na każdym stanowisku (tylko na stanowisku jasnym najlepiej uwidoczni się paskowanie na liściach) i w każdej temperaturze (minimum 7ºC). Wymaga jednak intensywnego podlewania od lutego do października.

zielistka, zielistka w mieszkaniu, dżungla w mieszkaniu
<< Kliknij i poznaj najmodniejsze doniczki i osłonki >>

Kwiaty doniczkowe są absolutnie ponadczasowe i uniwersalne. Pasują do każdego wnętrza – bez względu na jego styl i kolorystykę. Żywe rośliny wnoszą w domową przestrzeń świeżość oraz nutę romantyzmu i elegancji. Warto zatem upiększać wnętrza zielonymi przyjaciółmi!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze

Zobacz więcej produktów