Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu schodów

Komfortowe schody wewnętrzne to niezwykle istotny element architektoniczny - obojętnie czy mieszkasz w wolnostojącej willi, domku szeregowym czy dwupoziomowym apartamencie. Stopnie zawsze powinny być świetnie wyprofilowane, stabilne i antypoślizgowe. Ergonomiczny projekt schodów sprawia, że ciąg komunikacyjny pomiędzy piętrami jest nie tylko wygodny, ale i bezpieczny.

Niestety, nierzadko zdarza się, że kwestia konstrukcji stopni jest traktowana po macoszemu, przez co ostateczny projekt schodów okazuje się daleki od ideału. Jakich błędów się zatem wystrzegać, aby pokonywanie dystansu pomiędzy poziomami było zawsze czystą przyjemnością? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego nie powinno się zostawiać projektu schodów „na ostatnią chwilę"?

Schody są elementem, który powinien być uwzględniony już na etapie projektowania poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu można właściwie zaplanować przestrzeń i wygospodarować wystarczającą ilość miejsca na konstrukcję schodów. Niestety, niektórzy zostawiają projekt schodów na sam koniec, kiedy na ewentualne zmiany w rozkładzie wnętrz jest już za późno. Wówczas często okazuje się, że w pomieszczeniu zmieści się jedynie wąski, nieergonomiczny bieg lub, co gorsza, szczyt schodów będzie umiejscowiony zbyt blisko ściany frontowej na piętrze.

Jeśli odległość pomiędzy ścianą, a ostatnim stopniem nie przekracza 110 cm, możesz mieć problemy z urządzeniem wyższej kondygnacji, ponieważ przenoszenie większych mebli będzie znacząco utrudnione. Oprócz tego, niedopasowana konstrukcja schodów będzie miała negatywny wpływ na estetykę wnętrza, które może wydać się przytłoczone i klaustrofobiczne.

Jak właściwie zadbać o równą wysokość stopni?

Bywa, że podczas budowy domu znacząco zmienia się wysokość kondygnacji - czasem jest to kwestia grubszej wylewki, innym razem obniżenia sufitu. Takie zmiany są zupełnie naturalne i nie ma w nich nic złego, jednak należy pamiętać, że mają one znaczący wpływ na ergonomię schodów. W biegu schodów, wszystkie stopnie powinny mieć równą wysokość, jednak gdy sufit się obniży, conajmniej jeden z nich będzie różnił się od pozostałych. Dlatego tak ważne jest, aby po dokonaniu zmian w projekcie, na nowo przeliczyć wszystkie parametry i zadbać o identyczne wymiary stopni. Pamiętaj, że wszelkie dysonanse sprawią, że osoby korzystające ze schodów będą tracić rytm - a to może okazać się nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne.

nietuzinkowe schody w stylu minimalistycznym

W jaki sposób zaprojektować stopnie idealne?

Ergonomiczne schody, to takie, które nie tylko są równe, ale przede wszystkim, mają idealne wymiary. Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, najwygodniejsze stopnie to takie, których wysokość nie przekracza 18 cm, głębokość wynosi około 30 cm, natomiast szerokość, mierzy conajmniej 90 cm. Dzięki dbałości o odpowiednie proporcje, schody nie będą strome, a ich pokonywanie okaże się wygodne i bezpieczne. Oprócz tego, nie wolno zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy stopniami, a sufitem - projektanci przestrzegają, że nie powinna wynosić ona mniej niż 205 cm.

Wygodna i stylowa balustrada? Oto absolutna konieczność!

Wygodna konstrukcja schodów powinna iść w parze z komfortową i stylową balustradą. Jeśli w domu mieszkają wyłącznie osoby dorosłe, można pozwolić sobie na balustradę z jednej strony schodów, jednak jeżeli wśród domowników znajdują się dzieci, radzimy zamontować poręcz z obu stron i pokusić się o dodatkowy gadżet w postaci bramki zabezpieczającej. Oprócz solidnej, komfortowej konstrukcji, zadbaj także o estetykę poręczy. Pamiętaj, że to, jaki wybierzesz rodzaj balustrady, będzie miało ogromny wpływ na estetykę pomieszczenia. Stylizowany model drewniany, doskonale zaprezentuje się we wnętrzu rustykalnym, śródziemnomorskim czy vintage, z kolei wariant typu metal-szkło, świetnie odnajdzie się w aranżacji minimalistycznej, takiej jak loft i hi-tech.

minimalistyczne schody z nowoczesnym, wieloźródłowym oświetleniem

Dlaczego nie wolno zapominać o oświetleniu schodów?

Ogromną rolę w aranżacji klatki schodowej odgrywa odpowiednie oświetlenie. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że światło nie tylko ułatwia bezpieczne korzystanie ze stopni, ale dodaje całej konstrukcji niezwykłego uroku. Projektując schody, należy zatem pomyśleć o fachowej i praktycznej instalacji elektrycznej. Nie wolno pominąć chociażby specjalnych przełączników, umożliwiających włączenie światła na dole schodów i wyłączenie na górze. Częstym błędem jest pozostawienie tego rodzaju rozwiązań poza nawiasem. Niestety, montaż dodatkowych przewodów już po zakończeniu prac, potrafi okazać się bardzo kosztowny i pracochłonny. Oprócz istotnej funkcji estetycznej, światło odgrywa także rolę „strażnika” - jasna klatka schodowa jest bowiem o niebo bezpieczniejsza. Warto zatem sięgnąć po dekoracyjne kinkiety ścienne, listwy LED lub modne oprawy halogenowe. Te ostatnie montuje się w stopniach schodów lub tuż nad nimi, w ścianie. Takie dyskretne, subtelne oświetlenie spodoba się wszystkim miłośnikom nastrojowych aranżacji.

Step biała oprawa schodowa

Step biała oprawa schodowa

268 zł
Oprawa schodowa LED 0,6W CAPRI barwa neutralna 4000K EKS0421

Oprawa schodowa LED 0,6W CAPRI barwa neutralna 4000K EKS0421

55 zł
Oprawa schodowa LED 0,6W DECO barwa neutralna 4000K EKS0384

Oprawa schodowa LED 0,6W DECO barwa neutralna 4000K EKS0384

55 zł
Oprawa schodowa LED 0,6W BERG barwa neutralna 4000K EKS0407

Oprawa schodowa LED 0,6W BERG barwa neutralna 4000K EKS0407

55 zł

Kto pyta, nie błądzi - mówi stare, znane powiedzenie. Warto zatem pytać, sprawdzać, testować, dociekać - tylko dzięki temu, można uniknąć pomyłek i potknięć. W kontekście projektowania wnętrz, to szczególnie istotne. Dom, to przecież inwestycja na lata, która powinna być doskonała w każdym calu!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności