✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Okna drewniane czy plastikowe? Porównanie parametrów

Ośnieżnicowe i skrzynkowe, połaciowe i zespolone. Lukarny, świetliki, rozety, oculusy i nadświetla. Oto zaledwie część istniejących rodzajów okien, które powstawały przez minione stulecia! Co ciekawe, w czasach antycznych, okna nie były uznawane jako pełnowartościowy motyw architektoniczny. Dopiero okres gotyku szczególnie je docenił i sprawił, że w kolejnych wiekach okna zaczęto traktować jako wyjątkowy ozdobnik bryły budynków.

Współcześnie okna mają być przede wszystkim solidne, ciepłe i ciche. Nic zatem dziwnego, że wysokie parametry odgrywają przy ich kupnie rolę pierwszoplanową. Wiele osób wybierając wymarzone okna zastanawia się, na który wariant postawić: drewniany czy plastikowy. Jak twierdzą eksperci oba produkty potrafią być trwałe, gustowne i wysokiej jakości. Ale o tym rozpisujemy się w poniższych akapitach.

Wentylacja i ciepło

Okienny ideał? Okna ciepłe, ale przewiewne. To, czy okna mają odpowiedni współczynnik infiltracji (przepuszczania powietrza) świadczy o ich jakości. Co ciekawe, nie ma znaczenia czy postawisz na okna drewniane czy plastikowe - oba rodzaje mogą mieć takie same parametry. Warto wspomnieć, w budynkach z tzw. wentylacją grawitacyjną (inaczej naturalną, która funkcjonuje dzięki naturalnemu przepływowi powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia), muszą pojawić się okna, których współczynnik infiltracji wynosi minimum 0,3. Infiltracji nie myl z mikrowentylacją, z którą masz do czynienia, przy okazji rozszczelnienia okien przy pomocy klamki. Infiltracja to współczynnik stały, który zapewnia oknom naturalną wentylację, nie wpływając przy tym na parametry cieplne czy akustyczne produktu. Podsumowując: okna drewniane i plastikowe potrafią mieć taki sam współczynnik infiltracji i być tak samo przewiewne. Różnicę można natomiast dostrzec w kwestii trzymania ciepła. Współczynnik przenikania drewna to - uśredniając - 1,4 W/m2K, podczas gdy dla okien PCV wynosi on aż 1,9 W/m2K. Porównanie to dowodzi, że ciepło szybciej "ucieka" przez ramy wykonane z plastiku. Wyjątkiem są plastikowe okna wielokomorowe (np. siedmio-), które mogą pochwalić się parametrami świetnie trzymającymi ciepło.

Które trwalsze?

Okna drewniane mają nieco bardziej wytrzymałe ramy. Jest to spowodowane tym, że pozostają odporne na wysokie temperatury. Niestety, okna PCV pod wpływem intensywnych promieni słonecznych potrafią zmienić kolor i mogą się wypaczać. To dlatego tak ważne jest, aby w ścianach mocno nasłonecznionych montować okna plastikowe w kolorze białym (ciemne barwy przyciągają słońce) lub okna drewniane. Wadą tych drugich jest to, że co 5-10 lat należy je odnawiać. Wówczas wystarczy papier ścierny oraz puszka wysokojakościowego impregnatu. Dlaczego warto troskliwie dbać o okna drewniane? Bo odpowiednio pielęgnowane będą służyły nawet do 90 lat! Okna plastikowe niestety nie są tak długowieczne - ich "termin ważności" upływa najczęściej po 40-50 latach. Czy można przedłużyć ich żywotność? Raczej nie – w ich przypadku zabiegi konserwacyjne ograniczają się do okresowego mycia plastikowych profili.

Kilka słów dla estetów

Okna drewniane są postrzegane jako towar luksusowy. Nic w tym jednak dziwnego - drewno dodaje wnętrzom szlachetności i elegancji, jest ciepłe i przyjemne w dotyku, a jego powierzchnię często zdobią efektowne słoje. Okna drewniane szczególnie pięknie prezentują się we wnętrzach stylizowanych, kochają monumentalne kamienice i zabytkowe dworki. W tego rodzaju budynkach świetnie wypadną dekoracyjne szprosy czy ornamenty. Jeżeli w aranżacji królują elementy drewniane, np. podłoga czy belki stropowe, trudno wyobrazić sobie inne ramy okienne aniżeli z drewna. Okna plastikowe natomiast, świetnie prezentują się we wnętrzach nowoczesnych. Styl minimalistyczny czy hi-tech z miejsca je pokocha! Co ciekawe wielu producentów okien PCV ma w ofercie modele, których ramy do złudzenia przypominają drewno. Jeżeli marzy Ci się nietypowy kształt czy kolor okien, nie martw się. Producenci okien drewnianych i plastikowych dysponują metodami, dzięki którym mogą powstać najbardziej nietypowe projekty. W tej kwestii materiał, z którego zbudowane jest okno nie ma wielkiego znaczenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo to kolejny bardzo istotny aspekt. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe można bez problemu wyposażyć w funkcje antywłamaniowe. Jeśli rezygnujesz z tego rodzaju ochrony, pamiętaj, że drewniane profile są sztywniejsze od plastikowych, a co za tym idzie, trudniejsze do sforsowania przez włamywacza. Oprócz tego należy przeanalizować zakup okien pod kątem ochrony przeciwpożarowej. PCV jest samogasnące i nie rozprzestrzenia ognia, natomiast drewno można zabezpieczyć preparatami ogniochronnymi, które utworzą powłokę utrudniającą dostęp tlenu do ogrzewanej powierzchni i ograniczą emisję palnych produktów z drewna. Warto wiedzieć, że istnieją gatunki drewna, które palą się znacznie trudniej niż pozostałe. Są to np. dąb czy buk. Po raz kolejny trudno więc uzasadnić wyższość okien PCV nad drewnianymi bądź odwrotnie.

Słowo klucz: cena

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, okna drewniane są uważane za produkt ekskluzywny, przez co stanowią około 15% rynku stolarki otworowej. Powoduje to, że są zazwyczaj droższe od okien PCV o około 10-15%. Oczywiście, ilu producentów, tyle ofert, warto zatem przeanalizować co najmniej kilka z nich. Zwolennicy drewna zaznaczają, że to produkt naturalny, szlachetny i ciepły, który potrafi przetrwać nawet wiek. Biorąc pod uwagę takie argumenty chyba warto zapłacić za nie nieco więcej i być pewnym stylowej inwestycji na lata.

Jak mówi pewien cytat "przegonisz miłość drzwiami, a ona ci wleci oknem". W kontekście wyboru okien idealnych "przedzierać się" przez nie powinny przede wszystkim wysokie parametry cieplne i wentylacyjne, świetna jakość wykonania oraz dobry design. Obecnie trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć, które okna są lepsze: drewniane czy plastikowe. Wiele zależy od nasłonecznienia ścian domu oraz gustu i możliwości finansowych jego gospodarzy.


Inne artykuły w tej kategorii