BLACK WEEK
Produkty przecenione
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Trendy 2019: duże kwiaty doniczkowe

Duże kwiaty doniczkowe goszczą we wnętrzach coraz częściej. I bardzo dobrze, ponieważ wnoszą do przestrzeni mieszkalnych przyjemny powiew świeżości, jonizują i oczyszczają powietrze, a oprócz tego są nie lada ozdobą. Warto jednak zwrócić uwagę, że wśród najmodniejszych okazów na prowadzenie wysuwają się przede wszystkim rozłożyste, okazałe gatunki, kojarzone z tropikalnymi zakątkami. Poniżej przedstawiamy zatem krótkie zestawienie dużych kwiatów doniczkowych, które będą robiły furorę w bieżącym roku.

duże kwiaty doniczkowe w salonie

Duże kwiaty doniczkowe w małych wnętrzach - areka żółtawa

Aktualnie tropikalne kwiaty doniczkowe są absolutnie na topie! Imponujące, rozłożyste rośliny doceniane są zwłaszcza przez właścicieli przytulnych wnętrz, które potrzebują pazura i soczystego orzeźwienia. I tak zielone, duże kwiaty doniczkowe z powodzeniem odnajdują się zarówno w niewielkich, nastrojowych aranżacjach eklektycznych czy retro, jak i w bezpretensjonalnych, ciepłych stylizacjach małych, skandynawskich salonów. Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest areka żółtawa, czyli  Chrysalidocarpus lutescens, zwana też złotowcem. Duży kwiat pochodzący z Madagaskaru ma zielone, pierzaste liście, początkowo wyprostowane, a po rozwinięciu się – łukowato wygięte. Co ciekawe, areka żółtawa jest rośliną odporną, rośnie powoli i w warunkach domowych osiąga zazwyczaj 1,2–1,5 m wysokości. Miłośnicy zielonej elegantki podkreślają, że areka żółtawa w szczególnie łatwy sposób usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Poznaj najlepsze produkty do hodowli dużych kwiatów doniczkowych >>

Duży kwiat w nowej roli - ambus mieszańcowy Shiroshima

Oto kolejny z ostatnich hitów wśród dużych kwiatów doniczkowych. Roślina pochodząca z gór Hiba w Japonii wykształca dekoracyjne, duże i szerokie liście w zielono-beżowe paski. Co ciekawe, jeżeli posadzisz ją w słońcu, prążki zmienią kolor na czerwono-fioletowy. Bambus mieszańcowy Shiroshima osiąga nawet do 5 m wysokości, jednak w naszych rodzimych warunkach – zazwyczaj 2-3 metry. Jego łodygi mają bardzo żywy, zielony odcień, są twarde, stabilne i wyrastają z ziemi pod lekkim ukosem. Nie wszyscy wiedzą, że bambus świetnie znosi przycinanie, dlatego można swobodnie formować go na kształt żywopłotu. Jeśli np. marzy Ci się zielona ściana oddzielająca we wnętrzu konkretne strefy, to doskonale trafiłeś. Warto pamiętać, że roślina preferuje żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże. Bambus mieszańcowy Shiroshima fatalnie znosi wodę zalegającą w korzeniach, dlatego należy unikać przelania! Stanowisko, które pokochają te duże kwiaty doniczkowe, powinno być półcieniste lub zacienione, osłonięte od wiatru.

duże kwiaty w otwartym salonie

Monstera dziurawa – jakich warunków potrzebują duże kwiaty?

Jak sama nazwa wskazuje, monstera jest jedną z naprawdę dużych roślin doniczkowych używanych do dekoracji wnętrz. To silnie rosnące pnącze z rodziny obrazkowatych w warunkach naturalnych występuje w tropikalnym lesie równikowym – od południowego Meksyku, aż po południową Panamę. W Polsce uprawiana jest jako pokojowa roślina doniczkowa, natomiast w naturze jest rośliną płożącą, dlatego aby pięła się ku górze, należy zapewnić jej solidną podporę. Ze względu na rozmiary, jakie osiąga, konieczne jest zapewnienie jej wystarczającej przestrzeni. Monstera dziurawa ma piękne, sercokształtne, głęboko powcinane, skórzaste liście. Starsze, duże kwiaty charakteryzują się długimi, zwisającymi korzeniami powietrznymi, których nigdy nie należy odcinać! Roślina jest łatwa w uprawie, nie ma wysokich wymagań i świetnie znosi warunki pokojowe. Jej stanowisko być jasne lub półcieniste, ponieważ nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem. Najlepsza temperatura dla rozwoju monstery to 18–22°C, jednak równie dobrze zniesie niższą temperaturę (około 15°C), choć wówczas jej wzrost będzie powolniejszy. Monstera dziurawa lubi stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Latem należy podlewać ją raz w tygodniu letnią wodą, natomiast zimą rzadziej. 

jasny salon z dużymi kwiatami doniczkowymi

Waszyngtonia – duże kwiaty do przestronnych wnętrz

Następnym dużym kwiatem doniczkowym, który będzie robił prawdziwą furorę w nadchodzących sezonach, jest Waszyngtonia. Palma, której nazwa wzięła się od nazwiska pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, pochodzi ze skalistych, półsuchych terenów. Roślina ma charakterystyczny pień, z którego wyrastają wygięte w łuk, szarozielone, wachlarzowate liście. Z nich z kolei zwisają suche, lekko skręcone włókna. Waszyngtonia może osiągnąć nawet 10 m wysokości, zaś jej liście potrafią liczyć sobie około 1,5 metra długości. Warto pamiętać, że aby roślina zdrowo rosła, potrzebuje bardzo dużo przestrzeni, dlatego warto eksponować ją w obszernych wnętrzach. Waszyngtonię warto postawić w jasnym, jednak nie w nasłonecznionym miejscu. Ta duża roślina doniczkowa wymaga ciepłego stanowiska, dlatego zimą należy utrzymywać temperaturę nie niższą niż 16°C

tropikalne kwiaty doniczkowe w jadalni

Chamedora wytworna, czyli duże rośliny doniczkowe dla wygodnych

Mówi się o niej, że jest jednym z najłatwiejszych tropikalnych kwiatów doniczkowych w uprawie. Jej pozostałe nazwy to Chamedora wyniosła bądź Palma koralowa. Co ciekawe, roślina preferuje półcień lub cień, dlatego można spokojnie ustawić ją w głębi pomieszczenia. Chamedora wytworna stosunkowo szybko się rozrasta, a zatem warto zaplanować dla niej sporo miejsca. Palmę najlepiej zapraszać do pomieszczeń chłodniejszych, w których temperatura nie przekracza 18°C. Chamedora wytworna powinna być umiarkowanie podlewana i co najważniejsze, kolejny raz dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nieco przeschnie. Palmę powinno się co jakiś czas zraszać, ponieważ  suche powietrze, szczególnie przy temperaturze powyżej 20°C sprzyja atakom przędziorków.

duży kwiat w wiklinowej doniczce

Bananowiec – roślina doniczkowa do słonecznych wnętrz

Bananowiec, czyli inaczej Musa, pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Te duże kwiaty doniczkowe hodowane w domu osiągają wysokość do 2 metrów i mają bardziej dekoracyjne liście od dzikich gatunków. Nie wszyscy wiedzą, że odpowiednio pielęgnowana duża roślina doniczkowa potrafi odwdzięczyć się… małymi bananami! Nie są wprawdzie tak smaczne, jak te dojrzewające w tropikach, ale również jadalne. Najczęściej owocują dorosłe, starsze okazy. Bananowiec, wbrew obiegowym opiniom, jest rośliną dość prostą w uprawie, wymaga jednak dużej ilości miejsca. Roślina potrzebuje też sporo światła. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. Bananowiec wymaga ciepła przez cały rok. W okresie zimowym optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 14–17°C. Oprócz tego bananowiec wymaga dość dużej wilgotności powietrza, dlatego też warto go często podlewać w okresie intensywnego wzrostu. Gleba w doniczce powinna być stale wilgotna. Z reguły powinniśmy podlewać roślinę dwa razy w tygodniu.

roślina doniczkowa bananowiec w sypialni z tapetą w liście

Duże kwiaty doniczkowe to jedne z najbardziej malowniczych roślin – zwłaszcza w rodzimych warunkach! My, Polacy, ze względu na aurę, która przez większość roku zdrowo kaprysi, z nie lada zazdrością spoglądamy w kierunku ciepłych krajów i egzotycznej flory. Jeśli zatem i Ty z utęsknieniem wyglądasz lata, zaproś do swojego anturażu kilka modnych tropikalnych kwiatów doniczkowych!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze
Podobają mi się takie rośliny, ale z powodu częstych wyjazdów nie mogę hodować żywych. Mam za to aloes i storczyka z megascena.pl które są sztuczne ale bardzo realistycznie odwzorowane i wystarczy że zetrę z nich kurz by wyglądały okazale :)
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów