Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Coś z niczego

Jak zrobić donicę z kołatką?

Dobrze wiemy, że śledzenie trendów potrafi sprawiać dużo przyjemności. Aranżowanie i dekorowanie domu z użyciem najmodniejszych mebli i dodatków wciąga jak najciekawsze hobby i zapewnia spektakularne efekty. Nic nie przyniesie jednak takiej satysfakcji, jak samodzielnie wykonane ozdoby, akcesoria, a nawet meble. Od czasu do czasu warto zatem rozejrzeć się po otaczającej Cię, domowej przestrzeni i zastanowić się, jak można wykorzystać te przedmioty, które już masz.

Kto będzie lepszym przewodnikiem po tych poszukiwaniach, jeśli nie osoba, dla której takie metamorfozy są codziennością, a jednocześnie największą pasją? Poznajcie Adrianę Piotrowską, autorkę strony Cudowanki i ambasadorkę idei DIY – zrób to sam. W kolejnych artykułach będziemy przedstawiać nie tylko zjawiskowe efekty jej pracy, ale i instrukcje, jak własnoręcznie wykonać podobne cuda. A wszystko to w prosty, tani i przyjemny sposób! Jako pierwszą prezentujemy designerską donicę z ozdobnym uchwytem. Jak zrobić donicę z kołatką i przy jej pomocy zaaranżować piękny balkon lub taras? Zobaczcie sami.

Adriana Piotrowska

Adriana Piotrowska

Kreatywna i inspirująca autorka strony Cudowanki. W krótkich tutorialach pokazuje, jak wyczarować coś z niczego, czyli w prosty i niedrogi sposób nadać drugie życie różnym przedmiotom. Dzięki jej pasji i talentowi powstały już dziesiątki okolicznościowych dekoracji, niesamowitych metamorfoz mebli i domowych dodatków ułatwiających codzienne życie. Szczególną sympatią darzy ogród, któremu poświęca najwięcej czasu, tworząc w nim kolorowe, kwitnące królestwo.

donica z kołatką na tarasie

Jak zrobić donicę z kołatką?

Będą Ci potrzebne:

 • plastikowa donica
 • farba akrylowa w wybranym kolorze
 • uchwyt meblowy w kształcie kołatki
 • lakier dający efekt chromu
 • wiertarka
 • wkręty
 • śrubokręt
 • pędzel
 • linijka
 • folia ochronna lub stare gazety

Mogą przydać się także:

 • środek czyszczący przeciw tłuszczowi (np. spray do czyszczenia kuchni)
 • klej do obuwia
 • pigment
 • patyczek do mieszania farb
 • rękawice
 • ściereczka

Donica z kołatką – instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Przygotuj powierzchnię donicy

Do wykonania designerskiej donicy z kołatką możesz użyć nowej, plastikowej donicy kupionej w sklepie lub starej, zniszczonej, której już nie używasz. W drugim przypadku zacznij od odtłuszczenia i osuszenia powierzchni donicy. Jeśli jest popękana, doskonale sprawdzi się klej do butów, który bardzo szybko schnie.

Krok 2.

Pomaluj donicę

Postaw donicę na starej gazecie lub folii ochronnej. Dwukrotnie pomaluj donicę – na zewnątrz i wewnątrz, delikatnie muskając powierzchnie końcówką pędzla. Użyj farby akrylowej, która świetnie kryje i szybko schnie.

Jeśli chcesz oszczędzać farbę i pomalować tylko widoczną część wnętrza donicy, pamiętaj o małym marginesie – ziemia w doniczkach po pewnym czasie opada, odsłaniając wewnętrzne ścianki. Jeśli masz białą farbę akrylową, możesz dokupić tylko odpowiedni pigment. W prezentowanej metamorfozie użyto właśnie białej farby akrylowej i kilku kropel czarnego barwnika.

Krok 3.

Polakieruj uchwyt

Uchwyty meblowe w kształcie kołatki możesz pomalować lakierem dającym efekt chromu. Przed malowaniem koniecznie ułóż uchwyty na folii ochronnej lub starej gazecie.

Krok 4.

Przymocuj uchwyt

Zmierz uchwyt i wywierć w donicy dwa małe otworki w odpowiedniej odległości od siebie. Przykręć uchwyty za pomocą wkrętów i... designerska donica z kołatką jest gotowa! Jeśli dołączone do uchwytów śruby są zbyt masywne, możesz użyć np. malutkich wkrętów do skręcania stelaży do regipsów. Mocowanie uchwytów ma być symboliczne, bo będą one pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Donica z kołatką w aranżacji tarasu lub balkonu

Dalsze losy donicy z kołatką w dużej mierze zależą od jej kształtu, wybranego przez Ciebie koloru i formy kołatki. Szare donice z połyskującą, stylizowaną kołatką w stylu vintage świetnie odnajdą się na eleganckich tarasach z nutą glamour, gdzie nie brakuje pikowanych poduszek, błyszczących tkanin czy stolików ze szklanymi blatami. Z drugiej strony będą też ciekawym kontrapunktem w prostych, stonowanych przestrzeniach. Oryginalna kołatka będzie przyciągać spojrzenia na pełnym szarości tarasie w stylu skandynawskim czy minimalistycznym balkonie w bloku, gdzie nie ma miejsca na zbyt wiele innych ozdób.

Jakie rośliny będą się najlepiej prezentować w donicy z kołatką? Uniwersalny, szary kolor wyeksponuje soczystą zieleń lub inne intensywne kolory właściwie każdego gatunku. Szczególnie stylowo będzie wyglądała np. kula bukszpanu, korespondująca obłym kształtem z dekoracyjną kołatką.

Autorka Cudowanek umieściła własnoręcznie ozdobione donice na tarasie, na drewnianych podestach, w towarzystwie również samodzielnie wykonanej sofy ogrodowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać designerską donicę do aranżacji salonu, sypialni czy innych domowych pomieszczeń. Przedmioty DIY mają przecież tę niekwestionowaną zaletę, że wszystko w nich zależy tylko od Ciebie!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności