Uchwyt do telewizora – jaki wybrać i jak zamontować telewizor na ścianie?

Uchwyt do telewizora to absolutny must have w domu każdego, kto lubi wielocalowe ekrany, pasjonuje się kinem i może się pochwalić kolekcją szlagierowych seriali. Dzięki temu zmyślnemu akcesorium telewizor można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb – zamontować na wybranej wysokości, zmienić kąt ustawienia ekranu, a nawet, jeśli zainwestujesz w uchwyt z wyższej półki, dowolnie obracać urządzenie – np. z poziomu w pion.

Uchwyt do telewizora przydaje się nie tylko w salonie, ale również w sypialni czy w kuchni. Miło jest przecież obejrzeć relaksujący film przed snem w wygodnej pozycji albo zerkać na ulubiony program śniadaniowy znad kubka aromatycznej kawy o poranku. Jeśli zatem cenisz sobie komfort, jaki niosą ze sobą nowoczesne gadżety dedykowane kącikom telewizyjnym i zastanawiasz się jaki uchwyt do TV wybrać, zapraszamy do lektury!

telewizor zawieszony na ścianie w salonie

Dlaczego warto powiesić telewizor na ścianie?

W dobie aranżacyjnych trików, które pozwalają na urządzenie nawet niewielkich wnętrz w przestronny sposób, uchwyt do telewizora wydaje się być absolutnym niezbędnikiem. Dzięki niemu można zrezygnować z obszernych, nieustawnych stojaków pod TV lub klasycznych szafek RTV. Uzyskaną przestrzeń warto zaaranżować wówczas w inny, modny sposób – np. zaprojektować efektowną biblioteczkę lub wyeksponować kolekcję ulubionych kwiatów. Zainstalowanie uchwytu do telewizora jest zatem nie tylko kwestią funkcjonalności, ale również estetyki.

Kolejnym istotnym aspektem, który także w dużej mierze przemawia za zamontowaniem sprytnego gadżetu, pozostaje bezpieczeństwo. Uchwyt do telewizora sprawia, że małe dzieci nie mają dostępu do ekranu, a co za tym idzie, ryzyko uszkodzenia go np. podczas zabawy znacznie maleje. Jeśli natomiast martwi Cię kwestia widocznego okablowania, mamy na to sprawdzony patent! Designerzy proponują nowoczesne maskownice montowane do ściany, dzięki którym w prosty i szybki sposób ukryjesz nieestetyczny kabel od telewizora.

Uchwyt do telewizora – jaki rodzaj wybrać?

Producenci uchwytów do telewizorów prześcigają się w opracowywaniu jak najbardziej funkcjonalnych modeli, które byłyby zarówno estetyczne, jak i łatwe w użytkowaniu. Aktualnie można wybierać wśród kilku podstawowych rodzajów, które różnią się między sobą konkretnymi parametrami i ceną. Ceny tych najtańszych zaczynają się już od około... 30 złotych! Im jednak uchwyt do telewizora droższy, tym więcej ciekawych funkcji w sobie kryje.

  • Uchwyt ścienny do telewizora to najpopularniejszy wariant spotykany na rynku. Tego rodzaju uchwyt do telewizora mocuje się do ściany przy pomocy śrub, po czym montuje się na nim urządzenie TV. Modele podstawowe pozwalają na ustawienie odbiornika tylko w jednej pozycji, natomiast dzięki tym wyposażonym w bardziej zaawansowane funkcje uda Ci się w kilka chwil wyregulować kąt nachylenia ekranu, a nawet... zmienić pozycję telewizora z poziomej na pionową! Leniuchom polecamy zakupić natomiast zdalny uchwyt do telewizora. Ruchomy element takiego uchwytu jest bowiem sterowany przy pomocy pilota. Możesz zatem dowolnie regulować pozycję odbiornika TV, nawet nie wstając przy tym z kanapy!
  • Uchwyt sufitowy do telewizora – jeśli marzy Ci się telewizor zamontowany na suficie, uspakajamy – takie modele uchwytów również można znaleźć w sprzedaży! Podobny uchwyt sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dużych telewizorów oraz wówczas, gdy ściana wykonana jest z niesolidnego materiału uniemożliwiającego montaż telewizora.
  • Uchwyt biurkowy do telewizora doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich telewizorów. Tego rodzaju gadżet można bowiem przytwierdzić do blatu mebla takiego jak stół, biurko czy toaletka. Jeśli zatem zastanawiasz się jaki uchwyt do telewizora w wersji mini będzie najlepszy, postaw na model biurkowy!
telewizor zawieszony na ścianie z maskownicą do okablowania

Uchwyt do telewizora – na jakie parametry zwracać uwagę?

Wybierając uchwyt do telewizora, należy zwrócić uwagę na dodatkowe cztery aspekty:

  • maksymalny udźwig,
  • standard VESA,
  • regulację kąta nachylenia,
  • odległość od ściany.

Jeśli chodzi o kwestię wagi, uchwyty są dostosowywane do telewizorów o różnych gabarytach, np. do 50 kg. Przed zakupem uchwytu koniecznie zatem sprawdź, ile waży Twój telewizor. Standard VESA natomiast tyczy się rozstawu otworów montażowych np. 300 x 300. Pierwsza z liczb określa odległość pomiędzy górnym a dolnym otworem mocującym, druga z kolei dotyczy odległości pomiędzy pierwszym i ostatnim otworem w tym samym rzędzie. Oprócz tego zwróć uwagę na regulację kąta nachylenia uchwytu. Produkt z opcją regulacji jest zalecany zwłaszcza do dużych pomieszczeń. Ostatnią kwestią jest odległość od ściany, która zdaniem wielu, powinna być jak najmniejsza. Jeśli i Ty należysz do tego grona, postaw na uchwyt do telewizora umożliwiający osiągnięcie odległości mniejszej niż 5 cm.

telewizor na ścianie w salonie

Jak zamontować telewizor na ścianie?

Zanim przystąpisz do montażu telewizora, zadbaj o: śruby do montażu (jeśli nie ma ich w zestawie), poziomicę, szablon do wiercenia otworów umożliwiający precyzyjne oznaczenia miejsc, gdzie będą znajdować się śruby oraz zwijarkę przewodów, która pomoże w uporządkowaniu telewizyjnych kabli. Zanim chwycisz za wiertarkę, sprawdź wytrzymałość ściany i upewnij się, czy w przeznaczonym na uchwyt do telewizora miejscu nie przebiegają kable elektryczne. W przypadku ścian gipsowo-kartonowych będziesz potrzebować specjalnych śrub typu „Molly”. Oprócz tego pamiętaj, że podczas wiercenia dziur należy wykazać się szczególną precyzją – nawet niewielkie odchylenie od wyznaczonego wcześniej szablonu może sprawić, że odbiornik będzie wisiał nierówno.

telewizor zawieszony na ścianie w kuchni

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Wiele osób zastanawia się, na jakiej wysokości powiesić telewizor 42-, 55- czy 65-calowy. Na pierwszy rzut oka wydaje się im bowiem, że każda wielkość telewizora rządzi się swoimi odrębnymi prawami. Jak się jednak okazuje, to, na jakiej wysokości telewizor powinien się znajdować, wcale nie jest uzależnione od jego gabarytów. Najistotniejszym wyznacznikiem ma być komfort widza – przyjmuje się, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości oczu osób oglądających. Aby wyznaczyć tę wysokość, należy zatem wziąć pod uwagę zarówno wysokość kompletu wypoczynkowego, jak i średni wzrost widzów. W teorii uchwyt do telewizora powinien znajdować się ok. 100-110 cm ponad podłogą. Jak jednak zapewniają specjaliści, to sprawa indywidualna. Maratony filmowe mają być przyjemnością – nie męczyć wzorku ani nie sprawiać, że kark i ramiona będą napięte.

telewizor na ścianie w salonie

Nowoczesny telewizor to prawdziwa kopalnia niezwykłych doznań! Ulubione filmy i seriale oglądane w świetnej jakości potrafią zamienić się w niezwykłą przygodę – i to bez wychodzenia z domu! To dlatego właśnie tak istotne jest, aby uchwyt do telewizora zamontować w sposób staranny i profesjonalny. Dzięki niemu uczty filmowe staną się prawdziwą przyjemnością!

Tu wybierzesz najlepszy uchwyt do swojego telewizora >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Produkty
Zobacz więcej artykułów w kategorii Produkty
Komentarze

Zobacz więcej produktów