#zostańwdomu z Homebook.pl

7 najczęściej popełnianych błędów przy sprzątaniu. Unikaj ich zwłaszcza teraz

Sprzątanie to niezwykle sporny temat. Dla jednych jest sposobem na relaks i doskonałym remedium na zły nastrój, dla innych – przykrym obowiązkiem. Obojętnie jednak, do której grupy należysz, warto abyś bliżej przyjrzał się logistyce sprzątania. W obecnym czasie, kiedy wielu z nas pozostaje w domach, dobrze jest zorganizować generalne porządki. Wśród czystej, uporządkowanej przestrzeni poczujesz się przyjemniej i bezpieczniej, co z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie! W jaki sposób jednak sprzątać, aby nie popełniać błędów i móc cieszyć się ładem przez dłuższy czas? Poniżej opisujemy 7 najczęstszych wpadek, które zdarzają się podczas domowych porządków!

bledy przy sprzataniu

1. Zła kolejność etapów sprzątania

Zasada jest prosta! Sprzątaj zawsze „od góry do dołu”. Oznacza to wykonywanie prac porządkowych poczynając od najwyższych obszarów we wnętrzu, na najniższych kończąc. Jeśli widzisz zabłąkaną pajęczynę pod sufitem, ściągnij ją jako pierwszą! Kolejno zdejmij firanki, umyj okna i parapety. Zmień pościel lub wytrzep poduszki. Przetrzyj blaty mebli, idąc od najwyższych do najniższych partii. Na koniec odkurz podłogę i starannie ją umyj. Voilà, zrobione! Dzięki zachowaniu takiej kolejności będziesz mieć pewność, że na czystą podłogę nie spadnie ani jeden okruszek ze stołu, a kurz z wymienianej pościeli nie osiądzie na nocnych szafkach.

2. Stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących

Oto jeden z najpopularniejszych błędów, który może fatalnie wpłynąć na kondycję czyszczonych powierzchni. Po pierwsze nie powinieneś stosować środka czyszczącego bezpośrednio na powierzchnię mebli. Zdecydowanie lepiej jest rozpylić nieco detergentu na ściereczkę i przetrzeć nią blaty. W przeciwnym razie na powierzchni może zostać trudny do usunięcia osad. Kolejną kwestią jest zły dobór środka czyszczącego. Na armaturze łazienkowej powstały rysy? Może być to wina detergentu z granulkami, który nie nadaje się do chromowanych powierzchni. Ostatnim popularnym błędem jest czyszczenie piekarnika poprzez zdrapywanie zaschniętego brudu. Błąd! Lepiej jest użyć jednego z popularnych środków czyszczących, który szybko i dokładnie rozpuści przypalony tłuszcz. Wystarczy pozostawić go na 30 minut na powierzchni piekarnika, po czym spłukać ciepłą wodą.

bledy przy sprzataniu kuchni
Wybierz najlepszy środek do czyszczenia >>

3. Pozostawianie plam do zaschnięcia

Chyba każdy z nas ma taki błąd na koncie! Niestety, często trzeba za niego słono zapłacić, zwłaszcza kiedy plama pojawia się np. na kanapowej tapicerce. Uporczywą plamę warto zatem od razu potraktować odpowiednim odplamiaczem i nie czekać, aż na dobre wniknie we włókna materiału. Dotyczy to zwłaszcza trudnych do wywabienia plam np. z kawy, tłuszczu, krwi czy czerwonego wina.

4. Używanie zimnej wody

Zmywanie naczyń przy użyciu zimnej wody teoretycznie wydaje się ekonomiczną opcją, ale... no właśnie, to jedynie teoria! Namaczanie naczyń w zimnej wodzie sprawia, że później bardzo trudno je domyć – zwłaszcza tłuste lub mocno zaschnięte zabrudzenia. Lepiej zatem od razu zalać je wodą o wysokiej temperaturze. Podobnie rzecz ma się z myciem okienciepła woda radzi sobie z nimi znacznie lepiej. Co ciekawe, wyjątek stanowi podłoga z paneli – aby nie było widać na nich smug, lepiej użyć zimnej wody z niewielką ilością octu.

bledy przy sprzataniu
Źródło: Andrey_Popov/Shutterstock

5. Brudne mopy i ścierki

Niestety, takich zaniedbań dopuszcza się bardzo wiele osób. A ten błąd nie tylko utrudnia sprzątanie, ale bywa również bardzo niehigieniczny! Pamiętaj, że nieregularnie czyszczona gąbka do naczyń lub mop to siedlisko bakterii i przyczyna nieprzyjemnego zapachu. Stąd gąbkę należy regularnie wkładać do zmywarki lub gotować w garnku albo po prostu wymieniać na nową. Mop powinien natomiast zawędrować do pralki po każdym umyciu podłogi.

6. Mycie okien w słoneczny dzień

Niewiele osób wie, że ostre słońce sprzyja powstawaniu nieestetycznych smug na okiennych szybach. A wszystko dlatego, że promienie słoneczne błyskawicznie wysuszają detergent na szklanej powierzchni, powodując nieestetyczne zacieki. Aby później szyba była krystalicznie czysta, potrzeba niemałego wkładu siły i cierpliwości! Lepiej zatem zabrać się za mycie okien w ciepły dzień, ale kiedy słońce chowa się za chmurami.

bledy przy sprzataniu

7. Nieprzestrzeganie zasady 15 minut

Czy wiesz, że wystarczy kwadrans sprzątania dziennie, aby w Twoim domu stale panował porządek? Wystarczy, że wyznaczysz sobie kilka zadań, które będziesz w stanie wykonać w 15 minut, nie rozpraszając się niczym innym. Może być do ścieranie kurzy, wyjęcie naczyń ze zmywarki, umycie podłogi, wyniesienie śmieci czy zmiana pościeli – Ty sam wyznaczasz sobie zadania, które zdołasz wykonać w założonym czasie. Taki kwadrans dla domu naprawdę działa i pozwala na wprowadzenie w życie tzw. rutyny porządkowej. Dzięki niej codziennie zrobisz coś dla swoich wnętrz, przy czym nie obciąży Cię to fizycznie.

Sprzątanie to dla wielu osób prawdziwa udręka! Jak się jednak okazuje, istnieją sprawdzone triki, aby mogło być o wiele przyjemniejsze. Dobrze zorganizowane porządki wcale nie muszą być zatem takie złe, jak je wielu maluje... Przy czym warto pamiętać, że nagrodą zawsze pozostaje nie tylko czysty, ale i bezpieczny, służący zdrowiu dom!

Sprawdź ranking myjek do okien 2020 >>

Artykuł powstał we współpracy z marką CIF.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów